فیدیبو نماینده قانونی راشین و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب كتاب كوچک بزرگ انسان موفق - جلد اول

کتاب كتاب كوچک بزرگ انسان موفق - جلد اول
آموزش‌های يی‌چينگ برای استفاده از حال و ساختن آينده

نسخه الکترونیک کتاب كتاب كوچک بزرگ انسان موفق - جلد اول به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

درباره کتاب كتاب كوچک بزرگ انسان موفق - جلد اول

یی‌چینگ یا «کتاب دگرگونی‌ها» که بعضی آن را منبع اصلی کتاب‌های خودیاری می‌دانند یکی از کهن‌ترین کتاب‌های جهان است. فرزانگان شرق و غرب، از عهد باستان تا کنون، از کنفوسیوس گرفته تا یونگ و هسه این کتاب را ستوده‌اند. مردم چین از دیرباز در مهم‌ترین تصمیم‌گیری‌های زندگی با یی‌چینگ همچون استادی بزرگ مشورت می‌کنند و با فال گرفتن از راهنمایی‌های او بهره می‌گیرند. یی‌چینگ شرایط را چنان که هست توضیح می‌دهد و روش تصمیم‌گیری درست را بسته به شرایط موجود بیان می‌کند، اما نهایتاً این خود انسان است که با تصمیم‌ها و کارهایش آینده خود را شکل می‌دهد. یی‌چینگ در ۶۴ متن خود عصاره فلسفه ین و یانگ را در بر دارد و گنجینه‌ای است از راز و رمزها و آموزش‌هایی که در مجموع یک فلسفه عملی منسجم و روشنگر را تشکیل می‌دهد. از همین رو بر آن شدیم تا تعلیمات این کتاب بی‌نظیر را از خلال متن بیرون کشیده و با زبانی ساده و امروزی که برای گروه بزرگ‌تری از خوانندگان قابل استفاده باشد تدوین کنیم. این کار موجب می‌شود که جویندگان بتوانند بدون گرفتن فال و بدون نیاز به دانش تفسیر و تأویل متن یی‌چینگ، آموزش‌های کلان آن را با صرف کم‌ترین زمان و انرژی بیاموزند و مستقیماً در زندگی شخصی، حرفه‌ای و اجتماعی خود به‌کار بگیرند. جلد اول مجموعه حاضر دربرگیرنده آموزش‌هایی است که از خلال ۳۲ متن اول یی‌چینگ بیرون کشیده شده‌اند. این کتاب به ما می‌آموزد که «انسان موفق» کیست و چه ویژگی‌هایی دارد. با ایجاد و حفظ این ویژگی‌ها در منش و روش خویش، هر کسی که واقعاً طالب موفقیت باشد و حاضر باشد بهای آن را بپردازد می‌تواند به یک «انسان موفق» تبدیل شود. یی‌چینگ سرشار از آموزش‌هایی است که محدوده زمانی و مکانی ندارند. اما این آموزش‌ها را باید در هر دورانی به زبان روز برگرداند.

ادامه...
  • ناشر راشین
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 0.34 مگابایت
  • تعداد صفحات ۱۲۵ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب كتاب كوچک بزرگ انسان موفق - جلد اول

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

یی چینگ و انسان موفق

یی چینگ یا «کتاب دگرگونی ها» که بعضی آن را منبع اصلی کتاب های خودیاری می دانند یکی از کهن ترین کتاب های جهان است. فرزانگان شرق و غرب، از عهد باستان تا کنون، از کنفوسیوس گرفته تا یونگ و هسه این کتاب را ستوده اند.
مردم چین از دیرباز در مهم ترین تصمیم گیری های زندگی با یی چینگ همچون استادی بزرگ مشورت می کنند و با فال گرفتن از راهنمایی های او بهره می گیرند. یی چینگ شرایط را چنان که هست توضیح می دهد و روش تصمیم گیری درست را بسته به شرایط موجود بیان می کند، اما نهایتاً این خود انسان است که با تصمیم ها و کارهایش آینده خود را شکل می دهد.
