فیدیبو نماینده قانونی موسسه پژوهشی انقلاب اسلامی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب آفتاب در مصاف

کتاب آفتاب در مصاف
درس‌های عاشورا

نسخه الکترونیک کتاب آفتاب در مصاف به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۵۲۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب آفتاب در مصاف

این اثر، یکی از آثار موضوعی است که از کتاب مرجع «آفتاب در مصاف» استخراج گردیده است. این اثر مرجع مشتمل بر تمامی بیانات رهبری از سال ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۹۰ در مورد سرور و سالار شهیدان، امام حسین علیه‌السلام است.

بخشی از کتاب آفتاب در مصاف

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:مقدمه

مجموعه حاضر، رهنمودهای ارزشمند رهبر معظّم انقلاب «مدظله» در موضوع درس‎های عاشورا است که به دور از هر گونه دخل و تصرّف در کلام معظّم له و تنها با نمایه زنی و تیتربندی مطالب در اختیار خوانندگان محترم قرار می گیرد.
لازم به توضیح است که این اثر، یکی از آثار موضوعی است که از کتاب مرجع «آفتاب در مصاف» استخراج گردیده است. این اثر مرجع مشتمل بر تمامی بیانات رهبری از سال ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۹۰ در مورد سرور و سالار شهیدان، امام حسین علیه السلام است.
با عنایت به اینکه هیچ یک از سخنرانی‎های مقام معظم رهبری«مدظله» در کتاب مرجع به طور کامل به موضوع درس‎های عاشورا اختصاص نداشته و تمامی مطالب مرتبط، در خلال سخنرانی‎های مختلف مورد اشاره قرار گرفته‎اند، کتاب حاضر بر خلاف اثر مرجع که به شکل سیر تاریخی است، به صورت فصل‎بندی شده تدوین و ارائه گردیده است.
امید آن که اثر حاضر و آثار مشابه، موجبات بهره مندی هر چه بیش تر و بهتر پیروان ولایت را از رهنمودهای آن مقام شامخ فراهم آورد.
در پایان از تمامی عزیزانی که ما را در مراحل تدوین و پژوهش اثر حاضر یاری نموده‎اند از جمله حجه الاسلام محمّد مهدی حقانی، مدیر موسسه فرهنگی حدیث لوح و قلم، حجه الاسلام مهدی نورافکن، پژوهشگر، حجه الاسلام علی‎اصغر هاشم‎پور، مسئول تدوین و تنظیم و جناب آقای محمدحسن استادی، ویراستار محترم، تشکر و قدردانی می‎نمائیم.

و من الله التوفیق

تنوع و جاودانگی درسهای عاشورا

درسهای عاشورا؛ یکی از سه بحث عمده در عاشورا پژوهی

در مباحث مربوط به عاشورا، سه بحثِ عمده وجود دارد:
یکی بحث علل و انگیزه های قیام امام حسین علیه السلام است، که چرا امام حسین علیه السلام قیام کرد؛ یعنی تحلیل دینی و علمی و سیاسی این قیام. در این زمینه، ما قبلاً تفصیلاً عرایضی عرض کرده ایم؛ فضلا و بزرگان هم ‎بحثهای خوبی کرده اند. امروز وارد آن بحث نمیشویم.
بحث دوم، بحث درسهای عاشوراست که یک بحث زنده و جاودانه و همیشگی است و مخصوص زمان معیّنی نیست. درس عاشورا، درس فداکاری و دین داری و شجاعت و مواسات و درس قیامِ للّه و درس محبّت و عشق است. یکی از درسهای عاشورا، همین انقلاب عظیم و کبیری است که شما ملّت ایران پشت سر حسین زمان و فرزند ابی عبدالله الحسین علیه السلام انجام دادید. خود این، یکی از درسهای عاشورا بود.
بحث سوم، درباره ی عبرتهای عاشوراست که چند سال قبل از این، ما این مسئله را مطرح کردیم که عاشورا غیر از درسها، عبرتهایی هم دارد. بحث عبرتهای عاشورا مخصوص زمانی است که اسلام حاکمیت داشته باشد. حداقل این است که بگوییم عمده ی این بحث، مخصوص به این زمان است؛ یعنی زمان ما و کشور ما، که عبرت بگیریم. (۱)

پیامهای متنوع وقایع دوران امام حسین علیه السلام

حادثه ی کربلا را میشود دو نوع تبیین کرد؛ نخست تبیین وقایع. خود تبیین وقایع، بسیاری از پیامها را با خود دارد. امام حسین علیه السلام در دوران طولانی پررنج زندگی بعد از حسن بن علی علیه السلام که ده سال طول کشید(۲)، چگونه زندگی کرد؟ چگونه برخورد کرد؟ چه نامه هایی به ایشان نوشته شد؟ ایشان در پاسخ چه گفت؟ بعد از روی کار آمدن یزید، ایشان چه عکس العملی نشان داد؟ از مدینه حرکت کرد؛ در مدینه چه حوادثی اتفاق افتاد؟ به مکه آمد؛ چه حوادثی اتفاق افتاد؟ از مکه حرکت کرد؛ در هر منزلی از منازل چه اتفاق افتاد؟ این یک نوع بیان آرمان گرایی عاشورا است. معمولاً هم این طور بیان شده است. خود این، حامل پیام و بیانهای زیادی است.
*
یک نوع دیگر، جمع بندی حادثه ی کربلا، جمع بندی همه ی این حوادث و جمع بندی همه ی این گفتارهاست، که از مجموع اینها ما بدانیم و بفهمیم سیّدالشّهدا علیه السلام چرا قیام کرد؟(۳)

