Loading

چند لحظه ...
کتاب علوم انسانی و ماهیت تمدن‌سازی آن

کتاب علوم انسانی و ماهیت تمدن‌سازی آن

نسخه الکترونیک کتاب علوم انسانی و ماهیت تمدن‌سازی آن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب علوم انسانی و ماهیت تمدن‌سازی آن

علوم انسانی در جوامع پیشرفته و توسعه یافته، از جایگاه تمدن‌سازی و اعتبار «سرمایه‌ای» برخوردار است و برنامه‌ریزی‌های اجتماعی و سیاستگذاری برای دستیابی به سرمایه‌‌های مورد نیاز زندگی اجتماعی در عصر مدرن براساس سرمایه‌گذاری روی علوم انسانی بنیان گذاشته می‌شوند. این در حالیست که در جوامع کمتر توسعه یافته و یا جوامعی که در تلاش برای دستیابی به توسعه و پیشرفت هستند، علوم انسانی، غالباً به مثابه دانش‌هایی انتزاعی و ذهنی توصیف می‌شوند که با مجموعه‌ای از کلیات، مفاهیم، معناها، مضامین و موضوعات غیرملموس و مقدارناپذیر سروکار دارند. به سخن دیگر و به زبان برنامه‌ای، در چنین کشورهایی، سیاستگذاری در عرصه علوم انسانی بجای ارزش «سرمایه‌ای»، اعتبار «هزینه‌ای» دارد، و در نتیجه ارزش و اعتباری که برای دانش‌ها و معرفت‌های علمی نظیر علوم طبیعی، فناوری و مهندسی قائل‌‌ می‌شوند، از دانش‌های انسانی دریغ می‌شود. به مثابه یک رویکرد متعارف تاریخی و فرهنگی، چنین طرز تفکری، کم و بیش، و در ادوار مختلف بر نظام سیاستگذاری و دستگاه شناختی علوم انسانی جامعه ما جریان داشته است و به‌رغم‌‌اینکه در دهه اخیر، علوم انسانی در ایران از نشاط قابل ملاحظه‌ای‌ برخوردار شده، همچنان آسیب‌پذیر و آسیب‌مند جلوه می‌کند. بنابراین و با وجود چنین آسیب‌هایی، و فراوانی کمبودها و خلأ‌های موجود در نظام سیاستگذاری و مدیریت آموزش و پژوهش حوزه علوم انسانی، و نیز باورمندی به این رویکرد و تفکر که دانش‌های انسانی از اعتبار سرمایه‌ای و ماهیت تمدن‌سازی برخوردارند، پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پژوهش و بازیابی بنیان‌های نظری، مطالعه و آسیب‌شناسی ساختارهای مدیریتی و جهت‌گیری‌های کلان و جدید علمی در حوزه علوم انسانی را به عنوان جزئی از سیاست‌های برنامه‌ای و تحقیقاتی خود قرار داده است.

ادامه...

مشخصات کتاب علوم انسانی و ماهیت تمدن‌سازی آن

بخشی از کتاب علوم انسانی و ماهیت تمدن‌سازی آن

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب علوم انسانی و ماهیت تمدن‌سازی آن