0
امکان مطالعه در اپلیکیشن فیدیبو
دانلود
غربت ماهی کوچکی بود

معرفی، خرید و دانلود کتاب غربت ماهی کوچکی بود

گزیده شعرهای تیان هی

نویسنده:
تیان هی
درباره غربت ماهی کوچکی بود


نقد و بررسی کتاب غربت ماهی کوچکی بود

کتاب شعر غربت ماهی کوچکی بود اثر تیان هی شاعر معاصر چینی، با ترجمه روان و دلنشین سحر توکلی، دریچه‌ای به سوی دنیای عمیق و پر رمز و راز احساسات انسانی می‌گشاید. این مجموعه شعر، که در سال 1396 توسط نشر داستان به چاپ رسیده، خواننده را به سفری شاعرانه در وادی تنهایی، هویت، عشق و فقدان رهنمون می‌شود. غربت ماهی کوچکی بود شامل 54 شعر کوتاه و بلند است که در قالب شعر نو سروده شده‌اند. زبان شعر تیان هی ساده و صمیمی است، اما در عین حال عمق و ظرافت بسیاری دارد. او با استفاده از تصاویر و استعارات بدیع، مفاهیم پیچیده انسانی را به گونه‌ای بیان می‌کند که خواننده به راحتی با آن ها ارتباط برقرار می‌کند. همانطور که از عنوان کتاب برمی‌آید، غربت یکی از مضامین اصلی این مجموعه شعر است. تیان هی در شعرهای خود به واکاوی حس غربت و تنهایی انسان در دنیای مدرن می‌پردازد. او از انزوای انسان در جامعه ماشینی و فقدان ارتباطات عمیق انسانی سخن می‌گوید.

 اگر شما هم به خواندن کتاب‌های شعر و نقد شعر حوزه شعر خارجی علاقه دارید حتما به دسته‌بندی شعر خارجی  فیدیبو سر بزنید.

تیان هی، شاعری از اعماق تنهایی و هویت

تیان هی در سال 1960 در شهر هوبی چین متولد شد. او شاعر معاصر چینی است که به خاطر شعرهای عمیق و تأمل برانگیز خود شهرت دارد. در طول دوران حرفه‌ای خود بیش از 14 مجموعه شعر منتشر کرده است و شعرهایش به زبان‌های مختلف ترجمه شده‌اند. در دوران کودکی و نوجوانی خود شاهد تحولات سیاسی و اجتماعی بزرگی در چین بود که به طور عمیقی بر دیدگاه او نسبت به جهان تأثیر گذاشت. تیان هی در سال 1982 به طور جدی شعر گفتن را آغاز کرد. او در شعرهای اولیه ی خود به مسائل اجتماعی و سیاسی چین می‌پرداخت. اما به تدریج، تمرکز خود را بر مسائل فلسفی و وجودی متمرکز کرد. تیان هی جوایز ادبی متعددی را در داخل و خارج از چین دریافت کرده است. از جمله این جوایز می توان به جایزه ادبی لو Xun و جایزه ادبی  International Poetry Prize اشاره کرد.

چرا کتاب غربت ماهی کوچکی بود را بخوانیم

کتاب شعر غربت ماهی کوچکی بود فرصتی برای آشنایی با شعر معاصر چین و یکی از شاعران برجسته این کشور، تیان هی، را فراهم می‌کند. خواندن این کتاب، دریچه‌ای به سوی فرهنگ و ادبیات چین می‌گشاید و به درک عمیق‌تر مخاطب از این کشور پهناور کمک می‌کند. تیان هی در شعرهای خود از زبانی ساده و صمیمی استفاده می‌کند که به راحتی با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند. این ویژگی، شعرهای او را برای طیف وسیعی از خوانندگان با سطوح مختلف دانش ادبی جذاب می‌کند. تیان هی در شعرهای خود از تصاویر و استعارات بدیع و خلاقانه‌ای استفاده می‌کند که به عمق و ظرافت شعرهای او می‌افزایند. این تصاویر، خواننده را به تفکر و تأمل در مورد مفاهیم عمیق انسانی وادار می‌کنند. او با ظرافتی خاص، تجارب انسانی را به تصویر می‌کشد و خواننده را با خود در سفری شاعرانه همراه می‌کند. کتاب شعر غربت ماهی کوچکی بود با ترجمه روان و دلنشین سحر توکلی به فارسی برگردانده شده است. این ترجمه، به حفظ لحن و سبک شاعر کمک کرده و خواننده فارسی زبان را به درک عمیق‌تر شعرها یاری می‌دهد. کتاب شعر غربت ماهی کوچکی بود به عنوان یکی از مجموعه شعرهای برجسته تیان هی، به تمام کسانی که به شعر و ادبیات علاقه دارند، به ویژه به خوانندگانی که به دنبال شعرهای عمیق و تأمل برانگیز هستند، توصیه می‌شود.

در بخشی از کتاب غربت ماهی کوچکی بود می‌خوانیم 

زادگاهم را می‌ستایم

مثل ابریشم جیانگنان

به آن عشق می‌ورزم

ابریشم جیانگنان مثل آب رودخانه هاست

بی هیچ آلودگی و سیاهی

تکه‌ی ابریشم همچون خانه‌ای است

و چئونگسام، رفیق دیرینه من است

نسیمی می‌وزد

پرپر می‌زند و بالا می‌رود

تو تکه استخوانی را به آن گیر می‌دهی

و هنوز هم همانجاست 

به تازگی کوره به سفالگری تبدیل شده

درست بعد از آتش سوزی

و سیاهی و دود به زیبایی‌اش افزوده

عمه‌ام همیشه سیب‌زمینی و گوشت قیمه

آنجا ذخیره می‌کرد

و نمک

چقدر رام و انعطاف پذیر است

مثل عمویم که همیشه عمه ام را دنبال می‌کرد

پیشنهادهایی برای دوستداران کتاب غربت ماهی کوچکی بود


اگر شما هم به خواندن کتاب‌های شعر خارجی علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم حتما کتاب‌های زیر را که در فیدیبو در دسترس هستند، مطالعه کنید.


دسته‌ها:

شناسنامه

فرمت محتوا
epub
حجم
393.۲۰ کیلوبایت
تعداد صفحات
48 صفحه
زمان تقریبی مطالعه
۰۱:۳۶:۰۰
نویسندهتیان هی
مترجمسحر توکلی
ناشرنشر داستان
زبان
فارسی
عنوان انگلیسی
Homesickness Was a Small Fish
تاریخ انتشار
۱۴۰۲/۰۱/۰۹
قیمت ارزی
5 دلار
قیمت چاپی
60,000 تومان
مطالعه و دانلود فایل
فقط در فیدیبو
epub
۳۹۳.۲۰ کیلوبایت
۴۸ صفحه

نقد و امتیاز من

بقیه را از نظرت باخبر کن:
0
(بدون نظر)
30,000
تومان
%30
تخفیف با کد «HIFIDIBO» در اولین خریدتان از فیدیبو

گذاشتن این عنوان در...

قفسه‌های من
نشان‌شده‌ها
مطالعه‌شده‌ها
غربت ماهی کوچکی بود
غربت ماهی کوچکی بود
گزیده شعرهای تیان هی
نشر داستان
0
(بدون نظر)
30,000
تومان