یی چینگ در ۶۴ متن خود عصاره فلسفه ین و یانگ را در بر دارد و گنجینه ای است از راز و رمزها و آموزش هایی که در مجموع یک فلسفه عملی منسجم و روشنگر را تشکیل می دهد. از همین رو بر آن شدیم تا تعلیمات این کتاب بی نظیر را از خلال متن بیرون کشیده و با زبانی ساده و امروزی که برای گروه بزرگ تری از خوانندگان قابل استفاده باشد تدوین کنیم. این کار موجب می شود که جویندگان بتوانند بدون گرفتن فال و بدون نیاز به دانش تفسیر و تاویل متن یی چینگ، آموزش های کلان آن را با صرف کم ترین زمان و انرژی بیاموزند و مستقیماً در زندگی شخصی، حرفه ای و اجتماعی خود به کار بگیرند. جلد اول مجموعه حاضر دربرگیرنده آموزش هایی است که از خلال ۳۲ متن اول یی چینگ بیرون کشیده شده اند.
این کتاب به ما می آموزد که «انسان موفق» کیست و چه ویژگی هایی دارد. با ایجاد و حفظ این ویژگی ها در منش و روش خویش، هر کسی که واقعاً طالب موفقیت باشد و حاضر باشد بهای آن را بپردازد می تواند به یک «انسان موفق» تبدیل شود. یی چینگ سرشار از آموزش هایی است که محدوده زمانی و مکانی ندارند. اما این آموزش ها را باید در هر دورانی به زبان روز برگرداند.
دشواری بنیادینی که در انجام چنین کاری وجود داشت این بود که تشخیص بدهیم کدام نکات و راهنمایی ها مربوط به شرایط خاص است و کدام جنبه عام دارد. بیان نکته یا راه کاری که فقط در شرایط ویژه ای کاربرد دارد و ارائه آن به عنوان یک آموزش عام که در هر شرایطی باید از آن پیروی کرد نه تنها تحریف یی چینگ است بلکه می تواند برای کسی که آن را به کار می گیرد زیان آور باشد. همین امر تدوین چنین کتابی را بسیار خطیر می کند.
عبارت «انسان موفق» در این کتاب در تمام پاراگراف ها تکرار شده. این تکرار به عمد صورت گرفته و در تلقین آموزه ها نقش اساسی دارد. خواننده مشتاق خودش را با «انسان موفق» یی چینگ یکی می انگارد و همین طور که با جملات کتاب پیش می رود، ویژگی های «انسان موفق» در درونش نقش می بندد و اگر به راستی جوینده موفقیت باشد بی تردید یابنده آن نیز خواهد بود.
«انسان موفق» کسی است که اندیشه، گفتار، رفتار و حتی غرایزش با اصول و قوانین حاکم بر هستی همسو و هماهنگ است. او با «پاک دلی» و «واقع بینی» برای خود هدف و برنامه تعیین می کند و با «صحت عمل» و «ثبات قدم» در انجام کارها پیش می رود و به موفقیت می رسد. «انسان موفق» هم به خودش سود می رساند و هم به دیگران. او از انسان های موفق پیش از خود الگو می گیرد و برای انسان های موفق پس از خود الگو می شود. موفقیت اتفاقی نیست بلکه آموختنی است و هیچ کس یک «انسان موفق» زاده نمی شود. آدم های معمولی اگر مدام منش خود را اصلاح کنند، روش خود را بهبود ببخشند و قدم به قدم پیش بروند، می توانند خود را به یک «انسان موفق» تبدیل کنند.
در جستجوی آموزه ها از متن انگلیسی یی چینگ یا کتاب دگرگونی ها برگردان پراعتبار ریچارد ویلهم و کری اف. بِینز، متن فارسی یی چینگ (کتاب تقدیرات) برگردان بسیار خوب سرکار خانم سودابه فضایلی و بیش از همه از اثر ارزشمند نگرشی ژرف به یی چینگ و مفاهیم آن ترجمه و گردآوری جناب آقای فرامرز جواهری نیا استفاده شده است.

