فیدیبو نماینده قانونی دفتر نشر فرهنگ اسلامی و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب استرس و روش‌های مقابله

کتاب استرس و روش‌های مقابله

نسخه الکترونیک کتاب استرس و روش‌های مقابله به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب استرس و روش‌های مقابله

این کتاب عوامل استرس‌زا را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد. برای شما جالب خواهد بود که بدانید حتی گاهی حوادث مثبتی چون ارتقای شغلی یا فرارسیدن تعطیلات نیز می‌توانند ایجاد استرس کنند. با مطالعۀ این کتاب نه تنها راهکارهای عملی، بلکه روش‌های مؤثر روان شناختی را برای مقابله با شرایط نامساعد خواهید آموخت. شما نه می‌توانید و نه می‌خواهید خود را از شرّ مشکلات زندگی مصون دارید؛ ولی حداقل می‌توانید استرس‌های زائد را به راحتی از میان بردارید. انرژی درونی شما بسیار بیشتر از آن است که می‌پندارید. کتابی که پیش رو دارید، طرز دستیابی به این انرژی نامتناهی و طرز استفادۀ درست از آن را به شما می‌آموزد. همچنین در این کتاب پرسشنامه‌هایی در اختیار شما قرار می‌گیرد که با پاسخ دادن به آن‌ها بهتر به خصوصیات خود پی می‌برید و با استفاده از روش‌های پیشنهادی تحت عنوان تمرینات ذهنی ـ روانی، بهتر بر زندگی خود تسلط می‌یابید. از طرفی این کتاب شامل اطلاعات سودمندی در مورد مواد غذایی و تمرینات فیزیکی است که به نوبۀ خود انعطاف‌پذیری شما را در برابر استرس مضاعف می‌کند. چرا پریشان باشید در حالی که می‌توانید آرام بمانید، چرا بجنگید در حالی که می‌توانید به بازی بگیرید! ممکن است راه گریزی از وضعیت فعلی خود نیابید؛ ولی مطمئن باشید که این راه، قبل از ایجاد مشکل، وجود داشته است. کمی سعی کنید؛ آن را خواهید یافت.

ادامه...

بخشی از کتاب استرس و روش‌های مقابله

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:بخش اول: استرس چگونه ایجاد می شود؟

در اوّلین بخش کتاب نگاهی دقیق به عوامل ایجاد کننده استرس می اندازیم (همان چیزی که اغلب به عنوان تجربهٔ ناخوشایند یک فشار می شناسیم). از آنجایی که شخصیت شما نقش مهمّی در طرز برخوردتان با استرس بازی می کند، این بخش حاوی توصیف تیپ های شخصیتی مختلف (و نقاط قوت و ضعف آن ها) است. سپس شما با بررسی پرسشنامه ها (فصل ۳ را ببینید) خواهید فهمید که تیپ شخصیتی شما به کدام گروه نزدیک تر است. هر چه بیشتر درباره خود بدانید، نه تنها بهتر از خود مراقبت خواهید کرد، بلکه در صورت لزوم به راحتی می توانید تغییرات مثبت و مفیدی در خود ایجاد کنید. هر چه بیشتر بدانید چه چیزی باعث شده است که این گونه باشید یا این گونه رفتار کنید، کنترل بیشتری در پیشبرد زندگی خود به سمت بهتر بودن خواهید داشت.
در فصل ۴ این بخش به بررسی عوامل استرس زای خارجی که در سازماندهی استرس چه در محل کار و چه در زندگی خصوصی نقش دارند خواهیم پرداخت. بسته به باورهای شخصی و طرز فکرتان نحوه برخورد شما و همچنین میزان موفّقیّت شما در مقابله با این عوامل فرق می کند. افراد بر اساس تجربیات گذشته خود و با به کارگیری ـ آگاهانه یا ناآگاهانه ـ روش های سازگاری که در طی سال ها آموخته اند، در شرایط نامساعد از خود عکس العمل نشان می دهند. از طرفی، چگونگی رویارویی با استرس تا حدّی بستگی به این دارد که هنگام روبه رو شدن با مشکلات، چه قدر می توانید روی کمک اطرافیان حساب کنید. همه این فاکتورها دست به دست هم می دهند، عکس العمل های جسمی و احساسی شما را در مقابل استرس شکل می دهند و در نهایت مشخص می کنند که شما چه قدر تحت تاثیر آن مشکل قرار گرفته اید و تا چه حدّ توانسته اید با آن کنار بیایید.

