فیدیبو نماینده قانونی انتشارات نگاه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آذرخش

کتاب آذرخش
مجموعۀ داستان کوتاه

نسخه الکترونیک کتاب آذرخش به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب آذرخش

این مجموعه شامل 23 داستان کوتاه است که گردآورنده آن‌ها را به چهار دسته تقسیم کرده. از نویسندگان این مجموعه می‌توان از گابریله وومان، میشائلا زوبل، زیگفرید لنتس، ارنست همینگوی، وولفگانگ بورشرت و هانس بندر نام برد. همچنین 3 مقاله درباره به وجود آمدن داستان کوتاه، ویژگی‌های داستان کوتاه و کارگاه داستان کوتاه هم آمده که برای افراد علاقه‌مند به داستان‌نویسی بسیار مفید است. این کتاب از مجموعه کتاب‌هایی است که در کارگاه‌های داستان‌نویسی آلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ادامه...

بخشی از کتاب آذرخش

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:


مقدمه

این مجموعه محتوی بیست و سه داستان است که در مقایسه با اشکال دیگر داستان نویسی، آنها را داستان کوتاه می خوانند. این داستان ها نشانه هایی دارند که برای حفظ شکل داستان کوتاه، ضروری هستند: جهشی غافلگیرکننده به وسط جریان داستان، تعریف مستقیم، انداختن نوری ناگهانی به یک وضعیت یا اتفاق، صرفه جویی در فضا، زمان و اشخاص، فشرده کردن اتفاقات همراه با افزایش هیجان و به پایان رساندن داستان بایک نقطه اوج یا باز گذاشتن انتهای آن.
معمولاً داستان از تجربیات یا مشاهدات شخصی برگرفته می شود. برای مثال داستان کوتاه «یک تکه از زندگی است» (وولف دیتریش شنوره(۱)). نوری ناگهانی چون آذرخش روی چیزی تابیده می شود و خواننده را هشیار می کند. داستان کوتاه، موضوعات خود را از زندگی روزمره و همچنین موضوعاتی می گیرد که می توان آنها را شکاف های زندگی روزمره هم دانست. برای مثال عشق، خوشبختی، بدبختی، مصیبت، جنگ، خشونت، تعقیب و مرگ. یعنی داستان کوتاه در مورد تمام موضوعات زندگی است؛ همین نکته در دسته بندی موضوعی مجموعه فوق هم رعایت شده است. «داستان کوتاه وجود ندارد» (هاینریش بل). تنوع در محتوا و شکل این گونه متن و سبک نوشتن، در داستان های برگزیده زیر مشخص می گردد:
مشاهده دو کودک در حال نزاع که امری عادی و روزمره است (کورن فلکس، اوتو اف. والتر)، یک همسفر ناخوشایند در تراموا (هر روز صبح، میشائلا زویل)، گفت وگوی یک خانم معلم با دانش آموزی پریشان (من اشپربر، گابریله وومان)، مشاهدات یک نوجوان که در پی پیدا کردن هویت خویش است، در مقابل آینه (در آینه، مارگرت استین فات)، تصویر مبهم یک منشی، حین استراحت ناهار (وقت ناهار، وولف ووندراچک)، تشریح یک اتفاق ناگوار که داستان سرا مسبب آن بوده است و پی آمدهای پیش بینی نشده ای دارد (درست مثل گوگول، زیگفرید لنتس)، تصادف مرگباری که با برش هایی مانند فیلم نقل می شود (تمام سایه ها تیره هستند، اشتیگ داگرمان)، مشکلات دوران بلوغ که از دید یک دختر چهارده ساله بازگو می شود (پسر با نمک وجود ندارد، کارن داو)، صحنه کوتاه تک گویی یک حسادت (حسادت، تانیا سیمرمان)، تشریح تشویش های یک زن و شوهر، همزمان با بزرگ شدن دخترشان (موی زیبای طلایی، گابریله وومان)، داستان یک قرار که به طرز مضحکی گذاشته می شود (آدم ربایی، میلنا موزر)، تشریح کوتاه یک ازدواج (روز عروسی، ارنست همینگوی)، یک تک گویی درونی در مورد جنگ دوم جهانی (برادر رنگ پریده من، وولفگانگ بورشرت)، تشریح زندگی نامه مانند یک تجربه وحشتناک جنگی (مرا ببخش، هانس بندر)، داستانی از زبان یک کودک در مورد تعقیب یهودیان (برلین، خیابان گورمان، کورت بارچ)، بازگو کردن یک اعتراف که نویسنده آن را در یک خانه سالمندان شنیده است (خوشبختی، الیزابت لانگ گِسر)، مونتاژ افکار و واکنش های تماشاگران مختلف فیلم«شب و مه»، فیلم مستند آلن رنه(۲) در مورد نابودی یهودیان در اردوگاه های اسیران جنگی آلمان (حین فیلم؛ یوزف ردینگ)، تک گویی یک مادر که پسر خود را در مرز داخلی آلمان از دست داده است (دستور شلیک، راینر کونسه)، نامه سرگشادهیک کارگر به قدرتمندان. کارگری که تاکنون صادقانه کار کرده و حالا دیگر ایمان خود را به ایدآل سوسیالیستی از دست داده است (نامه ای که به سختی قابل خواندن بود، هانس یوآخیم شِدلیش)، گزارش یک نویسنده که به نیویورک مهاجرت کرده است و در آنجا هم با خشونت آشنا می شود (دوران ناامنی، هانس زال)، گفت وگوی یک فرد سالخورده با یک جوان، در مورد پیر شدن (اتاقی که آب می رفت، کورت مارتی)، تصویر یک فرد بازنشسته (یک بار آمریکا، کلاوس کوردون) و بالاخره بازگویی افکار یک دختر که برای اولین بار با معانی فانی بودن و مرگ آشنا می شود (دیگر هرگز، سوزانه کیلیان) مجموعه داستان های این کتاب را تشکیل می دهند.

نظرات کاربران درباره کتاب آذرخش