کورش طارمی ـ اشرف رحمانی

انسان موفق با تمام وجود پذیرفته است که سرنوشتش را بیش از هر چیز کارهایی تعیین می کند که خودش انجام می دهد. او مسئولیت زندگی اش را بر عهده گرفته است.
***
انسان موفق می داند که هر دوره ای آغاز و پایانی دارد که به یکدیگر وابسته اند. او دقت می کند تا ببیند چه وضعیتی دارد رو به پایان می رود و چه وضعیتی دارد آغاز می شود و از این بینش در برنامه ریزی های خود استفاده می کند.
***
انسان موفق وقتی اوضاع بر وفق مراد است و شرایط پیرامون او سرشار از قدرت است، فرصت را از دست نمی دهد و خود را برای شرایط سخت تر آینده تا جایی که می تواند آماده، نیرومند و خستگی ناپذیر می کند.
***
انسان موفق معتقد است برای این آفریده شده که کاری انجام دهد یا تغییری ایجاد کند یا حرکتی را تداوم بخشد. او احساس می کند که کارش پایانی ندارد چون جزئی از تغییراتی است که تا ابد ادامه خواهد داشت. این دیدگاه به او انگیزه می دهد.
***
انسان موفق برای اینکه بداند کی باید دست به کار شود و کی نباید اقدامی بکند، سه ویژگی را در خود پرورش می دهد:
اول، خودش را مدام برای انجام کارهای مورد نظرش آماده نگه می دارد تا وقتی دوره مناسب فرا رسید آماده باشد.
دوم، خود را نسبت به نشانه های پیچیده ای که در هر دورانی وجود دارد، مخصوصاً نشانه های آغاز و پایان دوره ها، بسیار حساس می کند.
سوم، توجه می کند که هر عملش چه نتایجی به بار می آورد و او را به چه سَمتی سوق می دهد.
***
انسان موفق می داند که همیشه می شود از نو شروع کرد اما این را هم می داند که این کار گاهی مقرون به صرفه نیست.
***
انسان موفق هدف هایی را انتخاب می کند که هم به نفع خودش باشد و هم به نفع دیگران و می داند که موفقیت های بزرگ فقط با داشتن هدف های بزرگ دست یافتنی می شوند.
***
انسان موفق به اصول متعالی پایبند است و خواسته هایی را دنبال می کند که منافع فراگیر داشته باشد، به همین دلیل نیروهای درونی اش مدام بیشتر می شود و بهتر می تواند از ملاحظات بیهوده و کارهای بی ارزش اجتناب کند.
***
انسان موفق برای دست یابی به موفقیت از افرادی که در زمینه مورد نظرش به موفقیت دست پیدا کرده اند الگو می گیرد.
***
انسان موفق ممکن است زیاد خلاقیت نداشته باشند اما می تواند روی دیگران تاثیر خوبی بگذارد چون «آزاد» و «روشن» فکر می کند.
***
انسان موفق از سرزنش به دور است. نه کسی او را سرزنش می کند و نه او کسی را سرزنش می کند. اگر چنین نباشد نمی تواند روی دیگران تاثیر بگذارد.
***
انسان موفق کمتر مرتکب اشتباه می شود چون روی اعمالش تمرکز دارد و سعی می کند از عمیق ترین شهود درونی خود پیروی کند.
***
انسان موفق مثل مادیان، رام، نرم، متین، سودمند و در عین حال نیرومند و استوار است.
***
انسان موفق گشاده روست و به همین خاطر دروازه نعمت ها به روی او باز است.
***
انسان موفق از طبیعت الگو می گیرد. طبیعت نسبت به شرایط هر فصل حساس است و برای هماهنگ ماندن با آن خود را مدام بازآفرینی می کند و از راه درست به سوی کمال پیش می رود.
***
انسان موفق هم مثل طبیعت گاهی آسیب می بیند اما باز مثل طبیعت خود را به بهترین نحو و باصرفه ترین هزینه بازسازی می کند و بهبود می بخشد.
