فیدیبو نماینده قانونی نشر دانژه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب مبانی ماساژ تایلندی

کتاب مبانی ماساژ تایلندی

نسخه الکترونیک کتاب مبانی ماساژ تایلندی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۴,۵۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب مبانی ماساژ تایلندی

ماساژ یک روش درمانی قدیمی و طبیعی است و امروزه بسیار عمومیت یافته و مفید واقع شده است. این امر به دلیل ایمنی و نداشتن عوارض جانبی ماساژ است. از دیگر ویژگیهای ماساژ مسمومیت زا و مضر نبودن آن برای سلامتی بدن است. مهمترین امتیاز ماساژ، تماس گرم آن است. ماساژ سنتی تایلندی تنها مالش عضلات و مفاصل نیست، بلکه مانی پولاسیون نقاط ماساژ در امتداد خطوط غیر قابل رویت بنام «خطوط دهگانه ماساژ تایلندی» یا «خطوط انرژی» نیز است. این خطوط که به زبان تایلندی "Sen Pra Tan Sib" نامیده می‌شود در حدود ۲ سانتی متر زیر پوست قرار دارند و در سرتاسر بدن منتشر می‌شوند. در هنگام فشار بر این خطوط، جریان انرژی داخلی در بدن تحریک می‌گردد. این امر بطور مستقیم ارگان‌ها و غدد بیمار را تحت تاثیر قرار داده و همچنین سموم را از بدن خارج می‌سازد.

ادامه...
  • ناشر نشر دانژه
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 5.12 مگابایت
  • تعداد صفحات ۹۶ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب مبانی ماساژ تایلندی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

تاریخچه ماساژ سنتی تایلندی

تایلند یا سیام کشوری است در آسیای جنوب شرقی، و بین هندوستان و چین واقع شده است.از دیرباز حمل کالا بوسیله کشتی بین هندوستان و چین با گذر از طریق تایلند انجام می شده و کشتی های تجاری همیشه برای در امان ماندن از بادهای موسمی در این سرزمین پهلو می گرفتند. اما اینکار صرفاً محدود به توزیع و تبادل کالا نبوده، بلکه تبادل فرهنگ و روشهای طبی نیز انجام می شده است. بدین سبب، ماساژ و شیوه های طب سنتی تایلندی تلفیقی از روشهای تایلندی، هندی و چینی بوده و متاثراز سایر کشورهای آسیایی است. در زیر چکیده تاریخچه ماساژ و طب سنتی تایلندی ارائه می گردد:
در سال ۱۴۵۵ میلادی، در طی دوره پادشاهی آیوتایا (Ayutthya)، در درون خدمات اداره سلطنتی شاه باروماتریلوکانات(Barommatrilokkanat)، بخش ماساژ تاسیس گردید.
در سال ۱۶۶۱، سیمون لوبر (Simon de Loubere) که رابط فرانسوی دربار سلطنتی تایلند بود، در یادداشت هایش که اولین سند بین المللی در باره ماساژ تایلندی است در مورد نحوه مداوای بیماران از طریق ماساژ اشاره می کند.
در سال ۱۷۶۷ هنگامی که برمه ای ها آیوتایا (پایتخت آن وقت) را به آتش کشیدند و غارت کردند، همه چیز از جمله کتابهای مربوط به طب و ماساژ را نیز سوزاندند.
در سال ۱۸۳۱، شاه رامای سوم دستور جمع آوری دانش کهن در باره طب و ماساژ را در سراسر تایلند و نگهداری آنها را در وات پو (Watpo) صادر کردند. این کتب شامل روشهای طبی، طب گیاهی، و ماساژ بود.
در سال ۱۹۰۶، شاه رامای پنجم فرمان ترجمه کلیه متون طبی را به زبان نوین تایلندی صادر کردند تا در بیمارستان و دانشکده پزشکی سیری راج (Siriraj) تدریس شود. این متون "TamRa PhedSard SongKhore ChaBab Luang" نامیده می شود و شامل کتب مقدس طب و ماساژ است.
در سال ۱۹۵۵، در وات پو (Watpo) دانشکده طب سنتی تایلندی تاسیس شد. در ابتدا، تنها سه رشته شامل روشهای طب تایلندی، داروسازی، و پرستاری ـ مامایی تدریس می شد. دوره های آموزشی ماساژ سنتی تایلندی بعدها و در سال ۱۹۶۲ راه اندازی و تدریس گردید.
در ماه می ۱۹۶۲، دکتر پونل تومیانیم (Moh Ponl Tomyanim)، اولین مدیر دانشکده طب و ماساژ وات پو (Wat po) دوره آموزشی ماساژ را افتتاح کرد.او از بسیاری از اساتید نقاط مختلف تایلند جهت آموزش دعوت بعمل آورد.
در سال ۱۹۹۱، آقای کومتورن تانگترونچیتر (Mr. Kumthorn Tangtrongchitr)، رئیس پیشین انجمن طب و ماساژ وات پو، دانشکده را به تدوین دوره آموزشی استاندارد ماساژ هدایت کرد. در سال ۱۹۹۱ سمینارهای بسیاری در طی ماههای اکتبر تا دسامبر برگزار شد. تمامی ۱۸ استاد ماساژ به این نتیجه رسیدند که خطوط اساسی ماساژ باید بر مبنای ۱۰ خط اصلی ماساژ قرار گیرد. این خطوط باید برای انجام، ساده و مشترک باشد. حرکات کششی و وضعیت های بدنی یوگا نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد تا وضعیت های بدون ضرر انتخاب شود. اینکار به فرد بستگی دارد تا وضعیت های بدنی بیشتر را یاد بگیرد اما در انجام آنها باید احتیاط نماید.

