فیدیبو نماینده قانونی ترجمان علوم انسانی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب پایان جهان آنگونه که آن را می شناسیم

کتاب پایان جهان آنگونه که آن را می شناسیم
علم اجتماعی برای قرن بیست و یکم

نسخه الکترونیک کتاب پایان جهان آنگونه که آن را می شناسیم به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۶,۷۲۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب پایان جهان آنگونه که آن را می شناسیم

والرشتاین در این اثر، درباره‌ی دگرگونی‌های مهم و زیربنایی در جهان توضیح می‌دهد و معتقد است این دگرگونی‌ها بر فهم ما از جهــان هم تاثیر می‌گذارنــد. در بخش اول کتــاب، جهــان سرمایــه‌داری، برخــی از رویــدادهای مهــم اخیــر (فروپاشی دولت کمونیستی، چالش‌های خودمختــاری ملی، مخاطــرات زیست‌محیطی و ...) را بررسـی می‌کند و باور خوش‌بینانه به وضعیت جهان را به چالش می‌کشــد. در بخش دوم، جهان معرفت، به تحولات جهان تفکر (افول ایمان به عقلانیت ابزاری، تفکیک دانش به علوم تجربی و علوم انســانی و ...) می‌پردازد. او چگونگی ظهور این پرســش‌ها را از درون زمینه‌ی دگرگونــی‌های اجتماعی پیش‌گفته بررسی می‌کند و علت عقیم ماندن روش‌های سنتــی برای پاســخ‌گویی به این مســائل را می‌کاود.

ادامه...

بخشی از کتاب پایان جهان آنگونه که آن را می شناسیم

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پایان جهان آنگونه که آن را می شناسیم

امانوئل والرشتاین

ترجمه: حسین حسنی

حق انتشار الکترونیک برای فیدیبو محفوظ است

پیش گفتار

در سال های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸، رئیس انجمن بین المللی جامعه شناسی(۶۵) بودم. انجمن را وادار کردم نیاز به ارزیابی مجدد معرفت اجتماعی جمعیِ علوم اجتماعی را، در سایه ی آن چه به عقیده ی من یک جهان کاملا دگرگون شده در قرن بیست و یکم خواهد بود، در مرکز توجهات خود قرار دهد. از من، که رئیس انجمن بین المللی جامعه شناسی بودم، می خواستند در بسیاری از نشست های جامعه شناسان و متخصصان دیگر رشته های علوم اجتماعی سخن رانی کنم. من هم تصمیم گرفتم دل مشغولی خود را پی گیری کرده، از این موقعیت ها استفاده و دیدگاه های خود را درباره ی موضوع علوم اجتماعی برای قرن بیست و یکم مطرح کنم.
این عنوان را پاتریک ویلکینسون(۶۶) پیشنهاد داد؛ کسی که بسیاری از مقالات را وقتی می نوشتم، می خواند. یک روز ویلکینسون به من گفت چیزی که من درباره اش می نویسم «پایان جهان آن گونه که آن را می شناسیم» است که «شناختن» در آن دو معنا دارد:
آموختن(۶۷) و آگاهی.(۶۸) من این بصیرت را روشی برای سامان دهی مجموعه ی مقالات کردم و آن ها را تقسیم کردم به جهان سرمایه داری و جهان معرفت. جهان سرمایه داری (cognoscere) جهانی ست که ما می شناختیم، یعنی واقعیتِ ما را قاب بندی می کرد و جهان معرفت (scire) جهانی ست که ما می شناختیم یعنی فهمی از آن به دست آورده بودیم.
معتقد ام ما درون جنگلی تاریک سرگردان ایم و آگاهی ما از آن چه باید به سویش برویم به قدر کافی شفاف نیست. به نظر من، ما نیاز داریم خیلی زود درباره ی موضوع بحث کنیم و بحث باید واقعا در سطحی جهانی باشد. به علاوه، معتقد ام این موضوعی نیست که بتوانیم در آن، معرفت، اخلاقیات و سیاست را از هم جدا کنیم. می کوشم بحث را مختصر در مقاله ی نخست (عدم قطعیت و خلاقیت) توضیح دهم. ما درگیر بحثی خاص و دشوار ایم اما راه حل بحث نکردن نیست.