***
انسان موفق در استفاده از شرایط موجود و دریافت نیروهای فعال هستی برای از قوه به فعل درآوردن استعدادهایش مثل طبیعت «سربه راه و تاثیرپذیر» است.
***
انسان موفق واکنش هایش با قوانین طبیعت هماهنگ است و می گذارد هدایتش کنند. به همین دلیل پندارهای بی ثمر و خواسته های ناممکن به مرور از ذهنش پاک می شوند و هدف های بزرگ تری برایش دست یافتنی می شوند.
***
انسان موفق حالت «واکنش طبیعی» را حفظ می کند و در نتیجه، هم در زندگی خصوصی و هم در زندگی حرفه ای و اجتماعی از تعصب رهاست و احساس اطمینانی که از هماهنگی با سرشت خود پیدا می کند به او آرامش می دهد.
***
انسان موفق هرگز روی توانایی های خود بیش از اندازه حساب نمی کند و به یاد دارد که قدرتی که به درستی هدایت نشده باشد می تواند زیان آور باشد.
***
انسان موفق در امور اجتماعی نسبت به ارزش های سنتی بی اعتنا نیست و برای رسیدن به هدف هایش از کارهای آزارنده و تلاش های تجاوزکارانه پرهیز می کند.
***
انسان موفق وقتی در باره درستی اعمالش در راستای زندگی تعمق می کند، برای پرهیز از برداشت های غلط، به جای منافع شخصی، منافع عمومی را در نظر می گیرد.
***
بسیاری از فضیلت های انسان موفق را می توان در دو چیز خلاصه کرد: «صحت عمل» و «ثبات قدم».
***
انسان موفق عمیقاً می داند که طبیعت هر تلاشی را، چه درست و چه نادرست، پشتیبانی می کند. پس «صحت عمل» را بر «ثبات قدم» اولویت می دهد تا ثبات قدمش او را در راه های نادرست به پیش نبرد.
***
انسان موفق سعی می کند جهان بینی خود را تا جایی که می تواند از محدودیت ها خلاص کند و باورها، آرزوها و برخوردهای خود را گسترش دهد تا غیرشخصی شوند. به این ترتیب «وسعتِ مَشرَب» پیدا می کند.
***
«وسعت مشرب» به انسان موفق در ایجاد و حفظ «واکنش طبیعی» یاری می رساند و منش او را در برخورد با خود (دنیای درون) و دیگران (دنیای بیرون) تعالی می بخشد. و این به نوبه خود راهگشای کسب آرامش و موفقیت است.
***
انسان موفق لاف زن نیست و برتری خود را تا وقتی که لازم نشده نشان نمی دهد.
***
از نشانه های ساده برتری حقیقی این است که انسان موفق همیشه دقت می کند تا همه کارهایش را درست انجام دهد.
***
رفتار و کردار خوب نشان دهنده «زیبایی درون» است. انسان موفق برای رسیدن به خوشبختی حقیقی در زیباسازی درون خود می کوشد و سپس می گذارد رفتار و کردارش به طور طبیعی از آن سرچشمه بگیرد.
***
انسان موفق سعی می کند ذهن و منش خود را چنان گسترش دهد که تمام جهان را در بر بگیرد.
***
انسان موفق وقتی کار نوی را شروع می کند که در آن تجربه ندارد، می داند که در شرایطِ سختِ آغاز کار، حتی با داشتن پشتکار فراوان، کمی سردرگمی اجتناب ناپذیر است و در این شرایط فقط درستکاری بی قید و شرط می تواند جلوی بسیاری از شکست ها را بگیرد.
***
انسان موفق می داند که در امور گوناگونِ انسانی، دوره های نظم پس از دوره های بی نظمی می آید، همان طور که در طبیعت، باران پربرکت پس از طوفان و رعد و برق می بارد. پیشرفت و موفقیت از آن کسی است که طوفان ها را از سر بگذراند.
