فیدیبو نماینده قانونی نشر شربیانی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب احیای صنعتی در ایران

کتاب احیای صنعتی در ایران

نسخه الکترونیک کتاب احیای صنعتی در ایران به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب احیای صنعتی در ایران

چشم‌اندازهای توسعه در کشورهای مختلف، بیان‌کننده نیات و آمال حاکمیت‌ها در مسیر تعالی و پیشرفت به منظور دستیابی به اقتدار ملی و توسعه پایدار است. استفاده از رویکردهای موفق و روندهای جهانی در کنار یادگیری از تجربیات قبلی سایر کشورها، صرفه‌جویی در هزینه، زمان و منابع (و نهایتاً هم‌افزایی) را برای ملت‌ها و نسل‌ها به ارمغان می‌آورد. یکی از بارزترین روندهای اخیر در توسعه، احیای صنعتی است. احیای صنعتی مجموعه فعالیت‌هایی است که فرآیندهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در سازمان‌دهی مجدد منابع را با هدف نوسازی و بهسازی صنایع استقرار می‌بخشد. احیای صنعتی پشتیبانی‌کننده توسعه پایدار در زمینه‌های حفاظت از محیط زیست، رشد اقتصادی و پیشرفت اجتماعی است. از این رو ایجاد و شکل‌گیری سیستم‌های احیای صنعتی در مسیر توسعه، اهمیت چشم‌گیری در تحقق چشم‌انداز ایفا می‌نماید. شبکه‌های تعاملی زمینه‌ای جدید در کمک به تعاملات، همکاری در دستیابی به اهداف احیای صنعتی و فراهم‌سازی نوآوری مشارکتی را معرفی می‌نماید. در این راستا گامی در بومی‌سازی این مفاهیم در تحقق چشم‌انداز ایران ۱۴۰۴ برداشته‌ایم، تا با مطالعه پیشینه تحقیق و نظرسنجی از خبرگان صنایع کلان کشور، معیارهای تأثیرگذار پژوهش پیش رو را شناسایی کرده و به کمک روش تلفیقی ANP و DEMATEL، مهم‌ترین عوامل را اولویت‌دهی و انتخاب کنیم. بر این اساس "تمرکز بر محصولات خدمات- افزون"، "تمرکز بر تأمین و طراحی خدمات" و "توجه به پایداری"؛ به ترتیب از اوزان بالاتری در تحقق استراتژی‌های هدف و در رأس آن تحقق جایگاه اول "علمی- فناوری" داشته است.

ادامه...
  • ناشر نشر شربیانی
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.19 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۳۸ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب احیای صنعتی در ایران

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:پیشگفتار

چشم اندازهای توسعه در کشورهای مختلف، بیان کننده نیات و آمال حاکمیت ها در مسیر تعالی و پیشرفت به منظور دستیابی به اقتدار ملی و توسعه پایدار است. استفاده از رویکردهای موفق و روندهای جهانی در کنار یادگیری از تجربیات قبلی سایر کشورها، صرفه جویی در هزینه، زمان و منابع (و نهایتاً هم افزایی) را برای ملت ها و نسل ها به ارمغان می آورد.
یکی از بارزترین روندهای اخیر در توسعه، احیای صنعتی است. احیای صنعتی مجموعه فعالیت هایی است که فرآیندهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در سازمان دهی مجدد منابع را با هدف نوسازی و بهسازی صنایع استقرار می بخشد. احیای صنعتی پشتیبانی کننده توسعه پایدار در زمینه های حفاظت از محیط زیست، رشد اقتصادی و پیشرفت اجتماعی است. از این رو ایجاد و شکل گیری سیستم های احیای صنعتی در مسیر توسعه، اهمیت چشم گیری در تحقق چشم انداز ایفا می نماید. شبکه های تعاملی زمینه ای جدید در کمک به تعاملات، همکاری در دستیابی به اهداف احیای صنعتی و فراهم سازی نوآوری مشارکتی را معرفی می نماید.
در این راستا گامی در بومی سازی این مفاهیم در تحقق چشم انداز ایران ۱۴۰۴ برداشته ایم، تا با مطالعه پیشینه تحقیق و نظرسنجی از خبرگان صنایع کلان کشور، معیارهای تاثیرگذار پژوهش پیش رو را شناسایی کرده و به کمک روش تلفیقی ANP و DEMATEL، مهم ترین عوامل را اولویت دهی و انتخاب کنیم. بر این اساس "تمرکز بر محصولات خدمات- افزون"، "تمرکز بر تامین و طراحی خدمات" و "توجه به پایداری"؛ به ترتیب از اوزان بالاتری در تحقق استراتژی های هدف و در راس آن تحقق جایگاه اول "علمی- فناوری" داشته است. به امید آن که با تمرکز بر این مولفه ها، ایران ۱۴۰۴، قدرت برتر اقتصادی منطقه باشد.

