فیدیبو نماینده قانونی نشر هومیس و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب زبان بدن

کتاب زبان بدن
دستیابی به افکار دیگران از طریق تعبیر حرکات بدن

نسخه الکترونیک کتاب زبان بدن به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۶,۶۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب زبان بدن

تحقیقات من در این زمینه نشان داد اطلاعات سودمند زیادی راجع به زبان بدن، در دسترس نبوده و با اینکه کتابخانه‌ها و دانشگاه‌ها نتایج چنین تحقیقاتی را بایگانی کرده بودند، این اطلاعات صرفا دست‌نوشته‌هایی از عقاید فرضی افرادی بود که خود تجربه عملی، در طریقه برخورد انسان‌ها با یکدیگر نداشتند. البته این بدان معنی نیست که کار آنها بی‌ارزش است بلکه اکثر این نوشته‌ها بر پایه فرضیات بنا شده و جنبه عملی برای یک فرد عادی ندارد. در نوشتن این کتاب، چکیده‌ای از دستاوردهای محققان پیشرو در علم رفتارشناسی را با تحقیقات مشابه‌ای که در زمینه جامعه‌شناسی، انسان‌شناسی، جانورشناسی، آموزش و پرورش، روانکاوی، مشاوره خانوادگی و هنر فروشندگی انجام شده ترکیب کرده‌ایم. این کتاب همچنین حاوی دستاوردهایی است که از طریق فیلم، تجربیات رو در رو، مصاحبه‌هایی که با هزاران تن از افرادی که آنها را استخدام کرده و تعلیم دادم و یا طی ۱۵ سالِ اخیر به آنها چیزی فروخته‌ام، می‌باشد. این کتاب نه تنها کلام آخر در زمینه زبان بدن نیست بلکه در آن، از هیچیک از فرمول‌های جادویی که کتاب‌های دیگر قولش را می‌دهند نیز استفاده نشده است. قصد ما در اینجا آشنا کردن خواننده، با علائم بدون کلام زبان بدن خود و تأثیر آن بر چگونگی ارتباط مردم با یکدیگر می‌باشد. این کتاب، هریک از علائم و اعضای تشکیل‌دهنده زبان بدن را به تنهایی بررسی می‌کند، هرچند این علائم، به ندرت بدون همراهی دیگر علائم انجام می‌شوند. در عین حال من سعی کرده‌ام از ساده کردن بیش از حد مطلب، خودداری کنم ولی ارتباط بدون کلام، فرایند پیچیده‌ای است که شامل مردم، کلمات، تُن صدا و حرکات بدن می‌باشد. همیشه افرادی خواهند بود که با وحشت ادعا می‌کنند مطالعه زبان بدن و به کار بردن اطلاعات علمی آن و خواندن افکار و اسرار مردم، به قصد سوء استفاده و غلبه بر آنان است. اما این کتاب سعی دارد به خواننده آگاهی بیشتری در زمینه ارتباط با همنوعانش بدهد تا به درک عمیق‌تری از دیگران و درنتیجه خودش، دست یابد. آگاهی از عملکرد هر چیزی، زندگی با آن را آسان‌تر می‌سازد درحالی که عدم آگاهی و نادانی، منجر به خرافات، ترس و انتقاد بیجا از دیگران می‌شود. فردی که به تماشای پرندگان علاقه دارد، آنها را به قصد شکار و یا تزیین منزل خود، تماشا نمی‌کند. به همین ترتیب یادگیری و تبحر در ارتباطات غیرکلامی، هریک از برخوردهایمان را با دیگران، تبدیل به یک تجربه هیجان‌انگیز و به یادماندنی می‌کند. در وهله اول، هدف این کتاب دادن دستورالعمل‌هایی برای فروشندگان، مدیران تجاری و مدیران اجرایی بود ولی طی ۱۰ سالی که تنظیم و تدوین می‌شد، چنان مطالب گسترده‌ای را دربر گرفت که هر کسی بدون در نظر گرفتن شغل و مقام اجتماعی‌اش قادر خواهد بود با استفاده از آن به درک بهتر و عمیق‌تری از ملاقات‌های رو در رو دست یابد.

