فیدیبو نماینده قانونی ذهن‌آویز و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب برنامه ۳۰  روزه برای ترک سیگار

کتاب برنامه ۳۰ روزه برای ترک سیگار
راهی بی‌درد و ماندگار برای ترك سيگار

نسخه الکترونیک کتاب برنامه ۳۰ روزه برای ترک سیگار به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب برنامه ۳۰ روزه برای ترک سیگار

این کتاب، سیگاریها را از طریق یک برنامه ۳۰ روزه راهنمایی می‌کند و براساس یک جدول زمانی روزانه راهنمایی می‌کند و براساس یک جدول زمانی روزانه پیش می‌رود و به افراد سیگاری در قبل و بعد از دوره کامل ترک اعتیاد کمک می‌کند. متن کتاب شامل داستانها و مثالهایی است که در کلینیکش اتفاق افتاده است و تمرینهایی در این کتاب وجود دارد که به روشن شدن توصیه‌ها کمک می‌کند. هدف این کتاب ترک سیگار است ــ کاری که می‌تواند گیج‌کننده، نابودکننده و گاهی وقتها ناامیدکننده باشد و از طرفی می‌تواند ساده و به راحتی امکان‌پذیر باشد. با خواندن این کتاب، دکتر سیدمن به خواننده کمک می‌کند تا بفهمد که اعتیاد جسمانی بزرگترین مانع بر سر راه غلبه کردن نیست. بزرگترین مانع بر سر راه مردمی که در دام اعتیاد گرفتار شده‌اند از دست دادن اعتماد و هیجانی است که تجربه می‌کنند.

ادامه...
  • ناشر ذهن‌آویز
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.88 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۷۲ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب برنامه ۳۰ روزه برای ترک سیگار

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

مقدمه

چرا این تفاوت اکنون اهمیت دارد؟

شاید، مثل میلیونها سیگاری، شما نیز برای ترک کردن تلاش کرده اید و بارها با شکست مواجه شده اید. یا شاید مثل میلیونها دیگر شما می خواهید ترک کنید اما از این می ترسید که کار سختی باشد و بدون سیگار، توانایی کنترل استرسهای زندگی تان را نداشته باشید. به عنوان یک محقق و پزشک متخصص در زمینه ترک سیگار، من در ۲۰ سال گذشته برنامه های موفقیت آمیزی را در مرکز درمانی دانشگاه کلمبیا انجام داده ام. اکثر بیماران من سیگار کشیدن را ترک کردند و بدون سیگار ادامه دادند و از این که این کار را به راحتی انجام دادند و یا این که توانستند برای همیشه این کار را انجام دهند، شگفت زده شده بودند. من به سیگاریهایی که مشکلات پزشکی، مشکلات خلقی و مشکلات سوءمصرف سایر مواد و مواجهه با استرسهای روزمره زندگی دارند، کمک کرده ام و می خواهم راهکارهایی را که برای موفقیت این دسته از افراد سیگاری ارائه داده ام، با شما درمیان بگذارم. به عنوان یک روان شناس بالینی، هدفم در مورد همه بیمارانم کمک به آنها برای تغییر طرز فکرشان است درباره این که چطور با مشکلات و گرفتاریها روبرو شوند. نوعی تغییر مشابه در ادراک نیز می تواند به افراد سیگاری در از دست دادن علاقه شان به سیگار کشیدن کمک کند. برنامه ۳۰ روزه من بر پایه تمرینهای بالینی و پژوهشهای دست اولی است که با همه انواع افراد سیگاری داشته ام. باید این واقعیت را در نظر گرفت که همه افراد سیگاری به هم شبیه نیستند. برخلاف برنامه های دیگر، این برنامه روشهای ساده و مستقیمی را ارائه می دهد که شما می توانید آنها را با نیازها و شخصیتهای خاص خود وفق دهید و بر شکستهای هیجانی خاصی که مواجه می شوید، غلبه کنید.

