فیدیبو نماینده قانونی شبکه و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب اینترنت اشیاء

کتاب اینترنت اشیاء
آغاز عصر شبکه

نسخه الکترونیک کتاب اینترنت اشیاء به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب اینترنت اشیاء

ارتباط واژه هزاره سوم است. به هر محصولی که در حوزه فناوری‌های مصرفی نگاه کنید، ارتباط یکی از محورهای اصلی آن است. امروزه، دغدغه مهم متخصصان و تولیدکنندگان حوزه فناوری مرتبط کردن هر چه بیش‌تر انسان‌ها با یکدیگر است. گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و حتی تلویزیون‌های هوشمند همگی راه‌های ارتباطی جدیدی برای ارتباط بیش‌تر انسان‌ها با یکدیگر باز کرده‌اند. پس بعید نیست که در جدیدترین نقطه راهبردی، مرتبط کردن دستگاه‌ها با یکدیگر ذهن دست‌اندرکاران این حوزه را به خود مشغول کند و حتی پا را فراتر نهند و برای گسترش این ارتباط میان دستگاه‌ها، وسایل، اجسام، ساختمان‌ها و خلاصه هر آن‌چه در اطراف خود می‌بینیم، با چالش‌های جدیدی روبه‌رو شوند تا این حوزه به ثمر برسد. اینترنت اشیا (Internet of Things) در سال اخیر ورد زبان شده تا ارتباطات را وارد دوران تازه‌ای کند.

ادامه...
  • ناشر شبکه
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 1.14 مگابایت
  • تعداد صفحات ۸۵ صفحه

بخشی از کتاب اینترنت اشیاء

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:اینترنت اشیاء

آغاز عصر شبکهحق انتشار الکترونیک برای فیدیبو محفوظ است

مقدمه : برای وصل کردن آمدیم...ارتباط واژه هزاره سوم است. به هر محصولی که در حوزه فناوری های مصرفی نگاه کنید، ارتباط یکی از محورهای اصلی آن است. امروزه، دغدغه مهم متخصصان و تولیدکنندگان حوزه فناوری مرتبط کردن هر چه بیش تر انسان ها با یکدیگر است. گوشی های هوشمند، تبلت ها، شبکه های اجتماعی و حتی تلویزیون های هوشمند همگی راه های ارتباطی جدیدی برای ارتباط بیش تر انسان ها با یکدیگر باز کرده اند. پس بعید نیست که در جدیدترین نقطه راهبردی، مرتبط کردن دستگاه ها با یکدیگر ذهن دست اندرکاران این حوزه را به خود مشغول کند و حتی پا را فراتر نهند و برای گسترش این ارتباط میان دستگاه ها، وسایل، اجسام، ساختمان ها و خلاصه هر آن چه در اطراف خود می بینیم، با چالش های جدیدی روبه رو شوند تا این حوزه به ثمر برسد. اینترنت اشیا (Internet of Things) در سال اخیر ورد زبان شده تا ارتباطات را وارد دوران تازه ای کند.

چرا اکنون؟

اینترنت اشیا مفهوم جدیدی نیست. این موضوع در ابتدای دهه ۱۹۹۰ مطرح شد و عبارت Internet of Things در آغاز هزاره سوم بود که برای نخستین بار توسط کوین اشتون به کار برده شد و خود او نیز بعدها در به اوج رسیدن این پدیده نقش مهمی بازی کرد. با این حال، تا پیش از این، محدودیت های زیادی وجود داشت که باعث شد اینترنت اشیا راه به جایی نبرد. فراگیر شدن اینترنت باندپهن، پیاده سازی عملی IPv6 (که اجازه وجود ۳۴۰ تریلیون تریلیون تریلیون آدرس خاص را می دهد)، کاهش هزینه اینترنت، رواج یافتن دستگاه های قابل حمل هوشمند و استفاده از انواع حس گرها در این وسایل، بستر را بیش از هر زمان دیگری مناسب ساخت تا اینترنت اشیا به عمل نزدیک شود.

اینترنت اشیا چیست؟ ساده ترین تعریف از این پدیده ایجاد اتصال میان هر دستگاه و وسیله ای (یا حتی موجودات زنده) با اینترنت (یا با یکدیگر) است.

شبکه جهانی اینترنت را در حال حاضر تصور کنید؛ شبکه ای از چند میلیارد لپ تاپ، تبلت و تلفن همراه. حال به این شبکه جهانی چیزهایی مثل لباس، وسایل خانه، ساختمان و تاسیسات آن، اجزای ماشین آلات صنعتی، حیوانات خانگی و خودتان را نیز اضافه کنید؛ یعنی اضافه شدن ده ها و در مراحل بعدی هزاران میلیارد عضو جدید به این شبکه.