مقدمه ی مترجم

امانوئل موریس والرشتاین سال۱۹۳۰ در نیویورک به دنیا آمد. در محیطی زندگی کرد که چپ گرایی در آن غالب بود. از یک سو در خانواده ای رشد کرد که به کمونیسم متمایل بودند و از سوی دیگر سال های نوجوانی و جوانی او، یعنی دهه های ۳۰ و ۴۰ میلادی، دوران حضور پر قدرت و هیاهوی جریانات کمونیستی در جهان و البته در آمریکا بود. والرشتاین همه ی دوره ی تحصیلش را در دانشگاه کلمبیا(۱) گذراند. سال ۱۹۵۹ با پایان نامه ای درباره ی مک کارتیسم مدرک دکتری اش(۲) را از همین دانشگاه دریافت کرد. سال ۱۹۶۸، وقتی والرشتاین در دانشگاه کلمبیا تدریس می کرد، دانشجویان در اعتراض به جنگ ویتنام دست به شورش های دامنه داری زدند که از حدود مسئله ی اولیه نیز فراتر رفت. والرشتاین هم مانند چامسکی و بوردیو از اعتراضات حمایت کرد.(۳) بعد در کتاب دانشگاه در آشوب: سیاست تحول(۴) به تحلیل و تشریح همین زمینه ها و تاثیرشان بر جهت گیری ها و رویکرد های آتی اش پرداخت. او تا سال ۱۹۷۰ که بازنشسته شد، در دانشگاه کلمبیا تدریس و تحقیق کرد. مک کارتیسم، پایان نامه ی او، در آن دوره مورد توجه قرار گرفت و والرشتاینِ جوان را مصمم تر کرد تا جامعه شناس سیاسی شود.(۵)
والرشتاین در دوران نوجوانی به جنبش های ضداستعماری در هند علاقه مند بود.(۶) دهه ی ۵۰ و ۶۰ میلادی مطالعاتش را در تصمیمی آگاهانه بر جامعه شناسی سیاسی آفریقا با محوریت مسئله ی «توسعه نیافتگی»، فقر و شورش مستمر در دنیای غیر غربی متمرکز کرد.(۷) بعدها با انتشار آثار و تحقیقات والرشتاین درباره ی آفریقا، در ۱۹۷۳، رئیس «انجمن مطالعات آفریقا»(۸) در آمریکا شد.(۹)

کتاب نظام نوین جهانی

به تدریج مسئله ی جنبش های ضد استعماری برای او اهمیت بیش تری یافت و او به صورت جامع تری به آن پرداخت. نتیجه ی تحقیقاتش هم ارائه ی نظریه، تحلیل، رویکرد «نظام های جهانی»(۱۰) در قالب انتشار جلد اول کتاب «نظام نوین جهانی» در سال ۱۹۷۴ بود.(۱۱) این کتاب اصلی ترین اثر اوست که به ۹ زبان زنده و حتی به بریل، خط نابینایان، ترجمه شد. والرشتاین سال ۱۹۷۵ برای این کتاب جایزه ی معتبر سوروکین گرفت.(۱۲) سپس سال ۲۰۱۱ جلد چهارم کتابش را با عنوان «نظام نوین جهانی: لیبرالیسم مرکزگرای پیروز، ۱۷۸۹-۱۹۱۴»(۱۳) منتشر کرد.
تحلیل نظام جهانی یک رویکرد بین رشته ای/چند رشته ای(۱۴) و بزرگ مقیاس است که برای تحلیل تاریخ جهان و تغییرات اجتماعی دو ویژگی اصلی دارد: نخست، نظام جهانی را به جای دولت-ملت به عنوان واحد تحلیل برگزیده است و دوم، رویکردی تاریخ مند است. البته والرشتاین همه ی شاخه های علوم اجتماعی را یک دانش واحد، تاریخی و نظام مند(۱۵) می داند و از آن جا که موضوع علوم اجتماعی و تاریخ را هم یکی می بیند به «علوم اجتماعی تاریخی»(۱۶) اعتقاد دارد.(۱۷) «مفهوم نظام تاریخی ابداعی والرشتاین به امتناع او از پذیرش این نوع تمایزهای صوری و برساخته نظر می کند و به معنای درهم ریختن و برانداختن بنیادین تمایز و جدایی موجود در ساختار رشته ای نظام آکادمیک و دانشگاهی مدرن بین علوم اجتماعی و تاریخی است».(۱۸)
«نظام جهانیِ» والرشتاین رویکردی عام برای تحلیل همه ی پدیده های اجتماعی ست. ره یافتی که «تمایز میان عوامل خارجی و عوامل داخلی را به امری نسبی تبدیل می کند، زیرا همه ی عوامل در این سطح به یک اعتبار، داخلی اند».(۱۹)
رویکرد «نظام جهانی» بر مبنای تقسیم نیروی کار جهان به سه منطقه ی جغرافیاییِ مرکزی / هسته ای، نیمه پیرامونی و پیرامونی تقسیم می شود.(۲۰) البته این تقسیم بندی بیش از آن که جغرافیایی باشد به چگونگی روابط این واحدها و شیوه های تولید و انباشت سرمایه توجه می کند و در نتیجه ممکن است فاصله ی منطقه ی مرکزی و پیرامونی بیش از چند کیلومتر نباشد.(۲۱) این نسبت باعث می شود کشورهای هسته ای بر دیگر کشورها تسلط یابند. البته این سلطه یا هژمونی طی زمان و با دگرگونی آرایش نظام جهانی عوض می شود. والرشتاین در اغلب آثارش و به ویژه در «نظام نوین جهانی» همین تحولات را شرح می دهد.