این برنامه چه تفاوتی با برنامه آلن کار در کتاب راهی آسان برای ترک سیگار دارد؟

آلن کار یکی از سیگاریهایی بود که ترک کرده بود و سال ۱۹۸۵ یک کتاب موثر منتشر کرد. کتاب او ابتدا روی باورهای ذهنی غلطی تمرکز می کرد که در ذهن افراد مبتلا به اعتیادهای پایدار وجود دارد. اما فقط این باورهای غلط نبود که ترک کردن را برای بسیاری از افراد سیگاری به صورت یک مشکل درآورده بود. عادتهای رفتاری خودکار سیگاریها و دلبستگیهای هیجانی آنها نیز با سیگار کشیدن مرتبط است. به رغم این موضوعات، کار می گوید: «از سیگاریهای دیگر دوری کنید.» و «شکل زندگی تان را به هیچ وجه تغییر ندهید زیرا شما سیگار کشیدن را ترک کرده اید».
غلبه کردن بر رفتارهای عادی اغلب کافی نیست به ویژه زمانی که آن رفتارها با دلبستگیهای هیجانی (اگرچه منفی)، بدون پیدا کردن رفتارها و دلبستگیهای پاداش دهنده تر و جدید، درهم آمیخته باشد. به عبارت دیگر برای پیشرفت کردن نکته مهم این است که الگوهای رفتاری جدید جایگزین الگوهای مخرب شود. در این صورت احتمال کمتری وجود دارد که دوباره به سیگار کشیدن برگردید. وقتی یک رفتار قدیمی به بن بست می رسد، با یک تلاش کوچک شما می توانید در یک جاده جدید (رفتار جدید) ادامه بدهید تا زمانی که این رفتارهای جدید تبدیل به ماهیت دوم شما شود. با این حال، کاری که شما نمی توانید انجام دهید، انجام دادن چیزهای یکسان و یا پیمودن یک جاده مشابه است، زیرا شما به دنبال خروجیهای متفاوت و بهتر هستید.
همان طور که نورمن دوج در کتابش تحت عنوان مغزی که خودش را تغییر می دهد عنوان کرد، در زمینه انعطاف پذیری عصبی شواهد بسیاری وجود دارد که اگر یک مسیر ذهنی و یا یک راه ثابت به عنوان یک عادت شناخته شود، می تواند با رفتار جدید جایگزین شود. این امر تنها تغییر یک رفتار نیست. مغز می تواند خودش را در کمتر از چند روز بازشناسی و سازماندهی کند. اما دوج شرح می دهد که «یادگیری سریع» (روزانه، هفتگی) الزامی ندارد که دائمی شود. درحالی که تمرینهای دائمی رفتارهای جدید (در برخی آزمایشها بیشتر از ۶ ماه) که «یادگیری یکپارچه» نامیده می شود، با ساختن ارتباطات جدید در مغز به وجود می آید. این مفهوم با آزمایش بر روی بسیاری از افراد سیگاری به خوبی نشان داده شده است: برخی گزارش می دهند که سازگاری سریعی با ترک سیگار پیدا می کنند. با این حال رفتارهای جدید با تمرین کردن به وجود می آید و برای یکپارچه کردن آنچه به دست می آورند راه های جدید تفکر در طول زمان، با تمرین حاصل می شود تا این که افراد بتوانند به طور کامل در خانه و در زندگی جدید بدون سیگارشان قرار بگیرند.
یکی از مهمترین اظهارات قابل بحث کار در کتابش نگرانی در مورد باورهاست مبنی بر این که نیکوتین بخشی از مشکل است و درمان جایگزین نیکوتین (۱)(NRT) نمی تواند بخشی از راه حل باشد. کار می نویسد: «بطور کلی NRT (درمان جایگزین نیکوتین)، امتداد زندگی هیولای کوچک (ترک جسمانی / اعتیاد) است که در امتداد زندگی هیولای بزرگ (شست وشوی مغزی درباره نیاز به سیگار) قرار می گیرد.»
برنامه ۳۰ روزه برای ترک سیگار نسبت به درمان جایگزین نیکوتین روند بسیار متفاوتی را به کار می برد. برنامه ما با درمان جایگزین نیکوتین کاملاً سازگار است و ما راهنماییهای مورد نیاز زیادی را نیز درباره این که چگونه از آن استفاده شود که موثر باشد فراهم می کنیم. به عقیده من استفاده نادرست و ترس از NRT دو دلیل بزرگ افرادی است که موفقیت زیادی با این روش نداشته اند.
