0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
شوهر آمریکایی

معرفی، خرید و دانلود کتاب صوتی شوهر آمریکایی

نویسنده:
جلال آل احمد
درباره شوهر آمریکایی

در داستان «شوهر آمریکایی»، نویسنده به شیوه تک‌گویی نمایشی، اندیشه‌ها و خاطرات زنی غرب‌زده را روایت می‌کند، که پس از ازدواجی ناموفق با یک مرد آمریکایی، ماجرای زندگی‌اش را برای مخاطبی که در صحنه حضور ندارد، بازگو می‌کند و در خلال این روایت‌گری است که به مسائل سیاسی و اجتماعی روزگار خودش می‌پردازد. این داستان را می‌توان داستانی در تایید مقاله‌ «غرب‌زدگی» نویسنده دانست و شیوه نگاه و اندیشه جلال‌ آل ‌احمد را می‌شود در سطر سطر کتاب به‌وضوح دید.


داستان صوتی «شوهر آمریکایی» نقدی است به جامعه‌ای که کورکورانه تاثیر می‌پذیرد و نگاهی آگاهانه به رویکرد و عمل خود ندارد. جامعه‌ای که شاید نقد می‌کند و ایراد می‌گیرد، اما بازتاب آن چیزی را که درون دیگران می‌بیند، در خود نمی‌بیند. داستان زنی که خسته شده است و با مخاطبش درد و دل می‌کند و از خاطرات و رنج‌های قدیمی و دردناک خود می‌گوید. این داستان کوتاه یکی از برجسته‌ترین داستان‌های جلال‌ آل ‌احمد است و شنیدنش را به همه دوست‌داران ادبیات پیشنهاد می‌کنیم.

یکی از ویژگی‌های مهم و برجسته قلم جلال آل ‌احمد انعطاف‌پذیری آن است که می‌توان یکی از جنبه‌های آن را در شیوه‌ روایت‌گری او دید؛ نوشتن از زاویه دید زنانه یکی از توانمندی‌های قلم جلال است و یکی از دلایل انتخاب داستان‌های او برای مجموعه «روایت‌ آواهای سوپرانو» در نوین‌‌کتاب گویاست.


داستان کوتاه «شوهر آمریکایی»، با صدای زیبای شهین نجف‌زاده، اینگونه شروع می‌شود:

«ودکا؟ نه. متشکرم. تحمل ودکا را ندارم. اگر ویسکی باشد، حرفی. فقط یک ته گیلاس، قربان دستتان. نه. تحمل آب را هم ندارم. سودا دارید؟ حیف. آخر اخلاق سگ آن کثافت به من هم اثر کرده. اگر بدانید چه ویسکی سودایی می‌خورد! من تا خانه پاپام بودم اصلاً لب نزده بودم. خود پاپام هنوز هم لب نمی‌زند. به هیچ مشروبی. نه. مؤمن و مقدس نیست. اما خب دیگر. توی خانواده ما رسم نبوده. اما آن کثافت، اول چیزی که یادم داد، ویسکی درست کردن بود. از کار که برمی‌گشت، باید ویسکی سودایش توی راه‌رو دستش باشد. قبل از اینکه دست‌هایش را بشوید. و اگر من می‌دانستم با آن دست‌ها چه کار می‌کند... خانه که نبود، گاهی هوس می‌کردم لبی به ویسکی‌ش بزنم...»

زنان، این نیمی از جمعیت جهان، که بسته به اینکه فرهنگ زمانه در چه اوضاعی به سر ببرد، احساس خوشبختی‌شان کم یا زیاد می‌شود، هر یک داستان‌هایی ناگفته در دل دارند که اگر عیان شود، چه خنده‌ها و گریه‌ها و فریادها و آوازها که شنیده نخواهد شد؛ نوین کتاب در قالب مجموعه‌ای به نام «روایت آواهای سوپرانو» صدای لطیف و گاه حزن‌انگیز و گاه سرخوشانه جمعی از زنان تاریخ ایران و جهان را منتشر کرده است که داستان پیش رو، یکی از آنهاست.

داستان «شوهر آمریکایی» بخشی از مجموعه داستان‌های زنانه «روایت آواهای سوپرانو» است که هر یک به شکلی به موضوع زنان می‌پردازند و دبیری این مجموعه بر عهده حسین مسعودی آشتیانی است.

شناسنامه

فرمت محتوا
mp۳
حجم
30.۱۶ کیلوبایت
مدت زمان
۳۲:۰۷
نویسنده جلال آل احمد
راوی شهین نجف زاده
ناشرنوین کتاب
زبان
فارسی
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۰۸/۲۴
قیمت ارزی
1 دلار
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
mp۳
۳۰.۱۶ کیلوبایت
۳۲:۰۷

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
دیگران نقد کردند
5
از 5
براساس رأی 2 مخاطب
اجرای روان 🎙️ (2)
حال‌خوب‌کن ✨ (2)
5
ستاره
100 ٪
4
ستاره
0 ٪
3
ستاره
0 ٪
2
ستاره
0 ٪
1
ستاره
0 ٪
1 نفر این اثر را نقد کرده‌اند.
5
حال‌خوب‌کن ✨
اجرای روان 🎙️
گیرا 🧲

اجرایی عالی ، بی نظیر واستادانه ،با صدای گرم استاد عزیز خانم نجف زاده

5
(3)
حال‌خوب‌کن ✨ (2)
36,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
شوهر آمریکایی
شوهر آمریکایی
جلال آل احمد
نوین کتاب
5
(3)
حال‌خوب‌کن ✨ (2)
36,000
تومان