فصل اول: آیا می دانید استرس چیست؟

۱. آیا می دانید استرس چیست؟

به طور کلّی، استرس حاصل نیاز ما به سازگاری فیزیکی، ذهنی و احساسی در مقابل یک تغییر است. برخلاف آنچه همه می پندارند، استرس الزاماً یک واکنش منفی نیست؛ به عنوان مثال یک ارتقای شغلی که پس از مدت ها رنج و تلاش به آن رسیده اید، امری مطلوب و خوشایند است که وجود شما را از هیجان و رضایت سرشار می کند. این در حالی است که اگر بدون آمادگی و به طور ناگهانی توسط مافوق خود برای دریافت این ارتقا احضار شوید، ممکن است در همان لحظه اعتماد به نفس خود را از دست بدهید و عصبی شوید.
استرس تا حدّی می تواند مفید باشد؛ چرا که به زندگی جذّابیّت و تحرک می بخشد و ما را روی پای خودمان نگه می دارد. تغییرات جزیی و ملایم نه تنها مضر نیستند، بلکه مفید و سازنده هستند و در پرورش حس سازش پذیری ما نقش عمده ای ایفا می کنند. خود را در دل طوفان افکندن و با تغییرات دست و پنجه نرم کردن به تدریج ما را قوی تر و مستحکم تر می کند؛ اما وقتی که تغییرات از حدّ مجاز فراتر روند و در طول دوره ای از زمان بر زندگی ما اثر منفی بگذارند، ظرفیّت سازش پذیری ما اشباع می شود و تحمّل آن غیر ممکن می نماید.
همه ما نیازمند حفظ تعادل فیزیکی و روحی هستیم. فقط در حالت سکون و تعادل است که احساس راحتی و خرسندی می کنیم. حال هر گونه تغییری، به ویژه اگر نامطلوب باشد، تعادل بدن را به نحوی تهدید می کند. برای بازگشت به تعادل، مکانیسم های شناخته شده ای به کار می افتند HANS SELYE در کتاب استرس زندگی از این عکس العمل تحت عنوان «سندرم سازگاری عمومی» (GENERAL ADAPTATION SYNDROM) نام می برد. این سندرم به محض اینکه شخص در معرض یک عامل استرس زا قرار می گیرد، فعّال می شود. در ابتدا ذهن وارد «مرحله هشدار» شده و بدن برای افزایش فعّالیّت آماده می شود. انقباض ماهیچه ها، پمپاژ آدرنالین(۱) به درون خون، افزایش فشار خون، همه و همه از علائم این مرحله هستند. در طی مرحله دوم، یعنی «مرحله مقاومت» کلیّه پاسخ های فیزیکی و ذهنی مرحله قبل تشدید می شود و به افزایش فعّالیّت فیزیکی بدن می انجامد و شخص آمادگی لازم را برای مقابله با شرایط فوق العاده پیدا می کند؛ ولی این انرژی های ایجاد شده برای اینکه شخص را از پای در نیاورند باید در حدّی باشند که بدن بتواند دوباره به حالت طبیعی برگردد. در غیر این صورت مرحله سوم اتفاق می افتد که همان «خستگی مفرط» است.
به کارگیری ظرفیّت سازگاری برای مدّت طولانی، به طور قطع به بیماری شما منتهی خواهد شد. اگر هر روز مجبور به سر و کله زدن با رئیسی باشید که بی منطق و عصبی است و کاری جز ایراد گرفتن ندارد، مطمئناً طاقت نخواهید آورد و سرانجام روزی از پا در می آیید. اگر ناچار هستید به تنهایی و بدون کمک دیگران، یکی از بستگان بیمار خود تیمار کنید، طولی نمی انجامد که در دام یک بیماری جسمی یا روحی گرفتار خواهید شد. در بیشتر موارد، در معرض استرس بودن برای مدت طولانی، زمینه فروپاشی جسمی و یا احساسی شخص را فراهم خواهد کرد.
به مجرد اینکه شخص وارد مرحله سوم ـ یعنی خستگی مفرط ـ می شود کاملاً روشن است که مشکلی وجود دارد. ممکن است نشانه های دو مرحله قبل مورد غفلت قرار گیرند. اگر چه اصطلاح «مرحله هشدار» به معنی آگاه شدن فرد از وقوع فرایندهایی در بدن ست؛ ولی لزوماً این آگاهی در همه افراد صورت نمی گیرد. در مرحله هشدار، بدن و ذهن برای عمل آماده می شوند؛ ولی از آنجا که این آمادگی به طور ناخودآگاه آغاز می شود و به طور خودکار ادامه می یابد، احتمال دارد شخص از ایجاد آن غافل باشد. (در بخش دوم این کتاب شما می توانید علائم فیزیکی، روانی و یا احساس را که هنگام ورود به مرحله سوم و یا مرحله دوم از خود نشان می دهید، چک کنید). اینک باید متوجه شده باشید استرس یک فرایند واضح و مشخص نیست که بتوان آن را با کلمات بیان کرد، بلکه توصیف استرس، توصیف یک پدیده کاملاً شخصیتی است؛ مثل هر تغییری که باعث می شود تا شخص احساس ناراحتی جسمی یا روحی کند. با این تعریف علت تفاوت طرز فکرها و برداشت ها در قبال عوامل استرس زا توجیه می شود.