فصل ۱: خطوط دهگانه ماساژ سنتی تایلندی (سن پراتان سیب)

در این فصل با طب و ماساژ سنتی تایلندی، ۱۰ خط اصلی ماساژ (یا انرژی) و علائم و بیماریهای آنان آشنا خواهید شد.

طب سنتی تایلندی

بر طبق نظریه طب سنتی تایلندی، بدن انسان از روح و چهار عنصر خاک، آب، باد و آتش ساخته شده است. معمولاً هنگامی که این عناصر در تعادل باشند، بدن سالم است. با این وجود، اگر هر عنصر با سایر عناصر بطور مناسب کار نکند، بیماری رخ خواهد داد.

بر طبق نظریه طب تایلندی علل زیر می توانند سبب بیماری شوند:
۱- عدم تعادل چهار عنصر اساسی
۲- تغییرات آب و هوایی(تغییرات فصلی)
۳- تغییرات دوره های چرخه زندگی (تغییرات مربوط به سن)
۴- تغییرات چرخه های روز و شب (تغییرات مربوط به زمان)
۵- تغییرات خصوصیات فیزیکی محل زندگی (تغییرات توپوگرافی)
۶- زندگی همراه با رفتارهای نادرست مثل عادات خواب و خوراک غلط و عادات شغلی نادرست.

ماساژ سنتی تایلندی

ماساژ سنتی تایلندی تنها مالش عضلات و مفاصل نیست، بلکه مانی پولاسیون نقاط ماساژ در امتداد خطوط غیر قابل رویت بنام «۱۰ خط اصلی ماساژ» است که مشابه «خطوط انرژی» در طب چینی می باشد. این خطوط که به زبان تایلندی "Sen Pra Tan Sib" نامیده می شود در حدود ۲ سانتی متر زیر پوست قرار دارند و در سرتاسر بدن منتشر می شوند. بر اساس نظریه ماساژ تایلندی، سلامت و تندرستی فرد به تعادل چهار عنصر بستگی دارد. عنصر باد این خطوط را برای جاری شدن و انتقال انرژی در سراسر بدن بکار می گیرد. مسدود شدن جریان باد ممکن است سبب ناراحتی یا در نهایت بیماری شود. در هنگام فشار بر این خطوط، جریان انرژی داخلی (باد) در بدن تحریک می گردد. این امر بطور مستقیم ارگان ها و غدد بیمار را تحت تاثیر قرار داده و همچنین سموم را از بدن خارج می سازد.
برای انجام ماساژ سنتی تایلندی، لازم است فشار نسبتاً زیادی را جهت تحریک نقاط ماساژ بکار ببرید؛ بنابراین، با ماساژ با روغن و ماساژ سوئدی متفاوت است. ماساژ سنتی تایلندی بمانند بازتاب شناسی (Reflexology) است که گاهی اوقات سبب درد می شود. با این حال بعد از آن احساس انرژی مجدد و تازه شدن خواهید داشت.

