فیدیبو نماینده قانونی انتشارات نمایش و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب اندلس،تیغ برهنه ( بر اساس وقایع تاریخی فتح اسپانیا توسط مسلمانان قرن دوم هجری و آنچه که در همشی

کتاب اندلس،تیغ برهنه ( بر اساس وقایع تاریخی فتح اسپانیا توسط مسلمانان قرن دوم هجری و آنچه که در همشی

نسخه الکترونیک کتاب اندلس،تیغ برهنه ( بر اساس وقایع تاریخی فتح اسپانیا توسط مسلمانان قرن دوم هجری و آنچه که در همشی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۱۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب اندلس،تیغ برهنه ( بر اساس وقایع تاریخی فتح اسپانیا توسط مسلمانان قرن دوم هجری و آنچه که در همشی

تماشاگران که وارد می‌شوند، پرده باز است. نور ضعیفی صحنه را روشن کرده و موسیقی حالت خاصی از وهم و خیال، توأم با فضایی روحانی را القاء می‌کند. طارق بن‌زیاد در زندانی مخوف غرق در تفکر است. در آن طرف میله‌ها (رو به انتها) نگهبان یک، از سپاهیان رودریک مشغول قدم زدن است. صدای گام‌های او یکنواخت و آزار دهنده است...

ادامه...

بخشی از کتاب اندلس،تیغ برهنه ( بر اساس وقایع تاریخی فتح اسپانیا توسط مسلمانان قرن دوم هجری و آنچه که در همشی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:برای تعریف رابطه ی دین و هنر توجه به آفرینندگان آنها بهترین معرف آنهاست. آفریننده ی دین خداوند حکیم است و آفریننده ی هنر قدرت خلاقه ی انسان. پس طبیعی است که بگوییم انسان با هنرش تحت اراده ی حکیمانه ی خداوند در راستای دین عمل می کند، یعنی فعل مخلوق که هنر است، در راستای فعل خالق که دین است، قرار می گیرد. دین و هنر با وجود تفاوت های معنایی در یک چیز مشترکند، و آن این که هر دو ریشه در فطرت پاک انسان دارند، فطرتی که کمال طلب است در همه چیز، هم در حقیقت جویی هم در پسندِزیبایی، و هر دو، هم دین و هم هنر بر آنند تا به نیازهای اساسی انسان پاسخ دهند و او را متعالی سازند و در ساختن مدینه ی فاضله یاری اش رسانند. البته هنر نه جامعیت دین را دارد نه گستردگی آن را، و فقط قادر است پاسخگوی بخشی از نیاز انسان باشد، در صورتی که دین مجموعه ی وجودی انسان را در برمی گیرد و برای دقایق و زوایایش از لحظه ی تولد تا لحظه ی مرگ برنامه های مدون دارد. مطابق با این تعریف است که می توانیم بگوییم در جشنواره ی حقیقت، تئاتر با دین همراه شده تا سهم خویش را برای رسیدن به آرمان دین ادا کند. بر خلاف آنچه ممکن است از این تعریف حکم سفارش دین به هنر استنباط شود، باید گفت این سهم دهی نه جبری است که دین غالب باشد و هنر مغلوب، و نه تعامل است که دین و هنربرخوردی برابر با یکدیگر داشته باشند، بلکه حرکتی است هماهنگ از دو همذات در یک مسیر. در واقع دین به هنر سفارش نمی دهد، بلکه مثل یک پدر یا مادر دست فرزندش را می گیرد تا با هم همراه شوند به سوی افقی که ساحت قدسی خداوند آن را تعیین فرموده است. براین اساس نخستین جشنواره ی تئاتر دینی حقیقت که یکی از رسالت های خود را تولید آثار مکتوب نمایشی می داند، با انتخاب و انتشار آثار خلاق قصد دارد زمینه ی گسترش بیش از پیش متونی را فراهم آورد که در ژرفنای خود از نگره های دینی برخوردارند، متونی که در راه تلفیق و امتزاج دین و هنر گام برداشته باشند. آثار گردآمده در این مجموعه نیز اگر چه تهی از کاستی نیستند، اما از آنجا که قدم در این راه نهاده اند، آثاری قابل اعتنا و در خور توجه اند، به ویژه که آغازگران راهی طولانی اند که ما در ابتدای آن ایستاده ایم.

