فیدیبو نماینده قانونی نشر قطره و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب من

کتاب من
در معنای روان‌شناختی

نسخه الکترونیک کتاب من به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب من

روان‌شناسان می‌گویند، اعتماد به نفس و عزت نفس، تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند؛ اعتماد به نفس، جنبه اجتماعی دارد و در ارتباط با جامعه خود را نشان می‌دهد اما عزت نفس به خود شخص و منِ او مربوط می‌شود. در کتاب من در معنای روانشناختی آمده؛ کسانی هستند که فکر می‌کنند همیشه درست می‌گویند و حق با آنهاست.در هیچ موردی مسئول و مقصر نیستند، چه رسد به آن‌که دچار احساس گناه شوند. همیشه علت وقایعی را که بر آنها می‌گذرد، بیرون از خود، جستجو می‌کنند. این افراد به این دلیل گمان می‌کنند همیشه درست می‌گویند که من آنها فاقد عزت نفس واقعی است و اگر باور کنند اشتباه کرده‌اند، فرو می‌ریزند. درواقع، این هسته بزرگ‌منش و خودشیفته، گاردی است برای محافظت یک من شکننده و آسیب‌پذیر، روابط مساوی از بین می‌رود. این افراد یا سلطه‌گرند یا سلطه‌پذیر. نویسنده در بخش دیگری از کتاب خود اشاره می‌کند؛ قدرت از توانمندی‌ یک من رشدیافته و پخته به وجود می‌آید، یکی از پیش‌شرط‌های قدرت، توانایی در اعتماد به هستی و ابژه‌های درون آن است... قدرت، ره‌آورد عزت نفس واقعی من است، قدرت، تولید مهربانی و همدلی می‌کند. رابطه با فرد قدرتمند باعث رشد و تقویت من فرد دوم می‌شود. انسان‌هایی که جایی قلدری و خودشیفتگی خود را بروز می‌دهند، در جای دیگر به یک منبع قلدر و خودشیفته آویزان می‌شوند. هیچ یک از این روابط، مساوی و بالغانه نیست و حکایت از عدم عزت نفس من انسان دارد. انسان قوی، مغرور است، اما خودخواه و خودشیفته نیست. غرور یک احساس رشدیافته ناشی از درک واقعی خویشتن و دوست داشتن و احترام گذاشتن به ویژگی‌های واقعی خود است. چنین انسانی نیاز ندارد برای دریافت قدرت، دیگری را به زیر سلطه بکشاند. خود نیز سلطه کسی را نمی‌پذیرد، زیرا به علت امنیت ناشی از عزت نفس من خویش به گرفتن چنین امنیت کاذبی نیاز ندارد. در چنین انسانی من ایده‌آل خودشیفته و کاملا دیکتاتور وجود ندارد. خودخواهی و خودشیفتگی به معنای تحسین خویش و در نتیجه برداشت‌های غیرواقعی از خویشتن در بستر یک من بادکرده و ایده‌آلیزه شده است. همچنین واکنشی جبرانی است به احساس حقارت، ناامنی و عدم عزت نفس.

ادامه...
  • ناشر نشر قطره
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.6 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۰۷ صفحه