دکتر علی بنیادی نائینی
Bonyadi@iust.ac.ir

فصل ۱: کلیات

۱-۱ مقدمه

اصطلاح "احیای صنعتی(۱)" برای نمایاندن فرآیند اقتصادی، اجتماعی و سیاسی سازمان دهی منابع به منظور بازشکوفاسازی و احیای صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. پس از دهه های افول اقتصادی به دلیل سیاست های عامدانه ای که به سمت جامعه خدمت مداری در حرکت بود، از آن جایی که از تولید کالای تجاری غفلت می شود، بسیاری کشورها با ملاک ها و معیارهایی که فقط سبب شدت بحران می گردد، مبارزه می نمایند. در حالی که نیاز فوری به رشد و کارآفرینی در دستور جلسات سیاسی مورد توجه قرار می گیرند، مباحث فنی؛ بیش تر و بیش تر بر روی مسائلی مانند رویکردهای جدید توسعه، تولید، ارزش آفرینی، برتری عملیاتی در متون توزیعی، چالاکی و شبکه های تعاملی(۲)؛ تاکید و تمرکز دارند. [ ۱]و [ ۲]
امروزه، سر فصل های مرتبط با "پایداری(۳)" متشکل از سه مقوله حفظ محیط زیست، رشد اقتصادی و پیشرفت اجتماعی، به وضوح در صدر مسائل مورد بررسی قرار دارند. هر نوع راه حل موثر در جهت رویکردهای صنعتی، تعامل و تشریک مساعی ذی نفعان(۴) مختلف در شبکه های زنجیره ارزش پویا و دینامیک را در پی خواهد داشت. به عبارت دیگر سیستم های جدید تعاملی از منظر یکپارچه فنی- اجتماعی و فنی- اقتصادی توسعه می یابد. [ ۱]و [ ۲]
این پژوهش، مبین نوعی تعامل می باشد که شبکه های تعاملی بتوانند در توسعه نسلی جدید از سیستم های صنعتی، چالش های اساسی حوزه اقتصادی را مورد خطاب قرار دهد.

۱- ۲ تعریف مساله

بررسی و پیشنهاد نمودن مدل گذار به احیای صنعتی با بهره گیری از مفهوم شبکه های تعاملی در راستای دستیابی به چشم انداز ۱۴۰۴ جمهوری اسلامی ایران.
ابتدا چالش های موجود و فرصت های موثر حاصل از به کارگیری مفهوم شبکه های تعاملی معرفی می گردند. این مهم با شناسایی مولفه های اثرگذار در تقویت بازآفرینی و احیای صنعتی هدف گذاری می شود. نهایتاً مدلی نظری از راهکارهای پیشنهادی برای توانمندسازی در دستیابی به بندهایی از چشم انداز ۱۴۰۴ پیشنهاد می شود.

