Loading

چند لحظه ...
کتاب ارزیابی انتقادی نهاد علم در ایران

کتاب ارزیابی انتقادی نهاد علم در ایران

نسخه الکترونیک کتاب ارزیابی انتقادی نهاد علم در ایران به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۶,۵۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب ارزیابی انتقادی نهاد علم در ایران

وحدت حوزه و دانشگاه، یکی از تعلقات و دغدغه‌های خاطر و مبارک حضرت امام(ره) و بسیاری از روشنفکران حوزوی و دانشگاه بوده است. صرف‌نظر از رویکردها و تفاسیر گوناگون از این وحدت که در اینجا قصد ورود و ارزیابی انتقادی‌شان را ندارم، به نظر می‌رسد، این مقوله چنان‌که باید و شاید، به عمق نرفته و در سطح و لایه‌های رویین باقی مانده است. به طور عمده، آنچه در بادی امر در این زمینه مشهود است و به گونه‌ای با پیش‌زمینه‌ها و ضرورت‌های اولیه وحدت حوزه و دانشگاه نیز مغایرت دارد، تبعیت حوزه با عقبه فرهنگی و تاریخی و تمدنی خود از دانشگاه نوظهور است؛ هرچند در جایی این تبعیت، تدوین، تعریف و تجویز نشده است، در عمل به دلیل بی‌توجهی به چیستی این وحدت و تسری‌نیافتن آن به سطوح هستی‌شناسی و معرفت‌شناسی بی‌توجهی به شرایط متحول اجتماعی و تاریخی و غفلت از پیش‌زمینه‌ها و ضرورت‌های فرهنگی و تاریخی، این حوزه بوده است که عملاً و با فراموشی قابلیت‌ها و استعدادهای خود و با تفسیری نادرست از پیوند علم و دین و یا به عبارتی، دانشگاه و حوزه، تابع معرفت‌شناسی حاکم بر دانشگاه و ملزومات و مؤلفه‌های مرتبط با آن شده است. اگر در این مقوله به گونه‌ای انتظار بوده است که حوزه ضمن آشنایی با آسیب‌ها و ضعف‌ها و استعدادها و قابلیت‌های خود، دانشگاه را در بومی‌شدن و تولید علم یاری رساند، باید به این واقعیت اعتراف کرد که حوزه، نه‌تنها پی به آسیب‌ها و کاستی‌های خود نبرده و در صدد رفع اشکال و ضعف‌های خود متناسب و متناظر با حادثه بزرگی به نام انقلاب اسلامی برنیامده است، بلکه از استعدادها و عقبۀ ارزشمند تاریخی خود نیز غافل مانده و به گونه‌ای و از جهاتی، مستحیل در پدیده‌ای به نام دانشگاه شده است. در این میان، دانشگاه نیز بدون توجه به کاستی‌های خود و بدون بهره‌گیری از قابلیت‌های تاریخی حوزه و با غفلت از مباحث ظریف و پیچیده و حساس معرفت‌شناسی علمی و نسبت علم با فرهنگ و جامعه و با غرق‌شدن در معرفت‌شناسی اثبات‌گرایانه و شتاب‌بخشیدن ناشیانه به آن، از پاسخ‌گویی به ضرورت‌ها و نیازهای علمی کشور بازمانده است. فروکاستن وحدت حوزه و دانشگاه به وحدت روحانی و دانشگاهی و نگاه به این وحدت در سطح وحدت نیروهای اجتماعی و بی‌توجهی به مبانی هستی‌شناسی و معرفت‌شناختی این وحدت و غفلت از ضرورت نگاه ساختاری و نهادی به آن، از بزرگ‌ترین، جدی‌ترین و فزاینده‌ترین آسیب‌های علمی در دوره اخیر است و راهکاری جز واکاوی فلسفی و معرفت‌شناسی علمی و تلاش در راستای دستیابی به یک معرفت‌شناسی متناسب و متناظر با مبانی هستی‌شناختی مطلوب و قابل دفاع و شرایط فرهنگی و تاریخی این زادبودم از یک سو و فهم جایگاه حوزه و دانشگاه در این معرفت‌شناسی و درک قابلیت‌های تاریخی این دو نهاد در سیاست‌گذاری‌های علمی کشور از سوی دیگر، قابل تصور نیست.

ادامه...

مشخصات کتاب ارزیابی انتقادی نهاد علم در ایران

بخشی از کتاب ارزیابی انتقادی نهاد علم در ایران

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب ارزیابی انتقادی نهاد علم در ایران