فیدیبو نماینده قانونی نشر ماهی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب تمدن و ملالت‌ها‌ی آن

کتاب تمدن و ملالت‌ها‌ی آن

نسخه الکترونیک کتاب تمدن و ملالت‌ها‌ی آن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب تمدن و ملالت‌ها‌ی آن

فروید این کتاب را در سال ۱۹۳۰ نوشت. او در این کتاب با رویکردی روان کاوانه، فرهنگ و تمدن و منشاهای آن و چگونگی پدید آمدن آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. از دیدگاه فروید، نیروهایی در پس نیازهای ما وجود دارند که ما را به سوی ارضای آن ها سوق می‌دهند. این نیروها، سایق نام دارند. سایق‌ها صرفا رفع نیازهای فردی را هدف قرار می‌دهند. از آن جا که انسان موجودی اجتماعی است و برای ارضای نیازهای فردی‌اش ، احتیاج به جمع دارد، ناچار است برخی از سایق‌هایش را محدود و سرکوب کند. این تعارض‌ها موجب بروز کشمکش‌هایی می‌شود که ملالت‌ها و ناخوشایندی‌های فرهنگ را می‌آفریند. فروید در این کتاب کوچک، مسائلی مثل جاودانگی و فنا، سعادت، روابط انسانی – اجتماعی، عشق و پرخاش را که تحت کنترل فرهنگ و تمدن درآمده‌اند، مورد بررسی روان کاوانه قرار می‌دهد.

ادامه...
  • ناشر نشر ماهی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.79 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۲۱ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب تمدن و ملالت‌ها‌ی آن

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیش گفتار مترجم

فروید این کتاب را که امروز در شمار معروف ترین آثار اوست در سال ۱۹۳۰ منتشر کرد که در آن خلاصه ای از دیدگاه های روانکاوی درباره ی فرهنگ و تمدن و دورنمای آن را با بیانی ساده و در حد امکان فاقد اصطلاحات فنی نوشته است. او در این جا به بحث و بررسی در مورد عواملی می پردازد که موجب به وجود آمدن تمدن شده اند و امروز هم نیروهای محرک پیشرفت یا بازدارنده ی تحولات جامعه ی متمدن را تشکیل می دهند. محور اصلی این اثر عبارت است از بحث درباره ی تضادی آشتی ناپذیر میان دو نیروی متخاصم در روان نوع بشر که غالب شدن یکی بر دیگری سرنوشت تمدن را تعیین خواهد کرد. این دو نیرو طبق نظریه ی فروید از سایق(۱) عشق و سایق تخریب (یا مرگ) نشات می گیرند و تاریخ نوع بشر تا به امروز راه حلی برای از میان برداشتن تضاد میان این دو نیرو نیافته است.
اساس و هدف فعالیت ما آدمیان ارضای سایق هایی است که به طور طبیعی در نهادمان وجود دارند و در اصل فردی اند. در عین حال ما ذاتا موجوداتی اجتماعی نیز هستیم زیرا برای ارضای سایق های فردی به جمع نیازمندیم و از این رو ناچاریم به منظور ماندن در جمع، سایق های خود را محدود و مهار کنیم. کشمکش میان این دو گرایش متعارض موجب آن وضعی می شود که نام این اثر بیان کننده ی آن است، یعنی ملالت یا ناخشنودی در تمدن.
بارزترین نمود این تضاد اختلالات روانی ــ به طور اخص نورُزها(۲) ــ هستند.
این کتاب کوچک در همان چاپ اول مورد استقبال خوانندگان قرار گرفت و یک سال بعد به چاپ دوم رسید. به دنبال موفقیت حزب نازی هیتلر در انتخابات پارلمانی آلمان در سپتامبر ۱۹۳۰ فروید که مانند دیگر طرفداران تمدن از این واقعه برانگیخته شده بود و گویی دورنمای این بربریت را می دید، در چاپ دوم جمله ای استهزاآمیزی به آخر کتاب اضافه می کند و می نویسد:
«اکنون این جنگ بزرگ میان سایق زندگی و سایق تخریب، روند آینده را نشان خواهد داد» (رجوع شود به آخرین پاراگراف فصل آخر).
* * *
در ابتدا عنوان این اثر فروید «شوربختی در تمدن» بوده است (Das Unglück in der Kultur)، اما شوربختی سپس به ناخشنودی یا ملالت (Unbehagen) تبدیل شده است، کلمه ای که طبق گفته ی مترجمان انگلیسی و فرانسوی این اثر در هیچ یک از این دو زبان به طور دقیق ترجمه شدنی نیست. این مفهوم در فارسی بهتر از همه با کلمات ناخشنودی یا ملالت بیان می شود.(۳)
نکته ی قابل ذکر دیگر این که کلمه ی Kultur که فروید در عنوان کتاب و در متن به کار برده است در آلمانی، هم به معنی فرهنگ و هم به معنی تمدن است. این کلمه در ترجمه ی انگلیسی برحسب استفاده ی آن در جمله گاه به «تمدن» و گاه به «فرهنگ» برگردانده شده است. مترجم فارسی نیز از همین روش پیروی کرده و برحسب مانوس و مفهوم بودن آن، از یکی از این دو استفاده کرده است.

