دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۵۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب آینده‌ی ممکن فیدی‌پلاس

کتاب آینده‌ی ممکن
مانیفستی برای جهانی سخاوتمندتر

نسخه الکترونیک کتاب آینده‌ی ممکن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

نقد و بررسی کتاب آینده‌ی ممکن

کتاب «آینده‌ی ممکن» با عنوان کامل «مانیفستی برای جهانی سخاوتمندتر» اثری از «ینسی استریکلر» است. استریکلر در این کتاب نظریه‌ی تغییر سی‌ساله را معرفی می‌کند؛ این که چطور می‌توانیم تا سال 2050 ایده‌ها و نظریات‌مان برای داشتن جهانی سخاوتمندتر اجرا کنیم. این کتاب با عنوان This Could Be Our Future در سال 2019 منتشر شده است. هدف استریکلر از نوشتن کتاب آینده ممکن، پیدا کردن کسی است که این ایده‌ها برای‌اش جالب باشد و آن‌ها را به شکل جدی‌تری دنبال کند. استریکلر معتقد است که این فرد شما هستید؛ کافی‌ست با دقت پای حرف‌های‌اش بنشینید، به او اعتماد کنید و سعی کنید دنیای بهتری برای آیندگان به جا بگذارید. این کتاب با مجوز مستقیم نویسنده و انتشارات اصلی کتاب، House Random Penguin، در ایران ترجمه و منتشر شده است. همچنین پادکست بی‌پلاس (BPlus) هم بخشی از برنامه‌های خود را به معرفی و بررسی این کتاب اختصاص داده است. کتاب آینده‌ی ممکن با ترجمه‌ی «شایان تقی‌نژاد» در سال 1399 در نشر آموخته منتشر شده است.

ما در سال 2050 کجا ایستاده‌ایم؟

پاسخ این پرسش را از ینسی استرکلر بخواهید. کمتر از سی سال دیگر به 2050 می‌رسیم، خیلی نزدیک‌تر از چیزی که فکرش را کنیم. این سی سال از نظر استریکلر مدت زمان خوبی‌ست تا به تغییرات چشمگیر در زندگی افراد سراسر دنیا فکر کنیم. قطعا نظریات متفاوتی در این باره وجود دارد، و این کتاب هم یکی از همین نظریات است. استریکلر معتقد است امروز جهان یک باور قدرتمند دارد که خودش نام آن را «بیشینه‌سازی مالی» گذاشته است. خیلی ساده است! در هر تصمیم، انتخاب گزینه‌ای که بیشترین پول را برای‌تان بیاورد، بهترین گزینه است. بخش بزرگی از جهان ما بر اساس چنین تنظیمات پیش‌فرضی کار می‌کند.

در تجارت و اقتصاد، هدف از داشتن پول این است که به پول بیشتری برسید. اما بیشینه‌سازی مالی که در سال‌های اخیر همه‌گیر شده، موضوع متفاوتی است. امروز انگیزه‌ی بیشینه‌سازی مالی را می‌توانید در بسیاری از سازمان‌ها، موسسات و حتی رویاهای شخصی خودتان هم ببینید. واقعیت این است که ما به سرعت به سمت جهانی حرکت می‌کنیم که در آن فقط پول اهمیت دارد. دوره‌ی ما دیر یا زود تمام می‌شود، تنها چیزی که باقی می‌ماند، این زمین و کشورهای مختلف آن است. سال‌ها بعد این کشورها چه وضعیتی خواهند داشت؟ نوه‌ها و بازماندگان‌مان در چه کشوری و چه شرایطی زندگی خواهند کرد؟

کمی ترسناک به نظر می‌رسد، اما جای نگرانی نیست. استریکلر معتقد است تمرکز روی بیشینه‌سازی مالی کار اشتباهی نیست. همه می‌دانیم که بدون امنیت مالی، عملکرد مفید سازمان‌ها، کیفیت زندگی افراد و حتی طول عمر آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. پول مهم است، فقط نباید فراموش کنیم که تنها ارزش زندگی نیست. ایده‌ی ساده‌ی این کتاب هم همین است؛ اگر تعریف گسترده‌تری از ارزش را بپذیریم، کمبودها به فراوانی تبدیل می‌شوند. این کتاب یک پیشنهاد عالی دارد: ارزش‌های‌مان را گسترش دهیم و به قدرت بیشینه‌سازی مالی به عنوان انگیزه‌ی اصلی فعالیت‌های انسانی و عامل سرنوشت‌ساز آینده انسان پایان دهیم.

