دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب ساقه بامبو

کتاب ساقه بامبو

نسخه الکترونیک کتاب ساقه بامبو به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب ساقه بامبو

جهان عرب شامل کشورهایی زیاد با آداب و رسوم و فرهنگهای زیاد است. به همین دلیل است که ادبیات عرب به صورت جداگانه دیده میشود اما امروزه  ادبیات کشورهای عربی بیشتر از همیشه در جهان دیده میشوند و خوانده میشوند. از سال 2007 تا کنون شاخهای از جایزهی معتبر من بوکر است که در آن هیئت داوران متخصص در ادبیات عرب به بهترین رمان نوشته شده در سال جایزه میدهند. کتاب پیش رو نوشتهی سعود السنعوسی است و در سال 2012 برندهی جایزهی بوکر عربی شده است.

درباره‌ی کتاب ساقه بامبو اثر سعود السنعوسی

سعود سنعوسی، همچنان که در مصاحبه تلویزیونی در یکی از کانال های امارات میگوید برای آگاهی دقیق از فرهنگ و آداب رسوم مردم فیلیپین و به ویژه درک واقعی و عمیق از فضای زندگی قهرمان رمان، عیسی/ هوزیه، دو بار به فیلیپین مسافرت کرده و هر بار دو هفته در مناطق روستایی آن کشور اقامت گزیده است، این امر خود به تصاویر و توصیف های رمان از فضای فیلیپین غنای خاصی بخشیده است.

غرض اصلی نویسنده از نگارش رمان آن است تا خود را در جایگاه دیگری قرار دهد تا از دریچه نگاه او جامعه و فرهنگ خویش را بنگرد. به گفته سنعوسی احساس درد و ناخرسندی از برخی واقعیت های تلخ جامعه انگیزه اصلی او در نوشتن ساقه ی بامبو بوده است؛ جامعهای که چنان سردرگریبان خویش دارد که مردمانش کمتر قادراند با دیدی انتقادی به رفتار و کردار و فرهنگ خویش نظر اندازند. از این رو او در قالب شخصیت هوزیه می کوشد تا برخی آداب و سنن و تعامل و رفتار مردم کویت، که سنعوسی خود یکی از آن هاست، را از نگاه دیگری به تصویر بکشاند، نگاهی که گاهی توأم با آهی است.

خلاصه داستان ساقه بامبو

داستان کتاب مقالهی بامبو دربارهی کارگران مهاجر  و مشکلات آنها در کشورهای حوزهی خلیج فارس و به طور خاص کویت است.‌‌

درباره‌ی سعود السنعوسی نویسنده‌ی کتاب ساقه بامبو

سعود السنعوسی در ۱۹۸۱ میلادی  در کویت به دنیا آمد. او از اعضای انجمن نویسندگان و عضو کانون روزنامه نگاران کویت است. در کنار اسماعیل فهد اسماعیل و لیلی عثمان از معدود نویسندگان کشور کویت است که در عرصه رمان نویسی عربی به جایگاه درخور توجهی دست یافته است.

سنعوسی تاکنون چند اثر داستانی نوشته است که عبارتند از:

رمان زندانی آینهها (سجین المرایا) ۲۰۱۰ میلادی که جایزه لیلی عثمان ویژه خلاقیت و نوآوری جوانان در داستان نویسی و رمان را از آن خود کرد.

داستان بونسای و پیرمرد (البونسای و الرجل العجوز) ۲۰۱۱ میلادی این اثر در مسابقه داستان کوتاه، که با همکاری مجله العربی و خبرگزاری بی بی سی عربی برگزار شد، به رتبه برتر دست یافت.

ساقهی بامبو (ساق البامبو) ۲۰۱۲ میلادی رمان ساقه ی بامبو در ۲۰۱۳ میلادی از میان یکصد وسی وسه اثر برگزیده توانست به جایزه رمان عربی موسوم به بوکر دست یابد.