ادامه...
  • ناشر نشر هومیس
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 6.85 مگابایت
  • تعداد صفحات ۲۲۴ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب زبان بدن

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

چند منشا ابتداییِ زبان بدن

اکثر علائم روابط ابتدایی مردم، در تمام دنیا یکسان است. مردم هنگام خوشحالی لبخند می زنند و هنگام غم یا عصبانیت گره به ابروان می اندازند. سر را به علامت تایید تکان دادن نیز امری است جهانی و احتمالاً یک رفتار ذاتی می باشد زیرا این رفتار در نابینایان مادرزادی هم مشاهده می شود. همچنین گرداندن سر به سمت چپ و راست، علامت نفی است که آن نیز در تمام نقاط دنیا یکسان است. به نظر می رسد این یک رفتار اکتسابی آموخته در دوران نوزادی باشد. زیرا هنگامی که نوزاد به اندازه کافی شیر خورده باشد، به منظور پس زدن پستان مادر، سر خود را به راست و چپ می گرداند. همچنین وقتی با قاشق به کودکی غذا می دهیم هنگامی که سیر می شود، سر خود را به راست و چپ حرکت می دهد تا از غذا خوردن امتناع کند و از این راه او به سرعت یاد می گیرد از این حرکت تکان دادن سر، برای نشان دادن مخالفت و نفی استفاده کند.
منشا تکامل بعضی از حرکات و ژست های ما می تواند تا گذشته حیوانی ما به عقب برود. برای مثال نشان دادن دندان، یک ژست خصمانه برای اغلب حیوانات محسوب می شود و هنوز توسط انسان امروزی به صورت پوزخند همراه دیگر حرکات خصومت آمیز استفاده می شود، هرچند او در هنگام مبارزه، از دندان خود استفاده نمی کند. لبخند زدن در اصل، یک عمل تهدیدآمیز بوده ولی امروزه از آن در رابطه با حرکات دوستانه و برای نشان دادن لذت، استفاده می شود.تصویر ۱ ـ شانه بالا انداختن

یک مثال خوب از حالت های مشترک در جهان «شانه بالا انداختن» است که برای ابراز بی اطلاعی آن را به کار می برند. این یک حالت چندگانه است که از سه قسمت تشکیل می شود: مشت های باز، شانه های بالا انداخته و بالا بردن ابرو.
همان طور که زبان کلام در فرهنگ های مختلف، متفاوت است، بعضی از علائم غیرکلامی نیز می تواند متفاوت باشد. در حالی که یک ژست یا حالت در میان مردمِ متعلق به یک فرهنگ، رایج و دارای مفهوم مشخصی می باشد، می تواند در فرهنگی دیگر، فاقد معنی و یا حتی دارای مفهوم دیگری باشد.
برای مثال تعبیر فرهنگی سه علامت دست را درنظر بگیرید: علامت حلقه، علامت شستِ دست و علامت «V».

علامت حلقه یا «OK»

این علامت در امریکا در اوایل قرن نوزدهم ظاهرا توسط روزنامه ها که در آن زمان علاقه زیادی به مخفف کردن کلمات داشتند، رایج شد. عقاید زیادی در مورد اینکه «OK» مخفف چه کلمه ای است، وجود دارد ولی راجع به هیچیک اطمینان قطعی وجود ندارد، هرچند به نظر می رسد علامت حلقه، نشانه «O» در «OK» باشد. مفهوم علامت «OK» در کشورهای انگلیسی زبان، مشترک است در حالی که آن به سرعت در اروپا و آسیا نیز رواج یافته، در بعضی از نقاط معنی متفاوتی دارد. برای مثال در فرانسه معنی «صفر» یا «هیچ» می دهد، در ژاپن به معنی «پول» و در برخی کشورهای اطراف مدیترانه به معنی «عدم مردانگی» می باشد.تصویر ۲ ـ همه چیز روبه راه است

به افرادی که به خارج سفر می کنند توصیه می شود از قوانین مربوط به آن جامعه استفاده کنند و به عبارت دیگر «اگر در رُم هستید مثل رُمی ها عمل کنید» تا از قرار گرفتن در شرایط خجالت آور جلوگیری کنید.