تدریس در دانشگاه های معتبر آمریکا

والرشتاین سال ۱۹۷۶ بعد از یک وقفه ی چند ساله به دانشگاه مک گیل(۲۲) مونترال(۲۳) رفت و هم زمان استاد «مدرسه ی پیش رفته ی علوم اجتماعی پاریس»(۲۴) شد. سپس به عنوان استاد جامعه شناسی در دانشگاه ایالتی نیویورک در بینگهامتون(۲۵) تدریس کرد. در همین دوره «مرکز مطالعات اقتصاد، سیستم های تاریخی و تمدن های فرناند برودل»(۲۶) دانشگاه بینگهامتون را با مشارکت ترنس هاپکینز، دوست و همکارش، پایه گذاری کرد و مدیریت آن جا را بر عهده گرفت. وب سایت مرکز «مرکز مطالعات اقتصاد، سیستم های تاریخی و تمدن های فرناند برودل» هدف آن موسسه را «تجزیه و تحلیل تغییرات اجتماعی بزرگ مقیاس طی دوره های تاریخی بلندمدت»(۲۷) می داند، هدفی که کم و بیش می توان آن را سرفصل اصلی ترین پروژه ی فکری والرشتاین دانست. والرشتاین در مقام مدیر این مرکز، مجله ی «نقد»(۲۸) را پایه گذاری کرد. سال ۱۹۹۹ از دانشگاه بینگهامتون بازنشسته شد.(۲۹) اگرچه تا سال ۲۰۰۵ کرسی ریاست مرکز مطالعات برودل را بر عهده داشت. سپس از سال ۲۰۰۰ تا امروز در دانشگاه ییل پژوهشگر ارشد است.(۳۰) او در دانشگاه های چینی هنگ کنگ، بریتیش کلمبیا، آمستردام و... هم تدریس کرده است.(۳۱)

