فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب چگونه بر بی‌خوابی غلبه کنیم؟

کتاب چگونه بر بی‌خوابی غلبه کنیم؟

نسخه الکترونیک کتاب چگونه بر بی‌خوابی غلبه کنیم؟ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۷۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب چگونه بر بی‌خوابی غلبه کنیم؟

از چه راهي مي‌توان بر اختلالات خواب غلبه کرد؟ اگر نخواهيم براي درمان بدخوابي يا بي‌خوابي از داروهاي خواب‌آور استفاده کنيم چه بايد بکنيم؟ تغذيه، ورزش، گياهان دارويي و ماساژها روش‌هايي هستند ملايم و کارآمد براي غلبه بر مشکلات بي‌خوابي که امروزه به يکي از معضلات زندگي بشر بدل شده است. نويسنده‌‌ي اين کتاب که دکتر روان‌شناس و متخصص طب گياهي است، از سال‌ها پيش با بررسي قابليت‌هاي دروني انسان، به راه‌حل‌هايي دست يافته است که از طريق آن‌ها مي‌توان به اختلالات خواب چيره شد.

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.59 مگابایت
  • تعداد صفحات ۷۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب چگونه بر بی‌خوابی غلبه کنیم؟

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:


وقتی خواب به سراغ ما نمی آید

شما هم مانند بسیاری دیگر از افراد با مشکل بی خوابی آشنایید و روزی تجربه کرده اید که به رغم خستگی مفرط و کار روزانه ی زیاد، خواب، این نعمت ارزشمند، از شما روی برمی گرداند.

به خواب رفتن همیشه آسان نیست

بی خوابی موقعیت سختی است و همیشه وقتی به سراغ آدم می آید که انتظارش را نداریم، یعنی درست در لحظه ای که بیش از همیشه احساس می کنیم به خواب نیاز داریم. به عنوان مثال، روز سختی را پشت سر گذاشته اید، با مشکلات مهم و بزرگی دسته و پنجه نرم کرده اید، با افرادی سرو کله زده اید که حسابی حال شما را جا آورده اند. تمام فکرتان این بوده که شب از راه برسد و بلغزید زیر ملحفه ی خنک و خودتان را تسلیم خواب کنید، آن هم با این امید که فردایی بهتر در انتظارتان باشد و درست در همین لحظه است که خواب به شما خیانت می کند و هرچه سعی می کنید خواب تان نمی برد!
ابتدا، چاره ای نمی بینید جز این که صبر کنید. کتابی را برمی دارید، بعد یادتان می آید که تلویزیون هم دیروقت قرار بود فیلم سینمایی خوبی پخش کند. به خودتان می گویید چرا که نه! اصلاً امکان دارد وسط فیلم خوابم ببرد! و این گونه است که شبی متفاوت با شب های دیگر آغاز می شود. فیلم که به آخر می رسد، می بینید که از اولش هم بیدارترید! با نگرانی و دلهره نگاهی به ساعت می اندازید «خدای من! فردا را بگو».
فکر جدیدی به ذهن تان خطور می کند: «چه طور است بروم چیزی بخورم! می گویند آدم با شکم سیر بهتر می خوابد!...» به آشپزخانه می روید. ساعت ۲ صبح است و شمایی که تصمیم داشتید فقط چیزی به عنوان تنقلات بخورید در نهایت غذایی پروپیمان برای خود درست می کنید که از قضا بیش از پیش سرحال تان می آورد. غذا که تمام می شود خودتان را آماده می کنید تا بخوابید. این بار دیگر تصمیم قاطع گرفته اید که هرطور شده بخوابید... اما نه! کاری از عهده تان ساخته نیست. انگار تصمیم تان مبنی بر آرام بودن تاثیر عکس داشته است. اعصاب تان هر لحظه داغان و داغان تر می شود، دیگر نمی توانید توی تخت بی حرکت بمانید و عضلات تان را شل کنید. چه عذابی!
یک بار دیگر چراغ را روشن می کنید. این بار دیگر کاملاً احساس می کنید که خیلی خسته اید. به خودتان می گویید شاید بد نباشد که چیزی بخوانید. اما حتی همین فکر هم شما را خسته می کند. خانه ساکت است و این سکوت بر خلاف همیشه شما را می ترساند و دلهره به جان تان می افتد؛ دلهره ای که پیش از این با آن آشنا نبودید. ترس های قدیمی به سراغ تان می آید، با خاطرات همراه می شود و با وقایع اخیری که در زندگی رخ داده است درهم می آمیزد. حال و روزتان به فیلم های وحشتناک شبیه شده است! همه چیز در حال گذر است. رخدادها و اتفاقات دلهره آور روزهای قبل، مشکلات عدیده ای که از چند وقت پیش شما را درگیر کرده است، فیش آب و برق که باید پرداخت شود، نامه ای که قرار بود چند روز قبل به دست تان برسد اما نرسیده است، کارهایی که باید ظرف کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهید... احساس گناه می کنید و به خودتان می گویید که کاش می شد همین امشب این کارها را انجام می دادید، نه این که وقت تان را بیهوده صرف از این رو به آن رو شدن در رختخواب کنید و منتظر باشید تا خواب از راه برسد! گذشته با تمام ماجراها و اتفاقاتش دست به دست هم می دهند و به شما حمله ور می شوند. به یاد فرصت هایی می افتید که از دست داده اید، آن هم برای همیشه... احساس گناه بیش از پیش به روح تان فشار می آورد. به شدت احساس عذاب می کنید، چیزی گویا از درون این حس را شعله ورتر می کند و به شما یادآور می شود که تمامی این ناکامی ها برای همیشه در حافظه و خاطرتان ضبط شده است...
ناگهان احساس می کنید که روحیه ی خود را باخته اید. از خودتان می پرسید: «چه بلایی سرم آمده است؟ نکند باید بروم دکتر خودم را نشان بدهم؟ آخر این طوری که نمی شود! کاش چیزی داشتم می خوردم و می خوابیدم! باید از دکتر بخواهم برایم دارویی، دوایی، آمپولی بنویسد چون ممکن است این مشکل حالا حالاها ادامه داشته باشد...»
ساعت ۵ که می شود دیگر توانی در بدن تان باقی نیست! از خستگی خواب تان می برد... خوابی عمیق... خوابی پر از افکار آشفته... ساعت که زنگ می زند از خواب می پرید. خیلی خسته اید. خواب تان می آید. از خودتان می پرسید: «با این حالی که دارم چه طور سر کار بروم؟ چه طور طاقت بیاورم؟»