عاشورا؛ صحنه ی کامل زندگی اسلامی

عاشورا، یک صحنه ی کامل از زندگی اسلامی یک انسان است. در عاشورا همه ی ارکان اسلامی برای زندگی یک انسان و ابعاد معنوی و اخلاقی و اجتماعی جلوه گری میکند. در عاشورا؛ دفاع هست، حمله هست، خشم هست، عشق هست. در عاشورا؛ موعظه و تبلیغ و نصیحت هست، ترساندن و تهدید هست، همبستگی هست، ایثار هست، جهاد هست، شهادت هست، رسالت هست، توحید هست. همه چیز در عاشورا هست؛ راز و نیاز با خدا هم هست. (۴)

فراوانی درسهای عاشورا

درباره ی حادثه ی عاشورا باید عرض کنم این حادثه دارای درسهای بسیار زیادی است. هرچه انسان فکر میکند می‎بیند درسهای عاشورا باز هم از آنچه اندیشیده، بیشتر است. (۵)

عاشورا؛ سرمشق در همه ی صحنه ها

قدر این ایّام را بدانید، در این شبهای محرّم با نزدیک کردن دلهای خود به حسین بن علی علیه السلام از آن حضرت و از حادثه ی عاشورا نیرو بگیرید. شما جوانها که امیدهای آینده ی کشور و انقلاب هستید، باید شانه های خودتان را محکم کنید، استخوانهای خودتان را استوار کنید؛ برای حمل کردن بار امانت سنگینی که بر دوش شماست. همین امانتی که تا امروز در جبهه ی جنگ بود، فردا ممکن است در شکل دیگری و در جبهه ی دیگری باشد. همه ی اینها درس عاشورا و درس حسین بن علی علیه السلام است. (۶)

وجود درسهای متنوع در عاشورا

شما جوانها و همه ی نسلهای انقلابی ملّت ما باید به ماجرای حسین بن علی علیه السلام به صورت یک درس نگاه کنید. ماجرا را از حالت یک خاطره ی عاطفه برانگیز صرف، خارج کنید؛ درس است؛ گشودن یک راه است؛ حادثه یی است که از ابعاد مختلف برای ملّت ما میتواند سرمشق باشد و هرچه آدم فکر میکند روی مسئله ی کربلا و از هر زاویه یی که این قضیّه را در نظر میگیرد، در آن درسها می‎بیند! حقّاً ما کوچکتر از آن هستیم که بتوانیم این حادثه را در یک نگاه ببینیم و آن را بیان کنیم. از گوشه های آن یک چیزهایی میفهمیم؛ یعنی میدرخشد که میفهمیم، جرقه هایش را می‎بینیم و یک برداشتی از این حادثه داریم. (۷)

تبیین تکلیف مسلمانان در شرایط مختلف

در قضیه ی حرکت عاشورا، نکات بسیار زیادی هست که اگر دنیای اسلام و متفکّرین جهان اسلام درباره ی آنها، از ابعاد مختلف بررسی کنند، راه‎های زندگی اسلامی و تکلیف نسلهای مسلمان در شرایط مختلف، از این حادثه و آنچه که از مقدّمات و موخّرات، آن را احاطه کرده است، معلوم خواهد شد. (۸)

صدها درس در حرکت تاریخی امام حسین علیه السلام

اگر این حادثه [عاشورا] را دقیق در نظر بگیرید، شاید بشود گفت انسان میتواند در حرکت چند ماهه ی حضرت ابی عبدالله علیه السلام، از آن روزی که از مدینه خارج شد و به طرف مکّه آمد، تا آن روزی که در کربلا شربت گوارای شهادت نوشید، بیش از صد درس مهم بشمارد. نخواستم بگویم هزارها درس؛ میشود گفت هزارها درس هست. ممکن است هر اشاره ی آن بزرگوار، یک درس باشد؛ اما اینکه میگویم بیش از صد درس، یعنی اگر ما بخواهیم این کارها را مورد مداقّه قرار دهیم، از آن میشود صد عنوان و سرفصل به دست آورد که هر کدام برای یک امّت، برای یک تاریخ و یک کشور، برای تربیت خود و اداره ی جامعه و قرب به خدا، درس است. (۹)

