فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب کوه دماوند

کتاب کوه دماوند
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب کوه دماوند به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب کوه دماوند

دانشنامۀ جهان اسلام دایرة‌المعارفی است دربارۀ شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزۀ وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیرۀ انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامۀ جهان اسلام، به‌خصوص آنچه دربارۀ اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامۀ ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامۀ جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقالۀ معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. دَماوند مرتفع‌ترین کوه ایران در رشته‌کوه البرز است و در شمال ایران قرار دارد. کوه دماوند در البرز مرکزی، در بخش لاریجان شهرستان آمل، در ۶۲ کیلومتری جنوب‌غربی آمل و هفتاد کیلومتری شمال‌شرقی تهران واقع است.

ادامه...

بخشی از کتاب کوه دماوند

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

دَماوند

مرتفع ترین کوه ایران در رشته کوه البرز است و در شمال ایران قرار دارد. کوه دماوند در البرز مرکزی، در بخش لاریجان شهرستان آمل، در ۶۲ کیلومتری جنوب غربی آمل و هفتاد کیلومتری شمال شرقی تهران واقع است.(۱)
ارتفاع کوه دماوند در منابع، متفاوت ذکر شده است. مفخّم پایان(۲) ارتفاع آن را ۶۷۸، ۵ متر، درویش زاده(۳) ۶۷۰، ۵ متر، جعفری(۴) و فرهنگ جغرافیایی کوههای کشور(۵) ۶۲۸، ۵ متر ذکر کرده اند.(۶)
قله دماوند پیوسته پوشیده از برف است. مخروط منظم و آتشفشان چینه ای (استراتوولکانو) آن روی کوههای فرسایش یافته (ارتفاع: حدود چهارهزار متر از سطح دریا) شکل گرفته است. فعالیت آتشفشانی کوه دماوند، حدود ۸. ۱ میلیون سال قبل، اواخر پلیوسن (پنجمین دوره از دوران سوم زمین شناسی) و اوایل کواترنر (پلیو کواترنر)، آغاز شده است. قله دماوند دارای هفتاد دهانه است و دهانه آتشفشان آن حدود چهارصد متر قطر دارد که قسمت مرکزی آن را دریاچه ای از یخ پوشانده است. گدازه های آتشفشانی آن حدود چهارصد کیلومترمربع را دربر گرفته است.(۷) جدیدترین گدازه ها و مخروطهایی از خاکستر در دامنه غربی مخروط دیده می شود. سنگهای زیر مواد آتشفشانی دماوند بیشتر از رسوبات دوران دوم زمین شناسی (مزوزوئیک) البرز مرکزی است که به شدت فرسایش یافته است. در دامنه جنوب شرقی آتشفشان دماوند، آهکهای ژوراسیک (دومین دوره از دوران دوم زمین شناسی) فوقانی تا ارتفاع ۵۰۰، ۳ متری یافت می شود. در دامنه جنوبی، مواد مذاب آتشفشانی تا دره لار گسترده شده و در دامنه شرقی، از طرف کتل پلنگ، گدازه ها در ارتفاعی بسیار بلند متوقف شده است. کلیه مناطق بین دره اَسک و ارتفاعات کتل پلنگ پوشیده از بمبهای آتشفشانی است.(۸) آخرین آتشفشانی دماوند متعلق به دوران چهارم زمین شناسی (هلیوسن) است. وجود چشمه های گرم در دماوند نشانه وجود ماگماهایی است که هنوز کاملاً سرد نشده اند. مواد خروجی آتشفشانی دماوند با گذشت زمان از قلیایی به اسیدی گرایش یافته و مواد قلیایی سنگهای دماوند بسیار اندک است.(۹)

نظرات کاربران درباره کتاب کوه دماوند