علی موذنی
دبیر جشنواره

همیشه برایم نوشتن مقدمه دشوارتر از نگارش اصل اثر بوده است. هرآنچه باید را گفته ام در این اثر؛ فقط چند نکته ی پیرامونی باقی مانده است، خلاصه می گویم.
۱ـ معتقدم که تاریخ زنده است و قوانینی بر آن حاکم که در هر زمان و مکانی به صورت و سیرتی باز آفریده می شود. این به معنای تکرار تاریخ نیست زیرا این قوانین تاریخ است که تکرار می شوند. قوانینی که همسان تمدن بشر وجود داشته و دارند.
۲ـ حکومت مسلمین در اسپانیا دارای خیان پیچدگی و عظمتی است که یک اثر پاسخگوی ابعاد تاریخ هشت صد ساله نیست پس بر دیگر اندیشمندان هنرمند فرض است که به این کار همت گمارند.
۳ـ اگر چه پیش نویس این اثر را سال ها پیش آماده کرده بودم اما دلایلی باعث شد تا بار دیگر به ویرایش و نگرش نهایی این اثر بپردازم، سربسته گفتم دلیلش در متن است.

والسلام
ابوالفضل ورمزیار
پاییز ۱۳۸۹

تقدیم به فرزندانم
زهرا و علی محمد
تا بدانند آنچه در تاریخ روی داده،
به تنبه و عبرت همواره می تواند
در روزنگار خود و فرزندانشان بار دیگر رخ نماید.

صحنه اول

تماشاگران که وارد می شوند، پرده باز است. نور ضعیفی صحنه را روشن کرده و موسیقی حالت خاصی از وهم و خیال، توام با فضایی روحانی را القاء می کند. طارق بن زیاد در زندانی مخوف غرق در تفکر است. در آن طرف میله ها (رو به انتها) نگهبان یک، از سپاهیان رودریک مشغول قدم زدن است. صدای گام های او یکنواخت و آزار دهنده است.

طارق: (ناگهان) اینقدر قدم نزن! (مکث) مگر قرار نداری؟ (سکوت) چرا حرف نمی زنی:

نگهبان دو مقداری غذا می آورد و از زیر میله ها وارد سلول می کند، نگهبان یک همراه او می رود. بینایی طارق ضعیف شده است.

طارق: لااقل بگویید که شب است یا روز؟ (مکث با خود) شب... سکوت دهشتناکی است. شب، آن همهمه بی هیاهو. تنهایی، تنها ارمغان شب و سکوت، که بی دریغ پیشکشت می کنند در این غریو بی کس! آه چه می گویی طارق؟ دیوانه نشوی، دیوانه نشوی که همین را می خواهند! در این محبس بی روزنه حتی نور را از طارق پنهان می کنند. (متوجه چیزی شده است) خداوندا نور، باید به یاد بیاورم، باید گرمای خورشید را حس کنم. باید خدا را به یاد بیاورم. باید او را بخوانم. به یاد بیاور آن صاعقه رعدآسا، آن هجوم نور، آن فریاد بی سکوت و آن جوشش بی سکون! آن هجوم نور (تکرار می کند.) آن هجوم نور را در بستر تیره زمین، باید به یاد بیاورم هجوم نور را!

با تکرار شدن آخرین کلمات، نور آرام آرام گرفته می شود. موسیقی فرود می آید و سکوت برقرار می شود. نور به تمامی می رود.

نظرات کاربران درباره کتاب اندلس،تیغ برهنه ( بر اساس وقایع تاریخی فتح اسپانیا توسط مسلمانان قرن دوم هجری و آنچه که در همشی