0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
جنبش دانشجویی دهه ۱۹۶۰

معرفی، خرید و دانلود کتاب صوتی جنبش دانشجویی دهه ۱۹۶۰

درباره جنبش دانشجویی دهه ۱۹۶۰

- درباره‌ی مجموعه‌ی «چشم‌اندازهایی از تاریخ معاصر جهان»

در تاریخ هر ملت، رویدادهای سرنوشت‌سازی وجود دارد که برای آن ملت در حکم نقطه‌ی عطف است و تأثیری فراتر از مرزهای آن دارد. درک این رویدادهای مهم تاریخی در صورتی بهتر می‌شود که از منظرهای گوناگون بررسی شوند؛ بررسی از دیدگاه افرادی که از نزدیک شاهد وقایع بوده‌اند یا از فاصله‌ی مکانی و زمانیِ دور آن را رصد کرده‌اند. این درک، با فهم مباحث پیرامونی و کندوکاو در رویدادها و مسائل مهم از زوایای متفاوت بیشتر می‌شود. سرانجام، درک واقعی رویدادهای مهم تاریخی مستلزم اطلاع از تأثیر رویدادها بر انسان در سراسر دنیاست. مجموعه‌ی کتاب‌های «چشم‌اندازهایی از تاریخ معاصر جهان» رویدادهای تاریخی دنیا را از قرن بیستم به بعد با ارائه‌ی تحلیل و از دیدگاه‌های مختلف بررسی می‌کند. کتاب‌های این مجموعه، گزیده‌ای از رویدادهای مهم تاریخ را به علاقه‌مندان ارائه می‌کنند. هر جلد با اطلاعات زمینه‌ای درباره‌ی رویداد شروع می‌شود، بعد به مباحث پیرامونی آن می‌پردازد و با روایت‌های اول‌شخصِ افرادی به پایان می‌رسد که در صحنه حضور داشته‌اند یا از آن تأثیر پذیرفته‌اند. این مجموعه می‌تواند با استفاده از منابع اصلی مربوط به زمان رویداد و نیز گزارش‌های مناسب در آن زمینه، در شکل‌گیری بحث، کمک به رشد مهارت‌های تفکر نقادانه، افزایش آگاهی از جهان و افزایش درک چشم‌انداز بین‌المللی از تاریخ مفید باشد.


- تلفیقی از بلوغ و آرمان‌گرایی و تعهد به مسائلی فراتر از منافع شخصی

در سال ۱۹۶۰ توجه چندانی به جوانان نمی‌شد. حکومت در دست افراد سال‌خورده بود. دولت آیزهاورِ هفتادساله، رئیس‌جمهور آمریکا و رقیب اصلی‌اش خروشچفِ شصت‌وشش‌ساله، رهبر اتحاد شورویبود. حاکمان کشورهایی چون انگلستان، فرانسه، ژاپن، چین و آلمان نیز همه از مرز شصت‌سالگی عبور کرده بودند. در جهان‌های تجارت و علم هم همین منوال حاکم بود. اما دهه‌ی شصت از این منظر نقطه‌ی عطفی محسوب می‌شود که به‌یک‌باره اوضاع را تغییر داد و چاشنی این انفجار هم دانشجویان بودند؛ دانشجویانی که از تماشای ریاکاری و بی‌عدالتی در دانشگاه و نیز در جای‌جای جهان به تنگ آمده بودند. در سراسر این دهه، دانشجویان برای حمایت از حقوق بشر، صلح، آزادی و اصلاحات آموزشی و همچنین علیه کاستی‌هایی که حاصل اقدامات بزرگ‌ترهای‌شان بود، مبارزه کردند. البته بدیهی است که همه‌ی دانشجویان در این جنبش فعال نبودند. اما آن‌چه این دهه را به دورانی استثنائی تبدیل کرد، بلوغ فکری گروهی از دانشجویان بود که رهبری جنبش را به دست داشتند. این فقط شور و نیروی جوانی نبود که جوانان دهه‌ی ۱۹۶۰ را پیش راند، بلکه آمیزه‌ای از شعور و اخلاقیات بود که مسائل اساسی جامعه و حکومت را هدف گرفته بود. دانشجویان با به خطر انداختن بورس تحصیلی، مدرک دانشگاهی، شغل و حتی زندگی‌شان، خط مقدم مبارزه برای حقوق مدنی را تشکیل دادند و در نهایتِ خونسردی و با منطق محکم و شجاعت، بدون خشونت خواسته‌های‌شان را پی‌گیری کردند.


