دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۶۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب زبا‌نشناسی فیدی‌پلاس

کتاب زبا‌نشناسی
دامیز - نسخه PDF

نسخه الکترونیک کتاب زبا‌نشناسی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

معرفی کامل کتاب زبا‌نشناسی را رایگان بشنوید

نقد و بررسی کتاب زبا‌نشناسی

درباره‌ی کتاب زبانشناسی

کتاب زبانشناسی نوشته‌ی سه تن از اساتید زبانشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیاست که سال‌های عمر خود را وقف تفکر درباره‌ی زبان کرده‌اند. زبانشناسی علمی است که به مطالعه و تفکر درباره‌ی زبان می‌پردازد. در زبانشناسی سوالات جالب و قابل تاملی مانند این که چند زبان مختلف در جهان وجود دارد؟ این زبان‌ها چه خصوصیات مشترک و چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ معانی چگونه از طریق زبان منتقل می‌شوند و غیره مطرح می‌شوند. در کتاب حاضر به تمام جنبه‌های مطرح در زبانشناسی پرداخته شده است. برقراری ارتباط، کارکرد زبان، شناخت و فناوری از جمله موضوعاتی هستند که در این کتاب مطرح شده‌اند. اگر تا به حال نحوه‌ی درک و تولید زبان برای شما موضوع جذابی بوده است و می‌خواهید بیشتر درباره‌ی آن بدانید، این کتاب مناسب شماست.

کتاب زبانشناسی را انتشارات آوند دانش با ترجمه‌ی فائقه شاه‌حسینی و فاطمه عظیمی‌فرد منتشر کرده است. خرید و دانلود نسخه‌ی pdf این کتاب از اپلیکیشن فیدیبو قابل خرید و دانلود است.

نگاهی به فصل‌های کتاب زبانشناسی

بخش 1: بررسی زبان از منظر زبان‌شناسی

فصل 1: شناخت یک زبان در مقابل شناخت چیستی زبان

فصل ۲: برقراری ارتباط از طریق زبان: ویژگی‌های مخصوص زبان

بخش ۲: عناصر تشکیل‌دهنده‌ی زبان

فصل 3: صداهای گفتارساز: آواها

فصل ۴: واج شناسی: قرارگیری آواها در کنار یکدیگر

فصل 5: ساخت‌واژه: صرف

فصل 6: ساخت جمله: نحو

فصل ۷: معناشناسی: خلق معنا

فصل ۸: کاربردشناسی: کاربرد زبان در گفت و گو

بخش ۳: حیات اجتماعی زبان

فصل ۹: زندگی با تنوع زبانی: زبان‌شناسی اجتماعی

فصل ۱۰: یافتن روابط خویشاوندی: زبان‌شناسی تاریخی

فصل ۱۱: فهرست کردن تفاوت‌ها: رده‌شناسی زبانی

فصل ۱۲: آغاز و انجام: تولد و مرگ زبان

بخش ۴: مغز و زبان: یادگیری و پردازش زبان

فصل 13: یادگیری زبان

فصل ۱۴: درک زبان

فصل ۱۵: تولید زبان

فصل ۱۶: تعیین جایگاه زبان در مغز؛ عصب‌شناسی زبان

بخش ۵: تمرکز بر نوشتار به جای گفتار

فصل ۱۷: نوشتن زبان

فصل ۱۸: نوشتار شما را تغییر می‌دهد

بخش ۶: بخش ده‌تایی‌ها

فصل 19: ده افسانه درباره‌ی زبان که علم زبان‌شناسی به آن‌ها پاسخ می‌دهد

فصل ۲۰: ده مسئله‌ی حل نشده در زبان شناسی

فصل ۲۱: ده شغل برتر زبان شناسان

درباره‌ی نویسندگان کتاب زبانشناسی

استرانگ برتون یکی از نویسنده، محقق و استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه ویکتوریا در حوزه‌ی زبان‌شناسی و مستندسازی زبان‌ها است. او مدرک دکترای زبان‌شناسی خود را از دانشگاه روتگرز در سال ۱۹۹۵ دریافت کرد. دکتر برتون زبان‌شناس و متخصص گسترش محیط‌های چندرسانه‌ای در مستندسازی است. او سال‌هاست که در حوزه‌ی احیای زبان‌های در حال انقراض تحقیق و پژوهش می‌کند. او با بررسی گفتار افراد، به ویژه سال خوردگان، توانست زبان هالكوملم (زبان بومیان ونکوور در ساحل شمال غرب اقیانوس آرام) را بازسازی و صورت احیاشده‌ی آن را ثبت کند.

 رزماری دوشین متخصص و استاد دانشگاه در رشته‌ی زبان‌شناسی، متحقق و پژوهشگر در مورد نحوه تشخیص اجزای کلام در زبان‌های دنیاست و بر حسب نشانه‌گذاری‌های صوری اجزای کلام به نحوه‌ی مقوله‌بندی زبان‌ها می‌پردازد. دوشین در سال ۱۹۹۴، موفق به دریافت درجه‌ی دکترای زبان‌شناسی از دانشگاه بریتیش کلمبیا شد. تخصص این زبان‌شناس در حوزه‌ی تحلیل صوری زبان بوده و تحقیقاتش را روی زبان‌های آفریقایی و بومیان آمریکا متمرکز کرده است. پژوهش‌های او عمدتا اخیرا وی در مورد رابطه‌ی تنگاتنگ گفت و گو با اشاره‌ها و حركات هنگام سخن گفتن در تعامل‌های ارتباطی، تحقیق می‌کند.