مختصری درباره ی طرح فکری والرشتاین

تحقیق و تالیف درباره ی نظام نوین جهانی اصلی ترین ایده ی والرشتاین است. او ابتدا دو نوع نظام جهانی را از هم متمایز می کند:
نخست، امپراتوری های جهانی مانند روم و چین که وجه مشخصه شان سلطه ی یک دولت مرکزی بر شبکه ای از جوامع است.
دوم، اقتصادهای جهانی که فقط یک نمونه ی تاریخی دارد که آن هم اقتصاد جهانی سرمایه داری ست. مشخصه ی اصلی این نظام انباشت بی پایان سرمایه، کثرت سیاسی دولت ها و وحدت آن ها از حیث روابط اقتصاد سیاسی، سرمایه و تقسیم کار است که موجب پیوند عناصر این نظام به یک دیگر می شود. انباشت بی پایان سرمایه مستلزم تحولات دائمی فناوری و گشودن مدام مرزهای جدید جغرافیایی ست؛ روندی که در طول تاریخ سرمایه داری جهانی هر لحظه شاهد آن بوده ایم. در مجموع والرشتاین تاریخ نظام جهانی سرمایه داری را به چهار دوره تقسیم می کند:
۱. تولد نظام سرمایه داری در اروپا (۱۴۰۰ ۱۶۰۰ م)
۲. تثبیت آن در اروپا (۱۸۱۵ ۱۹۱۷ م)
۳. گسترش آن تحت هژمونی بریتانیا (۱۸۱۵ ۱۹۱۷ م)
۴. تبدیل ایالات متحده به قدرت هژمون در نظام نوین جهانی (۱۹۱۷ ۱۹۶۰ م).
البته ایده ی اصلی والرشتاین، که به ویژه در این کتاب هم به آن می پردازد، افول هژمونی ایالات متحده در چند دهه ی اخیر است؛ فرایندی که به نظر او بیش از ۵۰ تا ۱۰۰ سال طول نمی کشد و جهان به سوی نظام نوینِ فعلا نامتعینی حرکت می کند. کلیت این روند مبتنی ست بر نظریه ی پریگوژین مبنی بر آن که همه ی نظام ها مانند ارگانیسم های طبیعی سه دوره ی متفاوت دارند: تولد، حیات «طبیعی» (طولانی ترین دوره) و مرگ (دوره ی بحران ساختاری). همچنین والرشتاین با پریگوژین هم داستان است و برخلاف تصور رایج معتقد است وضعیت طبیعی سیستم ها عدم تعادل است و به همین دلیل با عبور از دوره های ثبات کوتاه مدت وقتی سیستم به مرحله ی عدم تعادل ساختاری می رسد، نقطه ی زوال تاریخی اش فرا می رسد. در این شرایط ما در برابر انشعاب های ساختاری قرار می گیریم و نظام جدیدی که جای گزین سیستم قبلی می شود حاصل «انتخاب» جمعی ما از میان گزینه های پیش روست.(۳۲)
تحلیل نظام های جهانی نخست ریشه در جامعه شناسی دارد اما در واقع محصول حوزه ای فرا رشته ای شامل تاریخ، جامعه شناسی، علوم سیاسی، فلسفه، اقتصاد، روابط بین الملل و... است. در نگاهی بسیار کلی می توان سرچشمه های تحلیل نظام های جهانی را این طور مطرح کرد: اقتصاد سیاسی مارکس،(۳۳) سازمان دهی اقتصادی کارل پولانی، هژمونی گرامشی، علوم پیچیدگی و نظریه ی ساختار-آشوب ایلیا پریگوژین، جامعه شناسی تاریخی، زمان بلندمدتِ مکتب آنال به ویژه مطالعات فرناند برودل، چرخه های اقتصادی نیکولای کوندراتیف، نظریه ی وابستگی و اندیشه های وبر، فروید، شومپیتر و فانون.(۳۴) البته ذکر این موارد به معنای نفی اصالت و بداعت این رویکرد نیست. مثلا والرشتاین ضمن بهره برداری از بسیاری مفاهیم مکتب وابستگی (همچون مبادله ی نابرابر، روابط استعماری-استثماریِ مرکز و پیرامون و بازار جهانی)، طی مراحل بعدی کار خود، یعنی در جریان توسعه و تدوین کامل دیدگاه نظام جهانی، از این مکتب فراتر می رود.
