فیدیبو نماینده قانونی انتشارات موسسه فرهنگی هنری کتاب مرجع و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب دندان و دندان‌پزشکی

کتاب دندان و دندان‌پزشکی
دانشنامۀ جهان اسلام

نسخه الکترونیک کتاب دندان و دندان‌پزشکی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۲۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب دندان و دندان‌پزشکی

دانشنامۀ جهان اسلام دایرة‌المعارفی است دربارۀ شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به‌ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزۀ وسیعی از علوم و معارف را دربر می‌گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیرۀ انبیا و اولیا و ائمه (علیهم‌السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام. بخشی از مقالات دانشنامۀ جهان اسلام، به‌خصوص آنچه دربارۀ اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تألیف شده است که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامۀ ایران و اسلام و دایرة‌المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایرة‌المعارف اسلام بوده‌اند، دانشنامۀ جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست‌و‌جو در دایرة‌المعارفهای مختلف، مقاله‌های محققانه‌تر و مناسب‌تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقالۀ معتبر به مقاله‌ای جامع‌تر با ساختاری مناسب‌تر پرداخته است. این مقاله مشتمل بر این بخشهاست‌: ۱) کلیات و پیشینه ۲) کالبدشناسی و کاراندام‌شناسی (فیزیولوژی) دندان ۳) بیماریهای دهان و دندان و روشهای درمان آنها ۴) بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از بیماریها ۵) ابزارها ۶) کتابها ۷) دندان‌پزشکی جدید در ایران

ادامه...

بخشی از کتاب دندان و دندان‌پزشکی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

دیباچه

دانشنامه جهان اسلام دایره المعارفی است درباره شریعت مقدس اسلام و تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان از آغاز اسلام تا زمان حاضر. مقالات این دانشنامه که به ترتیب الفبایی تنظیم شده است حوزه وسیعی از علوم و معارف را دربر می گیرد: اصطلاحات علوم قرآنی و حدیث و فقه و کلام و عرفان و فلسفه و ادبیات و هنر، سیره انبیا و اولیا و ائمه (علیهم السلام)، شرح حال و آرای مفسران و محدّثان و فقها و متکلمان و فلاسفه و حکما و علما و عرفا و مورخان و شاعران و هنرمندان عالم اسلام، تاریخ سیاسی اسلام و سرگذشت خلفا و سلاطین و وزرا و خاندانهای حاکم، جغرافیای کشورها و بلاد اسلامی، وصف ابنیه و آثار تاریخی و مذهبی و شرح اعیاد و ایام دینی و ابزارها و پوشاکها و خوراکها و گیاهان و داروهای خاص جهان اسلام.
بخشی از مقالات دانشنامه جهان اسلام، به خصوص آنچه درباره اسلام و ایران و ادب فارسی است، اختصاصاً برای دانشنامه تالیف شده است که هم مولفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه حوزه هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است. برخلاف دانشنامه ایران و اسلام و دایره المعارفهای عربی و ترکی و اردو که ملتزم به ترجمه از یک منبع یعنی دایره المعارف اسلام بوده اند، دانشنامه جهان اسلام بدون چنان التزامی با جست و جو در دایره المعارفهای مختلف، مقاله های محققانه تر و مناسب تر را ترجمه کرده و در دانشنامه آورده است. گاه نیز از تلفیق دو یا چند مقاله معتبر به مقاله ای جامع تر با ساختاری مناسب تر پرداخته است.
مشخصات کتاب شناسی هر مقاله که برای تحقیقات بیشتر علاقه مندان اهمیت وافر دارد عموماً در پایان مقاله آمده، ولی نشانی مطالب نیز ذکر شده است.
از آنجا که به نظر می رسید بسیاری از هموطنان مایل به مطالعه تنها برخی از مقالاتِ هر مجلّد هستند و نه همه آنها، و نیز از آنجا که با پیشرفت سریع فنّاوری، نیاز به عرضه و ارائه مقالات دانشنامه جهان اسلام در فضاهای مجازی لازم و ضروری می نمود، مناسب دیده شد تا دست کم شماری از مقالات دانشنامه مزبور که خوانندگان بیشتری دارد از طریق سایت فیدیبو در دسترس علاقه مندان و خوانندگان گرامی قرار گیرد. امید که این کار در راستای آشنایی خوانندگان با دانشنامه جهان اسلام و نیز در افزایش میزان مطالعه ایرانیان و گسترش فرهنگ مراجعه به مقالات تخصّصی و دائرهالمعارفی در هر موضوع گام موثری باشد.