به طور خلاصه، برنامه ۳۰ روزه برای ترک سیگار فقط درباره تغییر نگاه شما به مشکل سیگار کشیدن نیست، گرچه به حد عالی رسیدن یک نگرش مثبت ذهنی، درواقع نکته کلیدی برنامه ترک سیگار مناسب است. این کتاب همچنین بر روی تلاشی که می کنید، اعمالی که به کار می برید و راهکارهای محکمی که دنبال می کنید مثل استفاده موثر از NRT، تمرکز می کند تا در حد امکان ترک سیگار ساده و موفقیت آمیزی داشته باشید.
زمانی که افراد سیگاری خودشان را از وابستگی به کشیدن سیگار رها می کنند، باید ایمنی هیجانی را برای مدیریت آنچه زندگی از آنها گرفته به وجود آورند و کاملاً متوجه شوند که سیگار کشیدن کمکی برای مقابله کردن با مسائل هیجانی به آنها نمی کند. گرچه تعداد کمی از سیگاریها ممکن است برای مدتی پس از ترک نیاز به ادامه NRT داشته باشند، این موضوع برای سلامتی جسمانی و هیجانی شان همیشه بهتر از کشیدن تنباکوست.
بعضی از افراد NRT را ناخوشایند می دانند، اما دوباره تکرار می کنم که همه سیگاریها به هم شبیه نیستند و بسیاری می توانند از این راهکار بهره مند شوند. در این کتاب همان طور که شرح داده خواهد شد، دانستن آنچه شما به طور فردی نیاز دارید که انجام دهید و این که شما چگونه محرکهای شخصی خود را درباره سیگار کشیدن مدیریت کنید، کلیدی برای از دست دادن کامل علاقه به سیگار است. به خصوص برای افراد سیگاری که فقط وابستگی جسمانی و اجتماعی به سیگار ندارند، بلکه وابستگی هیجانی نیز دارند.
در طول برنامه ۳۰ روزه برای ترک سیگار، شما یاد خواهید گرفت که برای احساس راحتی بدون سیگار به چه چیزی نیاز دارید. برنامه به شما کمک خواهد کرد: ۱. برای رها شدن از سیگار به طور کامل متعهد باشید؛ ۲. ذهن و جسم را برای ترک کامل سیگار هماهنگ کنید؛ ۳. برای هر روز ترک شما یک برنامه فراهم می کند. همچنین شما یاد خواهید گرفت که چطور با مسائل هیجانی، موقعیتی و یا جسمانی که «محرکهای سیگار کشیدن» نامیده می شوند، روبرو شوید و موضوع این نیست که چه نوع سیگاری هستید. این رویکرد بر پایه اراده، انگیزه و یا شانس برنامه ریزی نشده است، بلکه شامل دانش، تلاش و تعهد است. اعتیاد به سیگار راههای زیادی برای نگه داشتن شما در چنگ خود دارد. من به شما نشان خواهم داد که در یک مرحله چطور بر این هیولا پیش دستی کنید و به سمت جلو حرکت کنید.
مسیر یک فرد غیرسیگاری شدن دو مرحله دارد: قبل از ترک کردن و بعد از ترک کردن. اگر شما شبیه اکثر سیگاریها هستید، زمان زیادی قبل از کنار گذاشتن سیگارتان لازم دارید. با آنچه در ذهن من است، من پیشنهاد نمی کنم که در شروع این کتاب یک روز دقیق برای ترک تنظیم شود. درحقیقت پیشنهاد من این است که شما به سیگار کشیدن تان همان طور که در بخش ۱ و ۲ این کتاب می خوانید، ادامه دهید. «اعتیاد به سیگار و اینکه چطور بر آن غلبه کنید» و «آماده شدن برای ترک» در این دو بخش شرح داده شده است. زمانی که شما این جملات را می خوانید، ترسی را احساس خواهید کرد که از بین می رود و مشتاق و یا حتی شگفت زده می شوید که مراحل بعدی را برای رسیدن به هدف تان انجام دهید. کلینیک من به هزاران سیگاری از هر نوعی که باشند کمک کرده است. حتی موارد سختی بوده است که برای همیشه ترک کرده اند. روشی که استفاده کرده ایم واقعا کارآمد بوده است. اگر شما این کتاب را می خوانید و رئوس مطالب مرحله اول را دنبال می کنید، این روشها برای شما نیز کارآمد خواهد بود.