***
انسان موفق برای اینکه ببیند هدف هایش او را به کجا می رسانند، به کسانی نگاه می کند که به همان هدف ها رسیده اند.
***
انسان موفق نصیحت پذیر است اما اجازه نمی دهد که به طرف هر ایده نیازموده و بی برنامه ای کشیده شود.
***
برای انسان موفق، سختی های شروع یک کار می تواند از شاخص های رشد باشد، چرا که می داند زایش و رشد، رنج و زحمت بسیار به همراه دارد.
***
در صورتی می توانید مثل یک انسان موفق پشتوانه مردمی پیدا کنید و از یاری دیگران بهره مند شوید که مثل او فروتن و سربه زیر باشید.
***
انسان موفق به این فکر نمی کند که بدون کمک و همکاری دیگران راه پیشرفت و موفقیت را متهورانه طی کند.
***
انسان موفق از خطراتی که در انجام کارهای پنهانی وجود دارد باخبر است.
***
انسان موفق باور دارد که موفقیت های بزرگ برآیندِ تلاش های کوچکند.
***
بینش گسترده به انسان موفق این توانایی را می دهد که واقع بینانه مشکلاتش را شناسایی کند و به موقع راه نجات خود را پیدا کند.
***
انسان موفق می داند که با صحت عمل و ثبات قدم همیشه می توان موفقیت های کوچکی به دست آورد، اما برای دست یافتن به موفقیت های بزرگ باید همه شرایطِ لازم نیز فراهم و اوضاع و احوال مساعد باشد. پس نسنجیده و باشتاب کاری را شروع نمی کند.
***
ما همیشه بر مبنای پیش فرض هایی که داریم و نحوه سازمان دهی آنها در ذهن مان تصمیم گیری و عمل می کنیم. وقتی کاری بیش از حد به کندی پیش می رود، مشکلاتی در سر راه قرار دارند که نمی بینیم شان یا آنها را مشکل به حساب نمی آوریم. انسان موفق برای بازشناختن آنها در پیش فرض هایش تجدید نظر و آنها را دوباره سازمان دهی می کند.
***
تا واقعاً طالب نباشیم به نتیجه نمی رسیم و تا معترف نباشیم که چیزی هست که باید آن را یاد بگیریم نمی توانیم چیزی یاد بگیریم. انسان موفق مدام طالب یاد گرفتن است. به این ترتیب، منشش روندی رو به رشد پیدا می کند که بسیار به نفع اوست.
***
انسان موفق برای کمک به جوانان و افراد کم تجربه، شخصیت و منش آنها را پرورش می دهد.
***
برای انسان موفق زندگی یک وضعیت نیست، یک روند است، روندی که تا وجود دارد از حرکت و تغییر باز نمی ایستد. او می داند که بدون راهنمایی و آموزش، روندِ تغییراتِ زندگی می تواند به انحراف کشیده شود.
***
انسان موفق پیش از اینکه در جستجوی آموزش و آموزگار باشد، اطمینان پیدا می کند که برای آموزشی که در جستجوی آن است آمادگی لازم و کافی دارد و واقعاً طالب است که آن را بیاموزد و به کار ببرد.
***
انسان موفق سعی می کند برای خود استادی برگزیند که در موضوع مورد نظرش به طور مسلم برترین باشد.
***
انسان موفق در برابر استاد خود متواضع است و صادقانه و با گشاده رویی از او راهنمایی می خواهد و اگر اندرزهای استاد با پیش فرض های او یا آنچه دلش می خواهد بشنود مطابقت نداشته باشد، به این فکر می کند که اگر خودش جواب را می دانست که دیگر نیازی به پرسیدن نداشت.
***
انسان موفق با استادش بحث و جدل نمی کند و نمی خواهد که هر چه را می گوید با دلیل و برهان اثبات کند، تا صمیمیت شان حفظ شود و حمایت او را از دست ندهد. از طرف دیگر، اگر شاگردش نیز با او زیاد بحث و جدل کند و نیرویش را هدر بدهد، می فهمد که زیاد جدی نیست و بهتر است وقت و انرژی خود را صرف کارها و افراد باارزش تر کند.
