دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با «۵۰٪ تخفیف» بخرید!
کتاب ایران ساسانی؛ فئودالیسم ایرانی یا استبداد شرقی؟

کتاب ایران ساسانی؛ فئودالیسم ایرانی یا استبداد شرقی؟

نسخه الکترونیک کتاب ایران ساسانی؛ فئودالیسم ایرانی یا استبداد شرقی؟ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید!

درباره کتاب ایران ساسانی؛ فئودالیسم ایرانی یا استبداد شرقی؟

ریشه یابی استبداد و خودکامگی در ایران زمین، موضوع محوری این پژوهش است. هر چند تا کنون پژوهش های قابل اعتنایی از سوی برخی محققین خارجی و داخلی در این حوزه انجام شده، اما نارسایی های موجود به اندازه ای بود که نگارنده را واداشت تا با رویکرد جدیدتری این موضوع را مورد ارزیابی قرار دهد. از این رو ضمن نقد نظریه های پیشین، طرح یک فرضیه جدید را وجهه همت خویش نمودیم رویکردی که به پژوهش های صورت گرفته در این زمینه خصلت بنیادی تری بخشیده است. در این پژوهش ما بر عناصر فرهنگی و فلسفی نظام فئودالی ساسانی تمرکز کرده ایم؛ شواهد فلسفی که در این دوره نشان از غیر استبدادی بودن این تفکر دارد. ایرانیان باستان در قالب اندیشه «شاهی آرمانی» و «ایرانشهری» حاکمیت را مورد نقد و نقادی قرار می دادند. بر اساس این اندیشه هر کسی شایستگی پادشاهی در ایران زمین را نداشت مگر آنکه دارای فره ایزدی باشد؛ و کسی دارای این خصلت بود که معتقد به عدالت و دادگری بوده و اگر پادشاهی به سمت ظلم و ستم روی می آورد و حتی اندیشه دروغ را به خود راه می داد، فره ایزدی را از دست می داد. در چنین وضعی بر مردم و طبقات اشراف، نجبا و روحانیون مذهبی بود که با همدیگر متحد شوند و چنین پادشاهی را از اریکه قدرت به زیر کشند چرا که از نظر ایرانی ها چنین پادشاهی نه تنها لیاقت حاکمیت را نداشت بلکه در سایه چنین شخصی طبیعت نیز با مردم قهر کرده و جامعه با قحطی و خشکسالی روبرو می گردید.

ادامه...

مشخصات کتاب ایران ساسانی؛ فئودالیسم ایرانی یا استبداد شرقی؟

  • ناشر پرنیان اندیش
  • قیمت نسخه چاپی قیمت نسخه چاپی ۲۲۷,۰۰۰ تومان
  • تاریخ نشر ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.81 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۶۲ صفحه
  • شابک

نظرات کاربران درباره کتاب ایران ساسانی؛ فئودالیسم ایرانی یا استبداد شرقی؟

ارزشمندوخوانونی است؛گرچه نه لزومابه معنای تاییدهمه ایده وباورهای نویسنده.خواندن این کتاب موجب تامل واندیشه است،واین خود هدفی کافی است برای سودمندی یک کتاب.
در ۴ سال پیش توسط سیدرضا کلوری ( | )