ترجمه‌ی کتاب ساقه بامبو به فارسی

انتشارات نیلوفر کتاب ساقه بامبو را با ترجمهی مریم عظیمی و عظیم طهماسبی عرضه کرده و در اختیار علاقهمندان قرارداده است. انتشارات نیلوفر به عنوان یکی از قدیمیترین و پرکارترین ناشرین معاصر ایران است. ارزشها و اصول کاری نشر نیلوفر از همان اولین روزهای فعالیتش کاملا مشخص بوده و هست. وجدان، صداقت و عدالت از اصول همیشگی این نشر بوده است. از اولین روزهای آغاز فعالیتش تا امروز، این انتشارات همیشه سعی داشته تا کیفیت مطلوب را در تمام بخشهای تهیه و تولید یک کتاب درنظر بگیرد. در نیلوفر همه چیز، از طرح روی جلد گرفته تا کاغذ و کیفیت چاپ، همه با دقت و حساسیت بالایی انجام میشود. این نشر مخاطبان خود را افراد باهوشی میداند که به دنبال آثاری با محتوای تاثیرگذار هستند، آثاری که خواندنشان نهتنها مخاطبان را دلسرد نمیکند، که حال و هوای متفاوتی به روزمرههایشان میدهد.

کتاب ساقه بامبو مناسب چه کسانی است؟

بدون شک همهی خوانندگان از خواندن کتاب ساقهی بامبو لذت خواهند برد، زیرا این کتاب داستانی واقعی و پرکشش دارد. اما بدون شک علاقمندان به ادبیات و آشنا به ادبیات عرب از خوانش این کتاب لذت بیشتری خواهند برد. کتاب ساقه بامبو در دستهی کتابهای داستان‌‌های عربی قرار دارد. کتاب ساقه بامبو مناسب برای گروه سنی بزرگسال است.

تعداد صفحات نسخهی چاپی کتاب 438 صفحه است که با مطالعهی روزانه 20 دقیقه میتوانید این کتاب را در 21 روز بخوانید. کتاب ساقه بامبو جزو کتابهای حجیم و بلند با موضوع داستان‌‌های عربی است. این کتاب برای افرادی که وقت بیشتری برای مطالعه دارند و میخواهند در زمینهی  داستان‌‌های عربی زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهند انتخاب مناسبی است.

‌در بخشی از کتاب ساقه بامبو می‌خوانیم

مادرم در حالی به این کشور پا گذاشت که در مورد فرهنگ آن هیچ چیز نمی دانست. مردم اینجا مثل مردم آنجا نیستند، چهرهها، فرم سیما و زبان، حتی نگاهها معانی دیگری داشتند که او از آن ها بی خبر بود. طبیعت اینجا با طبیعت آنجا به کلی متفاوت بود، جز اينکه اینجا هم به هنگام روز آفتاب میتابید و شب هنگام ماه در آسمان ظاهر می شد. حتی خورشید، مادرم میگوید: «اوایل شک داشتم که همان خورشیدی باشد که میشناختم.»

مادرم در خانهی بسیار بزرگی مشغول به کار شد که بیوه زنی پنجاه وچند ساله با پسر ارشد و سه دخترش در آن زندگی می کردند. این بیوه زن بعدها مادربزرگ من شد. مادربزرگم، غنیمه، يا خانم بزرگ - آن طور که مادرم صدایش می کرد - آدمی محتاط و غالبا تندمزاج بود. با وجود شخصیت محکم و جدیاش بدبین بوده است، به خوابهایی که میدیده سخت باور داشته، و در هر خواب پیامی میدید که امکان نداشت از کنار آن سرسری بگذرد،حتی اگر خوابش بی اهمیت و گنگ می بود، او وقت زیادی را صرف تعبیر خوابش می کرد، معمولاً اگر خودش قادر به تعبیرش نبود به معبرین متوسل می شد، و با وجود تعبیرهای مختلف و گاهی متناقض معبرین او همه را باور میکرد و در عالم واقع منتظر اتفاقی بود که به خواب هایش برگردد. غیر از این باور، او هر اتفاقی، هر چند ساده و بی اهمیت را به چشم نشانه ای می دید که نباید نسبت به آن بی تفاوت بود. در حالی که من، مادرم، و خاله آیدایم در اتاق کوچک نشیمن در خانهمان در آنجا بودیم، مادر می گوید: «نمی دانم اين زن چطور زندگی می کرد در حالی که هر حادثه و اتفاقی را زیر نظر داشت. یک روز با دخترهایش به مجلس عروسی ای دعوت شده بودند، بعد از نیم ساعت از رفتنشان به خانه برگشتند، و به او گفتم: مجلس خیلی زود تمام شد... خانم!