در مقابل، بسیاری از پژوهشگران در جامعه شناسی، علوم سیاسی و فلسفه از والرشتاین و نظریه ی نظام های جهانی او تاثیر گرفته اند که از آن جمله می توانیم به سمیر امین،(۳۵) جیووانی اریگی،(۳۶) آندره گوندر فرانک،(۳۷) کریستوفر چیس دان، بورلی سیلور،(۳۸) ژانت ابولوقد(۳۹) اشاره کنیم که در تدوین و تالیف برخی کتب والرشتاین هم با او همکاری کردند.
به اعتقاد والرشتاین نظام جهانی سرمایه داری رو به نابودی ست و جهان با یک دوره ی سخت آشوب و نابسامانی ساختاری روبه رو خواهد بود.
والرشتاین ظهور چه نظامی را بعد از فروپاشی نظام جهانی کنونی پیش بینی می کند؟
او امیدوار است که با از هم پاشیدن نظام جهانی سرمایه داری، یک نظام سوسیالیستی عادلانه جای گزین آن شود.(۴۰) اگرچه هیچ تضمینی برای این گذار وجود ندارد. برای تکمیل این گذار بیش از ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال زمان نیاز است. در بحران نهایی، آزادی بر ضرورت و اختیار بر جبر غلبه می کند و لحظه ی دشوار تصمیم گیری جمعی فرا می رسد.
والرشتاین عضو ده ها مرکز تحقیقاتی و پژوهشی بوده است از جمله:
«انجمن مطالعات جامعه شناختی»(۴۱) از ۱۹۸۰ تاکنون
«انجمن جهانی روابط بین الملل»(۴۲) از ۱۹۸۳ تاکنون
رئیس کمیسیون بازسازی علوم اجتماعی گلبانکیان(۴۳) از ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵. ماموریت این کمیسیون تعیین جهت تحقیقات جامعه شناسی در ۵۰ سال آینده است.(۴۴)
رئیس «انجمن بین المللی جامعه شناسی»(۴۵) از ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸ (۴۶) والرشتاین در طول دوران فعالیتش سردبیر یا عضو هیئت تحریریه ی نزدیک به ۲۰ مجله ی علمی بود که از آن جمله می توان به مجلات زیر اشاره کرد:
مجله ی «تکامل اجتماعی و تاریخ»(۴۷)
«مطالعات اقتصاد سیاسی نظام جهانی»(۴۸) از ۱۹۷۸ تاکنون
«نقد علوم اجتماعی مدیترانه ای»(۴۹) از ۱۹۹۶ تاکنون
«چشم انداز آسیایی»(۵۰) از ۱۹۹۵ تاکنون
«توسعه و تغییر»(۵۱) از ۱۹۹۴ تاکنون
«مجله جامعه شناسی غرب آفریقا»(۵۲) از ۱۹۷۴ تاکنون
تاکنون والرشتاین بیش از ۳۰ کتاب منتشر کرده است. بسیاری از آن ها به زبان های گوناگون ترجمه شده است و مورد توجه قرار گرفته اند. مهم ترین کتاب های او:
«علوم اجتماعی نیندیشیدنی»(۵۳) (۱۹۹۱)
«پس از لیبرالیسم»(۵۴) (۱۹۹۵)
«سقوط قدرت آمریکا: ایالات متحده در دنیای آشوب زده»(۵۵) (۲۰۰۳)
«جهان شمولی اروپا: لفاظی قدرت»(۵۶) (۲۰۰۶)
«آیا کاپیتالیسم آینده ای دارد؟»(۵۷) (۲۰۱۳) که آخرین اثر اوست، همگی محل مباحثات فراوان علمی-سیاسی بوده اند.
او در دوران فعالیتش بیش از ۲۰ جایزه ی علمی مهم داخلی و بین المللی دریافت کرد که از
آن جمله می توانیم به:
«مدال طلای کوندراتیف»(۵۸) از آکادمی علوم طبیعی روسیه (۲۰۰۵)
«نشان دانشگاهی دانشگاه هلسینکی» فنلاند(۵۹) (۱۹۹۲)
جایزه ی پژوهشگر برتر دانشگاه بینگهامتون (۱۹۹۱)
«جایزه ی پژوهشگر ممتاز سورکین»(۶۰) از انجمن جامعه شناسی آمریکا (۱۹۷۵) اشاره کنیم.

