دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب فرار از اردوگاه ۱۴

کتاب فرار از اردوگاه ۱۴
داستان واقعی فرار ادیسه‌وار مردی از کره‌ی شمالی به سوی آزادی

نسخه الکترونیک کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب فرار از اردوگاه ۱۴

جایی در شمال مدار ۳۸ درجه کشوری عجیب وجود دارد. کشوری که کمتر خبری از آن به بیرون درز می‌کند و کمتر کسی چیزی از زندگی عادی مردم آن می‌داند. سال‌هاست که سفر آزادانه به این نقطه از کره‌ی زمین یا از این نقطه به نقاط دیگر غیرممکن است. کره‌ی شمالی جایی است که بیشترین اطلاعاتی که از آن داریم وابسته به خاطرات افرادی است که توانسته‌اند از این کشور بگریزند. «رهبر عزیز»، «آکواریوم‌های پیونگ‌یانگ» و «روح گریان من» از جمله کتاب‌هایی است که افراد مختلفی که توانسته‌اند از این کشور بگریزند نوشته‌اند. فرار از اردوگاه ۱۴ یکی دیگر از این کتاب‌ها و شاید عجیب‌ترین آن‌هاست. این کتاب خاطرات کسی است که تمام عمرش را در اردوگاه‌ّهای کار کره‌ی شمالی گذراند و پیش از فرار هیچ‌تصویری از زندگی معمولی نداشت. او از جایی آمده است که حتی مردم معمولی کره هم چیزی از آن نمی‌دانند. کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ سال ۲۰۱۲ توانست عنوان بهترین کتاب از نگاه خوانندگان سایت گودریدز را به دست آورد.

‌درباره‌ی کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ اثر بلین هاردن

کتاب فرار از اردوگاه ۱۴: داستان واقعی فرار ادیسه‌وار مردی از کره‌ی شمالی به‌سوی آزادی با عنوان اصلی «Escape from camp14: one man’s remarkable odyssey from north korea to freedom in the west» اولین بار سال ۲۰۱۲ منتشر شد. این کتاب داستان زندگی کسی است که توانست از اردوگاه‌های کار کره‌ی شمالی فرار کند. شین پسری از کره‌ی شمالی بود که در اردوگاه بزرگ شد او حتی از دنیای بیرون در کره‌ی شمالی هم خبر نداشت. سرانجام سال ۲۰۰۵ بود که او توانست به شکل معجزه‌آسایی از میان سیم‌خاردارها بگریزد، یک ماه تا چین پیاده‌روی کند و درنهایت داستانش را برای جهان تعریف کند. داستانی دردناک و حیرت‌آور از اردوگاه‌هایی بدتر از اردوگاه‌های آلمان نازی که دولت کره‌ی شمالی وجودشان را تکذیب می‌کند؛ اما شین که امروز با نام شین دونگ هیونگ در کره‌ی جنوبی زندگی می‌کند شاهد زنده‌ی این جنایات است.

کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ در مدت‌زمان کوتاهی پس از انتشار به شهرت زیادی رسید و تاکنون به چند زبان مختلف برگردانده شده است.

مروری بر فصل‌های کتاب فرار از اردوگاه ۱۴

کتاب با پیشگفتاری آغازشده است که در آن روایت اعدام مادر شین و زمینه‌ی اعتقادی پسرک آمده است. این پیشگفتار ذهن مخاطب را برای آنچه پیش رویش قرار دارد آماده می‌کند. بخش بعدی مقدمه است، بلین هاردن در مقدمه‌ی کتاب فرار اردوگاه ۱۴ داستان فرار شین و ورودش به کره‌ی جنوبی و سپس آمریکا را بیان کرده است. در ادامه متن اصلی کتاب آمده است که خاطرات شین از زمان کودکی تا روز فرار با جزئیات در آن شرح داده‌شده است. در متن اصلی کتاب حقیقت‌های زیادی درباره‌ی بخشی از رفتارهای حکومت کره که حتی برای مردم این کشور هم ناشناخته است بیان‌شده است. پس از پایان متن اصلی کتاب مؤخره‌ای آمده است که درباره‌ی زندگی شین در آمریکا و داستان پایان بردن این کتاب است که بلین هاردن از آن سخن گفته است و احساسش را به روش شین برای زندگی در آن بیان کرده است. بخش‌های قدردانی و ضمیمه، محتوای پایانی کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ را تشکیل می‌دهند.

ترجمه‌ی کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ به فارسی

کمبود اطلاعات درباره‌ی کره شمالی باعث شده است کتاب‌هایی که درباره‌ی این کشور نوشته می‌شوند مخاطبان زیادی را به خود جلب کند. کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ یکی از همین کتاب‌هاست که به‌سرعت نظر جهان را به خود جلب کرد. انتشارات چشمه کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ را با ترجمه‌ی مسعود یوسف حصیر چین عرضه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است تا مخاطب ایرانی هم بتواند از این اثر استفاده کند.

چرا باید کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ را خواند؟

فرار از اردوگاه ۱۴ یک روایت مستند و زنده از جنایتی هولناک است که انسان را یاد برده‌داری در قرن‌های گذشته می‌اندازد. جنایاتی که شاید گمان می‌رفت با تعطیلی اردوگاه‌های کار نازی‌ها و درنهایت زندان‌های استالین در شوروی از بین رفته باشند اما هنوز هم درجایی از جهان وجود دارند و زندگی انسان‌ها را به نابودی می‌کشند. کره‌ی شمالی سرزمین عجیبی است که زندگی در آن به شکل غیر باوری تحت سلطه‌ی کیش شخصیتی خاندان کیم جریان دارد و همه‌چیز تحت اراده و اختیار آن‌ها اتفاق می‌افتد. خواندن این کتاب برای هرکسی که به اوضاع جهان و حقوق بشر علاقه‌مند است لازم است. این کتابی است که بخش مهمی از واقعیت دردناک دوران ما را روایت می‌کند.

کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ در دسته‌ی کتاب‌های سرگذشت نامه قرار دارد.

کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ مناسب برای گروه سنی بزرگ‌سال است.

تعداد صفحات نسخه‌ی چاپی کتاب 229 صفحه است که با مطالعه‌ی روزانه 20 دقیقه می‌توانید این کتاب را در 11 روز بخوانید.

کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ جزو کتاب‌های حجیم و بلند با موضوع سرگذشت نامه است. این کتاب برای افرادی که وقت بیشتری برای مطالعه دارند و می‌خواهند در زمینه‌ی سرگذشت نامه زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهند انتخاب مناسبی است.

آنچه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ اثر بلین هاردن بود. خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی سرگذشت نامه می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

در بخشی از کتاب فرار از اردوگاه ۱۴ می‌خوانیم

کره‌ی شمالی که یک کشور پلیسی است، خانه به دوش‌ّهای بین‌شهری را تحمل نمی‌کند. قوانین، شهروندان را از مسافرت‌های بین‌شهری بدون داشتن مجوز مناسب به‌شدت منع می‌کند؛ اما در پی قحطی با سقوط اقتصاد دولتی و ظهور مغازه‌های خصوصی و حضور فراگیر فروشندگانی که با اجناس قاچاق شده از چین در اطراف کشور رفت‌وآمد می‌کردند معمولاً قوانین نادیده گرفته می‌شدند. می‌شد به پلیس رشوه داد؛ در واقع خیلی‌ّها با رشوه گرفتن زندگی می‌گذراندند. خانه‌به‌دوشان با پول کمی می‌توانستند بدون این‌که توجهی جلب کنند به‌طرف چین سفر کنند.

آمار موثقی از کسانی که به چین رفتند یا در داخل کشور جابه‌جا شدند در دست نیست. به نظر می‌رسد احتمال بازداشت‌نشدن و ورود موفق به چین، از فصلی به فصل دیگر تغییر می‌کند. این احتمال بستگی به این دارد که از زمان صدور دستور سرکوب امنیتی از سوی حکومت کره‌ی شمالی چقدر گذشته باشد...

 

مشخصات کتاب فرار از اردوگاه ۱۴

 • ناشر نشر چشمه
 • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۲۹,۰۰۰ تومان
 • تاریخ نشر ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 1.85 مگابایت
 • تعداد صفحات ۲۲۹ صفحه
 • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب فرار از اردوگاه ۱۴

کتاب را خواندم. جهت آشنایی با سختی ها و مرارت های کارگران اردوگاه های کار اجباری در کره شمالی واقعا روشن کننده و در عین حال ناراحت کننده است. اینکه انسان ها را از تمامی حقوق محروم کرده اند واقعا رقت انگیز است. امیدوارم نه در کره شمالی و نه در هیچ جای زمین شاهد این زندگی ها و استبدادها نباشیم‌.
در ۵ سال پیش توسط Sali Azizian ( | )
سلام من این کتاب رو خیلی وقت پیش و بصورت کاغذی خوندم. کتاب فوق العاده آگاهی بخش در خصوص کشور کره شمالی و مصیبت هایی که یک حکومت کمونیستی بر سر مردم کشورش اورده. درسته کتاب مستنده اما بصورت داستانی جذاب و دلهره آور نوشته شده. خوندنش بصورت جدی میشه .
در ۵ سال پیش توسط محمود صارمی ( | )
بعضی ها فقط دنبال ایراد گرفتن هستند نمیدونم میخوان ثابت کنن کا خیلی زرنگیم هه ما فهمیدیم ، دوستان چند سال بعد از انتشار کتاب شین در فیس بوک میگه قسمتی از داستان رو دروغ گفته و اشاره دقیق نمیکنه کدوم قسمت و نویسنده هم حتی بی اطلاع بوده ، اصلا این جزییات مهم نیست اینکه تو ۱۳ سالگی سوزونده شده یا بیست توجه کنید که رمانه، مهم نتیجه گرفتنه و اینکه نمیتونید انکار کنید این وحشی گری رو به حاشیه نرید لطفا و تامل کنید و ببینید تو قرن بیست و یک هنوز چه اتفاقاتی میفته مستندش رو هم ببینید بد نیست ، با سپاس
در ۴ سال پیش توسط نگار بهره مند ( | )
خدمت خوانندگان محترم عرض کنم که خود شخصیت حقیقی کتاب ضمن عذرخواهی از خوانندگان و... گفته که برخی از مطالب کتاب مطابق با واقعیت نیست بررسی هایی که انجام گرفته سوختگی ایشون رو مربوط به حدود ۲۰ سالگیشون می دانند نه حدود ۱۴ سالگی و مواردی از این جمله به عنوان فردی که قصدم از خرید اشنایی با کره شمالی بوده مقداری ناامیدکننده بود و احساس کردم جریان جهانی میخواد نسبت به این کشور سیاه نمایی کنن به هیچ وجه قصد ندارم اقدامات این کشور رو تایید یا انکار کنم چون احساس می کنم اون چیزی که ما می دونیم واقعیت ماجرا و اوضاع حفیقی این کشور نیست موفق باشین
در ۵ سال پیش توسط nau...986 ( | )
آقا شما که ای بوک مطالعه میکنی و مخاطب طاقچه هم هستی از عبارت مزخرف برای رابط کاربری استفاده نکن عزیز من خب
در ۵ سال پیش توسط meh...asi ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • ..
 • ۳۱
 • ۳۲
 • بعدی ›
 • آخرین ››