فیدیبو نماینده قانونی نشر دانژه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب چرا دروغ می‌گوييم؟

کتاب چرا دروغ می‌گوييم؟

نسخه الکترونیک کتاب چرا دروغ می‌گوييم؟ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۱,۵۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب چرا دروغ می‌گوييم؟

متاسفانه به نظر می‌رسد که در دنیای متمدن امروز، دروغ و فریب، بسیار گسترده‌تر و رایج‌تر شده است و این سوال به ذهن می‌رسد، هنگامی که دروغ در دنیای متمدن امروز، بسیار رایج و همگانی شده؛ پس چرا در تمام جوامع انسانی آن را خصلتی زشت و ناپسند می‌دانند؟ چرا برخی از بزرگان آن را امری اجتناب‌ناپذیر و روان‌‌شناسان رشد و روان‌‌‌‌کاوان اجتماعی آن را ضروری می‌دانند؟ چرا برخی از فلاسفه مشهور جهان و روحانیون بر این باورند، دروغ صفتی است که انسان باید از آن کاملاً پرهیز کند؛ زیرا گناهی اخلاقی و معنوی است!؟ این پرسش‌های پیچیده ضرورت تالیف این کتاب را در من برانگیخت. این کتاب خلاصه‌ی ساده‌ای از بررسی‌های تاکنون انجام شده در راستای روان‌‌شناسی دروغ است.

ادامه...
  • ناشر نشر دانژه
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.89 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۴۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب چرا دروغ می‌گوييم؟

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:تقدیم به پدرم
که صداقت و راستگویی
در شخصیت شان بسیار بارز بود.