خانه هوشمند، شهر هوشمند، دنیای هوشمند

اینترنت اشیا جریانی طولانی مدت است که در حال حاضر در ابتدایی ترین مرحله آن قرار داریم. شاید بتوان سه فاز اصلی را برای به ثمر رسیدن مرحله نخست در نظر گرفت. در فاز نخست، اشیا برای ما و یکدیگر قابل شناسایی می شوند و به تدریج آدرس خاصی را در شبکه به خود اختصاص می دهند. در این فاز هر شئ اطلاعات خاصی را در خود نگه می دارد، اما این افراد هستند که باید با استفاده از مثلاً اسمارت فون خود این اطلاعات را بیرون بکشند. در فاز دوم، هر وسیله می تواند اطلاعات را در موعد تعیین شده برای کاربر ارسال کند. پس از تکمیل ارتباط میان اشیا و انسان، نوبت به ایجاد ارتباط میان اشیا با یکدیگر است. در فاز سوم، اشیا به طور خودکار و بدون دخالت انسان با یکدیگر ارتباط می گیرند. با تکمیل این سه فاز، مرحله نخست تکامل اینترنت اشیا به اتمام می رسد، اما بهتر است با یک مثال این سه فاز را در عمل بررسی کنیم.

فرض کنید یخچال شما قرار است عضوی از شبکه مربوطه شود و یکی از کارهای این وسیله مدیریت موجودی خود است. یکی از اقلام همیشگی در این وسیله نیز شیر است. در فاز نخست، شیر یکی از اعضای شبکه است که هویتی قابل تشخیص به آن اختصاص داده شده است (مثلاً با یک برچسب RFID)؛ بنابراین کاربر باید هر روز گوشی خود را مقابل یخچال باز نگه دارد و تاریخ مصرف شیر را بررسی کند. در فاز دوم، این خود یخچال است که تاریخ مصرف و موجودی شیر را به طور دائم بررسی می کند و در صورت تمام شدن تاریخ مصرف یا موجودی، به طور خودکار برای گوشی کاربر پیغام ارسال می کند تا وی شیر خریداری کند. در فاز سوم، این اخطار نیز حذف می شود و یخچال در صورت اتمام موجودی شیر، به طور خودکار شیر جدید سفارش می دهد و بدون دخالت کاربر، شیر در خانه تحویل داده می شود.

پس از تمام شدن مرحله نخست، دنیایی از ایده ها است که مقابل توسعه دهندگان قرار می گیرد. مسئله این جا است که هر وسیله ای اطلاعاتی در خود دارد که در شبکه در دسترس وسایل دیگر و صاحب اش است. این وسیله از پیش برای تعامل با یک وسیله خاص دیگر برنامه ریزی نشده، بلکه این اطلاعات در همه وسایل موجود است و این توسعه دهندگان هستند که با خلاقیت خود از این اطلاعات استفاده بهینه می کنند. مثلاً ترازوی متصل به شبکه وزن شما را تحت نظر دارد و اطلاعات مربوط به اضافه یا کمبود وزن شما را در شبکه به اشتراک می گذارد. یخچال نیز این اطلاعات را دریافت و دستور غذایی متناسب را محاسبه کرده و سفارش های مواد غذایی را بر اساس این دستور تنظیم و برنامه غذایی مناسبی به شما پیشنهاد می دهد.

در این مثال، ترازو به طور خاص برای تعامل با یخچال برنامه ریزی نشده بود، بلکه اطلاعات ترازو در شبکه بود و سازنده یخچال از این اطلاعات استفاده خلاقانه کرد. پس از به ثمر رسیدن این مرحله (یا هم زمان با آن) و هوشمند شدن خانه ها، شهر نیز می تواند اجزای خود را به شبکه متصل کند. صنایع مختلف نیز جزئی از این شبکه خواهند بود. از صنایع کلان مانند صنعت نفت یا جنگ گرفته تا صنایع مصرفی مانند صنعت پارچه و حمل و نقل. در این سناریو که پیش بینی زمان به وقوع پیوستن آن واقعاً دشوار است، با یک کره کاملاً متصل و هوشمند روبه رو خواهیم بود. فعلاً باید موانع سر راه نخستین قدم را برداشت؛ موانعی همچون چالش های امنیتی و حریم خصوصی. هک کردن یک وسیله متصل هم می تواند امکان نفوذ به کل شبکه خانه یا شرکت را فراهم کند و هم امکان انجام اعمال خراب کارانه را.
به ویژه این که امروزه با ارزش ترین دارایی در دنیا اطلاعات است. به مثال ترازو باز می گردیم. سناریویی را تصور کنید که ترازوی هوشمند اطلاعات روزانه وزن شما را برای مربی شما در باشگاه بدنسازی ارسال می کند و در آن جا روی این اطلاعات تجزیه و تحلیل صورت می گیرد. این فرآیند بدون شک روی روند پیش رفت شما در این ورزش تاثیر مثبت خواهد گذاشت. اگر باشگاه مذکور این اطلاعات را به شرکت بیمه شما بفروشد، چه خواهد شد؟
یا موقعیتی را فرض کنید که خودروی هوشمند کاربر اطلاعاتی را درباره الگوی رانندگی شما جمع می کند و این اطلاعات از طریق واسطی به شرکت بیمه عمر برسد که احتمال مرگ کاربر مذکور زیاد است؛ زیرا رانندگی او بسیار مخاطره آمیز است. مشکل دیگر نیز حجم عظیم داده تولید شده در این شبکه بزرگ است. علاوه بر این موارد، باید یک استاندارد واحد توسعه داده شود که همه تولیدکنندگان در همه حوزه ها از آن تبعیت کنند تا این شبکه معنای واقعی خود را پیدا کند. آیا این چالش ها قابل حل هستند؟
تا آن زمان باید چه کرد؟