***
انسان موفق سعی می کند یاد بگیرد که چطور باید با افراد جنس مخالف مدارا کند و سعی می کند ذهنیت آنها و خواسته ها و نگرانی هایشان را بشناسد.
***
انسان موفق در برابر کسانی که اطلاعات یا قدرت تجزیه و تحلیل شان کمتر از اوست شکیباست و حتی اگر نظرات شان خیلی هم احمقانه باشد هرگز صبر و متانت خود را از دست نمی دهد.
***
انسان های موفق برای دیگران منبع دانش، عشق و الهامند چون انسان را با شناخت همه نقاط قوت و ضعفش می ستایند.
***
انسان موفق با کسی ازدواج نمی کند که وقتی آدم پولداری را می بیند نمی تواند او را رها کند. شخصیت چنین کسی فاقد جنبه های ارزشمند است.
***
بدون داشتن شخصیتی نیرومند و منشی والا نمی توان در زندگی، کار پرمعنایی را به انجام رساند و انسان موفقی شد.
***
اگر کسی در مورد آنچه که واقعاً دارد در زندگی اش رخ می دهد واقع بین نباشد نمی تواند به میزان لازم و کافی چیز یاد بگیرد و انسان موفقی شود.
***
یکی از عوامل خوشبختی انسان موفق «فروتنی» است.
***
انسان موفق به جوانان و افراد زیردست خشونت نشان نمی دهد، هرچقدر هم که نادان و خودسر باشند. افراد بالادست و پایین دست هریک در شانِ جایگاه و سرشتِ خود رفتار می کنند.
***
انسان موفق خوش شانس است و این خوش شانسی نتیجه ثبات قدم اوست.
***
انسان موفق هیچ وقت از کوره در نمی رود. وقتی کسی خشمگین می شود انرژی زیادی را از دست می دهد، انرژی ارزشمندی که باید برای انجام کارهای ضروری و مفید استفاده شود.
***
کسی که از نقاط قوت و ضعف خودش باخبر باشد در مواقع لزوم می تواند بفهمد که چه کار باید بکند و چه کار نباید بکند و بالاخره به یک انسان موفق تبدیل می شود.
***
انسان موفق در محیط زندگی و کار با اعتماد به نفس و خوش رویی به دیگران نیرو می دهد. دیگران نیز متقابلاً با خوش رویی با او رفتار می کنند و به او نیرو می دهند.
***
اگر کسی در باره انسان موفق بدگویی کند، او مستقیماً شروع به دفاع از خودش نمی کند، چون این کار به چیزی که وجود ندارد دامن می زند و آن را مهم جلوه می دهد. عملکرد خوب و درستِ انسان موفق ثابت می کند که آنچه گفته شده راست نیست.
***
انسان موفق سعی می کند از عواملی که در موقعیت او دخیلند، مخصوصاً آنهایی که قدرت شان بیش از توانایی اوست شناخت خوبی داشته باشد.
***
انسان موفق هیچگاه روحیه خود را از دست نمی دهد. او شرایط سخت و نامساعد را مثل یک دوره آموزشی در نظر می گیرد.
***
وقتی برخوردها ستیزه جویانه است انسان موفق کشمکش را تا پایان ادامه نمی دهد چون می داند که پایان خوشی ندارد.
***
گاهی بعضی افراد به خاطر اینکه جهان بینی شان اساساً با ما متفاوت است گفتار یا کردار ما را به گونه ای نادرست تفسیر می کنند. انسان موفق سعی نمی کند این نوع کج فهمی ها را با زور از میان ببرد.
***
انسان موفق هرگز از جایگاهی پایین تر با کسانی که در جایگاه بالاتر نشسته اند و موقعیت او را تحت کنترل دارند نمی جنگد چون این کار مثل این است که با دست خودش بر سر خودش و نزدیکانش بلا نازل کند.