علامت شستِ دست

در بریتانیا، استرالیا و زلاندنو علامت شستِ دست، سه مفهوم دارد: درخواست سواری گرفتن مجانی از وسایل نقلیه، علامت «OK» به معنی اینکه همه چیز رو به راه است و همچنین به معنی «برو پی کارت» که در برخی از کشورها مانند یونان از آن استفاده می شود. بنابراین می توان تصور کرد وقتی یک گردشگر استرالیایی از این علامت برای سواری گرفتن مجانی در آن کشور استفاده می کند با چه مشکلاتی ممکن است روبه رو شود. وقتی ایتالیایی ها می خواهند از ۱ تا ۵ را بشمارند، از علامت شست به معنی ۱ و از انگشت اشاره به معنی ۲ استفاده می کنند در صورتی که اغلب استرالیایی ها، آمریکایی ها و انگلیسی ها از انگشت اشاره برای عدد ۱ و از انگشت میانی برای عدد ۲ استفاده می کنند، در این حالت، علامت شست به معنی عدد ۵ است.تصویر ۳ ـ جای نگرانی نیست

همچنین علامت شست دست در ترکیب با علائم دیگر، مفاهیم دیگری مانند قدرت و برتری را نشان می دهد. در یکی از فصل های بعدی کتاب، نگاه عمیق تری به استفاده از شست دست می اندازیم.

علامت «V»

این علامت در استرالیا، زلاندنو و بریتانیا رایج بوده و برای اهانت به دیگری، از آن استفاده می شود. «وینستون چرچیل»(۱۷) در زمان جنگ جهانی دوم، از آن به عنوان علامت پیروزی استفاده کرد اما کف دستش به سمت مخاطبین و حضار بود ولی استفاده از این علامت در حالی که پشت دست به سمت مخاطبین باشد، مفهوم اهانت آمیزی دارد. در اغلب کشورهای اروپایی، علامت «V» حتی در صورتی که پشت دست به سمت حضار باشد نیز معنی پیروزی می دهد. پس اگر یک انگلیسی که قصد اهانت به یک اروپایی را دارد از این علامت استفاده کند، آن اروپایی با تعجب از خود می پرسد «او به کدام پیروزی اشاره می کند؟» همچنین این علامت در خیلی از نقاط اروپا به معنی عدد ۲ است و اگر شخص اروپایی مورد توهین، در کافی شاپ کار کند، برای آن انگلیسی یا استرالیایی، ۲ فنجان قهوه می آورد.تصویر ۴ ـ برو پی کارت

این مثال ها، نشان می دهند برداشت های اجتماعی نادرست از علائم، می تواند نتایج خجالت آوری داشته باشد. بنابراین همیشه بایستی فرهنگ و رسوم اجتماعی فرد را، پیش از قضاوت کردن علائم و حرکات زبان بدن او، درنظر گرفت. لذا صحبت ما صرفا مختص به بزرگسالان سفیدپوست متعلق به طبقه متوسط می باشد که در کشورهای انگلیسی زبان مانند استرالیا، زلاندنو و بریتانیا زندگی می کنند مگر اینکه خلاف آن ذکر شود.

دسته بندی کردن ژست ها و حرکات

یکی از جدی ترین اشتباهات یک تازه کار در خواندن زبان بدن این است که فقط یک ژست یا حالت را از میان حالت ها و حرکات دیگر بدن، تعبیر یا تفسیر کند. برای مثال خاراندن سر، می تواند معانی متفاوتی داشته باشد مثل: عرق کردن، شک و تردید داشتن، شوره سر، کک یا شپش داشتن، فراموشی یا دروغ گفتن، اینها همه بستگی به حالت های دیگری دارد که در همان زمان رخ می دهد.
مثل هر زبان دیگری، زبان بدن نیز لغات، جملات و نقطه گذاری دارد. هر ژست مثل یک کلمه تنهاست و هر کلمه می تواند چندین معنا داشته باشد. فقط زمانی که شما یک کلمه را در کنار کلمات دیگر، در یک جمله می گذارید معنی دقیق آن مشخص می شود. شخصی که حس تشخیص بالایی دارد، می تواند جملات زبان بدن را به درستی بخواند و آنها را با جملات کلامی آن شخص، مقایسه کند.تصویر ۵ ـ عکس العمل انتقادی