آنچه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب ساقه بامبو اثر سعود السنعوسی بود.خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکانپذیر است. برای مطالعهی دیگر کتابها در زمینهی داستان‌‌های عربی میتوانید به قسمت دستهبندی کتابها مراجعه و کتابهای این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب ساقه بامبو

 • ناشر نشر نیلوفر
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۴۵,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۴/۰۱/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 2.3 مگابایت
 • تعداد صفحات ۴۳۸ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب ساقه بامبو

بسیااااار کتاب دلنشین و عمیقی بود نویسنده کاملا ماهره که چطور با مخاطب ارتباط برقرار کنه،لحن نویسنده به مرور زمان تغییر میکنه و به مخاطب نشون میده که داستان پخته ای داره،هرچه بیشتر داستانو میخونی بیشتر جذب میشی که آخر داستانو بدونی ونمیتونی یه لحظه کتابو ول کنی یه شبه تمام کتابو خوندم و واقعا از وقتی که برای این کتاب گذاشتم خوشحالم☺
در ۴ سال پیش توسط عسل معصومی ( | )
عربي - فارسی.خوشحالم از اینکه اولین رمان عربی که خوندم این کتاب بود. کتابی که جوائز زیادی در کشورهای عربی برده و بسیار تحسین شده. متن و نوع بیان بسیار سهل و روان بود (طوری که کاملا مناسب منِ ناآشنا با عبارات ادبی عربی بود) و در عین حال پر از عبارات، تشبیهات و تمثیلات بدیع. قلمش خیلی خیلی قوی بود طوری که واقعا نمیشد کتاب را زمین بگذاری و این را خیلی از خوانندگان در ریویوهایشان گفته‌اند. و چند جای کتاب احساساتم را برانگیخت و اشکم جاری شد. قصه در نگاه اول سطحی به نظر می‌رسد. جوانی که از پدری کویتی و مادری فیلیپینی (که خدمتکار خانواده پدر در کویت بوده) متولد شده، در فیلیپین بزرگ شده و بعد به دنبال هویتش به کشور پدری میرود. اما نویسنده در خلال همین قصه نگاهی از خارج به مجتمع عربی (خلیجی) و اعتقادات و تعصباتشان داشته، نقدهایی کوبنده وارد کرده و به طور کلی مسایل انسانی زیادی مطرح کرده. به دین خیلی عالی پرداخته، در واقع بعد انسانی و صلح‌جوی دین و اشتراک ادیان. البته کمی به نظرم نویسنده معتقد به پلورالیسم دینی هست. اما نکات جالبی در مورد اسلام و قرآن لابلای قصه گوشزد کرده. جالبه که هیچ جا حس نصیحت‌گویی به خواننده دست نمیده، چون تمام مسایل از دید یه جوان خارجی روایت شده. اما کمی پایان کتاب ناامیدکننده بود... شاید هم تلخ بود چون حقیقت بود... حقیقت اینکه اصل و هویت انسان شاید اونجایی نیست که اصل و نسب اجدادی هست، پول و ثروت و اعتبار، دین و دینداری (ظاهری) هست، بلکه اونجاست که خانواده و عشق هست... هذا الكتاب هو أول رواية قرأتها باللغة العربية وأنا سعيدة لتعرفي منها. قلم قوي وفعال جدا. كانت العبارات والأمثلة جديدة ومبتكرة. حبيت فكرة المؤلف حول الدين و الانسانية و انتقاد المسلمين خلال القصة. مع العديد من أفكار عيسى حول البلد والهوية أشعر بالقرب. لأنني عشت نفس الحيرة بين بلد الذي انتميت فيه و البلد الذي اصلي منه. تلك المواقف التي كان يسمي الكويتيون "هم" و الفلبينيين "هم" كذلك. حبيت مفاجآت القصة مثل اسم المترجم و المدققة التي هي كانت خولة. و بكيت مع عيسى عدة مرات. استمتعت كثيرا بقراءة ساق البامبو. شكرا سعد
در ۶ سال پیش توسط ... ( | )
بسیارعالی.ممنون از فیدیبو🙏👌
در ۲ سال پیش توسط rei...zeh ( | )
داستان غم انگیزی که فقط میشه گفت فوق العاده‌ست .... همین
در ۲ سال پیش توسط روژان زرزا ( | )
رمان خوبیه و زوایای جالبی از فرهنگ کویت در مقایسه با فیلیپین رو بیان میکنه... دید آدم رو بازتر میکنه
در ۲ سال پیش توسط عاطفه❤️ احمدی پور ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • بعدی ›
 • آخرین ››