دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب صوتی نقشه‌هایی برای گم شدن کتاب صوتی

کتاب صوتی نقشه‌هایی برای گم شدن
جستار‌هایی از ربکا سولنیت

نسخه الکترونیک کتاب صوتی نقشه‌هایی برای گم شدن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

نسخه نمونه کتاب صوتی نقشه‌هایی برای گم شدن را رایگان بشنوید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب صوتی نقشه‌هایی برای گم شدن

ربکا سولنیت را می‌توان کوچ‌نشینی در سرزمین اندیشه نامید که بساطش را از صحراها و کوهستان‌ها و جنگل‌ها تا سرزمین‌های هنر و سیاست و تاریخ فرهنگی بر دوش کشیده و عشق به رفتن در واژه‌واژه‌ی نوشته‌هایش موج می‌زند. جستارهای سولنیت در کتاب نقشه‌هایی برای گم شدن سفرهایی پرفرازونشیب در سرزمین‌های دور و نزدیکِ درون و بیرون‌اند؛ تأملاتی ژرف بر لحظه‌ها و ماجراهای معناخیز زندگی برای گفتن و شنیدن قصه‌هایی درباره‌ی تردید، باور، فقدان، خاطره، طلب و مکان؛ قصه‌هایی برای گم‌شدن، گم کردن و یافتن خود در آبی دوردست؛ برای کشف خود و هستی با گذر از جهان. سولنیت در این جستارها موضوع‌های متعددی را دستمایه‌ی پرداختن به مضمون‌هایی همچون فقدان، گم شدن، گم بودن و گم کردن قرار می‌دهد: ‌رنگ آبی و معانیِ ضمنی‌اش، نقاشی‌های دوره‌ی رنسانس، فیلم‌هایی مانند سرگیجه‌ی هیچکاک، مرام نویسنده‌ها و افکار فیلسوف‌هایی همچون افلاطون و بنیامین، متن ترانه‌های کانتری و بلوز، جغرافیا، عشق و روابط انسانی، قصه‌ی مهاجرت اجدادش به آمریکا، دوستانِ ازدست‌رفته، عشق‌های ناکام، خانه‌ی دوران کودکی‌اش که در چهارده‌سالگی از آن بیرون آمد اما تا همین چند وقت پیش در رؤیاهایش هنوز در آن خانه محبوس بود، برهوت و صحراهای بی‌رحم و خشن، حیواناتِ در خطر انقراض، ساختمان‌های مخروب و متروک، سرگذشت خانوادگی، سفر اگزیستانسیالیستی کابسا دِواکای اسپانیایی که در طبیعت گم شد تا خودِ تازه‌اش را پیدا کند و خیلی آدم‌ها و مکان‌های دیگر. سرعت پیشروی جستارهای سولنیت مثل راه رفتن است، با همان سرعتِ فکر کردن حین قدم زدن، انگار نویسنده تمام این‌ها را با پرسه زدن در افکار و خاطرات و ایده‌ها و آرمان‌هایش نوشته باشد و همزمان شبکه‌ای از واژه‌ها و ایماژها و استعاره‌ها را ترتیب داده باشد تا در نوشته‌هایش گم شوی. سولنیت پرسه‌زن قهاری است و به‌رغم وجود گریزهای بی‌امان و البته استادانه‌ای که در جستارهایش می‌بینی، مسیرهایی مشخص و روابطی تثبیت‌شده با مکان‌ها و آدم‌ها و خاطراتش دارد و نوشته‌هایش در خدمت یک ایده‌ی واحد پیش می‌روند. همان‌طور که از عنوان کتاب، نقشه‌‌هایی برای گم‌‌ شدن بر می‌آید، سولنیت نه به دنبال جواب است و نه مقصد خاصی؛ نقشه‌هایی که به دستت می‌دهد نه برای پیدا کردن مسیر، که در واقع نگاهی نو به جهان پیرامونت است تا بتوانی با آن در عدم قطعیت زندگی کنی و رنگ آبی دوردست را بپذیری، بدون آن‌که بخواهی سعی کنی مرز افق‌های دوردست و ناشناخته را تشخیص و از هم تمیز بدهی. جستارهای پاساژ سولنیت که عنوان‌های مشابه «آبی دوردست» دارند به ما نشان می‌دهند که در ناخودآگاه انسان رنگ آبی با مفهوم دوردست‌ها گره خورده است، همان ‌دوردست‌هایی که وقتی نزدیک می‌شوند از هم می‌پاشند. سولنیت با اشاره به زندگی و آثار ایو کِلَن به ما می‌گوید نتیجه‌ی «خیز به‌سوی خلأ» لزوماً سقوط آزاد نیست، بلکه شاید اولین قدم برای لمس آسمان‌ها باشد. او با گریز به زندگی شخصی و خاطرات کودکی‌اش و با نگاه به گذشته نشان می‌دهد که تفسیر رویدادهای زندگی لزوماً یگانه نیست، شاید چندین قصه پسِ هر ماجرایی وجود داشته باشد، قصه‌هایی که تفسیرشان شاید با گذر زمان و ته‌نشین شدن رویدادها در روان‌مان قوام پیدا کنند.

ادامه...

مشخصات کتاب صوتی نقشه‌هایی برای گم شدن

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی نقشه‌هایی برای گم شدن

رویای گم‌‌شدن، حتی اگر موقتی و کوتاه باشد، احساسی فراگیر و تقریبا همگانی‌ست. بیشتر آدم‌هایی که می‌شناسم، رویای زدن به طبیعت و مکان‌های بکر و خلوت را ستایش می‌کنند. حتی برای یک آخر هفته‌ی کوتاه، قدم زدن در جنگل و صعود به یک قله و اقامت در خانه‌ای روستایی و بی‌امکانات انتخاب خیلی‌هاست. انگار بیرون از مرز شهرها و خیابان‌بندی‌ها و ازدحام جمعیت، چیزی مرموز و فراموش‌شده از گذشته‌های دور هست که آدم‌ها را به خود دعوت می‌کند. اما همه‌ش این نیست، مکان‌هایی داخل شلوغی شهرها هست که متروکه و پرت‌افتاده‌اند و میل به پرسه زدن و کشف را در آدم بیدار می‌کنند. شاید به همین خاطر است که خانه‌های قدیمی با اتاق‌های تودرتو و دالان‌ها و حیاط‌هایشان چشم‌ها را به خود برمی‌گرداند. شاید رجعت به گذشته‌ی نامعلوم و تاریکی که همه از آن آمده‌ایم، رویای فراموش‌شده‌ی‌ جمعی ماست. این کتاب دعوتی‌ست برای گشت‌و‌گذار در مکان‌های پرت‌افتاده و متروک و نامکشوف. تا اطلاع ثانوی ربکا سولنیت، ذهن درخشان و محبوب من است.
در ۳ هفته پیش توسط sara tajdini ( | )