تصویر شماره ۵، یک عکس العمل انتقادی خوشه ای را نشان می دهد. مهمترین علامت آن، دست به صورت بردن است به طوری که انگشت اشاره به صورتِ سربالا روی گونه قرار می گیرد و انگشت دیگر دهان را می پوشاند و انگشت شست در زیر چانه قرار می گیرد. علامات دیگری هم وجود دارد و نشان می دهد که این شنونده، راجع به آن چه می شنود، افکار انتقادی دارد که شامل پا روی پا انداختن و دست روی سینه گذاشتن است.

هماهنگی علائم زبان بدن

اگر شما به عنوان یک گوینده، از شنونده ای که در تصویر شماره ۵ است بخواهید نظرش را درباره آنچه شما گفتید ابراز کند و او پاسخ دهد مخالف است، علائم زبان بدن او با گفته اش هماهنگی دارد، یعنی آنها باهم جور هستند. اما اگر او گفت با سخنان شما موافق است، به احتمال زیاد او دروغ می گوید زیرا گفته وی با حرکاتش مغایرت دارد. تحقیقات نشان می دهند تاثیر علائم غیرکلامی ۵ برابر بیشتر از ارتباط کلامی است و وقتی این دو، باهم هماهنگی ندارند، مردم اغلب بدون توجه به محتوای کلام، روی علائم غیرکلامی تکیه می کنند.
«زیگموند فروید»(۱۸) در یکی از مشاهداتش، از فردی یاد می کند که هنگام اظهار رضایت از زندگی زناشویی اش، ناخودآگاه حلقه ازدواجش را از دست خارج و دوباره به دست می کند. «فروید» از اهمیت آن رفتار به خوبی مطلع بود و بعدها وقتی شنید آن ازدواج با مشکلات زناشویی مواجه شده، تعجب نکرد.
مشاهده خوشه های رفتاری و هماهنگی بین زبان تکلم و زبان بدن، کلیدهای اصلی برای شناسایی رفتار از طریق زبان بدن می باشند.

تاثیر محیط بر رفتار

علاوه بر دقت در خوشه های رفتاری و هماهنگی آن با کلام، شما می بایست به محیطی که آن حرکات در آنجا اتفاق می افتد نیز توجه داشته باشید. برای مثال اگر شخصی در ایستگاه اتوبوس دست به سینه، پا روی پا انداخته و با چانه افتاده، نشسته باشد و یک روز سرد زمستانی نیز باشد، مفهوم حالت او به احتمال زیاد این نیست که حالت دفاعی به خود گرفته بلکه او سردش است. اگر او چنین حالتی را در زمانی به خود بگیرد که سر یک میز و رو در رو با یک فروشنده که سعی می کند چیزی به او بفروشد، نشسته باشد، می توان با اطمینان گفت او حالت دفاعی و منفی به خود گرفته است. در مطالب این کتاب تمام اَشکال زبان بدن و شرایط محیطی مربوط به آنها نیز مطرح خواهند شد و در صورت امکان رفتارهای خوشه ای نیز مورد مطالعه قرار خواهند گرفت.تصویر ۶ ـ سرد، نه دفاعی