***
پیروزی هایی که درگیری های خصمانه و طاقت فرسای بی پایانی را به دنبال دارند پیروزی های ظاهری و بی معنی هستند. انسان موفق در پی پیروزی های ظاهری نیست.
***
گاهی متوجه می شویم آنچه حقایق جهانی بی چون و چرا می پنداشتیم در واقع برداشت های شخصی ما از اوضاع بوده است. انسان موفق مدام پیش فرض های خود را بازنگری می کند تا به یک هماهنگی درونی پویا برسد.
***
انسان موفق با بخشندگی و کمک به دیگران خودش را توانمندتر می کند.
***
انسان موفق به خاطر درستکاری، مدیریت و انضباط فردی اش در کار گروهی موفق است. کار گروهی به انضباط، سازمان دهی و هدف های درست کارانه نیاز دارد.
***
انسان موفق برای یکپارچه کردن نیروها، چه در خانه، چه در محیط کار و چه در جامعه از روش «بخشندگی» و «پشتیبانی از دیگران» استفاده می کند.
***
انسان موفق هنگام آموزش دیگران مهربان و نرم خوست و می داند که افراد برای تلاش یکپارچه نیاز به تصویری باشکوه و هیجان انگیز از آینده دارند.
***
انسان موفق ارزش های درونی خود را به خوبی می شناسد و از درست بودن آنها اطمینان دارد. از این روست که دیگران نیز به او اطمینان دارند. انسان موفق هرگاه احساس کند که پشتیبانی مردمی را از دست داده است ارزش های درونی خود را بازنگری می کند.
***
انسان موفق از خودمحوری به دور است و می تواند مشکلات بزرگی را، چه در خانه و چه در محیط کار، با همدلی کردن با دیگران و بهره گرفتن از نیروی گروهی از پیش رو بردارد.
***
انسان موفق دیدی جهانی دارد و نیروی گروهی را پایه و اساس نظم و بقا می داند. او این رویکرد را در موارد گوناگون از تحلیل مسائل بزرگ هستی گرفته تا مسائل شخصی و عاطفی به کار می گیرد.
***
از دید انسان موفق، نیروی گروهی نیرویی است که رشد می کند، تغییر و تحول ایجاد می کند و آگاهی می بخشد.
***
انسان موفق کارهایش را سازمان دهی می کند و مراقب است تا انضباط فردی خود را از دست ندهد و به این ترتیب از تیره روزی و پریشانی اجتناب می کند و به طور طبیعی با چیزهایی روبرو می شود که دیگران به آن «شانس» می گویند.
***
وقتی موانع و مشکلاتی که بر سر راه قرار دارند از میان برداشتنی نیستند، انسان موفق عقب نشینی می کند چون می داند که کشمکش سودی ندارد.
***
انسان موفق افراد پَست را به کار نمی گمارد چون این کار پریشانی به بار می آورد. او در انتخاب افراد با نهایت دقت و حوصله عمل می کند و قبلاً تمام بررسی های لازم را انجام می دهد.
***
انسان موفق همانطور که در بیرون به افراد پست میدان نمی دهد، در درون نیز به اندیشه های پست میدان نمی دهد و ایده های جدید را در صورتی می پذیرد که با ارزش های راستینش هم سو باشند.
***
انسان موفق ابتدا خود را با آرمان های بشردوستانه پیوند می دهد و سپس هدف های اصلی خود را برمی گزیند و راه پیشرفت را دنبال می کند.
***
انسان موفق نسبت به نیازها و احساسات دیگران گشاده رو و بخشنده است و از این راه خود را با انسانیت هماهنگ می کند و دارایی ها و نیروهایش را افزایش می دهد.
***
انسان موفق نیز به نظام اجتماع خود وابسته است، صرف نظر از اینکه در چه زمینه ای فعالیت می کند. بستگی های زبانی، خانوادگی، سنتی، گروهی، حرفه ای، سیاسی و... همگی بسترهای رشد و پیشرفت او را فراهم می آورند و او به آنها نیازمند است.