والرشتاین در ایران

نخستین بار سال ۱۳۶۶ در شماره ۲۳ مجله ی تربیت، خسرو باقری در مقاله ی «کودکان محروم از پدر» از والرشتاین نام برد. ده سال بعد اولین مقاله ی والرشتاین با عنوان «دولت و دگرگون سازی اجتماعی» را بیوک محمدی به فارسی برگرداند و در شماره ی ۲۷ مجله ی نامه ی فرهنگ در پاییز ۱۳۷۶ منتشر شد. اما نخستین مقاله ای که در ایران مشخصا درباره ی او نوشتند «بازخوانی نظریه ی سیستم جهانی از دیدگاه والرشتاین» نوشته ی نوذر شفیعی بود که در مجله ی مصباح شماره ۴۷، مهر و آبان ۱۳۸۲ منتشر شد. علاوه بر این ها نزدیک به ۲۰ مقاله از والرشتاین در مجلات و وب سایت های فارسی زبان موجود است که فهرست آن ها در انتهای همین یادداشت آمده است.
سه کتاب از والرشتاین به زبان فارسی ترجمه شده است:
«سیاست و فرهنگ در نظام متحول جهانی (ژئوپلیتیک و ژئوکالچر)»(۶۱) که سال ۱۳۷۷ پیروز ایزدی ترجمه و نشر نی منتشر کرد.
«سرمایه داری تاریخی (و دو مقاله ی دیگر)»(۶۲) که سال ۱۳۸۱ یوسف نراقی ترجمه و نشر قطره منتشر کرد.
«مقدمه ای بر تحلیل نظام های جهانی»(۶۳) که سال ۱۳۸۸ حسین عسگریان ترجمه و انتشارات ابرار تهران منتشر کرد.
والرشتاین ماهی دوبار در وب سایت شخصی اش(۶۴)، یادداشت هایی درباره ی مسائل جهانی (برای مثال مذاکرات پرونده ی هسته ای ایران) منتشر و درباره ی آن ها موضع گیری می کند؛ موضع گیری هایی که اغلب با انتقادات جدی نسبت به سیاست خارجی آمریکا همراه اند. اسفند سال ۱۳۹۲ «انجمن جامعه شناسی ایران» و «انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات» از والرشتاین برای سفری یک هفته ای به ایران دعوت کرد. او در سفر به ایران در دانشگاه های تهران و شیراز سخن رانی کرد.

درباره ی کتاب «پایان جهان آن گونه که آن را می شناسیم»

نخستین بار سال ۱۹۹۹ کتاب «پایان جهان آن گونه که آن را می شناسیم» منتشر شد. این کتاب به زبان های ترکی (۲۰۰۰)، ژاپنی (۲۰۰۱)، کره ای (۲۰۰۱)، اسپانیایی (۲۰۰۱)، روسی (۲۰۰۳) و لهستانی (۲۰۰۴) ترجمه شده است.
والرشتاین به سه حوزه ی مطالعاتی و پژوهشی توجه ویژه دارد که در این اثر به هر سه پرداخته است:
الف) روند تاریخی توسعه ی نظام جهانی سرمایه داری
ب) بحران نظام سرمایه داری جهانی در دوران معاصر
ج) ساختار اجتماعی دانش و معرفت.
به همین دلایل این کتاب می تواند برای کسانی که پیش از این کتاب ها و نظرات والرشتاین را دنبال نمی کردند، خلاصه ای سودمند و کاربردی باشد.
والرشتاین در این اثر درباره ی دگرگونی های مهم و زیربنایی در جهان توضیح می دهد و معتقد است این دگرگونی ها به همان اندازه بر فهم ما از جهان هم تاثیر می گذارند. این کتاب به دو بخش تقسیم شده است: در بخش نخست، جهان سرمایه داری، برخی از رویدادهای مهم اخیر (از جمله فروپاشی دولت کمونیستی، افول جنبش های آزادی بخش ملی، ظهور اقتصادهای شرق آسیا، چالش های خودمختاری ملی برای دولت ها، مخاطرات زیست محیطی، هویت ملی و به حاشیه رانی مهاجرین) را بررسی می کند. رویدادهایی که به طور کلی باور خوش بینانه ی فراگیر درباره ی وضعیت جهان معاصر را به چالش می کشد. والرشتاین با تحلیل این تغییرات در زمینه ی بزرگ تر نظام جهانی موجود در جست وجوی گزینه های پیش روی ماست.
در بخش دوم کتاب، با عنوان جهان معرفت، به تحولات جهان تفکر (شامل افول ایمان تاریخی به عقلانیت ابزاری، گسترش بی رویه ی کنش های علمی، نقد اروپامحوری، تفکیک دانش به علوم تجربی و انسانی و نسبت جست وجوی امر صادق و امر خیر) می پردازد.
والرشتاین می خواهد چگونگی ظهور این پرسش ها را از درون زمینه ی دگرگونی های اجتماعی پیش گفته بررسی کند و علاوه بر این علت عقیم ماندن روش های سنتی برای پاسخ گویی به این مسائل را بیابد. این کتاب نشان می دهد چطور یک محقق مولف هنگام مواجهه با مسائل جزئی می تواند از طرح کلی خویش بهره برد و تلاش کند مسیرهای تازه ای بگشاید تا به هدفش برسد، بدون آن که از چارچوب هایش عدول کند.