پیام امام حسین علیه السلام برای همه ی تاریخ

خون حسین بن علی و حرکتی که حسین بن علی کرد در طول تاریخ برای ما دورمانده ها از وطن اصلی اسلامی مان، از متن اسلامی که در دوران پیغمبر صلی الله علیه و آله وسلم و خاندان رسالت بود، پیام داشت. حسین بن علی علیه السلام با عمل خود به ما نشان داد اگر میخواهید در هر دوره ای از دوره ها و در هر زمانی از زمانها، اسلام را حفظ کنید و نگه بدارید، راهش این است. این کار را ما کردیم، ملّت ما این کار را کرد، نتیجه اش را هم دیدیم. پس قدر عاشورا را بدانید و درس عاشورا را هرگز فراموش نکنید. (۱۰)

درس عاشورا؛ درسی جاویدان

درس حسین بن علی علیه السلام درس جاودانه است؛ باید فراموشش نکرد، باید آن را درست فهمید. در گفتنها، روضه خوانیها، ذکر مصیبتها باید نکته ی فدا شدن انسان برای دین خدا و برای راه خدا تفهیم بشود، تا ما این درس را همواره از گوشمان بیرون نکنیم.

کربلا؛ الگوی همیشگی و آزموده

شما برادران و خواهران عزیز و همه ی ملّت بزرگ ایران باید بدانید که کربلا الگوی همیشگی ماست. کربلا، مثالی است برای اینکه در مقابل عظمت دشمن، انسان نباید دچار تردید شود. این یک الگوی امتحان شده است. درست است که در روزگار صدر اسلام، حسین بن علی علیه السلام با هفتاد و دو نفر به شهادت رسید، اما معنایش این نیست که هرکس راه حسین علیه السلام را میرود و همه ی کسانی که در راه مبارزه اند، باید به شهادت برسند؛ نه. ملّت ایران، بحمد الله امروز راه حسین علیه السلام را آزمایش کرده است و با سربلندی و عظمت، در میان ملتهای اسلام و ملتهای جهان، حضور دارد.
آنچه که شما پیش از پیروزی انقلاب انجام دادید و رفتید، راه حسین علیه السلام؛ یعنی نترسیدن از خصم و تن دادن به مبارزه با دشمن مسلّط بود. در دوران جنگ نیز همین طور بود. ملّت ما میفهمید که در مقابل او، دنیای شرق و غرب و همه ی استکبار ایستاده است؛ اما نترسید. البته ما شهدای گرانقدری داریم. عزیزانی را از دست دادیم؛ عزیزانی از ما، سلامتی شان را از دست دادند و جانباز شدند؛ عزیزانی، چند سال را در زندانها گذراندند؛ عدّه یی هنوز هم در زندان بعثیها هستند. اما ملّت با این فداکاریها به اوج عزّت و عظمت رسیده است؛ اسلام عزیز شده است؛ پرچم اسلام برافراشته شده است. این به برکت آن ایستادگی است. (۱۱)

امام حسین علیه السلام؛ الگوی زنده و درخشان

در خلال دهها و صدها خصوصیتی که امّت اسلام به برکت اسلام و قرآن و اهل بیت: از آن برخوردار است، یکی هم این است که مردم ما الگوهای بزرگ و درخشانی در جلوِ چشم خود دارند.
برای ملتها، الگو خیلی مهم است. شما ببینید؛ ملتهای مختلف، اگر در شخصیتی رشحه یی از عظمت وجود داشته است، او را مطلق میکنند، بزرگ میکنند، نام او را جاودانه میکنند؛ برای اینکه حرکت عمومی نسلهایشان را به آن سمتی که میخواهند، جهت بدهند. گاهی شخصیت واقعی هم ندارند؛ اما در داستانها و شعرها و افسانه های گوناگون ملی و اساطیر، آنها را مطرح میکنند. اینها همه از این سرچشمه گرفته است که ملتها از میان خود، به دیدن نمونه های بزرگ احتیاج دارند. این در اسلام به صورت فراوان و بی نظیری هست که از جمله بزرگترین آنها حضرت اباعبدالله علیه السلام پیشوای مسلمین و فرزند پیامبر و شهید بزرگِ تاریخ بشر(۱۲) است. (۱۳)

جهان شمولی درسهای امام حسین علیه السلام

امام حسین علیه السلام نه فقط برای شیعه، نه فقط برای مسلمانها، بلکه برای احرار عالم درس دارد. رهبر آزادی بخش نهضت هند در شصت سال، هفتاد سال قبل اسم حسین بن علی علیه السلام را آورد؛ گفت من از او یاد گرفتم؛ در حالی که هندو بود؛ اصلاً مسلمان نبود. در بین مسلمین هم همین طور است. ماجرای امام حسین علیه السلام این است. شما گنجینه دارِ یک چنین جواهر ذی قیمتی هستید که همه ی بشریت میتواند از او بهره برد و استفاده کند. (۱۴)

نظرات کاربران درباره کتاب آفتاب در مصاف

معمولی بود
در 3 سال پیش توسط moh...ori