Loading

چند لحظه ...
کتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اند کتاب صوتی

کتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اند

نسخه الکترونیک کتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اند به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

نسخه نمونه کتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اند را رایگان بشنوید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۷,۰۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اند

«برای آنان که هنوز نمرده‌اند» مجموعه شعری اثر «آرش جواهری» است. محوریت اصلی اشعار این کتاب، مرگ و دغدغه‌های شخصی در حال مرگ است. آرش جواهری با نگاه و فلسفه‌ی شخصی که نسبت به زندگی و مرگ دارد، اثری خلق کرده که در آن فضای تازه‌ای به مرگ داده است. مرگ و زندگی در این اشعار چنان به هم نزدیک‌اند که گاهی تکان‌دهنده می‌شوند، مخاطب را به فکر می‌اندازند و تلنگری به ذهن هر انسان اندیشمندی می‌زند. این کتاب در سال 90 در انتشارات مشکی منتشر شده و انتشارات آوانامه آن را با صدای «آرمان سلطان‌زاده» منتشر کرده است.

درباره کتاب برای آنان که هنوز زنده‌اند

آرش جواهری، با خو‌ش‌فکری توانسته نامی را برای این کتاب انتخاب کند که به خوبی محتوای پنهان پشت اشعار را نشان می‌دهد. در این کتاب در مجموع 34 قطعه شعر وجود دارد که 2 قطعه از آن‌ها در مقدمه‌ی کتاب آمده است. سایر اشعار همه با عبارت «چون مُردم» شروع می‌شوند. به این ترتیب این اشعار واگویه‌های شخصی است که قرار است بمیرد و با گفتن این اشعار انگار دارد به زندگان وصیت‌هایش را می‌گوید. این شخص از بازماندگان می‌خواهد به سفارش‌هایی که می‌کند، گوش دهند و به آن‌ها عمل کنند.

جواهری شاعری است که در دوران آشفته و پرالتهاب شعر معاصر فارسی، موضوعی را برای اشعارش انتخاب کرده که کمتر شاعری حتی به صرافت آن می‌افتد. او توانسته کلیشه‌های شعر نو و مدرن فارسی را پشت سر بگذارد و اثری خلق کند که در آن فلسفه‌های شخصی‌اش را با دنیا و آدم‌های‌اش پیوند زده است. جواهری در این مجموعه شعر از مسائلی حرف می‌زند که گاهی خیلی پیچیده می‌شوند، با این حال توانسته با ذوق سرشار ادبی، ساده‌ترین و ملموس‌ترین کلمات را کنار هم بگذارد و مفاهیمی تازه و عمیق خلق کند. انگار مرگ و زندگی هم همین‌قدر ساده و در عین حال پیچیده و فکربرانگیز هستند.

جواهری اصراری ندارد مخاطبش را اسیر مفاهیم شخصی‌سازی شده کند. هر کس می‌تواند از دریچه‌ی نگاه خودش، برداشت متفاوتی از هر شعر داشته باشد. افشاریان عواطف را چنان توصیف میکند که مخاطب بهخوبی غرق آن میشود و حتی لحظاتی به زندگی و تجربیات شخصی خود برمیگردد. خواندن اشعار جواهری میتواند فرصتی تازه برای در خود فرو رفتن و اندیشیدن به تمام اندوخته‌ها و میراث‌های زندگی باشد. اشعار در قالب نو سروده شدهاند و وزن و قافیهی مشخصی ندارند. جملات کوتاه هستند و شعرها هم چندان طولانی سروده نشدهاند. مخاطب میتواند بدون این که ملول و خسته شود، هر شعر را کامل بخواند و به عمق پیام شاعر پی ببرد. تعبیرهای خلاقانه و ترکیبات جدید، از ویژگی‌های این اثر است. جواهری با تمام ذوق ادبی و شاعری خود توانسته مضامینی جدید در شعرهایش خلق کند. اشعار این شاعر از دل برمیآید و شاید به همین دلیل باشد که به همان سادگی و صداقت هم به دل مینشیند.

او کلمات را خلق میکند و اثری زنده و با هویت مینویسد. میتوان بهجرات گفت که اشعار این کتاب، از لحاظ معنایی پخته و دوستداشتنی هستند. با این حال که شاعر از ذوق هنری و ادبی بالایی برخوردار است، اصراری ندارد شعرش پیچیده و پرتکلف باشد. او از صور خیال و آرایه‌های ادبی تاجایی استفاده میکند که به زیبایی کلام و درک بهتر اشعارش کمک کند. ارتباط معنایی و مفهومی میان کلمات و عناصر شعر چیزی است که در این کتاب دیده میشود و یکی از اهداف شاعر هم همین معناگرایی است. عناصر این اشعار امروزی و ملموس هستند و به همین دلیل است که مخاطب بهراحتی آنها را درک میکند و از آنها تاثیر میگیرد. جواهری توانسته فضایی ایجاد کند که در آن پدیده‌های جهان و زندگی آدم‌ها به هم مرتبط هستند و برخی واقعیتهای جامعه هم در آنها بیان میشود.

در بخشی از کتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اند می‌شنویم

چون مردم
گور و کفن
نه
مرا جلد بگیرید
شاید آرام بگیرم
شاید

چون مردم
پیغام همه کسان خویش با من بگذار
شاید به دوزخ رفتم

چون مردم
با او بگویید
از گور من بپرهیزد
مباد دوباره هوای زندگی کنم

چون مردم
مرا چنان قهرمانان پیروز
بر سر دست‌هاتان مبرید
چرا که از مرگ شکست خوردم

چون مردم
فراموش مکن
شمعدانی‌های حیاط را

چون مردم
غزالک من
پنهان به دیدن من بیا
که گفته است که مردگان
حسد نمی‌ورزند

چون مردم
چه خواهم گفت با ملک‌الموت
در درازای این سفر
کاش دست کم
اهل شعر باشد
اهل کتاب
اهل دل

مشخصات کتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اند

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی برای آنان که هنوز نمرده‌اند

۱۵ مگابایت ۱۰ تومن؟ هر مگ رو چند حساب کردید؟ برادران کارامازوف ۵۰ ساعته و ۲ گیگ و ۷۰۰ حجمشه ۶۰ تومنه.‌ اونوقت ۱۵ مگ ۱۰ تومن ؟
در ۱ سال پیش توسط mary ( | )
😐
در ۴ هفته پیش توسط هومن الماسی ( | )