Loading

چند لحظه ...
کتاب فارسی در عربی

کتاب فارسی در عربی
تأثیر و نفوذ زبان و ادب فارسی در زبان و ادب عربی

نسخه الکترونیک کتاب فارسی در عربی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۸,۰۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب فارسی در عربی

از هنگامی‌که میان ایرانیان و اعراب پیش از اسلام روابطی به‌وجود آمد، ادبیات عربی و ادبیات فارسی به‌تدریج با هم ارتباط یافتند و این ارتباط با ظهور و گسترش اسلام رفته‌رفته به‌حدی پیشرفت کرد که می‌توان آن دو را دو شاخه از یک درخت یا دست‌کم دو اصل نزدیک به هم دانست که در آن‌ها صفات مشترک و مشابه بسیار است، و این از آن جهت است که هریک به اندازه‌ای از اندیشه‌ها و ویژگی‌ها و قالب‌های ادبی دیگری بهره گرفته است که اگر هرکس بخواهد هریک از این دو را با گونه‌های مختلف و متنوع آن‌ها به‌طور علمی و صحیح بداند و مراحل تحولات آن را از راه تتبعات تاریخی دنبال کند، ناچار است تاریخ ادبیات زبان دیگر را نیز بداند و از تحولات هر دو و تأثیری که هریک در عصرهای گوناگون در دیگری به‌جای گذارده و همچنین از خصایص ادبی هر دو زبان در دوره‌های تاریخی به‌خوبی آگاه باشد. این نخستین فریضۀ ادبی پژوهندگان ادب و تاریخ است که تاریخ هریک از آن دو زبان و موارد آمیزش و برخورد آن‌ها و مزایای هریک را به‌نیکی بدانند. هرقدر دامنۀ این تحقیقات گسترش می‌یابد، بر رشته‌ها و شاخه‌های آن می‌افزاید و موضوع‌های تازه‌تری خودنمایی می‌کند که هنوز در هاله‌ای از ابهام و تیرگی قرار گرفته جز از راه چنین تحقیقات مشترک جلوه و جلایی نخواهد یافت چون طی تاریخ، ازنظر اثربخشی و اثرپذیری ادبیات، این دو زبان مرتبط بوده‌اند و پیوند و گرایش و دادوستد لغوی و فکری با هم داشته‌اند؛ به‌ویژه در دورانی که هریک از دو زبان دارای ادبیاتی عالی و انسانی بودند. اگر بخواهیم که دربارۀ ادب و فرهنگ و تمدن خود در همۀ ابعاد و اشکال و با همۀ عناصر تشکیل‌دهندۀ آن مطالعه کنیم و عواملی را که در آن اثر گذارده و یا از آن اثر پذیرفته‌اند به‌خوبی بشناسیم، ناچار باید دامنۀ این تحقیقات مشترک را توسعه دهیم. هرچه بیشتر در پژوهش‌های تاریخی و ادبی خویش پیش می‌رویم، بهتر درمی‌یابیم که فرهنگ‌های گذشتۀ این دو زبان، که پایه و اساس فرهنگ کنونی آن‌ها را تشکیل می‌دهند، تا چه حد در یکدیگر مؤثر بوده و از یکدیگر کسب نیرو کرده‌اند، این امر موجب شگفتی نیست، زیرا همان‌گونه‌که تمدن و فرهنگ در سرزمین‌های غربی عالم اسلام در لباس زبان عربی جلوه‌گر شده در سرزمین‌های شرقی آن در کسوت زبان فارسی خودنمایی کرده است و اینجاست که این دو زبان دو رکن اساسی تمدن و فرهنگ اسلامی به‌شمار می‌روند و بدون وقوف بر این دو، درک کامل این تمدن و تاریخ آن میسّر نیست. برای کشف علل و عوامل پیوستگی این دو فرهنگ و تحولات سرچشمه‌گرفته از آن در دوره‌های گوناگون تاریخی، که پرشمار و فراوان‌اند، آگاهی و وقوف کامل به سابقۀ طولانی این دو جریان لازم و ضروری است؛ آن هم با دقت و احتیاط تمام و ممارست و تجربه‌های فراوان و با جست‌وجوی ژرف در محتوا و عناصر تشکیل‌دهندۀ دو فرهنگ، تا از هر لغزش و خطا در امان بود و به گفتۀ شادروان دکتر محمدی: «هیچ چیز زیانمندتر از این نیست که در موضوعی بدین دقت با بی‌دقتی رفتار شود».

ادامه...

مشخصات کتاب فارسی در عربی

بخشی از کتاب فارسی در عربی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب فارسی در عربی