اشتباه نکنید! هدف استریکلر این نیست که ریشه‌ی پول را بخشکاند، طمع را از بین ببرد و الگویی برای زندگی درویشانه و ریاضتی ایجاد کند. او حتی مخالف کسب سود هم نیست! هدف ایجاد جهانی است که در آن ارزش‌هایی مانند اخلاق، دانش، امنیت، ذهن خلاق و... در کنار پول و سرمایه، در تصمیمات بزرگ و روزانه‌مان تاثیرگذار باشند.

در کتاب آینده‌ی ممکن چه می‌خوانیم؟

این کتاب به دو بخش تقسیم شده است. در بخش اول کتاب این مسائل بررسی می‌شوند: چگونه به دنیای امروز رسیده‌ایم؟ بیشینه‌سازی مالی از کجا آمده است؟ و چه تاثیری روی سیاست، سینما، یا حتی فروشگاه‌های محله‌مان داشته است؟

در بخش دوم، شیوه‌ی جدیدی برای فکر کردن به ارزش‌های‌مان پیشنهاد می‌شود. نمونه‌ها و تمثیل‌هایی مانند پرتاب سه امتیازی در بسکتبال، تاریخچه‌ی پزشکی، فلسفه‌ی بنتوئیسم و ظرف غذای ژاپنی، درک مفاهیم مورد نظر نویسنده را آسان‌تر می‌کند.

در بخش پیوست و یادداشت‌ها هم ایده‌ها و فرآیندهای فکری نهفته در این کتاب، عمیق‌تر بررسی می‌شوند. منابع آمار و ارقام کتاب، فهرست کتاب‌های مرتبط و گام‌های بعدی پس از خواندن این کتاب هم در ادامه آمده است.

استرکلر در این کتاب از نمودارها، جدول‌ها، تصاویر و خاطراتی استفاده کرده که فضای جذاب و متفاوتی در کتاب ایجاد کرده است. زبان این نویسنده ساده، روان و صمیمی است و برای درک مفاهیم کتاب لازم نیست دانش تخصصی خاصی داشته باشید.

مروری بر فهرست مطالب کتاب آینده‌ی ممکن

مقدمه

بخش اول

فصل یک: ایده‌ای ساده

فصل دو: قانون گردش به چپ ممنوع

فصل سه: چرا همه چیز مثل هم است؟

فصل چهار: اقتصاد مولِتی

فصل پنج: تله

بخش دوم

فصل شش: چه چیزی به راستی ارزشمند است؟

فصل هفت: بنتوئیسم

فصل هشت: اَدِل به تور می‌رود

فصل نه: چطور بالانس آزاد بزنید

فصل ده: طبقه‌ی بیشینه‌ساز ارزش‌ها

پیوست

خاستگاه بنتوئیسم

کتاب‌های پیشنهادی

فیلم‌های پیشنهادی

درباره ینسی استریکلر

ینسی استریکلر (Yancey Strickler) در سال 1978 در ویرجینیا به دنیا آمده است. او به عنوان بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق کیک‌استارتر شناخته می‌شود. کیک‌استارتر به صاحبان پروژه‌های خلاقانه این امکان را می‌دهد تا سرمایه‌ی لازم برای شروع پروژه‌شان را از طریق کمک‌های کوچک دیگران تامین کنند. استریکلر یکی از چهل چهره‌ی برتر زیر چهل سال در مجله‌ی فورچن و همچنین از اعضای انجمن رهبران جوان اقتصاد جهان است.

در بخشی از کتاب آینده‌ی ممکن می‌خوانیم

مسیرخانه تا محل کارتان را در نظر بیاورید.

سوار ماشین‌تان می‌شوید. از پارکینگ خارج می‌شوید. از خیابان‌تان خارج می‌شوید. به کمربندی می‌روید و بیست دقیقه رانندگی می‌کنید. پنج دقیقه بعد ماشین‌تان را پارک می‌کنید.

حالا به مسیری که پیموده‌اید، فکر کنید. در این مسیر چه فروشگاه‌هایی را در سمت راست جاده دیده‌اید؟

آمریکایی‌هایی که از محلی مسکونی به محلی تجاری می‌روند، پمپ بنزین، استارباکس، دانکن دونانس و دیگر مکان‌های ارائه‌دهنده‌ی صبحانه را در سمت راست جاده می‌بینند که همان چیزی است که افراد سر صبح می‌خواهند.

