فیدیبو نماینده قانونی نشر و تحقیقات ذکر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب چرا، چطور، چگونه

کتاب چرا، چطور، چگونه
جلد پنجم

نسخه الکترونیک کتاب چرا، چطور، چگونه به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۷۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب چرا، چطور، چگونه

مجموعه «چرا،‌ چطور‌، چگونه- جلد پنجم»‌ نوشته سونیتا گوپتا و نینا آگراوال است. این کتاب یکی از بهترین منابع برای پاسخ به سوالات ناتمام جوانان و نوجوانان است. اطلاعاتی که هر روزه در جهان تولید می‌شود بی‌شمار است. در ثانیه هزاران هزار داده جدید به علوم جهان اضافه می‌شود. در جهانی که سرعت به روز شدن اطلاعات کمتر از ثانیه و صدم ثانیه است،‌ ضرورت بالابردن دانش عمومی بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. نوجوانان و جوانان می‌توانند بسیاری از اطلاعات پایه‌ای،‌ جدید و مهم را در مجموعه کتابهای «چرا،‌ چطور،‌ چگونه؟» بیابند و با ناشناخته‌های جهان آشنا شوند. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «ویروس کامپیوتر چیست؟ قدیمی‌ترین شهر جهان کدام است؟ کدام فرمانروایی انگلستان بیش از سایرین سلطنت کرده است؟ خرس عینکی چه نوع جانوری است؟… مجموعه‌ی کتاب‌های شش جلدی «چرا، چطور، چگونه؟» به موضوعاتی مانند معلومات عمومی، علوم و فنون، گیاهان و جانوران، بدن انسان، زمین‌شناسی، نجوم، دانشمندان و اختراعات می‌پردازد. دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال گنجینه‌ای از اطلاعات علمی را برای نوجوانان فراهم کرده‌اند. در این مجموعه به بیش از ۹۰۰ پرسش علمی نوجوانان با زبانی ساده، رسا و صمیمی پاسخ داده شده است. ما می‌دانیم که با خواندن چند صفحه از این کتاب، دیگر آن را زمین نخواهید گذاشت».

ادامه...

بخشی از کتاب چرا، چطور، چگونه

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

۱: معلومات عمومیویروس کامپیوتری چیست؟

امروزه کامپیوترها را تقریبا می توان در همه جا دید. شرکت های بزرگ از کامپیوتر برای ذخیره کردن اطلاعات استفاده می کنند. بانک ها، حساب معاملات و موجودی خود را در کامپیوتر نگاه می دارند. از کامپیوترها در پیش بینی وضع هوا، نشان دادن ضربان قلب و فشار خون و هدایت سفینه های فضایی استفاده می شود. سفرهای فضایی، طراحی موتور هواپیما و اتومبیل، هدایت سلاح های جدیدی مانند بمب های هوشمند و عملکرد هواپیماهای جنگنده پیشرفته، بدون کامپیوتر تقریبا غیرممکنم است. از کامپیوتر به عنوان وسیله ای برای بازی نیز استفاده می شود. علاوه بر این، کامپیوترها هزاران کار دیگر نیز انجام می دهند.
تمام کارهایی که کامپیوتر انجام می دهد، با استفاده از برنامه های نرم افزاری صورت می گیرد. ویروس نیز مانند سایر برنامه های کامپیوتری یک برنامه است؛ با این تفاوت که ویروس یک برنامه مشکل آفرین است. به عبارت دیگر ویروس ها برنامه هایی اند که باعث اختلال در برنامه های کامپیوتری می شوند و حافظه را اشغال می کنند. ویروس های کامپیوتری توسط یک شخص، گروه یا سازمان نوشته می شوند. برخی از شرکت های کامپیوتری با طراحی ویروس ها کسب درآمد می کنند.
ویروس ها از راه های متعدّدی پخش می شوند. آنها ممکن است از طریق شبکه و یا توسط نرم افزارها وارد کامپیوتر شوند. معمولاً هر ویروسی، نام مخصوص به خود دارد. ویروس ها می توانند در نقاط مختلف قرار بگیرند و در آن نقاط، اختلال ایجاد کنند. ویروس های جدید می توانند تمام فایل را آلوده کنند. قسمتی از دیسکت نیز می تواند به ویروس آلوده شود. برخی از ویروس ها نیز اطلاعات داخل رام یا هارد را از بین می برند. ولی اکثر آنها اطلاعات داخل فایل ها را نابود می کنند.
برای از بین بردن ویروس های کامپیوتری از برنامه های ضد ویروس استفاده می کنند. وقتی که یک ویروس جدید وارد کامپیوتر می شود، ممکن است برنامه های قبلی ضد ویروس نتوانند آن را شناسایی کنند. بنابراین باید همیشه از آخرین و جدیدترین برنامه ضد ویروس استفاده کرد.
برای جلوگیری از آلوده شدن کامپیوتر به ویروس باید دیسکت های ناشناخته را وارد کامپیوتر نکنیم و از آنها کپی نگیریم. به علاوه بهتر است هر روز از اطلاعات و آخرین تغییرات و برنامه ها کپی بگیریم تا اگر به دلایلی کامپیوتر به ویروس آلوده شد، اطلاعات قبلی در دسترس باشند.ویروس کامپیوتری برنامه ای است که عملکرد سایر برنامه های کامپیوتری را دچار اختلال می کند.