۱- ۳ ضرورت انجام تحقیق

اصطلاح احیای صنعتی، تعبیری است که برای فرآیند سیاسی، اجتماعی و اقتصادی سازمان دهی منابع، به منظور شکوفایی مجدد صنایع، که هم سو با خود، بازپروری اقتصاد را به همراه خواهد داشت، استفاده می شود. [ ۱]و [ ۲]
پس از دهه های افول اقتصادی به دلیل سیاست های عامدانه حرکت به سمت جامعه خدمت محور و نیز غفلت از تولید کالاهای تجاری، بسیاری از کشورها با ملاک ها و معیار های تشدید بحران، دست و پنجه نرم کرده و حتی به مبارزه پرداخته اند. این در حالی است که نیاز فوری به رشد و کارآفرینی در دستور کار قرار گرفته است. [ ۲]
اولین موج ادبیات احیای صنعتی در دهه ۸۰ میلادی، در اروپا و آمریکا پدید آمد. در مورد اروپا بیش ترین مباحث به تغییرات سیاسی اروپای مرکزی و شرقی بازمی گشت و تاکید بر خلق صنایع، فعالیت ها و محصولات جدید با اولویت دادن بر حفاظت بر محیط زیست بود. [ ۳] در این میان فرآیندهای دگرگونی همراه با بحران و افول صنایع بوده که منجر به برخی عواقب از بین بردن صنعت شده است. [ ۴] در همان حال، مباحث قابل توجهی در مورد احیای صنعتی، سودآوری و رقابت در ایالات متحده در شرف نمایان سازی بود؛ [ ۵] و [ ۶] که نیاز به استراتژی های تعاملی ذی نفعان را بیش از پیش آشکار می ساخت. [ ۷]
هر راه حل موثری که بخواهد منتهی به موفقیت های صنعتی پایدار شود، مستلزم تعامل بسیاری از ذی نفعان در بخش های مختلف زنجیره ارزش است. بدین منظور ضرورت ایجاد شبکه های تعاملی برای پشتیبانی از تعامل مطروحه، بارز است. [ ۸] شبکه های تعاملی، شبکه ای از هسته های گوناگون چون سازمان ها و مردم است که تا حد زیادی مستقل و از نظر جغرافیایی پراکنده هستند و در شرایط محیط عملیاتی، فرهنگ، اهداف و سرمایه اجتماعی ناهمگن هستند، اما در عین حال برای رسیدن به اهداف مشترک تعامل دارند. [ ۸] گام بعدی، تدوین سهم شبکه های تعاملی در تحقق احیای صنعتی است.

۱- ۴ سوالات تحقیق

۱. شبکه های تعاملی در چه مواردی و چگونه، احیای صنعتی را تسهیل می بخشد؟
۲. جایگاه احیای صنعتی در تحقق سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴ چیست؟

۱- ۵ دلایل انتخاب موضوع

۱. موضوع شبکه های تعاملی از موضوعات روز دنیاست که در دو سطح کلان (کشورها و جهانی) و خرد (بنگاه های اقتصادی) به حل مسائل به منظور دستیابی به توسعه پایدار(۵) و پایداری می پردازد. رویکردهای به کار گرفته شده سطح بنگاه (خرد)؛ بیش تر به مسائل ریاضی یا مدل های نرم افزاری معطوف شده است نیز و در دیدگاه های کلان؛ نگرش عمدتاً مدیریتی و منطبق با مسائل ملی است.
۲. به دلیل انطباق با رشته مدیریت اجرایی، منظر نگاه کلان انتخاب گردید.
۳. آن چه در سطح ملی می تواند سنجه ای جهت بررسی نتایج به کارگیری رویکرد و الگوی شبکه تعاملی شود، هم راستایی و اثربخشی آن در جهت تحقق سند چشم انداز ملی (ایران ۱۴۰۴) خواهد بود.
۴. از سوی دیگر آخرین برنامه ۵ ساله کشور (برنامه پنجم توسعه) با توجه به رویکرد اقتصاد مقاومتی و محدودیت های بین المللی مسیر تحقق چشم انداز؛ از طریق برنامه ای با چنین رویکرد خواهد بود.
"نزدیک ترین رویکرد اقتصادی به اقتصاد مقاومتی در ادبیات اقتصاد، احیای صنعتی می باشد."
۵. با توجه به این رویکرد، در این مطالعه سعی بر آن است که اثرات به کارگیری شبکه های تعاملی در رویکرد احیای صنعتی در جهت تحقق سند چشم انداز؛ مورد مطالعه قرار گیرد.

۱- ۶ اهداف تحقیق

  • آگاهی بخشی نسبت به شبکه های تعاملی؛
  • مشخص کردن نحوه نقش شبکه های تعاملی در پشتیبانی در احیای صنعتی؛
  • تبیین انتظارات واقع گرایانه نسبت به احیای صنعتی در راستای سند چشم انداز ۱۴۰۴.

نظرات کاربران درباره کتاب احیای صنعتی در ایران