مقالات و یادداشت های زیر از او به فارسی ترجمه شده اند:
«اوباما برنده شد: اکنون چه رخ خواهد داد؟»؛ پایگاه اینترنتی نقد اقتصاد سیاسی www.pecritique.com):۲۰۱۲): 
«آمریکا و بقیه ی دنیا»؛ پایگاه اینترنتی نقد اقتصاد سیاسی: ۲۰۱۲
«چهره ی ماه سپتامبر: ریاضت، به هزینه ی چه کسانی؟»؛ مترجم پرویز صداقت؛ پایگاه
اینترنتی نقد اقتصاد سیاسی: ۲۰۱۲
«بریکس در خدمت چه کسانی است؟»؛ مترجم پرویز صداقت؛ پایگاه اینترنتی نقد
اقتصاد سیاسی: ۲۰۱۳
«پس از چاوز»؛ پایگاه اینترنتی نقد اقتصاد سیاسی: ۲۰۱۳
«پی آمدهای افول آمریکا»؛ مترجم پرویز صداقت؛ پایگاه اینترنتی نقد اقتصاد سیاسی: ۲۰۱۳
«چپ و مصر: چپ جهانی و آشوب در مصر»؛ پایگاه اینترنتی نقد اقتصاد سیاسی: ۲۰۱۳
«سرمایه داری در آخر خط»؛ مترجم پرویز صداقت؛ پایگاه اینترنتی نقد اقتصاد سیاسی: ۲۰۱۳
«شورش در همه جا»؛ مترجم پرویز صداقت؛ پایگاه اینترنتی نقد اقتصاد سیاسی: ۲۰۱۳
«نظامیان در قدرت»؛ مترجم پرویز صداقت؛ پایگاه اینترنتی نقد اقتصاد سیاسی: ۲۰۱۳
«امید در برابر هراس: نگاهی به مجمع اجتماعی جهانی در تونس»؛ مترجم پرویز صداقت؛ پایگاه اینترنتی نقد اقتصاد سیاسی: ۲۰۱۳
«گفت وگوی کِوان هریس با امانوئل والرشتاین»؛ پایگاه اینترنتی نقد اقتصاد سیاسی: ۲۰۱۳
«دولت و دگرگون سازی اجتماعی»؛ مترجم بیوک محمدی؛ نامه ی فرهنگ (۲۷): ۱۰۴ ۱۰۹. ۱۳۷۶
«آمریکا؛ ضعف هژمونی و تلاش برای تجدید سلطه جهانی»؛ سیاحت غرب (۱۲):
۴۹ ۵۸. ۱۳۸۳
«عقاب به زمین خورده»؛ مترجم علی اکبر بابا. مطالعات منطقه ای (۲۰ و ۲۱): ۱۵۱ ۱۶۲. ۱۳۸۳
«تنگناهای تولید علم معاصر»؛ سیاحت غرب (۲۲): ۵ ۱۲. ۱۳۸۴
«سیاست و اجتماع: منحنی قدرت ایالات متحده»؛ سیاحت غرب (۴۷): ۴۵ ۶۰. ۱۳۸۶

فهرست کتب والرشتاین:

