دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب آخرین روز یک محکوم فیدی‌پلاس

کتاب آخرین روز یک محکوم
به همراه کلود بی‌نوا

نسخه الکترونیک کتاب آخرین روز یک محکوم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

درباره کتاب آخرین روز یک محکوم

از جا بلند شدم؛ دندان‌هایم به هم می‌خوردند، دست‌هایم می‌لرزیدند و نمی‌دانستم لباس‌هایم کجا هستند. در پاهایم احساس ضعف داشتم و در اولین گامی که برداشتم مانند حمّالی که بار زیادی بر دوشش گذاشته شده، سکندری خوردم. با‌این‌حال زندان‌بان را دنبال کردم. دو نگهبان در آستانه‌ی سلول منتظرم بودند. دوباره به مچ دست‌هایم دست‌بند زدند. دست‌بند قفل محکم و کوچکی داشت که نگهبان‌ها آن را به‌دقت می‌بستند. گذاشتم که قفل را ببندند. انگار دستگاهی روی دستگاهی دیگر بسته می‌شد. از حیاط‌خلوتی گذشتیم. هوای زنده و مطبوع صبحگاهی به من جانی دوباره بخشید. سرم را بالا بردم. آسمان آبی بود و پرتوهای گرم آفتاب که با دودکش‌های بلند شکسته شده بودند، زوایای نورانی و عریضی بر فراز دیوارهای بلند و تاریک زندان رسم کرده بودند. هوا به‌راستی خوب بود. از یک پلکان مارپیچ بالا رفتیم. از دالانی گذشتیم. و بعد یک دالان دیگر، و بعد دالان سوم. سپس درِ کوتاه و کوچکی باز شد. هوایی گرم و آمیخته با هیاهو، به صورتم خورد؛ نفس جمعیت نشسته در سالن دادگاه بود. وارد شدم. به‌محض ورود به سالن صدای همهمه‌ی مردم و صدای جنبش سلاح‌ها به هم درآمیخت. نیمکت‌ها با سروصدای زیاد جابه‌جا شدند. دیوارَک‌ها گشوده شدند و هنگامی که از مسیر طولانی میان دو گروه جمعیت که توسط سربازها احاطه شده بودند، می‌گذشتم، احساس می‌کردم ریسمانی که آن سرهای کج و آن چهره‌ها با دهان‌های باز را به حرکت درمی‌آورد به من گره خورده است. در آن هنگام متوجه شدم که دست‌بندی به دستم نیست اما به یاد نمی‌آوردم کجا و کِی آن را باز کرده‌اند. سپس سکوتی سنگین سالن را فراگرفت. به جایگاهم رسیده بودم. جنجالی که در سر داشتم، در آن زمان که هیاهوی مردم آرام گرفت، پایان یافت. ناگهان آن‌چه که تا آن زمان به طور مبهم پیش‌بینی کرده بودم، به‌روشنی بر من آشکار شد؛ آن لحظه‌ی حیاتی و قاطع فرارسیده بود و من برای شنیدن رأی دادگاه آن‌جا بودم. نمی‌دانم چه‌طور می‌توان این حس را توضیح داد اما فهمیدن این موضوع که به چه منظوری آن‌جا هستم، حتی ذره‌ای در من ایجاد وحشت نکرد. پنجره‌ها باز بودند؛ هوا و سروصدای شهر، آزادانه از بیرون به درون دادگاه راه می‌یافت و تالار محاکمه طوری روشن بود که انگار در آن جشن عروسی بر پاست. پرتوهای شادی‌بخش خورشید، این‌جا و آن‌جا بر چارچوب نورانی پنجره‌ها، خطوطی درخشان رسم کرده بودند؛ بر کف‌پوش تالار، دراز و کشیده و روی میزها عریض و پهن می‌شدند، در زوایای دیوارها می‌شکستند و هر پرتویی که از لوزی‌های درخشان پنجره‌ها به درون راه می‌یافت، منشور بزرگی از غبار طلایی‌رنگ را در هوا می‌شکافت. قضاتِ نشسته در انتهای سالن خشنود به نظر می‌رسیدند. خوشحالی‌شان احتمالاً به دلیل آن بود که کمی پیش کار خود را به پایان رسانده بودند. در چهره‌ی رئیس دادگاه که با انعکاس نور یکی از شیشه‌ها، روشنایی ملایمی یافته بود، چیز آرامش‌بخش و خوبی وجود داشت و یکی از مشاورین جوان قاضی درحالی‌که با دستمال‌گردنش ور می‌رفت، با خوشحالی با زن زیبایی که پشتش نشسته بود، صحبت می‌کرد. تنها اعضای هیئت‌منصفه بودند که پریده‌رنگ و مغموم به نظر می‌رسیدند که آن هم ظاهراً به دلیل خستگیِ حاصل از شب‌زنده‌داری بود. برخی از آن‌ها خمیازه می‌کشیدند. در رفتار و کردارشان، هیچ نشانه‌ای از حالت کسانی که به‌تازگی حکم اعدام کسی را صادر کرده‌اند، دیده نمی‌شد و من در چهره‌ی آن مرفهین خوب‌کردار، جز میل شدید به خواب و رفع خستگی چیز دیگری نمی‌دیدم.