  sigmund freud

Das Unbehangen in der Kultur

S.FischernVerlag GmbH

Frankfurt am Main, Dezember 2000

نظرات کاربران درباره کتاب تمدن و ملالت‌ها‌ی آن

این کتاب پاسخى بود در برابر انتقاداتى که به کتاب "آینده ى یک پندار" فروید وارد آمده بود. و در خودى ى خود، چکیده اى است از جامعه شناسى فرویدى.
در 2 سال پیش توسط باقر
سه پیامبر عصر مدرن که منظور نوید دهندگان و بهترین شناسنده گان و همچنین منتقد این عصر هستند و عبارنتد از نیچه و فروید و مارکس بخاطر مخالفت با عقاید رایج پیشین دچار بدترین سو تعبیر ها و سو تفسیر ها قرار گرفته اند و هیچگاه لکه ننگ از چهره ان ها برای مردم پاک نشده و امکان دارد که پاک نشود. با این حال این کتاب یکی از مهمترین آثار زیگموند فروید تمدن و ملالت های آن است. در این اثر به تاثیر تمدن یا شاید بشود گفت فرهنگ بر طبیعت انسان پرداخته است فروید در این اثر ارزشمند که در دوره پختگی اندیشه اش نگاشته است و حاوی نغز و نافذ ترین اندیشه های اوست رنج یا بهایی را که برای تمدن متحمل میشویم را بر می شمرد و نشان می دهد که انسان ها در جوامع گذشته که سطح تمدن پایین تر (و سرکوب کمتری را بر امیال خود اعمال میکردند) از انسان های متمدن امروزی خوشبخت تر زیسته اند (با اما و اگر های فراوان) هر چند که خود او جرعت ان را ندارد که این را مستقیماً بگوید اما با کنایه ای زیبا ان را از جانب دوستی می آورد. و از این رو میتواند دید بسیار انتقادی به ما در فهم جهان امروزمان بدهد.
در 1 ماه پیش توسط محمد
عااالیه
در 1 سال پیش توسط fhe...h69
نمونه فقط پیشگفتار مترجمه؟!؟
در 2 ماه پیش توسط mahboobe mm
صوتی ش رو بذارین لطفا
در 2 ماه پیش توسط فایزه شفیعی
این کتاب ترجمه ی دیگه ای نداره؟اگه کسی اطلاع داره ممنون میشم جواب بده.
در 1 سال پیش توسط zahra pm
یک کم خواندش ملالت بار هست ولی باتوجه به حجم کتاب قابل تحمل است در کل خوب بود
در 2 ماه پیش توسط هومن الماسی
نکات جالبی داره
در 1 سال پیش توسط mh jam
ارزش خواندن دارد.
در 10 ماه پیش توسط معصومه حاتمی