Wallerstein, Immanuel, Samir Amin, Giovanni Arrighiand, and Andre Gunder Frank. 1990. Transforming the Revolution: Social Movements and the World-System.
Wallerstein, Immanuel. 1986. Africa and the Modern World. Trenton, NJ: Africa World Press.
—. 1961. Africa, The Politics of Independence. New York: Vintage Books.
—. 1967. Africa: The Politics of Unity. New York: Random House.
—. 1995. After Liberalism. New York: New Press.
—. 2004. Alternatives: The U.S. Confronts the World. Boulder, Colorado: Paradigm Press.
—. 2003. Decline of American Power: The U.S. in a Chaotic World. New York: New Press.
—. 2001. Democracy, Capitalism, and Transformation. Vienna: Documenta 11, March 16, 2001.
—. 2006. European Universalism: The Rhetoric of Power. New York: New Press.
—. 1991. Geopolitics and Geoculture: Essays on the Changing World-System.
Cambridge: Cambridge University Press.
—. 1983. Historical Capitalism. London: Verso.
—. 1995. Historical Capitalism, with Capitalist Civilization. London: Verso.
—. 1979. The Capitalist World-Economy. Cambridge: Cambridge University Press.
—. 1999. The End of the World As We Know It: Social Science for the Twenty-first
Century. Minneapolis: University of Minnesota Press.
—. 1974. The Modern World-System, vol. I: Capitalist Agriculture and the Origins of the European World-Economy in the Sixteenth Century. New York/London: Academic Press.
—. 1980. The Modern World-System, vol. II: Mercantilism and the Consolidation of the European World-Economy, 1600-1750. New York: Academic Press.
—. 1989. The Modern World-System, vol. III: The Second Great Expansion of the Capitalist World-Economy, 1730-1840’s. San Diego: Academic Press.
—. 2011. The Modern World-System, vol. IV: Centrist Liberalism Triumphant, 1789-1914. Berkeley: University of California Press.
—. 1984. The Politics of the World-Economy. The States, the Movements and the
Civilizations. Cambridge: Cambridge University Press.
—. 1964. The Road to Independence: Ghana and the Ivory Coast. Paris & The Hague: Mouton.
—. 2004. The Uncertainties of Knowledge. Philadelphia: Temple University Press.
—. 1969. University in Turmoil: The Politics of Change. New York: Atheneum.
—. 1991. Unthinking Social Science: The Limits of Nineteenth Century Paradigms. Cambridge: Polity.
—. 1998. Utopistics: Or, Historical Choices of the Twenty-first Century. New York: New Press.
—. 2004. World-Systems Analysis: An Introduction. Durham, North Carolina: Duke University Press.
Wallerstein, Immanuel, and Étienne Balibar. 1991. Race, Nation, Class: Ambiguous Identities. London: Verso.
Wallerstein, Immanuel, and Evelyn Jones Rich. 1972. Africa: Tradition & Change. New York: Random House.
Wallerstein, Immanuel, and Terence K Hopkins. 1982. World-Systems Analysis: Theory and Methodology. Beverly Hills: Sage.
Wallerstein, Immanuel, Charles Lemert, and Carlos Antonio Aguirre Rojas. 2013.
Uncertain Worlds: World-Systems Analysis in Changing Times. Herndon, VA: Paradigm Publishers.
Wallerstein, Immanuel, Giovanni Arrighi, and Terence K Hopkins. 1989. Antisystemic Movements. London: Verso.
Wallerstein, Immanuel, Randall Collins, Michael Mann, Georgi Derluguian, and Craig Calhoun. 2013. Does Capitalism Have a Future? New York: Oxford University Press.
Wallerstein, Immanuel, Samir Amin, Giovanni Arrighiand, and Andre Gunder Frank. 1982. Dynamics of Global Crisis. New York: Monthly Review Press.

این کتاب ترجمه ای است از:
The End Of The World As We Know It:
Social Science for the Twenty-First Century
Immanuel Maurice Wallerstein
University of minnesota Press /1999

نظرات کاربران درباره کتاب پایان جهان آنگونه که آن را می شناسیم

حتما پیشنهاد میکنم بخونینش:)
در 3 ماه پیش توسط ara...usi
این کتاب رو نخواندم اما جلدش جالب هست
در 6 ماه پیش توسط sara ir