0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
کمونیسم رفت، ما ماندیم و حتی خندیدیم

معرفی، خرید و دانلود کتاب صوتی کمونیسم رفت، ما ماندیم و حتی خندیدیم

درباره کمونیسم رفت، ما ماندیم و حتی خندیدیم
«من سفر کردم تا این تغییرات بعد از انقلاب را از نزدیک خصوصاً در زندگی زنان کشورهای مختلف ببینم. من با زنان در آشپزخانه‌هایشان نشستم و آنها از زندگی‌شان، از بچه‌هایشان و از مردانشان برایم حرف زدند و من دیدم طرح کلی زندگی‌هامان تقریباً عین هم است. ما زن‌ها چشم‌انداز مشترکی در زندگی داشتیم که با چشم‌انداز مردها متفاوت بود. ما از پایین به مسائل نگاه می‌کردیم و چشم‌اندازمان ساده و پیش‌پا‌افتاده بود، اما امر سیاسی یعنی امر پیش‌پا افتاده...» «کمونیسم رفت، ما ماندیم و حتی خندیدیم» مجموعه مقالاتی است از اسلاونکا دراکولیچ، روزنامه نگار و نویسندهٔ کروات؛ این روایت‌های گیرا و خواندنی، حاصل تجربه‌های شخصی او و مشاهداتش از زندگی دوستان و آشنایانش در دیگر کشورهای اروپای شرقی تحت حکومت‌های کمونیستی است. جذابیت اصلی کتاب در این است که دراکولیچ ماهرانه، تحلیل‌هایی تامل برانگیز و انتقادی را با جزئیات زندگی روزمره درهم می‌آمیزد: شگفتی دختربچه‌ای که برای اولین بار یک عروسک خارجی می‌بیند؛ نحوهٔ شستن رخت‌ها در خانه؛ زندگی یک استاد دانشگاه در آپارتمانی تنگ و شلوغ بی‌هیچ حریم خصوصی؛ دیوارهای رنگ و رو رفته و... دراکولیچ کمونیسم را چیزی فراتر از یک ایدئولوژی یا شکل حکومت می‌بیند، از دید او کمونیسم یک وضعیت ذهنی است که به این راحتی‌ها از ناخودآگاه جمعی کسانی که تحت این حکومت زندگی کرده‌اند زدوده نمی‌شود. برای مردم دنیای کمونیسم شعار «امر شخصی، سیاسی است» به معنای واقعی کلمه صدق می‌کرد. دراکولیچ که خود در یوگسلاوی بزرگ شده، می‌نویسد: «اینجا از همان اوایل جوانی می‌فهمید که سیاست مفهومی انتزاعی نیست، بلکه نیرویی است عظیم که بر زندگی روزمرهٔ مردم تاثیری تعیین کننده می‌گذارد.... ما برای اینکه بتوانیم ادامه بدهیم، می‌بایست قلمروهایمان را تقسیم می‌کردیم و مرزی بین زندگی خصوصی و حوزهٔ عمومی می کشیدیم. حکومت می‌خواست همه چیز عمومی باشد... اما هرچیز عمومی متعلق به دشمن بود.» این روایت‌های گاه تراژیک و گاه طنزآمیز بهتر از تحلیل‌های تئوریک، می‌تواند وضعیت سیاسی و ذهنیت‌ افراد در حکومت‌های استبدادی را برای ما به تصویر بکشد.
دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
mp۳
حجم
539.۹۲ مگابایت
مدت زمان
۰۹:۴۹:۴۲
نویسندهاسلاونکا دراکولیچ
مترجمرویا رضوانی
راوی ریحانه حاجی علیخانی
ناشرتوسعه محتوای لحن دیگر
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۴۰۰/۰۳/۰۵
قیمت ارزی
6 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
mp۳
۵۳۹.۹۲ مگابایت
۰۹:۴۹:۴۲

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
4.4
از 5
براساس رأی 35 مخاطب
5
ستاره
71 ٪
4
ستاره
17 ٪
3
ستاره
0 ٪
2
ستاره
2 ٪
1
ستاره
8 ٪
16 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
p
por**********@yahoo.com
۱۴۰۱-۰۷-۰۷
5

خواندن کتاب را به شدت توصیه میکنم مخصوصا برای نسل جوان. شاید تشابه اعجاب انگیز حکومت های تمامیت خواه و ایدئولوژیک و سرنوشت محتومشان ،راهگشای آنانی باشد که هنوز در گیر نگرش چپ (مذهبی و غیر مذهبی )،احساسی و بی محتوا هستند.دروغ هایی که زندگی را از نفس «زندگی» تهی میکند. واما راوی… تنها نکته مثبت خوانش ایشان ،سرعت حساب شده و قابل قبول ایشان است .صدایشان هم خوب است .اما آنقدر اشتباه در ادای جملات دارند که نگو و نپرس!. حداقل در هر فصل جمله ای را اشتباه خوانده اند. فرصتی اگر بود همه را لیست میکنم و مینویسم به امید اعتلاء روایت های بعدی ایشان.

9
921684****
۱۴۰۰-۰۴-۰۸
5

باید این رو خوند تا بفهمی کمونیسم و کلا مکتب چپ چه ویروس مهلکی هست!

m
mos*****@gmail.com
۱۴۰۰-۱۱-۲۳
4

کتاب خوب و روان در مورد شرایط زندگی در کشورهای کمونیستی از دیدگاه یک زن که ۴۵ سال عمر خود را از کودکی تامیانسالی در یوگسلاوی روایت میکند و از تجربیات دوستان خود در سایر کشورهای کمونیستی نیز مطالبی را بیان کرده.نویسنده که خود روزنامه نگار مشهوری هم هست به ظرایف و نکات جالبی اشاره می کند که شاید کمتر مورد توجه مردان در این نوع حکومت‌ها قرار گرفته باشد.به نظرم ارزش مطالعه را داشت و قطعا آثار دیگر ایشون رو هم در فرصت مناسب مطالعه میکنم .

پ
پویان
۱۴۰۰-۰۳-۲۷
5

کتابی واقعا خواندنی

9
910970****
۱۴۰۱-۰۱-۰۴
4

ترجمه خوب و روان و کتاب دوست‌داشتنی و تامل‌برانگیز بود. صدای راوی خیلی یکنواخت بود کاش کمی موسیقی یا تغییر لحن وجود داشت.

s
sia****@yahoo.com
۱۴۰۰-۰۵-۱۵
5

مکتب کمونیسم رو به خوبی نشون میده

نمایش 10 نقد دیگر
4.4
(34)
77,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
کمونیسم رفت، ما ماندیم و حتی خندیدیم
کمونیسم رفت، ما ماندیم و حتی خندیدیم
اسلاونکا دراکولیچ
ریحانه حاجی علیخانی
توسعه محتوای لحن دیگر
4.4
(34)
77,000
تومان