یک تعریف معقول از استرس روشن می کند که استرس همان کار و مسوولیّت زیاد و یا انتظارات بیش از حدّ از شما نیست. اگر استرس همین چیزها بود، امکان نداشت کسی این کارها را بدون استرس انجام دهد؛ حال آنکه خیلی از افراد کارهای زیادی را بدون ذره ای استرس به پایان می رسانند. کسانی هستند که مسوولیّت های بسیار سنگینی بر عهده دارند؛ ولی به خوبی کارها را پیش می برند. نقش شرایط در ایجاد استرس ناچیز است و این طرز برخورد و تلقی ما از موقعیّت و شرایط است که در ایجاد یا عدم ایجاد استرس نقش دارد. اینک درمی یابیم که چرا افراد مختلف در برابر استرس عکس العمل های متفاوتی از خود نشان می دهند.
هنگام حرکت در اتوبوس یا قطار در بین راه ناگهان وسیله متوقف می شود و دیگر حرکت نمی کند. حال خوب به عکس العمل های اطرافیان نگاه کنید. برخی فقط کمی خسته می شوند، برخی عصبانی و برخی دچار تشویش و اضطراب می شوند.
از لحاظ فیزیولوژیکی، هنگام ایجاد استرس، اتفاقات تقریباً یکسانی در همه ما روی می دهد. به محض تلقی یک موقعیّت خاص به عنوان یک وضعیت تهدید کننده، پاسخ های اولیه استرس برای ایجاد آمادگی ظاهر می شوند. سرعت تنفس افزایش می یابد و به این وسیله اکسیژن بیشتری در اختیار مغز و ماهیچه ها قرار خواهد گرفت. ضربان قلب تندتر می شود و فشار خون بالا می رود. به منظور تامین انرژی بیشتر در این وضعیت اضطراری، قندها و چربی ها به داخل جریان خون آزاد می شوند، ماهیچه ها منقبض می شوند، جریان بزاق کم می شود و تعریق افزایش می یابد. کلیّه حواس ما در وضعیت قرمز و آماده باش قرار می گیرند و آدرنالین و کورتیزول(۲) نیز به منظور افزایش تحرک بدنی آزاد می شوند. این عکس العمل های خود به خودی در مواردی چون آتش سوزی و غیره بسیار مفید هستند و امکان دویدن و فرار سریع از خطر را فراهم می آورند. به هر حال هنگامی که شما عکس العمل های مشابهی را تنها هنگام فکر کردن به جلسه کاری فردا پیدا می کنید، مشکلاتی برای شما ایجاد می شود. این در حالی است که در مورد اول همه انرژی کمکی ایجاد شده و تمام انقباضات به نحو احسن مورد استفاده قرار می گیرند؛ اما در مثال دوم برای صرف انرژی اضافی تولید شده جایی وجود ندارد. همچنان که شما نشسته اید و نگران جلسه فردا هستید، هورمون های استرس در بدن شما تولید می شوند، در حال سیلان در خون هستند و همه چیز را در وضعیت فوق العاده نگه داشته اند.
در مورد برخی افراد، این عکس العمل ها با افزایش ترشحات معده بروز می کند که در صورت تکرار مداوم پاسخ های استرسی، در نهایت به زخم معده منجر خواهد شد. از طرفی حضور طولانی مدت استرس و داشتن انتظار بیش از حدّ از خودمان برای تطبیق با شرایط، ممکن است بدن را خسته و رنجور کند که بالطبع خطر ایجاد اختلال در عملکرد اعضا و اندام هایی چون قلب و کلیّه را به همراه خواهد داشت.
اگر احساس می کنید که برای درگیری با استرس های غیر لازم مستعد هستید، دو بخش بعدی به شما کمک می کنند تا علت ها را ریشه یابی کنید.

خلاصه:

۱. استرس معلول نیاز ما برای برقراری تعادل به هنگام ایجاد تغییر است.
۲. مقادیر جزئی استرس مفید و ضروری است.
۳. مراحل سه گانه استرس عبارت اند از: هشدار، مقاومت و خستگی مفرط.
۴. برخی تیپ های شخصیتی خاص، زمینه بیشتری برای استرس دارند.
۵. استرس در درازمدت می تواند به بیماری یا از کارافتادگی ذهنی بینجامد.
۶. عکس العمل بدن در قبال استرس، به راه انداختن یک سری پاسخ های فیزیکی است. این پاسخ ها برای مقابله بهتر با شرایط به اصطلاح تهدید کننده، به کمک ما می آیند. حتی افکار ما هم می توانند یک پاسخ استرسی فیزیکی ایجاد کنند.

نظرات کاربران درباره کتاب استرس و روش‌های مقابله