 اریک واتیکیونس بيتسن نیز از اساتید دانشگاه بریتیش کلمبیاست. او مدرک دکترای خود را در رشته‌ی زبان‌شناسی در سال ۱۹۸۷ دریافت کرده، است. وی همچنین موفق به توسعه و پیشبرد فناوری‌های تحلیلی و آزمایشی در ارزیابی میدانی و آزمایشگاهی در حوزه‌ی کنش ارتباطی شده است.

در بخشی از کتاب زبانشناسی می‌خوانیم

در حال حاضر، عصب شناسان زبان به کمک فناوری نوین می‌توانند سؤالاتی درباره‌ی پیوندهای فعال بین زبان و مغز مطرح کنند و پاسخ‌هایی کمی ارائه دهند. تکنیک‌هایی مثل برق نگاری مغز (نوار مغزی) و تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی به پژوهشگران اجازه می‌دهد تا واکنش‌های عصبی افراد سالم و هوشیار را اندازه‌گیری کنند (برای آگاهی بیشتر درباره‌ی این فناوری‌ها به مبحث کادر خاکستری «نوسازی نگاشت مغزی: مغزهای زنده» رجوع کنید). افراد بسیاری تمایل دارند در این آزمایش‌ها شرکت کنند، بنابراین عصب شناسان زبان می‌توانند مطالعات گسترده‌ای، با آزمودنی‌های فراوان و داده‌های جمع‌آوری شده‌ی زیاد برای فرد طراحی کنند و بدین شیوه دریابند که چگونه مغز ابعاد مختلف زبان را پردازش می‌کند. این امر به آن‌ها امکان می‌دهد به درستی بررسی کنند که چقدر عوامل دستوری، معنایی و واژگانی، واجی و آوایی، در کنار عوامل اجتماعی و محیطی به فعالیت مغز مرتبط هستند.

چرا انجام پژوهش‌های گسترده تا این اندازه حائز اهمیت است؟ زیرا مغز هر فرد در قیاس با فرد دیگر، به ش کلی متفاوت عمل می‌کند. از طرف دیگر، هر مغز در هر لحظه کارکرد متفاوتی دارد، حتی اگر عملی یکسان تکرار شود؛ اما به کمک داده‌های کافی و با روش‌های آماری‌ای که الگوهای منسجم فعالیت مغز را مشخص می‌کنند، عصب شناسان زبان می‌توانند دریابند که کدام ویژگی فعالیت مغز کم و بیش در افراد مختلف یکسان است. مهم‌تر اینکه، پژوهشگران مهارت‌هایی را طراحی کرده‌اند که به آن‌ها نشان می‌دهد چگونه مغز به حوادثی که انتظارشان را دارد و همچنین حوادث غیرمنتظره پاسخ می‌گوید.

کرده‌اند که افراد را با یک چیز قابل پیش‌بینی گمراه می‌کنند و بعد شیء غیرمنتظره و عجیبی به آن‌ها نشان می‌دهند. آنچه عصب شناسان دریافته‌اند این است که مغز زمانی که شیء غیرمنتظره‌ای ارائه می‌دهید، به شیوه‌ای قابل پیش‌بینی و منسجم واکنش نشان می‌دهد. عمل غیرمنتظره می‌تواند به مثابه وجود یک فعل در فهرستی از اسامی یا یک واژه‌ی دو هجایی در میان واژه‌هایی تک هجایی یا حتی یک واژه‌ی بی‌معنای اتفاقی در فهرست واژه‌های معنادار باشد. از آنجا که مغز به موارد عجیب به سرعت واکنش نشان می‌دهد، معمولا در کسری از ثانیه، بهترین ابزار اندازه‌گیری آن‌هایی هستند که می‌توانند تغییرات سریع را اندازه‌گیری کنند. EEG و MEG فعالیت عصبی را به شکلی غیرمستقیم با اندازه‌گیری اثرات الکتریکی (EEG) و مغناطیسی (MEG) آن در نزدیک سطح قشر مخ، اندازه می‌گیرند. (به یاد داشته باشید که این ابزار، علائم ضعیف را خارج از جمجمه شناسایی می‌کنند، بنابراین باید واقعا به تفاوت‌ها در فعالیت قشر مخ حساس باشند!)

آنچه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب زبانشناسی بود. خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی زبانشناسی می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب زبا‌نشناسی

  • ناشر انتشارات آوند دانش
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۳۸,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 8.46 مگابایت
  • تعداد صفحات ۴۱۶ صفحه
  • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب زبا‌نشناسی

بسیار عالی برای کسایی علاقه به شناخت ماهیت زبان ها دارند و بطور تخصصی میخوان مطالعه کنند حتما پیشنهاد میشه
در ۱ سال پیش توسط shayan aliakbari ( | )