چگونه می توان از کربن برای سنجش زمان استفاده کرد؟

یکی از روش هایی که برای تعیین عمر فسیل ها مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از موادّ رادیواکتیو است. عناصر رادیواکتیو ضریب تخریب و نیمه عمر ثابتی دارند. این موادّ با سرعت ثابتی تجزیه می شوند و عواملی مثل دما و فشار بر تجزیه آنهعا بی اثر است. تعیین سرعت متوسط تخریب این عناصر مشخص می کند که چه مدّت طول می کشد تا ۵۰ درصد از اتم های عنصر رادیواکتیو تخریب شود. این مدّت، «نیم عمر» نامیده می شود. نیم عمر موادّ رادیواکتیو مختلف، متفاوت است و می تواند بین کسری از ثانیه تا میلیاردها سال متغیر باشد. به این ترتیب با اندازه گیری مقدار مادّه رادیواکتیو در یک فسیل می توان سن آن را محاسبه کرد. کربن ۱۴ یکی از این موادّ است.
جرم اتمی کربن عادی ۱۴ است؛ ولی در طبیعت مقدار بسیار کمی کربن نیز یافت می شود که جرم اتمی آن ۱۴ است. کربن ۱۴ عنصری رادیواکتیو و ناپایدار است. از تجزیه کربن ۱۴ نیتروژن ۱۴ پایدار به وجود می آید.
کربن ۱۴ نیم عمر معادل ۵۷۰۰ سال دارد. این عنصر در جوّ زمین و در اثر بمباران نیتروژن ۱۴ توسط اشعه کیهانی به وجود می آید. کربن ۱۴ پس از تشکیل می تواند با اکسیژن ترکیب شود و دی اکسید کربن بسازد. به این ترتیب، کربن ۱۴ یا رادیواکتیو وارد چرخه کربن و در نتیجه بدن جانداران می شود. نسبت کربن رادیواکتیو موجود در اندام های جانداران به کربن عادی همواره ثابت است. کربن ۱۴ موجود در اندام های جانداران پس از مرگ آنها به طور مرتّب کاهش می یابد. سرعت کاهش مقدار کربن ۱۴ ثابت است. بنابراین با اندازه گیری مقدار کربن ۱۴ باقی مانده در نمونه مورد نظر می توان سن آن را محاسبه کرد. در زمین شناسی سن موادّ آلی موجود در رسوبات با استفاده از همین روش تعیین می شود. در باستان شناسی نیز برای تعیین سن اشیای عتیقه ای که در ترکیبشان کربن موجود است، از این روش استفاده می کنند. سن استخوان های قدیمی، چوب، مومیایی ها و حتّی لباس های قدیمی را نیز به دلیل وجود کربن در آنها می توان با استفاده از این روش تعیین کرد.تخریب کربن ۱۴ رادیواکتیو

هاورکرافت چگونه کار می کند؟

هاورکرافت نوعی وسیله نقلیه جدید است که می تواند هم در خشکی و هم در آب مسافر یا بار را جابه جا کند. این وسیله بدنه ای به شکل قایق دارد و سطح زیرین آن صاف است. هاورکرافت به هنگام حرکت، توسط بالشتکی از هوا که بین بدنه و سطح آب یا زمین به وجود می آید، جلو رانده می شود. این وسیله می تواند با صرف کمترین نیرو در هر جهتی حرکت کند. از آنجا که هاورکرافت روی بالشتکی از هوا می لغزد و جلو می رود، سرعت آن در اثر نیروی مقاومت آب کاهش نمی یابد. به همین جهت سرعت حرکت هاورکرافت در آب بسیار زیاد است و می تواند به ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت برسد. کشتی های عادی نسبت به هاورکرافت ها سرعت کمتری دارند؛ چراکه هنگام حرکت بین بدنه کشتی و آب اصطکاک ایجاد می شود.
هاورکرافت ها علاوه بر آب می توانند در ساحل، زمین های باتلاقی، زمین های هموار و روی یخ نیز حرکت کنند. هاورکرافت نسبت به کشتی معمولی دارای چندین مزیت است. این وسیله به جای حرکت از میان امواج، از روی آنها عبور می کند. هاورکرافت می تواند در هر شرایط آب و هوایی به کار خود ادامه دهد و در صورت یخ زدن آب، روی یخ حرکت کند. هاورکرافت ها می توانند بارهای سنگین را جابه جا کنند. یک هاورکرافت بزرگ می تواند ده ها اتومبیل و ۴۰۰ مسافر را از جایی به جای دیگر منتقل کند. به علاوه، هاورکرافت ها به بندر و لنگرگاه نیز نیاز ندارند.
هاورکرافت در سال ۱۹۵۵ میلادی توسط یک مهندس انگلیسی به نام «کریستوفر کاکرل» ابداع شد. امروزه در اروپا از هاورکرافت ها برای حمل مسافر و اتومبیل استفاده می شود.هاورکرافت روی بالشتکی از هوا که توسط پنکه هایی بزرگ ایجاد می شود حرکت می کند.