سایر عوامل موثر در تعبیر زبان بدن

مردی که هنگام دست دادن با دیگران، شُل دست می دهد به احتمال زیاد، دیگران از طرز دست دادن او این استنباط را می کنند که انسانی ضعیف و کم اراده است. علت این استنباط را در فصل بعدی که راجع به مهارت های دست دادن است پی گیری می کنیم. ولی اگر شخصی مبتلا به بیماری ورم مفاصل دست باشد، در هنگام دست دادن با دیگران، دست خود را شُل می کند تا کمتر درد بگیرد. به همین علت هنرمندان، موزیسین ها، جراحان و افرادی که دارای شغل حساسی می باشند که می بایستی در کار خود از دست هایشان استفاده کنند، بیشتر ترجیح می دهند با دیگران دست ندهند اما اگر مجبور به این کار شوند، شُل دست می دهند تا به دست هایشان آسیبی نرسد.
اشخاصی که لباس های نامناسب یا تنگ می پوشند نیز ممکن است نتوانند از بعضی ژست ها یا حالت ها استفاده کنند. هرچند این شرایط، فقط گریبان گیر تعداد کمی از مردم می شود، با این حال ضروری است ما از محدودیت های جسمی افراد و اثر آن بر حرکات بدنی آنها، آگاهی داشته باشیم.

مقام اجتماعی و قدرت

تحقیقات در زمینه زبان شناسی، نشان داده است رابطه مستقیمی بین مقام اجتماعی، قدرت و نفوذ یک شخص، با محدوده واژگان مورد استفاده او، وجود دارد. به عبارت دیگر هرچه مقام شخص در جامعه، بالاتر باشد، از قدرت تکلم و سخنوری بالاتری برخوردار خواهد بود. تحقیقات در زمینه زبان غیرکلامی، حاکی از این است که میان قدرت تکلم شخص و میزان حرکات و ژست هایی که او برای انتقال پیام خود استفاده می کند، رابطه نزدیکی وجود دارد. این بدان معناست که مقام و قدرت اجتماعی شخص نیز مستقیما با تعداد علائم و حرکات بدنی مورد استفاده او مرتبط است. شخصی که رتبه اجتماعی بالایی دارد، می تواند به راحتی با به کار بردن واژه های مناسب، مفهوم خود را انتقال دهد و بالعکس، فردی که تحصیلات یا مهارت کمتری دارد، به جای کلمات، بیشتر بر حرکات و اشارات، برای انتقال پیام خود، تکیه می کند.
با اینکه در تمام کتاب، مثال های به کار برده شده، بیشتر مربوط به افراد سفیدپوست متعلق به طبقه متوسط می باشد اما می توان گفت به طور کلی هرچه رتبه شخص از لحاظ اجتماعی و اقتصادی بالاتر باشد، تعداد علائم و ژست هایی که به کار می برد، کمتر خواهد بود.
سرعت بعضی از ژست ها و حرکات و وضوح آنها بستگی به سن افراد دارد. برای مثال اگر یک کودک پنج ساله دروغی بگوید، احتمالاً بلافاصله با یک یا هر دو دست، دهان خود را می پوشاند (تصویر شماره ۷). عمل پوشاندن دهان، برای والدین بچه نشانه دروغ گفتن اوست. این حرکت پوشاندن دهان، در طول زندگی آن شخص نیز ادامه می یابد و تنها تغییر، در سرعت انجام آن حرکت است. وقتی یک نوجوان دروغ می گوید، مثل آن کودک، دستش را به صورت می برد ولی به جای اینکه با دست، دهانش را بپوشاند، انگشت خود را به دور دهان می کشد (تصویر شماره ۸). آن دهان پوشانی اولیه، در بزرگسالی سرعت بیشتری می گیرد. وقتی یک بزرگسال دروغ می گوید، انگار مغز او به دست هایش فرمان می دهد تا جلوی خروج کلمات فریبنده را بگیرند، درست همانند آن کودک ۵ ساله و آن نوجوان ولی در آخرین لحظه، دست را از دهان دور می کند و به جای آن، بینی را لمس می کند (تصویر شماره ۹). این درواقع همان عمل پوشاندن دهان در کودکی است که در بزرگسالی بدین گونه رخ می دهد. این یک مثال از حقیقتی است که به مرور زمان، ژست ها و حرکات افراد بیشتر ماهرانه و کمتر آشکار می شوند و به این دلیل است که خواندن ژست های یک فرد ۵۰ ساله، به مراتب مشکل تر از خواندن حرکات یک بچه پنج ساله است.تصویر ۷ ـ بچه در حال دروغ گفتنتصویر ۸ ـ نوجوان در حال دروغ گفتنتصویر ۹ ـ بزرگسال در حال دروغ گفتن