کشیدن سیگار فقط برای چند روز بی خطر نیست؟

شاید شما احساس کنید که ترک کامل تنباکو بسیار سخت است و دوست داشته باشید دوباره به سمت آن برگردید. اما آیا این یک روش سالم برای زندگی کردن است؟ متاسفانه چند مطالعه اخیرا نشان داده اند که حتی تعداد کمی سیگار در روز خطر قابل ملاحظه ای برای سلامتی دارد. طبق گفته توماس گلین، دکتری تخصصی، مدیر مرکز علم و روند سرطان در انجمن سرطان آمریکا، «به رغم آنچه ما آرزو می کنیم، چیزی تحت عنوان مرحله بی خطر سیگار کشیدن وجود ندارد.»
مطالعه ای توسط کی. بجار تویت و ای. تی وردال(۲) بر روی ۰۰۰/ ۴۳ نفر از افراد بالای ۲۵ سال در نروژ انجام شد. نتایج برای افرادی که دوست دارند فقط تعداد کمی سیگار در روز بکشند، زیاد دلگرم کننده نبود. نتیجه این مطالعه نشان داد که در هر دو جنس (زن و مرد) کشیدن ۴ - ۱ سیگار در روز با خطر بالای مرگ در اثر بیماریهای قلبی و همه عواقب آن به طور قابل ملاحظه ای در ارتباط است. نویسندگان به طور خاص به کارشناسان سلامت تاکید کردند که به سیگاریهای سبک هشدار دهند که سلامتی شان در خطر است
***

موارد زیر را قبل از ترک کردن به ذهن بسپارید

بسیاری از سیگاریها در ترک شکست می خورند، زیرا ترس از ترک کردن آنها را از اقدام به ترک بازمی دارد. مثل افرادی که راندن یک دوچرخه را یاد می گیرند، اما به جای این که بلند شوند و به راندن ادامه دهند، بر روی نیفتادن تمرکز می کنند. برای اکثر مردم، در گذشته تجربه افتادن یک بار اتفاق افتاده است و اعتماد شما به مسیر کم می شود، حتی اگر دست اندازهای کمی در مسیر وجود داشته باشد.
بیشتر شکست هایی که سیگاریها تجربه می کنند، نتیجه بزرگ کردن ترسهای غیرمنطقی آنهاست. وقتی آنها به روز ترک نزدیک می شوند، اگر آمادگی داشته باشند، به آن بدی که از آن می ترسند نیست. ما به شما کمک خواهیم کرد که نگرش ذهنی تان را از طریق یک برنامه مرحله به مرحله که موفقیت آن ثابت شده است، بهبود بخشید.

موارد زیر را قبل از ترک کردن به ذهن بسپارید

برای برخی از سیگاریها، آنهایی که در دست اندازها به راه می افتند، تحریک با محرکهای شروع کننده سیگار، بزرگترین مانع شان است. زمانی که افراد سیگاری را بررسی کردیم که بعد از یک دوره ترک سیگار به سیگار روی آوردند، دو نفر از سه نفر از آنهایی که عود داشتند درگیر آشفتگیهای هیجانی و تجربه های هیجانات منفی شده بودند. همان طور که در این کتاب شرح خواهیم داد، ما مهار هیجانی یک فرد را بعد از روز ترک نادیده نگرفته ایم. این کتاب یک راهنمای مرحله به مرحله را برای زندگی بدون سیگار ارائه می دهد.
***
چنانچه شما به سیگار اعتیاد دارید و سعی می کنید کشیدن سیگار را کاهش دهید به امید این که به یک سیگاری اجتماعی یا تفریحی تبدیل شوید، مطمئن باشید که سیگار کشیدن سبک نیز نمی تواند کمکی به شما بکند. گرفتن سیگار برای یک سیگاری معتاد مثل انداختن یک تکه گوشت برای یک حیوان است. حیوان هرزمان که تغذیه می شود، قوی تر می شود. تنها راه برای خلاص شدن، گرسنگی دادن به حیوان است. تنها راه، رها شدن کامل از تنباکو است.
سیگاریهای معتادی که کمتر سیگار می کشند، ممکن است کمتر نیکوتین دریافت کنند. با این حال، سیگاریهای سبک می توانند واقعا میزان پاداشی را که از هر سیگار دریافت می کنند افزایش دهند. سیگاریهای سبک ممکن است فکر کنند که کشیدن کم سیگار، آنها را کمتر معتاد می کند. درواقع، هر زمان که آنها سیگار می کشند، حتی اگر مکرر هم نباشد، ممکن است مغز انتظار سیگار دیگری داشته باشد، بدون توجه به این که چه مدت باید منتظر بماند.
بهترین برنامه در جهان استفاده نکردن است، حتی اگر هرگز انجام نشود. فکر نکنید که هنگام شروع نیاز دارید که همه چیز به بهترین شکل پیش رود. بسیاری از اقدامات بزرگ در زندگی (که شامل ترک سیگار نیز می باشد!) بدون دوره هایی از شک و تردید و یا تعدادی بحران در طول مسیر، منجر به پیشرفت نمی شود. سعی کنید با روحیه و قدرت خطرپذیری شروع کنید. دلایل ترک تان را مرور کنید. چه احساسی به عنوان یک سیگاری دارید و به خودتان فرصت بدهید تا در طول زمان پیشرفت داشته باشید. سعی نکنید که خواسته های ایده آل داشته باشید ــ رُم در یک روز ساخته نشده است. هر روز در زمان ۳۰ روزه شما را به همان جایی می برد که می خواهید ــ ترک سیگار.
توجه داشته باشید: در سرتاسر کتاب من مواردی را مورد بحث قرار داده ام که افرادی بوده اند که برای کمک به ترک سیگار نزد من آمده اند. نام و هویت شان به منظور حفظ حریم خصوصی شان عوض شده است و بعضی دیگر ترکیب چند بیمار است.