آیا می توان هوش را اندازه گرفت؟

بسیاری از دانشمندان هوش را توانایی یادگیری، درک و تجزیه و تحلیل مسائل همراه با حافظه و تخیل خوب معنا می کنند. این بدین معناست که هوش ترکیبی از چندین قابلیت و توانایی است. می دانیم که هوش هر فرد نسبت به فرد دیگر بسته به موارد یاد شده فرق می کند. امّا آیا می توان هوش را اندازه گرفت و سطوح مختلف آن را به طور متمایز از هم تفکیک کرد؟
برای سنجش هوش از تست ضریب هوشی یا IQ استفاده می شود. IQ مخفف دو واژه انگلیسی به معنای ضریب هوشی است. این ضریب در قالب یک عدد ارائه می شود. IQ هر فرد از تقسیم سن ذهنی فرد (سن ذهنی به وسیله تست های استاندارد هوشی به دست می آید) بر سن تاریخی او ضرب در عدد ۱۰۰ به دست می آید. فرمول آن عبارت است از:افراد بسته به امتیاز IQ خود در سطوح مختلف طبقه بندی می شوند. جدول زیر یک طبقه بندی کلی از افراد با IQهای متفاوت است.

جدول طبقه بندیدر گذشته بسیاری از روان شناسان معتقد بودند که هرکس دارای میزان مشخصی هوش ذاتی است. به علاوه آنها اعتقاد داشتند که هوش یک خصوصیت طبیعی و مادرزادی مثل چشمان آبی، بینی نوک تیز و غیره است که با انجام یک تست می توان آن را مشخص کرد. امّا روان شناس فرانسوی، «آلفرد بینت» این عقیده را رد کرد. او تست هایی انجام داد که توسط آنها می شد کودکان باهوش و کودکان کندذهن را از هم تشخصیص داد. نخستین آزمایش های او در سال ۱۹۰۵ میلادی در چند مدرسه فرانسوی انجام شد. در سال ۱۹۱۵ میلادی این تست ها توسط «ویلیام اِسترن» روان شناس آلمانی و «لویس تِرفن» روان شناس آمریکایی، نیز مورد استفاده قرار گرفتند.
بسیاری از روان شناسان معتقدند که تست های هوش، معیارهای خوبی برای تعیین سطح هوش فرد نیستند؛ بنابراین تصویر کاملی از عوامل موثر بر هوش ارائه نمی دهند. به طور مثال برخی از تست ها میزان یادگیری فرد را اندازه می گیرند؛ ولی سرعت یادگیری را مشخص نمی کنند. می دانیم که نیروی ادراک افراد مختلف با هم متفاوت است. انسان ها در توانایی یادگیری و به خاطر سپردن مطالب با هم متفاوت اند. به علاوه، هریک از ما در نحوه استفاده از دانش و تجربه های خود در حل مسائل با هم فرق داریم. به همین جهت تاکنون هیچ تعریف استاندارد و کاملاً پذیرفته شده ای از هوش ارائه نشده است.
به هر حال روان شناسان معتقدند که هوش هر فرد به وراثت و محیط اطراف او بستگی دارد. هر انسانی با توانایی های ذهنی خاصّی متولّد می شود. رشد این توانایی ها بسته به محیط پیرامون فرد ممکن است سریع و یا کند شود. محیط و عوامل اجتماعی نقش مهمّی در شکل گیری هوش فرد ایفا می کنند. کودکی که به خاطر نوع محیط اطرافش به طور مداوم تجربه کسب می کند، سرعت یادگیری بالایی دارد. ولی کودکانی که به خاطر نژاد یا معلولیت های فیزیکی با تبعیض مواجه اند، همچنین کودکانی که مورد تمسخر قرار می گیرند و یا سرکوب می شوند، نمی توانند به خوبی توانایی های ذهنی شان را رشد بدهند و از آنها استفاده کنند. به این ترتیب هوش، برخلاف چشمان آبی رنگ یک خصلت طبیعی نیست. هرگز یک ویژگی و خصلت خاصّ را نمی توان هوش نامید و هیچ عاملی به تنهایی آن را تعیین نمی کند.

تست های هوش برای خودآزمایی:۱. کدام شکل باید در مستطیل خالی قرار بگیرد؟۲. جای خالی را با عدد مناسب پر کنید؟

نظرات کاربران درباره کتاب چرا، چطور، چگونه