۱۰ خط اصلی ماساژ تایلندی (Sen Pra Tan Sib)

کتاب مقدس طب سنتی تایلندی بنام "Kampi Rok Nithan KhamChan" توضیح می دهد که در بدن انسان ۱۰خط اصلی ماساژ و در حدود ۷۲۰۰۰ خط فرعی وجود دارد. تمام این خطوط از اطراف ناف منشاء می گیرند و در جهات مختلف سراسر بدن توزیع می شوند. این ۱۰ خط اصلی ماساژ عبارتند از:
۱ـ خط ایتا (Itha): به فاصله یک سانتیمتر (یا ضخامت یک انگشت) از سمت چپ ناف شروع شده و از کشاله و سمت داخلی ران چپ می گذرد، به عقب چرخیده و از ناحیه پشت زانو، ران، باسن، کنار ستون مهره ها وگردن بالا رفته و به سوراخ چپ بینی ختم می شود. این خط نیمکره های مغزی و ارگانهای تنفسی سمت چپ را کنترل می کند. ماساژ نقاط این خط می تواند سردرد را معالجه کند، دمای بدن را تنظیم نماید، و مشکلات تنفسی را در ناحیه سمت چپ بدن درمان کند (تصویر شماره ۱).۲ـ خط پینگ ـ کالا (Ping-Kala): به فاصله یک سانتیمتر (یا ضخامت یک انگشت)از سمت راست ناف شروع شده و از کشاله ران راست می گذرد و به عقب چرخیده و از ناحیه پشت زانو، ران، باسن و کنار ستون مهره ها به سوی مغز و ارگانهای تنفسی سمت راست بالا می رود. ماساژ نقاط این خط می تواند سردرد را معالجه کند، دمای بدن را تنظیم نماید و مشکلات تنفسی سمت راست بدن را درمان کند (تصویر شماره ۲).۳ـ خط سو ـ ما ـ نا (Su-ma-na): به فاصله دو سانتیمتر از بالای ناف و وسط بدن شروع می شود و از درون سینه بطور مستقیم بالا رفته و از مسیر گلو می گذرد و به زبان ختم می شود. این خط ارگانهای داخلی بدن مثل قلب، ریه ها و حس چشایی را کنترل می کند(تصویر شماره ۳).۴ـ خط گالا ـ تاری (Gala-Taree): از وسط بدن و ۱ سانتی متر بالای ناف شروع می شود و به ۴ خط توزیع می گردد، ۲ خط بالایی به بازوها، ساعد، مچ و کف دست ها و انگشتان و ۲ خط پایینی به ران ها، ساق، مچ و کف پاها و انگشتان پخش می شود. این خط حرکت دست ها و پاها را کنترل میکند (تصویر شماره ۴).۵ـ خط هاد ـ سا ـ رنگ ـ سی (Had- sa- rang - si): از سمت چپ بدن و از فاصله ۳ سانتیمتری سمت چپ ناف شروع می شود. به سمت میانی ران و پای چپ رفته و سپس از انتهای پنج انگشت پا می گذرد سپس از سمت بیرونی پای چپ، نزدیک استخوان درشت نی ساق و ران پای چپ ادامه یافته و از دنده های قفسه سینه در سمت چپ بدن بالا رفته و به چشم چپ ختم می شود(تصویر شماره ۵).نظرات کاربران درباره کتاب مبانی ماساژ تایلندی