بخش یک : اعتیاد شما به سیگار و چگونگی غلبه بر آن

فصل اول : چرا هنوز سیگار می کشید ــ درحالی که می خواهید آن را ترک کنید؟

شاید این گونه احساس می شود که انگار سیگار کشیدن زندگی خودش را دارد. این امر بدین دلیل است که یک چرخه بی پایان وجود دارد که شامل سه مولفه است: تنباکو، مغز و محیط اجتماعی. تنباکو، شیمی مغز را تغییر می دهد و سیستم لذت مغز را تحریک می کند، آندورفین ها و وابستگی ایجاد شده به یک عمل بیرونی (که در این مورد سیگار کشیدن است) خلق را تغییر می دهند. از طرفی سیگار کشیدن یک عمل تکراری، خودآیند و چیزی است که روان شناسان آن را "رفتار بیش یاد گرفته شده" می نامند. یک مثال از رفتار بیش یاد گرفته شده، راه رفتن است: در اغلب موارد، هرگز به آن فکر نمی کنید بلکه فقط آن را انجام می دهید. افراد سیگاری نیز اغلب این گونه رفتار می کنند، به طور خودکار به سیگار دست می برند و آن را روشن می کنند.
اما درحالی که تنباکو و مغز در حال ایجاد این رابطه ناسالم و همراه با وابستگی هستند، با مولفه سوم و شریک قدرتمندشان همراه می شوند: محیط اجتماعی شما. اگر در کنار افراد سیگاری هستید، سیگار کشیدن مسری و واگیردار می شود. به همین دلیل من به شدت تاکید می کنم زمانی که می خواهید سیگار را ترک کنید، از بودن در کنار افراد سیگاری اجتناب کنید. همچنین بسته سیگار یک محرک برای اغلب افراد سیگاری است، حتی اگر از این موضوع بی اطلاع باشند. احساس بوی سیگار می تواند یک پاسخ اولیه را در مغز فراخواند و این موضوع این قدر مهم است که اثرات بوی تنباکوی سیگار وسوسه ای را ایجاد می کند که قابل ارزیابی نیست.
همه این سه عامل به هم می پیوندند و یک ترکیب قدرتمند را می سازند. راه دیگر فهمیدن این موضوع، تصور کردن یک رود است که ممکن است از جریانهای زیادی تغذیه شود. زمانی که آنها به یک رود تنها می پیوندند، تبدیل به یک رود پرقدرت می شوند که می تواند شما را دورتر ببرد. در این صورت تنها راه برای حفاظت از خودتان رفتن به یک زمین خشک است، حتی اگر فکر کنید که می توانید در شیب پایین آب حرکت کنید. با داشتن فقط یک سیگار، به طوری عجیب و با سرعت زیاد می توانید دوباره به یک جریان خطرناک پرتاب شوید.
اکثر اوقات مردم فکر می کنند اعتیاد فقط جنبه جسمانی دارد. آنها فقط عنصر عادت را تشخیص می دهند. اما آنچه غلبه بر آن را سخت تر می کند جنبه هیجانی اعتیاد است، به ویژه سیستم باور هیجانی و وابستگی به سیگار که همراه با آن می آید.
به دلیل این که اغلب افراد سیگاری معتقدند که به سیگار برای کنار آمدن با مشکلات زیاد و متغیری که در زندگی وجود دارد، نیاز دارند، اغلب دچار وابستگی هیجانی می شوند و می ترسند که نتوانند بدون سیگار خوب زندگی کنند. افرادی که برای ترک سیگار تلاش می کنند اما همچنان به سیگار کشیدن ادامه می دهند، یکی از شکایتهای رایج شان همین موضوع است. برخی از افراد سیگاری زمانی که سیگار را کنار می گذارند حتی در پوست شان هم احساس راحتی نمی کنند. این تشویش می تواند محرک پاسخهای مرتبط با ترس قدیمی شان باشد و این باور که نیاز به سیگار دارند تا بتوانند بهتر زندگی کنند. اگر این شرایط برای شما نیز به وجود می آید، به کمک اضافی نیاز خواهید داشت تا تنظیمات هیجانی مثبتی برای ترک داشته باشید. در این زمینه درمانهای دارویی برای ترک نیز می تواند مفید باشد (فصلهای سوم و چهارم را ببینید).آیا با صدای این نوع منطق بالا و پایین آشنا هستید؟ شما معتقدید که بدون سیگار نمی توانید خیلی خوب باشید و از طرفی می دانید که سیگار یک خطر بزرگ برای سلامتی تان است. اگر درباره سیگار این گونه فکر می کنید، پس سیگار هم بهترین دوست شماست و هم در عین حال بدترین دشمن تان.

