در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

۲,۰۰۰ تومان
1.00 $

درباره کتاب

استيون هاوكينگ يكي از بزرگ‌ترين متفكران جهان و فيزيك‌دان نظری برجسته و بي‌مانندی است كه پژوهش‌هایش موجب ترسیم دوباره مدل‌های كيهانی شده است.او در این کتاب هفت گفتار ارائه داده است كه همه چيز را از «مهبانگ» (انفجار بزرگ) تا «سياه‌چاله‌ها» و نظريه ریسمان در برمي‌گيرد.
هاوكينگ سخن خود را با تاريخچه‌ای از انديشه‌ها و انگاره‌ها درباره جهان آغاز می‌كند كه از باور ارسطو به گِرد بودن زمين تا كشف هابل در دو هزار و سيصد سال بعد درباره جهانِ در حال گسترش را در بر می‌گيرد. او به ياری داده‌های فيزيك جديد به بحث درباره نظريه‌هایی چون «آغاز جهان»، ماهيت سياه‌چاله‌ها، و مقوله فضا ـ زمان می‌پردازد و سرانجام پرسش‌هایی را مطرح مي‌كند كه فيزيک جديد هنوز پاسخی به آنها نداده است.
هاوكينگ به عنوان يك دانشمند برجسته و نيز آسان‌‌كننده مطالب علمی برای مخاطبان عام، معقتد است پيشرفت‌هايی كه در فيزيك نظری صورت گرفته بايد نه فقط برای تعداد اندکی دانشمند، بلكه برای توده مردم قابل فهم شود. وی در اين كتاب ما را به سفر اكتشافی شگفت‌انگيزی در كيهان می‌برد.
اين كتاب متعلق به كسانی است كه زمانی به آسمان شب چشم دوخته‌اند و در شگفت آمده‌اند كه در فراسوی آن چه چيزهايی وجود دارد و چگونه به وجود آمده است. با توجه به نادر بودن سیاهچاله‌های آغازین، این احتمال وجود ندارد که یکی از آنها به قدر کافی به ما نزدیک باشد که بتوانیم خود آن را مشاهده کنیم.
اما از آنجا که گرانش موجب می‌شود سیاهچاله‌های آغازین به سوی هر ماده‌ای کشیده شوند،‌ وجود آنها در کهکشان‌ها باید امری بسیار عادی باشد.
اگر این عادی بودن را یک میلیون بار افزایش دهیم، باز نزدیک‌ترین سیاهچاله به ما احتمالا حدود ۶ هزار میلیون کیلومتر، به اندازه فاصله پلوتون تا خورشید، با ما فاصله دارد. در این فاصله شناسایی سیاهچاله‌ای، حتی اگر به طور مستمر ۱۰ هزار مگاوات انرژی گسیل‌ کند، هنوز بسیار مشکل است.
برای مشاهده یک سیاهچاله آغازین، باید چند کوانتوم از پرتو گامای گسیل شده در یک مسیر مشخص را در مدت زمان مناسبی، مثلا یک هفته‌ شناسایی کرد.
در غیر این صورت،‌ این پرتوها به سهولت به صورت بخشی از پرتوهای زمینه درخواهند آمد.
ولی «اصل کوانتوم پلانک» به ما می‌گوید که هر پرتو گاما دارای انرژی بسیار زیادی است،‌ زیرا پرتوهای گاما دارای بسامد (فرکانس) بسیار بالایی هستند...

نظرات کاربران

عالیه
در 2 روز پیش توسط مهرشاد فرمند
با خواندن این کتاب نیم نگاهی به جهان هستی می اندازید و شما را به تفکر ساختارمند ترغیب می کند و جاهایی می توانید آن را استنباط کنید . اما لقمه حاضر آماده دهن کسی نمی گذارد.
در 5 روز پیش توسط بهمن
کتاب بسیار خوبیست، گرچه ترجیح می‌دهم تفکرات این دانشمند را به زبان اصلی و به دور از ورود خواسته یا ناخواسته‌ی بیان و تفکرات مترجم بخوانم.
در 2 هفته پیش توسط محمد سعید حقیقی‌فرد
استیفن هاوکینگ دانشمند موردعلاقه من هست این کتاب هم عالیه????
در 2 ماه پیش توسط mohammad mazloomi
بد نیست کتابش اما انتظاری که از پیشگفتار کتاب برای بسط و گسترش موضوع مهبانگ ازل داشتم رو ندیدم . کاش کتاب بیوفیزیک رو بزارین .ممنون میشم
در 3 ماه پیش توسط نیلوفر بلوکات