حالا مسیرتان را از محل کار به خانه تصور کنید. در سمت راست جاده چه می‌بینید؟

وقتی همان آمریکایی‌ها به سمت خانه و منطقه‌ای مسکونی می‌روند، احتمال بیشتری وجود دارد که مراکز خرید، خواربارفروشی و رستوران‌هایی را در سمت راست جاده ببینند؛ همان چیزهایی که افراد پس از کار می‌خواهند.

در جهان، برنامه‌ریزی خرده‌فروشی‌ها، هم‌سو بودن یا نبود محل کسب‌وکارها با جریان ترافیک از قانونی به نام «قانون گردش به چپ ممنوع» پیروی می‌کند.

در دنیای خرده‌فروشی، مشتریان سرزده اهمیتی حیاتی دارند و یکی از مهم‌ترین عوامل جذب مشتریان سرزده این است که کدام سمت جاده باشید.

هدف این است که در زمان درستی از روز در جایی باشد که مشتری با گردش ماشین‌اش به راست بتواند به محل کسب‌تان برسد. کسب‌وکارهایی مانند کافی‌شاپ‌ها که پیش از رفتن به محل کارمان به آن‌ها نیاز داریم، باید در سمت راست ترافیک صبحگاهی باشند. کسب‌وکارهایی هم که مشتریان پس از کار به سراغ‌شان می‌آیند، باید در سمت راست ترافیک غروب باشند.

احتمال بیشتری وجود دارد که افراد به راست بپیچند و به چپ نپیچند. با وجود ترافیک ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا بتوانید به چپ بپیچید. خیلی‌ها چنین صبری ندارند. پیچیدن به راست، کار سریع‌تر و ایمن‌تری است و البته که به دلیل بهینه‌سازی‌های برنامه‌ریزان خرده‌فروشی‌ها، ترافیک هم به طرز چشمگیری به همان سو می‌رود.

تا به حال از بزرگ‌راه خارج شده‌اید که بنزین بزنید و سپس ببینید که همه‌ی پمپ بنزین‌ها در سمت دیگر جاده‌اند؟

این همان «قانون گردش به چپ ممنوع» است. شما در مسیر مخالف جریان مورد انتظار ترافیک هستید.

پرسش: چرا مشتریان‌مان جاده را به خاطر ما دور زدند؟

پاسخ: چنین کاری نکردند.

متن کامل کتاب آیندهی ممکن را می‌توانید به سادگی از طریق سایت یا اپلیکیشن فیدیبو دریافت کنید، همچنین خلاصه و بخش‌هایی از کتاب را می‌توانید در پادکست بیپلاس بشنوید.

مشخصات کتاب آینده‌ی ممکن

 • ناشر انتشارات آموخته
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۵۴,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۹/۰۸/۱۴
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 2.71 مگابایت
 • تعداد صفحات ۲۴۳ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب آینده‌ی ممکن

سلام دوستانه فیدیبو پیش گفتار مترجم منو مجاب نمیکنه این کتاب بخرم حداقل ۲ خط از حرف نویسنده رو بذارید که هم کیفیت ترجمه مشخص بشه هم بفهمیم با چه نویسنده‌ای روبه‌رو هستیم. ?
در ۲ سال پیش توسط 915...302 ( | )
در میانه مطالعه کتاب هستم. بزرگترین مشکلم با ترجمه اینه که تو واژه نامه، عبارت انگلیسی اصلی نوشته نشده. مثلا معلوم نیست جمع سپاری ترجمه ی کراودفاندینگه یا کراودسورسینگ.... یا راهبرد زمین سوخته و بی طرفی اینترنت، عبارت انگلیسیشون چی بوده؟ امیدوارم در نسخه های بعدی این نکات در نظر گرفته بشه.
در ۲ سال پیش توسط nar...d71 ( | )
همش پنج صفحه برای نمونه؟ فیدیبو جان احساس نمیکنی کمه؟ جاهای دیگه بیشتر از پنج صفحه نمونه میذارن!!!!
در ۲ سال پیش توسط mbs...hel ( | )
توجه و هماهنگی فیدیبو با علی بندری زیبا نیست !؟
در ۲ سال پیش توسط rit...uin ( | )
درکل کتابهایی که bplus معرفی می کنه خوب هستند ارزش وقت گذاشتن و خوندن زو دارند.
در ۴ ماه پیش توسط 918...711 ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • بعدی ›
 • آخرین ››