تقلب در زبان بدن

اغلب از ما می پرسند: «آیا می توان زبان بدن را جعل کرد؟» در کل، پاسخ به این سوال «نه» است. زیرا تقلب در زبان بدن، غالبا همراه با ناهماهنگی بین ژست اصلی، علائم ریز بدن و زبان کلام می باشد. برای مثال: مشت های باز، نشانه صداقت است ولی اگر یک متقلب با مشت های باز و صورتی متبسم، به شما نگاه کند، علائم ریز بدن او می تواند شما را از تقلب او آگاه کنند. علائمی مثل تنگ شدن مردمک چشم هایش، بالا رفتن یکی از ابروها و یا لرزش گوشه لب هایش با ژست اصلی او مغایرت دارند و درنتیجه بیننده، حرف آن شخص را باور نمی کند.
به نظر می رسد انسان دارای یک مکانیسم حفاظتی است که هنگام دریافت یک سری پیام های غیرکلامی که با یکدیگر هماهنگی ندارند، فعال می شود. البته مواردی هم وجود داردکه زبان بدن عمدا و برای به دست آوردن منفعت شخصی، جعل می شود، برای مثال در مسابقات ملکه زیبایی، هر شرکت کننده با استفاده از حرکات بدنی که با تمرین و زحمت زیاد آموخته است، سعی می کند که به تماشاچیان حس صداقت و صمیمیت را القا کند. هر شرکت کننده که بهتر تظاهر کند، امتیاز بیشتری از قضات دریافت می کند. اما حتی متبحرترین شرکت کنندگان هم فقط برای مدت زمان کوتاهی می توانند دست به جعل این حرکات بزنند و درنهایت بدن آنها شروع به نشان دادن علائم متفاوت و ضد و نقیض می کند که از کنترل شخص خارج می باشد.
برای مخفی کردن دروغ، از صورت، بیشتر از نقاط دیگر بدن استفاده می شود. ما برای مخفی کردن دروغ مان، از لبخند، چشمک و سر تکان دادن استفاده می کنیم ولی متاسفانه علائم بدنی ما حقیقت را آشکار می کند. این درواقع از عدم هماهنگی بین حالات بدن و علائم صورت به وجود می آید. مطالعات انجام شده بر روی علائم صورت، به نوعی یک هنر محسوب می شود که البته در این کتاب، راجع به آن صحبت خواهد شد.
به طور خلاصه، جعل یا تقلب زبان بدن، در درازمدت مشکل است. همان طور که بعدها خواهید دید، بهتر است برای ارتباط با دیگران، از علائم مثبت و حرکات باز، استفاده کنید و از حرکاتی که ممکن است به دیگران علامت منفی دهد استفاده نکنید. این کار می تواند ارتباط شما را با دیگران بهتر کند و دیگران شما را بیشتر قبول داشته باشند.
مشکل اصلی در دروغ گفتن، این است که ضمیر ناخودآگاه ما، به صورت خودکار و مستقل از دروغ های کلامی ما، فعال می شود. به همین دلیل افرادی که به ندرت دروغ می گویند، به راحتی دستشان رو می شود هرچند دروغ شان باورکردنی باشد. در همان لحظه ای که آنها شروع به دروغ گفتن می کنند علائم ضد و نقیضی در بدنشان ظاهر می شود و به ما این حس را می دهد که آنها دروغ می گویند. به هنگام دروغ گفتن، ضمیر ناخودآگاه، امواج عصبی ارسال می کند که ممکن است به صورت علائم بدنی که با گفته های شخص مغایرت دارند، ظاهر شوند. افرادی که شغل آنها ایجاب می کند دروغ بگویند مانند هنرپیشه ها، گویندگان تلویزیون و وکلا به قدری حرکات بدنی خود را تحت کنترل دارند که به سختی می توان به دروغ شان پی برد.
آنها حرکات خود را از یکی از این دو راه تصحیح می کنند: اول، آنها روی حرکات صحیح تمرین می کنند و این کار در صورتی موفقیت آمیز است که آنها این حرکات را به دفعات و در مدت زمان طولانی تمرین کرده باشند. دوم، آنها سعی می کنند اکثر حرکات بدنی را حذف یا خنثی کنند یعنی سعی می کنند در حین دروغ گفتن، از هیچ حرکت مثبت و منفی استفاده نکنند اما این روش نیز بسیار دشوار است.
این آزمایش ساده را در یک فرصت مناسب انجام دهید: به یکی از آشنایان عمدا دروغ بگویید و در حالی که بدن شما کاملاً در معرض دید اوست، سعی کنید علائم بدن خود را خنثی کنید. با اینکه حالات اصلی بدنتان، آگاهانه تحت کنترل است اما تعداد زیادی حرکات و علائم ریز، هنوز قابل مشاهده هستند. آنها شامل لرزش عضلات صورت، انبساط و انقباض مردمک چشم، عرق کردن ابروها، سرخ شدن گونه ها، افزایش پلک زدن ها و خیلی از حرکات کوچکی که حاکی از دروغگویی شماست، می باشد. تحقیقات با استفاده از دوربین های حرکت آهسته، نشان می دهند این حرکات ریز، در یک صدم ثانیه اتفاق می افتد و فقط افرادی مانند مصاحبه گرها، فروشنده ها و افرادی که حس تشخیص بالایی دارند، قادر به شناسایی این علائم کوچک در حین گفتگو یا مصاحبه می باشند. بهترین مصاحبه گرها و فروشنده ها آنهایی هستند که به طور ناخودآگاه، توانایی خواندن حرکات ریز را در ملاقات های رو در رو، توسعه داده اند.
بنابراین مشخص است که یک دروغگوی موفق، می بایست سعی کند تا بدن خود را از دید دیگران مخفی و یا دور نگه دارد. به همین دلیل است که پلیس در هنگام بازجویی، متهم را روی صندلی در فضای باز و زیر نور شدید قرار می دهد تا تمام حرکات او به خوبی قابل مشاهده باشد. طبیعتا برای فردی که پشت میز نشسته باشد دروغ گفتن راحت تر است زیرا قسمتی از بدن او قابل مشاهده نیست. هرچند بهترین راه دروغ گفتن، از پشت تلفن می باشد.

