پیش فروش کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن
Loading

چند لحظه ...
کتاب خلسه خاطرات‌

کتاب خلسه خاطرات‌
تحليل و بررسی آثار گلی ترقی‌

نسخه الکترونیک کتاب خلسه خاطرات‌ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

درباره کتاب خلسه خاطرات‌

کتاب «خلسه خاطرات» نوشته شهلا زرلکی، منتقد و روزنامه‌نگار سینما و ادبیات است. تا کنون کتاب‌هایی همچون "انسان‌گرای تمام‌عیار"، "جادوگر سرزمین سامبا" و "زنان علیه زنان" در کشور منتشرشده است. "خلسه‌ خاطرات" نیز تازه‌ترین اثر اوست که به بررسی آثار گلی ترقی می‌پردازد. گلی ترقی داستان‌نویس ایرانی، صاحب آثار زیادی درزمینه داستان کوتاه و رمان است. ویژگی اصلی داستان ترقی، خلق موقعیت‌های تازه داستانی و اندوه‌های نوستالژیک در شخصیت‌ها است. از این نویسنده که تا دهه ۷۰ آثارش را در ایران منتشر می‌کرد، کتاب‌هایی همچون «جایی دیگر»، «بزرگ بانوی روح من» و «من چه گوارا» هستم منتشرشده است. داریوش مهرجویی، فیلم‌ساز ایرانی، فیلم «درخت گلابی» را با اقتباس از یکی از داستان‌های ترقی به همین نام ساخت. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «از دنیای خودم به دو دنیای او سرک می‌کشم. می‌روم و برمی‌گردم تا به چیزی برسم، به چیزی برای نوشتن، نوشتن درباره نوشتن، دنیای پیش از مهاجرت و دنیای پس از مهاجرت، دنیای نانوشتن، دنیای یأس و ملال و سایه مرگ، دنیای خوب و خوش و خوشبخت کودکی، همه این‌ها را خواسته‌ام در این کتاب بررسی کنم. تقسیم‌بندی آثار ترقی بر اساس موضوع و محتوای اثر آسان‌تر و جذاب‌تر است. در مرور دوباره آثار نویسنده به نکته‌ای رسیدم که اساس فصل‌بندی این کتاب شد. آثاری که پیش از مهاجرت و به وقت جوانی نوشته‌شده‌اند، بوی نای ماندگی و مرگ می‌دهند و گریز، گریزی ناممکن و شکست‌خورده. در آثار دوره بعد، مرگ همچنان حاکم ابدی است و غول زمان همچنان همه‌چیز را زیر پا له می‌کند و می‌گذرد اما بااین‌همه، خیلی چیزها عوض‌شده. در آثار دوره بعد که زمان پختگی است و کمال و آرامش چهل‌سالگی به بعد، می‌شود غول زمان را با یک بستنی میوه‌ای و یا یک لیوان یخ در بهشت ارزان گول زد و پا به فرار گذاشت. آثار دوره استقرار در غربت این گونه‌اند. از دست مرگ و ترس از گذر زمان فرار می‌کنند و می‌روند فراسوی زمان. گذشته پناهگاه خوبی است. آرمیدن در لحظه و غرق شدن در تماشای عنکبوتی که آهسته و پیوسته توری نازک می‌تند، آرامشگاه دلپذیر دیگری است.»

ادامه...

مشخصات کتاب خلسه خاطرات‌

  • ناشر نشر نیلوفر
  • تاریخ نشر ۱۳۸۸/۱۰/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.77 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۳۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب خلسه خاطرات‌

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب خلسه خاطرات‌