بخشی از کتاب من

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

من چیست و چگونه در انسان شکل می گیرد؟

روان انسان از سه بخش تشکیل شده است. اولین بخش روان که از ابتدای تولد وجود دارد غریزه(Id) است. به تدریج هسته مرکزی روان یعنی «من» (ego) در انسان شکل می گیرد و در نهایت «فرامن» (superego) که محصول همه ارزش ها و معیارهای زندگی است در انسان پدید می آید. «من» هسته روان انسان است که در سیر رابطه با جهان بیرون و دریافت مهر از مادر شکل می گیرد. پس می توان گفت که مهر پایه ایجاد «من» در انسان و آغاز سیر رشد این «من» است. اولین عملکرد «من» در انسان ارتباط با واقعیت است و ابزار «من» برای درک واقعیت، عقل و استدلال است. هنگامی که انسان با هرگونه واقعیتی روبه رو می شود، علامت هایی را از بخش های غرایز و فرامن دریافت می کند، پس از آن «من» این علامت ها را با واقعیت موجود تطبیق می دهد و بر آن اساس دست به انتخاب و عمل می زند. وجود یک «من» قوی موجب ایجاد تعادل در دو بخش دیگر روان می شود. اگر «من» و «فرامن» که همان وجدان اخلاقی است، شکل گیری بهنجاری داشته باشند، نتیجه آن وجود یک روان متعادل، سلامت و پخته خواهد بود.
نوزاد انسان ناامن ترین موجود زنده هستی و امنیت پایه ای ترین نیاز او است. امنیت به معنای این که خطر تهدید کننده ای وجود ندارد. به تدریج که نوزاد رشد می کند، با دریافت محبت و خدمات از والد یا والدین خود احساس امنیت بیشتری می کند، به عبارتی احساس خطر کمتری می کند. در کنار این دو واژه امنیت و خطر مفهوم سومی وجود دارد به نام قدرت. قدرت یعنی ابزار دفع خطر. به تدریج در روان انسانی که رشد می کند قدرت به وجود می آید. در زمان بزرگسالی، در یک رشد بهنجار، فرد احساس امنیت نسبی و احساس قدرت نسبی برای اداره کردن مابقی ناامنی ها می کند.
در ماه های نخستین زندگی به دلیل ناامنی شدید و بدوی بودن مکانیزم های روانی، نوزاد در مرحله ای از رشد به نام مرحله بدبین ـ دوری گزین به سر می برد. در این مرحله نوزاد در یک پیله خودشیفته قرار دارد. یعنی خودش موجودی است خوبِ کامل و هستی بیرون از او بدِ کامل. به علت این احساس اگر اتفاق ناگواری برای کودک بیفتد مسئولش جهان بیرون از اوست و خود کودک هیچ عیب و نقصی ندارد. نسبت به جهانی که آن را بد می پندارد به شدت بدبین است و به همین علت حالت تخاصم و پرخاشگری نسبت به دنیا دارد. به تدریج در مسیر رشد نوزاد انسان از این پیله خودشیفته و بدبین و متخاصم بیرون می آید و با جهان ارتباط دوستانه می گیرد و می تواند اعتماد کند. در این مرحله چون علت تمام وقایع بد را به بیرون از خود نسبت نمی دهد دچار احساس گناه می شود که این احساس گناه حس مسئولیت پذیری را در او ایجاد و تشدید می کند، به این مرحله فاز افسرده می گویند.
اگر انسان در مسیر رشد، ناامن باقی بماند از مرحله اول به مرحله دوم نمی رسد. در شرایط طبیعی هم که فرد به مرحله دوم رسیده اگر استرس ناامن کننده خارج از تحملِ منِ انسان برای وی رخ دهد، امکان واپس رفتن به مرحله اول وجود دارد.

