دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب سامانیان و غزنویان

کتاب سامانیان و غزنویان

نسخه الکترونیک کتاب سامانیان و غزنویان به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب سامانیان و غزنویان

سامانیان بر سرزمینی پهناور از حدود غربی خراسان تا مرزهای ترکستان فرمان می‌راندند. این سرزمین را خراسان و ماوراءالنهر (= فرارود: آن سوی رود آمودریا) یا خراسان بزرگ یا مشرق می‌خواندند و شامل ۲۷ حوزه اداری (کوره و ناحیه) و به قولی سی ولایت بود. این ولایات اگرچه همه فرمانبردار و یاور سامانیان بودند، اما برخی مانند امیران سیستان و خوارزم و غَرچستان و جوزجان و بُست و غزنه و خُتّل تنها هدیه به پایتخت می‌فرستادند و خراج را خود مصرف می‌کردند. بخارا پایتخت امیر سامانی، مهم‌ترین شهر ماوراءالنهر در مسیر سفلای رود سُغد (زرافشان کنونی) بود. این شهر اکنون در جنوب غربی جمهوری ازبکستان قرار دارد. مهم‌ترین ولایت قلمرو سامانیان، خراسان به مفهوم خاص بود که از آمودریا تا کویر نمک و کویر لوت امتداد داشت. حاکم خراسان، سپهسالار یا فرمانده کل اردوی سامانی نیز بود که در نیشابور می‌نشست. سامانیان سرداران نامی و بزرگان خاندان‌های قدیم را به این مقام می‌گماردند. آل محتاج، خاندان قراتکین و آل سیمجور در بیش‌تر ایام دولت سامانیان سپهسالاری و حکومت خراسان را به گونه‌ای موروثی در دست داشتند.

ادامه...

مشخصات کتاب سامانیان و غزنویان

بخشی از کتاب سامانیان و غزنویان

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب سامانیان و غزنویان