زنگ خطری که باید جدی گرفته شود

این نوع تجربه ها معمولاً تکرار نمی شود و شب بعد خواب خوبی در انتظارمان است. اما اگر این امر تکرار شد معنایش این است که شخص ناچار است تا خود را در گرداب و مهلکه ی داروهای اعصاب و خواب آور غرق کند و تمام مضرّات و عواقب ناشی از مصرف این داروها را به جان بخرد.
اما راه حل های دیگری هم برای مبارزه با این مشکل وجود دارد و مضمون این کتاب نیز در همین باره است. بی خوابی بیماری نیست، بلکه زنگ خطری است که به ما هشدار می دهد تا کمی درباره ی ضرباهنگ زندگی خود تامل کنیم. به عبارت دیگر، بی خوابی نشانه ای است دال بر وجود ناهماهنگی یا ناهماهنگی هایی در زندگی روزمره. درصورتی که شخص اقدامی به عمل نیاورد و هشدار را نادیده بگیرد شرایط دشوارتر می شود، چنان دشوار که درنهایت ناگزیر خواهد شد تا آن را جدی بگیرد.
اما جامعه ی مدرن راه حلی را پیشنهاد می کند که بر اساس آن باید بی خوابی را از بین برد و نام این کار را نیز درمان می گذارد. آن چه در چنین مواردی پیشنهاد می شود مصرف «مواد مخدر» است که جامعه ی پزشکی به آن «دارو» می گوید و عواقب به نسبت سوئی به همراه دارد. اما باید توجه داشت که چون توانسته ایم به کمک دارو چند ساعت، به صورت مصنوعی، به خواب رویم معنایش این نیست که درمان شده ایم. معنای کار ما این است که زنگ خطر را دست کاری کرده ایم تا درست کار نکند و طبیعی است که نمی توان چنین راه حلی را درمان نام نهاد. اگر زندگی نامنظم و ناهماهنگی دارید، این بی نظمی و ناهماهنگی بالاخره روزی کار دست تان خواهد داد. مشکلات ناشی از بی خوابی را باید از راه طبیعی حل کرد. لازمه ی این کار این است که ابتدا به دنبال علل اصلی باشیم و سپس درصدد رفع مشکلات برآییم.

خوابیدن و خواب دیدن اعمالی حیاتی هستند

استراحت در طول شب برای بدن ما لازم است و نباید آن را بی اهمیت انگاشت. فکر نکنید که خوابیدن یعنی اتلاف وقت. اگر می خواهید که خوب زندگی کنید، کارامد باشید و مدت ها به این روش زندگی کنید، باید اجازه دهید تا خوابی همراه با آرامش و اعتدال، سلامتی شما را به عنوان سرمایه ای با ارزش حفظ کند. یادتان باشد که پدرومادرها، به حق، شما را وادار می کردند تا زود بخوابید و خواب کافی داشته باشید؛ هرچند شما در برابر اصرار آنان مقاومت می کردید! امروزه ثابت شده است که خواب ناکافی در کودکان ممکن است باعث بروز اختلالات رشدی و تکاملی شود. همه می توانند خوب بخوابند، همه باید خوب بخوابند. اگر می خواهید روزی را با نشاط و موفقیت طی کنید و خوش خلق باشید، اگر می خواهید از زندگی لذت ببرید، باید خواب منظم، مفید و «احیاکننده» داشته باشید. برای رسیدن به این هدف باید زمینه ی کار را تا حدودی مهیا کرد.

نظرات کاربران درباره کتاب چگونه بر بی‌خوابی غلبه کنیم؟

کتاب خوبیه ولی یخورده پیچیده میکنه قضیه رو
در 5 ماه پیش توسط علی اصغر حامدی نسب
کتابه خوبه اگر مشکل خواب دارید حتما بخونید
در 2 ماه پیش توسط طاها کبیری