گذشته اطلاعات؛ اطلاعات آینده

آرمان شهری که در آن همه چیز کاملاً هوشمند است و وسایل و روبات ها همچون ارکستری هماهنگ پیرامون ما در حال کار هستند و محیطی امن تر برای زندگی فراهم کرده اند و ما زیر آسمانی آبی و شهری پر از خودروهای پرنده و روبات با بهره وری چند برابر گذشته کار می کنیم. این آرمان شهری است که عموماً در دهه ۱۹۹۰تصویر می شد. در مقابل آن هم کابوس شهری تصویر شد که همه زیر سایه افرادی سلطه جو زندگی می کنند و کوچک ترین حرف و حرکتشان به اطلاعاتی تبدیل می شود که برای «برادر بزرگ» ارسال می شود.

در چنین شهر تیره ای جای مردم و روبات ها عوض شده و مردم برده فناوری شده اند. این تصویر عموماً در دهه نخست هزاره سوم ترسیم می شد. اینترنت اشیا چیزی است که می تواند در قلب هر یک از تصاویر فوق قرار گیرد. البته این تصویرسازی های اغراق شده از آینده فقط مختص دو دهه مذکور نیستند و در دهه های گذشته نیز به تناوب دیده شده اند. واقعیت چیزی خاکستری و میانه از آب در آمده است که هم خوبی ها و هم چالش های خود را دارد. در هر صورت، هیچ فناوری دگرگون کننده ای پشت موانع باز نایستاده و هر چقدر هم که موانع بزرگ و غیرممکن به نظر آمده باشند، رفع شده اند تا فناوری های مختلف به نتیجه برسند. در دوران پس از پیدایش صنعت، فناوری همواره رودی بوده است که هیچ سدی نتوانسته جلوی آن را بگیرد و حرکت آن همواره رو به جلو بوده است. اینترنت اشیا هم پدیده ای است مانند فناوری های انقلابی پیش از این؛ حرکت آغازین کند است و پرمانع. اما سرانجام پس از رفع موانع نخست و سرعت گرفتن، در چشم به هم زدنی زندگی ما را دگرگون خواهد کرد و اگر آماده نباشیم، این دگرگونی طبق میل اتفاق نخواهد افتاد و از کنترل ما خارج خواهد شد. در میان فناوری های دگرگون کننده ای همچون اینترنت، تلفن های هوشمند یا شبکه های اجتماعی، مورد نخست شباهت بیش تری به اینترنت اشیا دارد. پیدایش اینترنت نیز با کندی و موانع گوناگون همراه بود، اما پس از شدت یافتن باعث به وجود آمدن حبابی بزرگ شد که ترکیدن آن باعث تغییرهای بنیادین در شرکت های عظیم شد.

شاید همین الگو را نیز بتوان در حرکت فناوری مورد بحث نیز مشاهده کرد. چنان که از هم اکنون شرکت های نوپایی در حوزه اینترنت اشیا در حال تولد هستند و این تولدها بیش تر و بیش تر هم خواهند شد. پس شاید بتوان گفت که بهترین کار پیش از رسیدن این موج بزرگ، بررسی موارد مشابه در گذشته، مطالعه دقیق تر موضوع، آموزش دیدن و آماده شدن برای آن است. در کتاب پیش رو، سعی کرده ایم اینترنت اشیا را از جهات مختلفی در سطوح سازمانی و مصرفی بررسی کنیم.

تاثیر اینترنت اشیا بر دنیای کسب وکار، شرکت های نوپای این حوزه، محصول های مختلف و چالش های پیش روی این فناوری از موضوع هایی است که در این کتاب مورد توجه قرار گرفته اند. این کتاب پایان ماجرا نیست،بلکه آغاز راهی است که سعی خواهیم کرد به طور مستمر آن را ادامه دهیم تا در کتاب های آینده نیز شاهد مطالبی متنوع درباره اینترنت اشیا باشید.

نظرات کاربران درباره کتاب اینترنت اشیاء

کتاب خوبیه اما به روز تر هم میتونه باشه درکل برای کسی که تازه میخواد با مفاهیم و‌پایه اینترنت اشیا آشنا بشه بسیار مناسبه و‌صد افسوس که این دست کتابها در این زمینه توی فیدیبو واقعا کمه و‌تنها کتابیه ک توی این زمینه تو فیدیبو‌منتشرشده
در 1 سال پیش توسط پیمان فاضلی