ادامه...

مشخصات کتاب آخرین روز یک محکوم

 • ناشر نشر چشمه
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۴۲,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 1.09 مگابایت
 • تعداد صفحات ۱۶۳ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب آخرین روز یک محکوم

چقدر خوب میشد که مثل برخی از نرم افزار ها اینجا هم گزینه ای برای به اشتراک گذاشتن بریده هایی از کتب بود. بریده ای از کتاب : آیا تا به حال بر این تصور گزنده کمی مکث کرده اند که در انسانی که جانش را می گیرند، هوش و خردی است؟ خردی که به زندگی پیونده خورده و ذره ای خود را برای مرگ آماده نکرده؟
در ۳ سال پیش توسط مریم غفار ( | )
واقعا عالی و تاثیرگذار بود.عجیبه که اثر آنچنان معروفی نیست و اثار دیگه ویکتور هوگو بیشتر معروف هستند.توصیفات حالات روحی یه فرد محکوم به مرگ و شوقش به زندگی رو عالی تصویر کرده.
در ۳ سال پیش توسط alireza payamifard ( | )
کتاب خوب کتابیه که نگاهتونو عوض کنه وادارتون کنه به فکر کردن حتی غصه خوردن! این کتاب از همون کتاباس.
در ۲ سال پیش توسط maHsa ( | )
نویسنده در این کتاب بسیار عالی وقایع دوران خود را شرح داده و به‌صورتی کاملا ظریف جامعه‌ی خود را مورد نقد قرار داده و راه درست را برای خروج از راه غلط نشان داده
در ۲ سال پیش توسط 916...305 ( | )
کتاب بسیار خوبی..یک مقدمه یا بهتر بگم یک مقاله ی بلند از هوگو اول کتاب و بعد از اون نوبت داستان ها میشه ...دو داستان موجود تقریبا در یک طیف موضوعی هستن .کتاب در اعتراض به قانون های اعلام و حبس های اون دوران فرانسه اس .اخر داستان کلود بینوا هم هوگو یک متن بسیار تند و اعتراضی و افراد بیگناهی که پای چوبه دار رفتن و اوضاع عدالت اون دوران مینویسه .هر دو داستان بسیار غم انگیز هستن،جوری که از عمق وجودتون در غم داستان فرو میرید ..در هرصورت ،خوندن این کتاب رو قطعا پیشنهاد میکنم و یکی از بهترین هایی بوده که خوندم...نسخه ی فیزیکی کتاب رو بگیرید بهتر ،چون داخل نسخه فیزیکی اون مقاله ی بلند هوگو هم هست ..
در ۲ سال پیش توسط میم مهرابی ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • بعدی ›
 • آخرین ››