در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

۴,۰۰۰ تومان
3.00 $

درباره کتاب

کتاب «بیگانه» نوشته آلبر کامو (۱۹۶۰- ۱۹۱۳)، نویسنده، روزنامه‌نگار و فیلسوف فرانسوی است. او در سال ۱۹۸۷ موفق به دریافت جایزه نوبل شد. هم‌چنین او را به عنوان یکی از متفکران مکتب اگزیستانسیالیسم می‌دانند.
کتاب «بیگانه» که نخستین اثر کاموست داستان مردی را روایت می‌کند که مورسو نام دارد.
او کارمند فرانسوی ساکن الجزایر است، که گرفتار یکسری از رویدادها می‌شود.
مادر مورسو كه در آسایشگاه زندگی می‌کند می‌میرد. مورسو بعد از مدتي با دوستان خود از جمله ماری و رايموند به كنار ساحل ـ نزديك صحرای الجزيره ـ به پيك‌نيك مي‌ر‌وند و با دو مرد عرب كه رايموند از قبل با آنان اختلاف داشته، برخورد می‌كنند و با آنان درگير می‌شوند. مورسو يكي از عرب‌ها را با رولور به قتل می‌رساند، سپس دستگير شده و پس از محاکمه چند ماهه محكوم به اعدام می‌شود.
این داستان از همان آغاز مخاطب از همان آغاز داستان با یک تناقض عجیب روبه‌رو می‌شود. او مورسو و صداقت بی‌چون و چرا در رفتارش را با تمام وجود می‌ستاید اما از تضاد او با جامعه که او را برچسب "بیگانه" زده سخت آزرده‌خاطر می‌شود.
در آغاز کتاب «بیگانه» می‌خوانیم:
«امروز، مادرم مرد. شاید هم دیروز، نمی‌دانم. تلگرافی به همین مضمون از نوانخانه دریافت داشته‌ام. «مادر درگذشت. تدفین فردا. تقدیم احترامات»
از این تلگراف چیزی نفهمیدم، شاید این واقعه دیروز اتفاق افتاده است.
نوانخانه پیران در «مارانگو» هشتاد کیلومتری الجزیره است. سر ساعت دو اتوبوس خواهم گرفت و بعدازظهر خواهم رسید. بدین ترتیب می‌توانم شب را استراحت کنم و فردا ظهر مراجعت کنم. از رئیسم دو روز مرخصی تقاضا کردم که به علت چنین پیش‌آمدی نتوانست آن را رد کند. با وجود این خشنود نبود.
حتی به او گفتم: این امر تقصیر من نیست. جوابی نداد».
این کتاب را جلال آل احمد، نویسنده، مترجم و روشنفکر معاصر، به فارسی ترجمه کرده است. از آثار جلال می‌توان به «زن زیادی»، «مدیر مدرسه»، «نفرین زمین»، «سه‌تار»، «نون و القلم» و «خسی در میقات» اشاره کرد.

نظرات کاربران

ب نظرم خیلی ارزش وقت گذاشتن نداشت!!! جالب نبود اصلا
در 1 ماه پیش توسط mah .... la
رمان بی نظیر و پر مغزی است براستی که آلبرکامو یک روان شناس فوق العاده و نویسنده ای بزرگ در تاریخ محسوب می شود.
در 2 ماه پیش توسط vza...i77
نمونه ی کتاب دچار مسئله ست. اولا که باید از متن کتاب نمونه بذارین نه از اطلاعات نویسنده..بعد از اطلاعات نویسنده م یه سری حروف نامعلوم نوشته شده
در 2 ماه پیش توسط مرضیه صادقی مهران
فوق العاده است این کتاب. یه شاهکار واقعی. حتما بخونید با ترجمه آل احمد
در 3 ماه پیش توسط mohi hi
داستان در واقع هجویات یک ذهن مالیخولیایی و پوچ است . که ارزش فقط یک بار خواندن و تاسف خوردن برای فردی را دارد که ذهنی مریض دارد .
در 4 ماه پیش توسط mo....deh