پیش فروش کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن
Loading

چند لحظه ...
خنجر

خنجر
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک خنجر به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

درباره خنجر

خنجر جنگ‌افزار سبک انفرادی فلزی و کوچک، شبیه چاقو، با تیغه‌ای تیز و نوک‌دار. در دوره اسلامی خنجرها از نظر جنس، ساخت، تزیینات و کاربرد، بسیار متنوع بوده‌اند. گاه اجزای یک خنجر، چون دسته و تیغه و غلاف، در شهرها و مناطق گوناگون ساخته می‌شده و ازاین‌رو، بیان ویژگیهای کلی درباره ساخت، جنس و تزیینات خنجرهای یک منطقه یا سرزمین، مشکل و گاه غیرممکن است . هر خنجر متشکل از دو جزء دسته یا قبضه و تیغه، و نیز غلافی برای محافظت از آن است. تیغه جزء اصلی خنجر است و معمولا از فولاد سخت ساخته می‌شود. تیغه یک یا دو لبه تیز دارد و معمولا در وسط آن شیاری تعبیه می‌شود. یکی از وجوه ممیزه خنجرهای مناطق گوناگون، انحنا یا صافی تیغه آنهاست. خنجرهای ایرانی عمومآ تیغه‌های صاف دارند و معمولا در آنها هیچگونه ناوی دیده نمی‌شود . اما خنجرهای ترکی و عربی، اغلب انحنای شدیدی دارند.هرچند به نظر می‌رسد تیغه‌های منحنی و صاف کم‌وبیش در میان همه ملتها و اقوام رایج بوده است.

ادامه...

مشخصات خنجر

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره خنجر

سلام رفقا با معرفتا یه کتاب معرفی کنید برای کسی که ذهنش پر از ترس و درد و ضعف شده و کمکش کنه که زندگیشو از اول شروع کنید
در ۳ هفته پیش توسط gladiatoooor ( | )