چگونه حرکات زبان بدن را بیاموزیم؟

روزانه حداقل ۱۵ دقیقه از وقتتان را صرف مشاهده و مطالعه زبان بدن دیگران کنید و بر ژست ها و حرکات بدن خود نیز کاملاً واقف شوید. بهترین مکان ها برای خواندن زبان بدن، جایی است که مردم یکدیگر را ملاقات می کنند. فرودگاه مکان ایده آلی برای مشاهده تمام و کمال ژست های مردم است. مردم در آنجا احساساتی نظیر اضطراب، خشم، شادی، بی صبری و غم را به وضوح با زبان بدنشان به نمایش می گذارند. میهمانی ها و ملاقات های تجاری نیز برای این کار مناسب هستند. وقتی شما در هنر خواندن زبان بدن خبره شوید می توانید به یک میهمانی رفته، در گوشه ای بنشینید و با مشاهده زبان بدن دیگران، خود را سرگرم کنید. تلویزیون نیز یکی از منابع ایده آل برای یادگیری زبان بدن است. صدای تلویزیون را قطع کنید و سپس سعی کنید با تماشای تصاویر، به موضوع پی ببرید. هرچند دقیقه، دوباره صدا را به تصویر اضافه کنید تا ببینید آیا بدن خوانی شما درست بوده یا خیر. به زودی شما می توانید یک برنامه تلویزیونی را بدون صدا مشاهده کنید و آن را درست درک کنید، کما اینکه ناشنوایان نیز این کار را می کنند.نظرات کاربران درباره کتاب زبان بدن

:)
در 2 ماه پیش توسط sha...377
خوب بود
در 2 ماه پیش توسط sha...377
خیلی جامع و قابل فهم👍
در 2 ماه پیش توسط dos....sh