پیش فروش کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن
Loading

چند لحظه ...
کتاب متولد یک روز آفتابی

کتاب متولد یک روز آفتابی

نسخه الکترونیک کتاب متولد یک روز آفتابی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

نقد و بررسی کتاب متولد یک روز آفتابی

درباره کتاب متولد یک روز آفتابی

کتاب «متولد یک روز آفتابی» The Best Advice I Ever Got: Lessons from Extraordinary Lives نوشته‌ی «كيت كوريك» در آوریل سال 2011 منتشر شد. این کتاب جزو آثار خودشناسی و خودیاری است که از ده بخش زیر تشکیل شده است:

  • بخش اول- شما به سطح بالایی از شجاعت و اعتمادبه‌نفس می‌رسید
  • بخش دوم- گنجینه‌ای از تجربیات سخت‌کوشی و سرسختی
  • بخش سوم- هرگز، تسلیم نشوید شجاعت و پشتکار داشته باشید
  • بخش چهارم- درباره‌ی آرزوها و امیال غیرمنطقی نباشید
  • بخش پنجم- در انجام کار درست، دقت کنید
  • بخش شش- هرگز، اجازه ندهید افراد بی‌خرد با مخالفتانشان شما را شکست بدهند
  • بخش هفتم- همه، به رهبر و مشوق احتیاج دارند
  • بخش هشتم- در همکاری و تعهد، به بُعد دیگری از خود توجه کنید
  • بخش نهم- چه قایقی برای خطر کردن و یافتن فرصت‌های خوب ساخته‌اید
  • بخش دهم- لذت خرد و خوشبختی را پیدا کن

«كيت كوريك» در این اثر ابتدا زندگی‌نامه و فراز و نشیب‌های زندگی‌اش را شرح می‌دهد و سپس خواننده را در مسیر افزایش خودباوری و اعتمادبه‌نفس همراهی می‌کند. این نویسنده در این اثر داستان‌های واقعی از زندگی خود و افراد موفق تعریف می‌کند و اصول کاربردی برای افزایش کیفیت زندگی را ارائه می‌دهد. این نویسنده بر این باور است اگر افراد حقیقت خود را بشناسند و بتوانند با آن زندگی کنند به موفقیت دست می‌یابند. «كوريك» توصیه می‌کند اگر افراد نیازها و اهدافشان را به‌خوبی درک و آن‌ها را با تمام وجود طلب کنند مطمئناً به آن‌ها دست می‌یابند.

درباره كيت كوريك

«كيت كوريك» Katie Couric نویسنده و مجری سرشناس آمریکایی در سال 1957 به دنیا آمد. او تحصیلاتش را در رشته‌ی مطالعات آمریکایی دانشگاه ویرجینیا به سرانجام رساند و پس از آن وارد عرصه‌ی روزنامه‌نگاری شد. او از سال 1979 فعالیتش در دنیای رسانه را آغاز کرد و تا امروز همچنان در این حوزه فعالیت می‌کند. او فعالیت در شبکه‌های سی‌ان‌ان، ان‌بی‌سی نیوز، سی‌بی‌اس نیوز و ای‌بی‌سی نیوز را در کارنامه‌ی کاری‌اش دارد و به‌عنوان یکی از مشهورترین مجریان زن آمریکا شناخته شده است. او در سال 2008 از سوی مجله‌ی فوربز به‌عنوان یکی از صد زن تأثیرگذار جهان معرفی شد.

 «كيت كوريك» در کنار فعالیت در مطبوعات و تلویزیون سال دو هزار اولین کتابش را منتشر کرد و پس از آن در سال 2004 کتاب دیگری با نام  The Blue Ribbon Day به چاپ رساند که به فارسی ترجمه نشده است. آخرین اثر او کتاب «متولد یک روز آفتابی» است که مطالعه‌ی آن به دوستداران آثار خودیاری توصیه می‌شود.

ترجمه کتاب متولد یک روز آفتابی به زبان فارسی

کتاب «متولد یک روز آفتابی» نوشته‌ی «كيت كوريك» با ترجمه‌ی «گیسو ناصری» از سوی انتشارات کتاب‌سرای تندیس در سال 1390 منتشر شد که نسخه‌ی الکترونیک آن در همین صفحه از فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است. «گیسو ناصری» مترجم این اثر، کتاب‌های حوزه‌ی روانشناسی و خودشناسی را ترجمه می‌کند. از آثار ترجمه‌ شده‌ی دیگر او می‌توان به «باکمی خلاقیت مدیر مالی خود باشید» اثر «جنيفر فورد بری»، «مانند فرد موفق فکر کن، مانند فرد موفق رفتار کن» اثر استیو هاروی» و «مانند زن رفتار كن، مانند مرد فكر كن» اثر «استيو هاروی» اشاره کرد که نسخه‌ی الکترونیک و صوتی آن‌ها در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای خرید و دانلود موجود است.   