تجزیه و تحلیل مغز از سیگار

پاسخ به این سوال که چرا افراد سیگار می کشند، به طور آشکار این است که سیگار کشیدن منجر به احساسی خوب می شود. تفسیر و تحلیل مناسب معمولاً چیزی شبیه به این است: کشیدن سیگار مراکز لذت مغز را پر از دوپامین و دیگر مواد شیمیایی می کند که با مواد اعتیادآوری مثل هروئین و کوکائین نیز به وجود می آید. همان طور که دکتر دیوید آبرامز در نیویورک تایمز عنوان کرد، پژوهشگران اعتیاد در انستیتو ملی سلامت معتقدند که سیگار پاداش مغز را تحریک می کند و همان طور که این سیستم شما را به سمت آب، غذا و میل جنسی سوق می دهد، به همان ترتیب نیز شما را به سمت نیکوتین می کشاند. مغز شما فکر می کند که برای بقا این کار باید انجام شود.
اما به مرور زمان برای این سیستم چه اتفاقی می افتد؟ آنچه اغلب به آن توجه نمی کنید این است که گیرنده های نیکوتین در مغز به مرور زمان بی حس می شوند و سرانجام عملکرد این گیرنده ها یعنی جایی که نیکوتین را درون مغز رها می کنند (و جایی که افراد سیگاری از این جا ضربه می خورند) متوقف می شود. این امر در مغز طبیعی وجود دارد. حساسیت گیرنده های مغز با سیگار کشیدن از بین می رود و آنچه در کوتاه مدت منجر به احساس خوب می شود، در درازمدت کمتر پاداش دهنده می شود. در ارزیابی و تشخیص افراد سیگاری که می خواهند ترک کنند، همیشه از آنها می خواهم به این سوال پاسخ دهند که چقدر از سیگار کشیدن لذت می برند. پاسخهای آنها ممکن است تعجب برانگیز باشد. ابتدا یک قدم به عقب می روند و یک لحظه فکر می کنند و گزارش می دهند که چیزی در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از سیگاری که می کشند لذت می برند و این بدین معنی است که ۸۰ تا ۹۰ درصد از سیگارهایی که آنها می کشند اغلب به شکل عادت، تکراری و تقریبا تجربه ای مکانیکی است که بدون لذت تکرار می شود. بنابه تجربه من، از دست دادن لذت برای افرادی که برای یک ترک سیگار خوب آماده می شوند می تواند بخش بسیار سختی باشد و باید به آنها کمک شود.
افراد سیگاری موضوعی را عنوان می کنند به نام "با ضربه خفیف به زمین خوردن". این موضوع چگونه تفسیر می شود؟ از دست دادن لذت در تجربه مصرف دارو در اعتیادهای دارویی دیگر، مثل سوء مصرف هروئین، کوکائین و غیره، عادی است. اعتیاد به سیگار مثل اعتیادهای دیگر به شدت فعالیت مراکز پاداش مغز را تحت تاثیر قرار می دهد و همچنین باعث غیرفعال شدن و یا غیر حساس شدن گسترده آنها می شود. تصور کنید که گیرنده های عصبی بسیاری جلو می آیند تا در فهرست اول ناتوان شدن قرار بگیرند. این گیرنده ها با کاهش غیرمنتظره مواد شیمیایی عصبی به ویژه دوپامین که با سیگار کشیدن کاهش می یابد، کنار می آیند. در ابتدا سیگار کشیدن پاسخ لذت بخش غیرطبیعی به وجود می آورد که با تحت تاثیر قرار دادن مناطق لذت مغز با دوپامین ایجاد می شود.