- زمینه‌ی تاریخی، مباحث پیرامونی و روایت‌های فردی از جنبش دانشجویی دهه‌ی ۱۹۶۰

کتاب «جنبش‌های دانشجویی دهه‌ی ۱۹۶۰» به اعتراضات و تحولاتی که از پی آن شکل گرفت پرداخته و فردگرایی خارق‌العاده‌ی کنش‌گران جوانی که خود را به ایجاد نوعی جدید از دموکراسی آمریکایی متعهد می‌دانستد را شرح می‌دهد. این کتاب با مقالاتی در بررسی زمینه‌ی تاریخی جنبش‌های دانشجویی دهه‌ی شصت میلادی آغاز می‌شود. پنج دیدگاه در این بخش گردآوری شده‌اند. دیدگاه نخست از کتاب «دهه‌های آمریکایی» برگرفته شده، و دیدگاه‌های بعدی را «دانشجویان طرفدار جامعه‌ی دموکراتیک»، «لیندون جانسون»، «مارک ادلمن بورن» و «گیل گراهام» نوشته‌اند و مجموعه‌ی آن‌ها درک چندوجهی و کاملی از زمینه‌های این جنبش به دست می‎‌آید. بخش دوم کتاب سراغ مباحث پیرامونی جنبش می‌رود و از هشت دیدگاه تشکیل شده است. از دیدگاهی که معتقد است کمونیست‌ها جوانان را فریب داده‌اند یا دیدگاهی که باور دارد دانشجویان حتی نمی‌دانند به چه اعتراض می‌کنند تا رویکردی که معتقد است جنبش آزادی‌بخش زنان به دست خودشان شکل می‌گیرد و دیدگاهی که به روگردانی جوانان از سیاست‌های رادیکال و رو آوردن به مذاهب عرفانی سخن می‌گوید. بخش سوم کتاب به بازتاب روایت‌های فردی از این مبحث اختصاص دارد. چهار روایت، این بخش را تشکیل می‌دهند. سخنان خشم‌آلود سخنگوی دانشجویان کالیفرنیایی که برای محاکمه احضار شده بود، تجربیات یک دختر از فمینیسم در دهه‌ی ۱۹۶۰، بازبینی دوران گذشته از زبان یکی از رهبران گروه دانشجویان طرفدار جامعه‌ی دموکراتیک و نسل شورش دیدگاه‌های بخش سوم را تشکیل می‌دهند.


- کتاب صوتی جنبش دانشجویی دهه‌ی ۱۹۶۰

نشر صوتی آوانامه با همکاری «گروه انتشاراتی ققنوس» کتاب صوتی «جنبش دانشجویی دهه‌ی ۱۹۶۰» اثر «الکساندر کرودن» را با ترجمه‌ی «فاطمه شاداب» و صدای «آرمان خدادادی» تولید و منتشر کرده است.

دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
mp۳
حجم
331.۸۹ کیلوبایت
مدت زمان
۰۵:۵۳:۰۹
نویسندهالکساندر کرودن
مترجمفاطمه شاداب
راویآرمان خدادادی
ناشرآوانامه
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۰۶/۲۸
قیمت ارزی
5 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
mp۳
۳۳۱.۸۹ کیلوبایت
۰۵:۵۳:۰۹

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4
از 5
براساس رأی 2 مخاطب
آموزنده 🦉 (1)
اجرای روان 🎙️ (1)
5
ستاره
50 ٪
4
ستاره
0 ٪
3
ستاره
50 ٪
2
ستاره
0 ٪
1
ستاره
0 ٪
4
(2)
اجرای روان 🎙️ (1)
58,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
جنبش دانشجویی دهه ۱۹۶۰
جنبش دانشجویی دهه ۱۹۶۰
الکساندر کرودن
آرمان خدادادی
آوانامه
4
(2)
اجرای روان 🎙️ (1)
58,000
تومان