در بخشی از کتاب متولد یک روز آفتابی متولد یک روز آفتابی می‌خوانیم

 شجاعت، بدترین کاری است که باید بکنی

محبوب‌ترین شعار زندگی‌ام را از روی کتاب آسمانی انتخاب کردم: «هرگز، ترس به خود راه مده.»

واقعاً، راز زندگی همین است. ترس همان چیزی است که مانع رشد و پیشرفت ما می‌شود، جاه‌طلبی و نامجویی‌های ما را محدود می‌کند و باعث از بین رفتن آرزوها و آمالمان می‌شود. بنابراین هیچ‌گاه، ترس و واهمه به خود راه ندهید.

از دوران جوانی‌ام به‌قدری خاطرات مضحک و خنده‌دار دارم که می‌توان با آن یک کتاب نوشت. شما هم بدون شک از این‌که آنچه می‌دانید فراموش کنید، از این‌که به دنبال خواسته خود بگردید یا این‌که به راه نادرستی پا بگذارید و چیزی درست را از دست بدهید احساس وحشت می‌کنید؛ ولی نمی‌توانید اجازه بدهید که این موارد، زندگی‌تان را تحت‌الشعاع خود قرار بدهند. بایستی این‌قدر قوی باشید که به چیزهای نادرست نه بگویید و فقط، به دنبال چیزهای درست باشید؛ حتی اگر شما تنها کسی باشید که این تفاوت‌ها را حس می‌کند، حتی اگر تفاوتی پیدا کنید که به‌سختی کسی آن را می‌بیند.

اغلب اوقات، ما با تصور انتظاراتی از فرهنگ هماهنگی با چیزهای به‌ظاهر خطرناک زندگی می‌کنیم. این یک ذکر است که باید با خود تکرار کنید: «برو جلو تا به آینده برسی.» تنها رد کردن یکی از اصول اخلاقی به‌وسیله‌ی این استانداردهای کم‌اهمیت وحشتناک است و می‌تواند شما را از زندگی فرانکنشتاین‌که افراد را فقط، فقیر تصور می‌کرد نجات بدهد. شما نباید تحت تأثیر چنین عقاید و تصوراتی قرار بگیرید.

این همان چیزی است که فرهنگ، جامعه و شخصیت‌های ملی ما را مسموم کرده است. هیچ‌کس از ترس و واهمه به‌جای خوبی نرسیده است و بسیاری از اتفاقات ناگوار و کارهای نادرست در پس سایه‌های ترس به وجود آمده‌اند. نژادپرستی و تعصبات مذهبی همچون دیواری ما را از دیگران جدا و متمایز می‌کنند. آجرهای این دیوار را ترس تشکیل می‌دهد؛ ترس از چیزی که متفاوت است و ما آن را نمی‌شناسیم.

اغلب، بیش‌تر ما از صحبت در جمع وحشت داریم و از بحث کردن با دیگران در مجمع عمومی می‌ترسیم. شاید، فکر می‌کنیم کار درستی نیست؟! یا اينکه دوست نداریم با کسی وارد مبارزه شویم؛ زیر از باختن می‌هراسیم. البته، گفتن این مطالب چندان خوش‌آیند مردم نیست؛ زیرا عده‌ای این حقیقت را کتمان می‌کنند.

خوب البته، اگر قرار بود هميشه آزادانه صحبت‌هایمان را مطرح کنیم دیگر به تریبون آزاد نیازی نبود. این‌طور نیست؟ اگر از رقابت با دیدگاه‌های دیگران می‌ترسیم، اگر از این‌که محبوبیت عمومی نداشته باشیم واهمه داریم آن هم فقط، به این دلیل که عده‌ای از دیدگاه من خوششان نمی‌آید، این دیگر فرهنگ صحیح تربیت اجتماعی نامیده نمی‌شود.

مشخصات کتاب متولد یک روز آفتابی

نظرات کاربران درباره کتاب متولد یک روز آفتابی