مهر چگونه به وجود می آید؟

***
مهر در چهارچوب احترام، به بلوغ و رشد روانی فرد می انجامد.
***
نوزاد از مهر مادر به زنده بودن تمایل پیدا می کند. در سیر زندگی به دنبال مهر می گردد و مهر می دهد تا در عالی ترین مراتب مهر، به عشقِ به خدا می رسد و با کل هستی، با شعور آگاه یکی می شود. بدین معنا، مهر همان انرژی حیاتی است. انرژی روانی زیستن و رشد کردن در مقابل انرژی غریزی. بشر با غرایز ابتدایی به دنیا می آید، غرایز فیزیولوژیکی که اولین پیوند او را با هستی مادی ایجاد می کند. و نیازی را به وجود می آورد که محیط بیرون آن را برآورده می کند. این غریزه صرفا برای تداوم بقای فیزیولوژیک است که خود بستری برای رشد روانی می باشد. این خود انرژی راهبر دیگری دارد به نام سائق یا فراران انرژی روانی برای رشد روانی. هسته اصلی این انرژی مهر است. مهر به معنای عشق، میل ترکیبی. نوزاد که به دنیا می آید فقط صاحب غریزه است. در سیر رابطه با جهان بیرون که مادر نمادین اوست، با دریافت مهر از مادر به آهستگی، هسته روان یعنی من در او شکل می گیرد. این من از نوازش و تماس پوستی شکل می گیرد و منِ بدن نام دارد. مهر پایه ایجاد من در انسان و آغاز سیر رشد این من است. اولین عملکرد منِ انسان، ارتباط با واقعیت است. انسان از جنون صددرصد، یعنی عدم ارتباط کامل با واقعیت، زیستن آغاز می کند. به تدریج که من در او شکل می گیرد ارتباط با واقعیت هم شروع می شود. در مسیر رشد بهنجار به هر نسبت که منِ انسان رشد می کند، انسان در ارتباط بیشتری با واقعیت قرار می گیرد و نقطه نهایی، ارتباطِ صددرصد با واقعیت یعنی عین واقعیت شدن و اتصال به شعور آگاه است. مهر، انرژی بنیادین این حرکت است. مهر عنصری بسیار طبیعی است، از این رو تضاد شگفت آوری در خود دارد. مهر مرز نمی شناسد. چسبنده است. نفوذکننده و سیال است. مثل لکه جوهر در آب نمی تواند یک جا بایستد. گرچه خود تنها عنصری است که در رشد نوزاد بنیان منِ او را می ریزد و «من» خاصیتش مرزدار بودن است (روان انسان مانند جسم مرز دارد و نباید به آن تجاوز و نفوذ کرد) اما خود می تواند بزرگ ترین تهدید برای از بین بردن این مرز باشد. اگر مهر مادر به فرزندش همانند ماه های اول تولد ادامه یابد، می تواند بزرگ ترین مانع رشد روانی کودک باشد. کودکانی که در درازمدت عشق بی قید و شرط، مهر خالص و چسبنده و وابسته از مادران خود دریافت می کنند از نظر روانی رشد نمی کنند. آن ها در بزرگسالی کودکانی منفعل، ترسو، وابسته می شوند. این مهر همان مهر عزت نایافته است. یعنی مهری که ارجمند نشده و در ویژگی های بدوی خویش مانده که در نهایت به تخریب و واپس روی فرد و رابطه می انجامد، زیرا که خاصیت نفوذ دارد و علیه مرز است. میل به ممزوج شدن دارد. درهم آمیختگی کامل. و در بدوی ترین حالتش وقتی به اوج قدرت ناپخته خویش می رسد تمایلات شدید آزارگر پیدا می کند. کودکان اسباب بازی هایی را که دوست دارند تکه تکه می کنند. گرچه ظاهر امر شناختن این اسباب بازی هاست اما این میل به شناختن برای میل به یکی شدن است. یک همانندسازی کامل از بدوی ترین نوع. بنابراین میل به شناخت با ابزار مهر بدوی، به سادیسم و تخریب کامل می انجامد.

تقدیم به پسرانم ایمان و سینا

نظرات کاربران درباره کتاب من

کتاب های آذر دخت مفیدی وافعا عالی و مطابق فرهنگ خودمون هستن که این باعث شده مطالبش قابل فهم باشه و با این کتاب کمی با خودت درگیر میشی اما مفید
در 1 ماه پیش توسط san...670
عالی ! فوق العاده ! بیان شیوا و روان ، بدون قلم‌فرسایی ، در جملات ساده و دقیق فارسی ، من را تعریف و تحلیل کرده . دست مریزاد ! آرزوی موفقیت برای نویسنده و خوانندگان این اثر .
در 11 ماه پیش توسط امیر هاشمی
خوبه
در 2 سال پیش توسط علی زیدی
khoobe
در 2 سال پیش توسط ppa...i19
این کتاب برای همه افراد اعم از والدین،معلمین و کسانی که به رشد و آگاهی خود و دیگران علاقمندان توصیه میکنم.کتاب کوچک و مفید
در 2 سال پیش توسط e.m...deh
عالی بود
در 3 سال پیش توسط مهدی نادرزاده
واقعا عالیه
در 1 سال پیش توسط haj...our