پیشگفتار

روان شناسی دروغ، مهم ترین بخش مربوط به شناخت انسان است. دروغ در همه جا وجود دارد، حال آنکه مطالب چندانی در این مورد نوشته نشده است، اگرچه رمان نویسان توجه خاصی به این مسئله داشته اند و به خوبی شخصیت های دروغگو، مرموز، ریاکار و شیاد را معرفی کرده اند.
با توجه به گستردگی وجود دروغ در تمام جوامع بشری، این سوال پیش می آید که چرا دروغ از نقطه نظر روانشناسی کمتر مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. دلایل چندی در این راستا بیان شده که می توان پررنگ ترین آن را در این دانست که دروغ، موضوعی بسیار حساس و عاطفی است و در تمام جوامع بشری بسیار غیراخلاقی محسوب می شود. اگر فردی را دروغگو خطاب کنند، همانند این است که بدترین دشنام ها را به او داده باشند. با توجه به اینکه دروغگویی را رفتاری بسیار ناپسند می دانیم، لیکن همه دروغ می گوییم، به دیگران دروغ می گوییم، بدتر از آن به خودمان دروغ می گوییم. بعضی از افراد دروغ می گویند؛ حتی آنگاه که راستگویی به نفع آن هاست. برخی دروغ می گویند، درحالی که می خواهند راست بگویند.
در دنیای امروز تظاهر، دروغ، فریبکاری و خودفریبی بخش قابل توجهی از جوامع بشری را فرا گرفته است. فرهنگ، قوانین و مقررات حاکم بر برخی از جوامع باعث گسترش و شدت بیشتر این خصلت هاست، به همین دلیل می توان گفت دروغ، فریب، تظاهر و ریاکاری در برخی از جوامع بسیار رایج و شاخص است به طوری که اعتماد در آن جوامع متزلزل شده است و بخش اعظمی از انرژی مادی و معنوی و همچنین وقت افراد آن جوامع در بررسی درستی، نادرستی ها و ارزیابی راست و دروغ ها به هدر می رود.
دروغ و فریب به تمام مراحل زندگی و روابط افراد رسوخ کرده است. ما با رفتار خود به فرزندان مان دروغ گفتن را می آموزیم، دیگران را تشویق می کنیم که به ما دروغ بگویند. ما نه فقط به دیگران، بلکه بدتر از آن به خودمان دروغ می گوییم. ما مسئولیت کارها و پیامدهای درست را می پذیریم، لیکن مسئولیت پیامدهای نامساعد و نامطلوب را نمی پذیریم، به طور معمول با توجیه، انکار، نادیده گرفتن، فرافکنی، مخفی کاری، و... خود را فریب می دهیم. ما در بعضی مواقع دروغ ها و پیام های فریبکارانه ای را که مشاهده می کنیم، می پذیریم و در مخفی کاری و سرپوش گذاشتن روی آنها همکاری می کنیم و به منظور حفظ عزت نفس خود، به خود و به دیگران دروغ می گوییم. گاه ما به دیگران هم به منظور حفظ عزت نفس شان دروغ می گوییم، و آن چیزی را می گوییم که می خواهند بشنوند. ما آگاهانه یا ناآگاهانه دیگران را فریب می دهیم و بدتر از آن خود را فریب می دهیم؛ خلاصه اینکه معمولاً همه دروغ می گوییم.
به طور کلی می توان گفت که روان شناسی دروغ، علم بسیار جدیدی است که باید مورد مطالعه و بررسی های بیشتر و گسترده تری قرار گیرد و هم اکنون در مرحله ی ابتدایی کار پژوهشی قرار دارد. باید آموخته ها و بررسی های تاکنون انجام شده را (که چندان زیاد نیستند) با آموخته ها و نتایج به دست آمده از پژوهش های جدید درهم آمیخت تا بتوان به پایه های بنیادین و انگیزه های زیربنایی آن پی برد. علوم دینی و فلسفی در راستای دروغ، معیارها و اصولی را مفید دانسته اند.
رهبران عالی قدر دینی و فیلسوفان بزرگ جهانی در مورد دروغ، باورهای اخلاقی، فلسفی و عرفانی خاصی را ابراز کرده اند. برخی از آنها از جمله کانت(۱) دروغ را به هر دلیل، شکل و موردی، بسیار غیراخلاقی دانسته و عده ای مانند فردریش نیچه(۲) آن را ناگزیر و صفتی بسیار عادی بیان کرده اند. روان شناسانِ رشد، روان کاوان اجتماعی و متخصصان روان شناسی رفتاری، فرضیه هایی را مطرح کرده اند که نوع خاصی از دروغ را در دوران رشد به منظور طی کردن مراحل سالم و طبیعی رشد و همچنین در دوران بزرگسالی، برای استحکام روابط خانوادگی و اجتماعی ضروری می دانند.
آنچه کاملاً آشکار است، در روابط خانوادگی و اجتماعی و به خصوص در دنیای سیاست و تبلیغات، دروغ به وفور مشاهده می شود. به نظر می رسد در دنیای امروز برای کسب موفقیت، مقام، شهرت، قدرت و ثروت، دروغ امری اجتناب ناپذیر است.
ما راجع به احساس، عقاید، باورها، خواسته ها، تمایلات و رویدادهای زندگی خانوادگی و اجتماعی خود دروغ می گوییم.دروغ پدیده ای بسیار معنی دار و تاثیر گذار اجتماعی است و با توجه به همگانی بودن آن در دنیای امروز، ضروری است که مطالبی در مورد روان شناسی و انگیزه های فردی، اجتماعی و فرهنگی آن بیاموزیم.
متاسفانه به نظر می رسد که در دنیای متمدن امروز، دروغ و فریب، بسیار گسترده تر و رایج تر شده است و این سوال به ذهن می رسد، هنگامی که دروغ در دنیای متمدن امروز، بسیار رایج و همگانی شده؛ پس چرا در تمام جوامع انسانی آن را خصلتی زشت و ناپسند می دانند؟ چرا برخی از بزرگان آن را امری اجتناب ناپذیر و روان شناسان رشد و روان کاوان اجتماعی آن را ضروری می دانند؟ چرا برخی از فلاسفه مشهور جهان و روحانیون بر این باورند، دروغ صفتی است که انسان باید از آن کاملاً پرهیز کند؛ زیرا گناهی اخلاقی و معنوی است!؟ این پرسش های پیچیده ضرورت تالیف این کتاب را در من برانگیخت. این کتاب خلاصه ی ساده ای از بررسی های تاکنون انجام شده در راستای روان شناسی دروغ است.

پروین دقیقیان
ParvinDaghighian@yahoo.com
از دریافت نظریات و پیشنهادات شما سپاسگزار خواهم بود.

نظرات کاربران درباره کتاب چرا دروغ می‌گوييم؟