0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
درخت خون
٪50

معرفی، خرید و دانلود کتاب درخت خون

درباره درخت خون
داستان بلند یا «نوولا» در ادبیات داستانی ایرانی همیشه جایگاه متمایزی داشته. گاهی آن را رمان خوانده‌اند و گاهی داستان کوتاه، درحالی‌که نوولا در طبقه‌بندی شکل‌های ادبی همواره جایگاهی مستقل داشته است. بنا بر همین اهمیت، تصمیم گرفتیم بخش داستان بلند یا نوولا را بنا کنیم، با توجه به معیارهایی مانند تعداد کلمات و تمایزهای روایی‌اش با رمان و داستان کوتاه. ملاک ما نیز براساس استانداردهای جهانی در وهله‌ی اول تعداد کلمات است که بین ده تا سی‌هزار کلمه است. نام این مجموعه را در بخش ادبیات جهان «برج بابل» و برای آثار ایرانی «هزاردستان» گذاشته‌ایم؛ و امیدواریم نوولاهای ایرانی، که در گذشته به‌ناچار و به‌غلط رمان یا داستان کوتاه محسوب شده‌اند، در این مجموعه امکان انتشار یابند. نوولا درنگی است میان داستان کوتاه و رمان شاید و برخوردار از توانمندیِ خاص. شماری از آثار بزرگ تاریخ ادبیات ما هم در قالب آن نوشته شده‌اند و همیشه بر سر رمان یا داستان بلند بودن‌شان بحث بوده است: بوف کور هدایت، ملکوتِ صادقی، مدیر مدرسه‌ی آل‌احمد، از روزگار رفته حکایتِ گلستان… امید داریم «هزاردستان» فرصتی باشد برای مخاطبان؛ چه، روایت هزارداستان می‌تواند بسازد از این روزگار و تاریخی که پرشتاب بر ما می‌گذرد.

شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
692.۰۶ کیلوبایت
تعداد صفحات
99 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۰۳:۱۸:۰۰
نویسندهمهدی جواهریان
ناشرنشر چشمه
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۴۰۱/۰۱/۲۰
قیمت ارزی
5 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۶۹۲.۰۶ کیلوبایت
۹۹ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
3.9
از 5
براساس رأی 9 مخاطب
خوش‌خوان 🪶 (1)
5
ستاره
44 ٪
4
ستاره
22 ٪
3
ستاره
22 ٪
2
ستاره
0 ٪
1
ستاره
11 ٪
5 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
3

. &#۳۴;درخت خون&#۳۴; نوشته‌ی مهدی جواهریان داستانِ عشق یک نقاش محزون و تنهاست که در سه فصل روایت می‌شود. فصل یکم کتاب به روشنی شبیه -خواسته یا ناخواسته- و در پی یافتن شباهت به &#۳۴;بوف کور&#۳۴; است و البته که &#۳۴;پیکر فرهاد&#۳۴; هم و همین کمی توی ذوق می‌زند. با این حال داستان در دو فصل بعد راه خود را پیدا می‌کند و روایت تازه می‌شود و شکل می‌گیرد.کتاب با زبانی که به نام زبان کهن می‌شناسیم مکتوب شده است.از آن‌جا که روایت در عهد &#۳۴;شاه شهید&#۳۴; در جریان است نویسنده تلاش کرده تا کتاب را با همان زبانی بنویسد که زبان دربار و مردم همان دوره بوده است و بسیار هم موفق عمل کرده اما نه در همه‌ی موارد. کتاب از جایی صدمه دیده است که گاهی در استفاده‌ی زبانی آن‌قدر اغراق شده است -نویسنده خواسته است هر چه کلمه از این زبان بلد بوده را به نحوی در داستان بگنجاند یا که لااقل این‌طور به نظر می‌آید- که زیر دل می‌زند، گاهی نیز در میان این کلمات به کلمه یا جملاتی برمی‌خوریم که هیچ راهی به آن زبان و دستگاه زبانی کتاب ندارند و همین باعث سکته‌های زبانی می‌شوند و ذوق آدم را از لذت بردن بابت متنی که با کلماتی شبیه به متون کهن نوشته شده است می‌کاهد یا که از بین می‌برد. یکی دیگر از نقاط ضعف کتاب هم پایانبندی آن است که نسبت به کلیت داستان بسیار سردستی و بی‌هواست. پایان آن پایانی نیست که در ذهن بماند و داستان‌اش را آن‌طور که باید جمع نمی‌کند. با این حال &#۳۴;درخت خون&#۳۴; کتابی‌ست که تلاش نویسنده برای احیای گونه‌ای از زبان و کلماتی که از خاطر رفته‌اند جای ستایش دارد و باید این را هم به صراحت گفت که &#۳۴;درخت خون&#۳۴; کتابی است که ارزش خواندن و خوانده شدن دارد. کتاب پر از جملات زیبایی‌ست که درست و به جا ساخته و استفاده شده‌اند. ایده‌ی اصلی تا به آخر در داستان کار می‌کند. شکل روایت تازه و فرم روایت هم فرمی درست است.در کل می‌توان گفت &#۳۴;درخت خون&#۳۴; در میان کتاب‌های تازه منتشر شده کتابی نو و تازه است. کتابی که می‌خواهد حرفش را با شکلی نو و تازه بزند..

4
خوش‌خوان 🪶

کتاب موضوع جذابی داشت و قلم نویسنده هم پخته به نظر میاد. تا جایی که میدونم این اولین کتاب از ایشونه و واقعا جذاب بود. خیلی از رمان‌های فارسی که در زمان حال نوشته میشن، این پختگی رو در نوشتار ندارن. امیدوارم آثار بیشتری از ایشون منتشر بشه.

5

چه لذت تمام و کمالی بود خواندن این کتاب

5

بسیار عالی و ارزشمند برای خواندن

5

یک کتاب جذاب با پایانی قابل پیش‌بینی

4
(10)
خوش‌خوان 🪶 (1)
34,500
٪50
17,250
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو
٪50
درخت خون
درخت خون
مهدی جواهریان

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
درخت خون
٪50
درخت خون
مهدی جواهریان
نشر چشمه
4
(10)
خوش‌خوان 🪶 (1)
34,500
٪50
17,250
تومان