***
انسان موفق در زندگی حس جهت یابی نیرومندی دارد چون آگاهی فردی اش از حس وابستگی به کل آگاهی بشری مایه می گیرد. این دیدگاه به او تصویری گسترده و عمیق می دهد که به طور همزمان شخصیت فردی خودش را در پس زمینه اجتماعی و تاریخی می بیند و با شناخت فرآیند تغییرات فردی و اجتماعی اش می تواند تعیین مسیر کند.
***
انسان موفق مراقب است تا ببیند کی باید جدا بماند و کی زمان همبستگی است.
***
انسان موفق فقط در صورتی مدیریت و رهبری را بر عهده می گیرد که کاملاً مطمئن باشد شایسته ایفای این نقش هست و صحت عمل، مسئولیت پذیری، هدف گرایی و تخصص لازم برای انجام این کار را دارد. او در ارزیابی خودش بسیار واقع گراست.
***
انسان موفق برخوردی بی تکلف و مستقل دارد. به همین دلیل می تواند دیگران را به سوی خود جذب کند و در صورت لزوم انجمنی را گرد آورد.
***
ثبات قدم در صحت عمل فرصت ها را برای انسان موفق فراهم می کند.
***
انسان موفق به آگاهی درونی خود اعتماد دارد و یکپارچگی اش را از دست نمی دهد. به این ترتیب می تواند در راستای باورهای خود به هدف هایی که تعیین می کند برسد.
***
دیگران انسان موفق را تایید می کنند و سعی می کنند در کارها روش او را دنبال کنند. اما او دنبال تایید گرفتن از دیگران نیست و ارزش و بزرگی خود را حفظ می کند.
***
انسان موفق هرگز فراموش نمی کند که کیست و به چه ارزش هایی پایبند است. او هرگز در گروه بندی ها و همدست شدن ها خودش را گم نمی کند.
***
اگر خواهان پیوند، همبستگی و یکی شدن در کاری هستید اما انتظار دارید دیگران اولین قدم را به سوی شما بردارند و به جای آنکه سرسپرده همبستگی باشید در پی آنید که سرکرده دیگران باشید، به نتیجه درست نمی رسید و انسان موفقی نخواهید شد.
***
گاهی برخی جزئیات ناشناخته و گذرای بیرونی هدف ها و برنامه های خوب ما را متوقف می کند. تشخیص چنین شرایطی بسیار مهم است. در این شرایط، انسان موفق از تندروی احتراز می کند و وقت و توانش را صرف بهینه سازی برنامه ها و حفظ روابط و اقتدار خود می کند تا وقتی شرایط مساعد شد حاضر و آماده باشد.
***
انسان موفق وقتی با شرایطی که در آن قرار گرفته آشنایی کافی ندارد، سعی نمی کند راهش را به زور باز کند چون ممکن است با دشواری های غیرمترقبه ای روبرو شود. او پایگاهی را که برایش آشناست و می تواند به خواست خود پیشروی یا عقب نشینی کند از دست نمی دهد تا زمانی که با سرشت وضعیت کنونی اش آشنایی کافی پیدا کند و بتواند با یک برنامه ریزی آگاهانه و مطمئن جلو برود.
***
انسان موفق می داند که جز آگاهی و راستی هیچ چیز نمی تواند جای ترس و هیجان زدگی را بگیرد.
***
انسان موفق با کمک به دیگران قدرتمند می شود و با نفع رساندن به دیگران ثروتمند می شود. شرط لازم موفقیت روحیه همکاری و وفاداری است.
***
پریشانی ها و نابسامانی ها نمی توانند به انسان موفق آسیبی برسانند چون او با روشی درست و منشی خوب عمل می کند و هنگامی هم که دودل است آرامش و سنگینی خود را حفظ می کند و از شتاب زدگی می پرهیزد. امنیت او اتفاقی نیست.
***

نظرات کاربران درباره کتاب كتاب كوچک بزرگ انسان موفق - جلد اول

خیلی خوبه. نویسنده راهنمایی های یی چینگ رو به روشنی بیان میکنه.
در 4 ماه پیش توسط سروش قاضی