اما به مرور زمان چه اتفاقی می افتد؟ مغز تغییر می کند، سازگار می شود و طبیعی می شود. به این معنی که برای حفظ پاسخ لذت بخش اولیه، فرد سیگاری باید بیشتر و بیشتر سیگار بکشد و سپس طبیعی سازی بیشتر و بیشتری رخ می دهد. به طور خلاصه، به مرور زمان حساسیت مغز به تجربه سیگار کشیدن کم می شود و فرد سیگاری، اغلب و نه همیشه، لذت کمتری تجربه می کند.
بنابراین اجازه بدهید بگویم که تحریک سیستم لذت مغز در شروع سیگار کشیدن نقش مهمی بازی می کند (معمولاً بین سنین ۱۵ تا ۲۰ سالگی) و فشار همسالان و نقش الگوها نیز در شروع سیگار کشیدن ابزاری قدرتمند هستند. این امر به خوبی ثابت شده است که بچه هایی که والدین سیگاری دارند به احتمال بیشتری نسبت به بچه هایی که والدین سیگاری ندارند، سیگار می کشند.
زمانی که افراد سیگاری برای اولین بار شروع می کنند، به وضوح تجربه اجتماعی لذت بخشی را ادراک می کنند حتی اگر لذت اولیه سیگار کشیدن را از دست بدهند. با این حال، سیگار کشیدن می تواند تجربه ای اجتماعی باشد و یا با فعالیت های لذت بخش دیگر همراه شود و یا حتی هنوز حداقل کمی لذت بخش باشد و اجباری نشده باشد.
اغلب افراد سیگاری که در سنین دبیرستان شروع کرده اند، فکر می کنند در دهه ۲۰ سالگی ترک خواهند کرد. با این حال، در همه تحقیقات من در مورد افراد سیگاری میانگین سنی که آنها به دنبال ترک سیگار می روند ۴۰ سالگی است. چرا آمادگی برای ترک سیگار این قدر طول می کشد؟ مهمترین موضوعی که انگیزه ترک را به وجود می آورد، از دست دادن لذت است. ممکن است انگیزه های قدرتمند بیشتری مثل حفظ سلامتی خود نیز درنهایت پیدا شود. زمانی می رسد که افراد سیگاری به نشانه های جسمانی سیگار کشیدن فکر می کنند و تجربه احساس مرگ و میر و آسیب پذیری مرتبط با این نشانه ها در آنها پیدا می شود و یا احساس پیری زودرس می کنند و این همان چیزی است که آنها را به سمت ترک سیگار به طور جدی سوق می دهد.
پیری زودرس، سرفه و نگرانیها درباره بیماری، همگی بدون شک، از جنبه های اجتماعی سیگار کشیدن می کاهد. سپس احساسی ایجاد می شود که مراقبت از خود انگیزه ای قوی تر برای ترک خواهد شد. زمانی که افراد سیگاری به سمت ۴۰ یا ۵۰ سالگی می روند، در این محدوده سنی است که در مطالعات پژوهشی ــ بالینی شرکت می کنند.
در تجربیات من افرادی که لذت از سیگار کشیدن را از دست داده اند برای ترک آماده ترند، اما هنوز نمی دانند که چگونه باید اعتیاد به سیگار را کنار بگذارند. در این زمان آنها برای لذت سیگار نمی کشند و آگاهی بیشتری دارند اما احساس بدی نیز از ترک سیگار دارند. سیستم عصبی آنها که ابتدا تحریک می شد، حالا دچار ترس و وحشت زیادی از پیری زودرس می شود. سلولهای عصبی با پاداش زیاد به سیگار کشیدن پاسخ نمی دهند اما از نبود سیگار نیز احساس راحتی نمی کنند.

نظرات کاربران درباره کتاب برنامه ۳۰ روزه برای ترک سیگار