Loading

چند لحظه ...
کتاب از مدرسه تا دانشگاه

کتاب از مدرسه تا دانشگاه

نسخه الکترونیک کتاب از مدرسه تا دانشگاه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۷,۰۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب از مدرسه تا دانشگاه

سیستم­های آموزشی، بسان هر سیستمی، با چنین وضعیت پیچیده و پارادوکسیکال مواجه هستند. دوره­ها و مقاطع مختلف تحصیلی با تأثیرگذاری قوانین، ضوابط، آیین­نامه­ها، «برنامه­های درسی و تربیتی»... هریک به­صورت هدفمند در پی اجرای «استراتژی­های» مورد نظر می­باشند تا آنچه به­صورت اهداف کلی و جزئی مصوب شده است، از طریق استراتژی­های بیان­شده محقق گردند. در این معنی استراتژی به­صورت ابزار دسترسی به اهداف در نظر گرفته می­شود که نقدهای جدی نیز بر این نوع برداشت از مفهوم استراتژی­ وجود دارد: تحقق نیافتن کم یا بیش اهداف، از ناکارآمدی چنین برداشتی حمایت می‌کند، چنین ناکارآمدی ضرورت تامل در این برداشت از مفهوم استراتژی را مطرح می­سازد. بااین­وصف، سیستم­های آموزشی در ابعاد مختلف آن ویژگی­هایی را در کل از خودشان نشان می­دهند که نه­تنها برخی از آن­ها در «برنامه­های رسمی» وجود ندارد (یادگیری­های ضمنی، جامعه­پذیری از رفتارهای اجتماعی برون مدرسه­ای و دانشگاهی،...) بلکه گاه سبب بروز رفتارهایی مغایر یا متضاد با اهداف رسمی نیز می­گردد (افت تحصیلی، بیزاری یا فرار از مدرسه، بزهکاری، اعتیاد...) تأمل­نکردن در چنین وضعیتی، سیستم آموزشی را منزوی کرده و سبب می­شود که محتوای واقعی آن با توسل به صوری­کردن رفتارها، نادیده گرفته شود و در نتیجه کارکرد­های «آموزش­وپرورش» مدرسه و آموزش و پژوهش دانشگاه،... دچار اختلال شود. بدیهی است که پیامدهای چنین اختلالی در فعالیت­های تحصیلی، پژوهشی، خدماتی مدارس و دانشگاه­ها و نیز رفتارهای فردی، اجتماعی، فرهنگی... دانش­آموزان و دانشجویان نمایان می­شود. مقابله با این اختلال­ها با رویکرد فرمالیستی ممکن نمی­باشد زیرا چنین رویکردی بر جنبه­های آشکار تاکید کرده و معیارها و شاخص­های کمّی به‌صورت سرپوشی برای کیفیت واقعی سیستم­های آموزشی درمی­آید: به این جهت است که گزارش­های عملکرد آموزشی، تربیتی، پژوهشی و خدماتی سیستم­های آموزشی از مدرسه تا دانشگاه، عموماً با واقعیت­های موجود آن­ها کم­و­بیش فاصله پیدا می­کند: اینکه در سال تحصیلی ۹۴-۹۳ در دانشگاه­های کشور ۵۸۱/ ۸۱۱/ ۴ دانشجو تحصیل می‌کردند، بدون نگاه به محتوای عملکرد آن­ها و چگونگی آموزش و تربیت آن­ها، به عملکرد معلمان و مدیران، به رفتارهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، علمی... و به رفتار سیستم­های مدرسه و دانشگاه در کل، نمی­تواند لزوما بیانگر کیفیت متعالی و اصالت­بخش در دسترسی به آموزش عالی باشد، مقایسه گزارش­های عملکرد سازمان­های آموزشی با آنچه در واقعیت­های آن­ها اتفاق افتاده، می­تواند وسعت کمّی و کیفی فاصله بین کمّیت و کیفیت را آشکار سازد.

ادامه...

مشخصات کتاب از مدرسه تا دانشگاه

بخشی از کتاب از مدرسه تا دانشگاه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب از مدرسه تا دانشگاه