بنیاد دایره المعارف اسلامی

دندان/ دندان پزشکی

این مقاله مشتمل بر این بخشهاست :
۱) کلیات و پیشینه
۲) کالبدشناسی و کاراندام شناسی (فیزیولوژی) دندان
۳) بیماریهای دهان و دندان و روشهای درمان آنها
۴) بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از بیماریها
۵) ابزارها
۶) کتابها
۷) دندان پزشکی جدید در ایران
۱) کلیات و پیشینه
الف) پیش از اسلام. از تمدنهای کهنی که بر علوم دوره اسلامی تاثیر گذاشته اند، آثاری درباره اهمیت دندان و شیوه های درمان بیماریهای دهان و دندان دردسترس است. در عهد عتیق، واژه دندان بیش از پنجاه بار آمده و در آن سفیدی و زیبایی دندانها از شروط زیبایی به شمار آمده است.(۱) عبارتهایی چون «چشم در برابر چشم، دندان در برابر دندان»(۲)، «شکستن دندان شریران ازسوی خدا»(۳) یا «کارایی نداشتن دندان شکسته»(۴) از اهمیت دندان نزد عبرانیان خبر می دهد و اگر کسی موجب افتادن دندان بنده اش می شد می بایست بنده را آزاد می کرد.(۵) در عهد عتیق، به برخی مواد مضر برای دندان اشاره شده است،(۶) اما نشانی از دندان پزشکی در آن دیده نمی شود. در تلمود، به دستورهای پزشکی و بهداشتی در باب دندان و لثه برمی خوریم، ازجمله دارویی برای درمان بیماری لثه، زیان باربودن باقلا برای دندانها، و تاثیر سرکه بر سست شدن دندان.(۷) پس از اسلام هم در موارد متعدد برای درمان دندان سرکه تجویز شده است.(۸)
همچنین در قانون نامه حمورابی (حک: به اختلاف، ۲۰۶۷ـ۲۰۲۵ق م یا ۱۷۰۴ـ۱۶۶۴ق م) در قوانین مجازاتِ ضرب و جرح، قانون مجازات کسی که سبب شکستن دندان دیگری شود آمده است.(۹)
کهن ترین و مفصّل ترین اسناد درباره بیماریهای دندان و لثه و درمان آنها از مصر باستان به جا مانده است. در بین پاپیروسهای موجود، پاپیروس اِبِرز (سده شانزدهم پیش از میلاد) بسیار جالب توجه است، چه مطالب آن گردآوری از متنهای پزشکی کهن تر است و دیرینگی برخی از آنها به حدود ۳۵۰۰ پیش از میلاد می رسد. در این پاپیروس، از بیماریهایی چون التهاب لثه، ساییدگی دندان و دندان درد سخن رفته است و شمار زیاد داروهای دهان و دندان در آن را می توان نشانه فراوانی این بیماریها در آن زمان دانست. در پاپیروس ابرز، آسیب شناسی و درمان بسیار ابتدایی بوده، از جراحی دندان نشانی نیست و به کشیدن دندان نیز اشاره ای نشده و تجویزهایی برای استواری دندانها، درمان زخمها، آماس لثه و برخی موارد دیگر آمده است.(۱۰) هرودوت (مورخ یونانی قرن پنجم پیش از میلاد) هزار سال پس از پاپیروس ابرز نوشت در مصر هر پزشک فقط یک کار خاص انجام می داد و پزشکانی صرفاً به درمان دندانها می پرداختند.(۱۱) اگرچه مصریان در دندان پزشکی بسیار پیشرفته بودند، در مورد مهارتهای آنها یا حضور کسانی که صرفاً به دندان و بیماریهای آن می پرداختند، اختلاف نظر بسیاری وجود دارد.(۱۲) در مومیاییهای یافت شده در مصر از دندانهای پرشده نشانی نیست، ولی در برخی منابع، شواهد یافت شده از دندانهایی که با سیم طلایی به هم متصل شده اند، به مهارت مصریان باستان در ساخت دندان مصنوعی و گاه نیز اقدامی آیینی متعلّق به پس از مرگ تعبیر شده است.(۱۳) مشابه این دندانها در شهر قدیم صیدا (در فنیقیه که تحت تاثیر تمدن مصری بوده) هم یافته شده است.(۱۴)

نظرات کاربران درباره کتاب دندان و دندان‌پزشکی