فیدیبو نماینده قانونی نشر زریر و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب نقش علوم اعصاب در رهبری

کتاب نقش علوم اعصاب در رهبری

نسخه الکترونیک کتاب نقش علوم اعصاب در رهبری به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۹,۰۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب نقش علوم اعصاب در رهبری

علوم اعصاب کاربردی از یافته‌های آزمایشگاهی استفاده می‌کند تا فرضیه‌ی جدیدی را در مورد پدیده‌ی شگفت‌آور رفتار انسان مطرح نماید؛ فرضیه‌ای با این مضمون که اگرچه انسان‌ها در سراسر جهان در اصل شبیه به یکدیگر هستند اما در عین حال هر یک با دیگری عمیقاً متفاوتند. تحقیقات اخیر علوم مغز و اعصاب مدرن در سازمان‌ها که نشان می‌دهند انسان‌ها اساساً در ابتدا سیستم‌های انرژی و سپس سیستم‌های روانشناختی هستند، فرصتی برای پدید آمدن یک نظریه‌ی کلی در مورد افراد و سازمان‌ها به‌وجود ‌می‌آورند. سوال اصلی تحقیق در مورد مغز در رابطه با ساختار و عملکرد آن بود: «مغز چه شکلی است و هر قسمتش چه کاری می‌کند؟» اما در حال حاضر، علم جدید در قرن بیست و یکم به دنبال این پرسش است که چگونه مغز موفق به اتصال همه چیز با هم و ایجاد حسی یکپارچه از اطلاعات حسی متفاوت می‌شود؟ چقدر فوق العاده می‌شود اگر سازمان‌ها و ملت‌ها نیز بتوانند از ساز و کار اتصالات خود سر درآورند؛ که اگر این چنین شود، اصطکاک‌ها و تعارضات به‌وضوح کمتر خواهد شد.

ادامه...
  • ناشر نشر زریر
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 2.5 مگابایت
  • تعداد صفحات ۳۰۵ صفحه
  • شابک

بخشی از کتاب نقش علوم اعصاب در رهبری

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

پیشگفتار مترجمان

زمانی که ایده ی ترجمه ی این کتاب به ذهن ما رسید، به واسطه ی تخصص و تجربه مان، مشتاقانه به دنبال ارائه ی یک مفهوم کاربردی و تازه برای مخاطبان در هر دو رشته ی علوم اعصاب و مدیریت بودیم. با وجود پیشرفت در حوزه ی علوم اعصاب، مغز و پیچیدگی های آن همچنان برای ما ناشناخته است اما همین یافته ها نیز توانسته است به درک بهتر ما از منشا رفتارهای انسان در ابعاد مختلف مدیریتی و رهبری فردی و گروهی، کمک کند. نویسندگان این کتاب تلاش داشته اند نتایج تحقیقات مرتبط با علوم اعصاب و کاربرد آن را در محیط سازمان و برای رهبران، با زبانی شیوا بیان کنند. در همین راستا و همچنین برای کاربردی تر شدن مفاهیم، در پایان هر فصل بخشی با عنوان «عمل و اندیشه» ارائه کرده اند. البته در کنار این زبانِ شیوا، سختی هایی نیز وجود داشت. با توجه به بین رشته ای بودن کتاب، فهم موضوعات مرتبط با هر رشته برای رشته ی دیگر تا حدی دشوار است. همچنین با توجه به اینکه سه نویسنده در نگارش این کتاب مشارکت داشته اند، یکپارچه نبودن زبان کتاب منجر به تفاوت هایی در نوع گویش برخی قسمت ها شده بود. بنابراین تلاش کرده ایم با ارائه ی توضیحات تکمیلی در پاورقی ها تا حد امکان، دشواری هایی از این دست را برای مخاطبان کاهش دهیم. بر همین مبنا، مطالعه ی این کتاب، روان تر و درک مفاهیم آن آسان تر شده است. علاوه بر آن، برای گزینش معادل های مناسب از مختصصان حوزه علوم اعصاب و رهبری کمک گرفته ایم. امیدواریم مطالعه ی این کتاب برای مدیران و رهبران، استادان دانشگاه، پژوهشگران و همچنین دانشجویان و علاقه مندان در هر دو رشته مدیریت و علوم اعصاب مفید و موثر باشد.

صالح رحیمی - مهدی پورنامداری
پاییز ۹۵

پیشگفتار مولفان برای نسخه ی فارسی

از سال ۲۰۱۵ که برای اولین بار موضوع علوم اعصاب و رهبری مطرح شد، دو اتفاق خوشایند و خاص برای ما رخ داده است: اول آن که اولین حق انتشار خارجی این اثر به ایران واگذار شد و دومین اتفاق این بود که کتاب «نقش علوم اعصاب در رهبری» توسط کتابخانه ی انگلیسی و مدرسه ی تجاری هنلی موفق به دریافت جایزه ی مدال طلای موسسه ی خبرگان مدیریت انگلستان در رده ی مدیریت عملی شد.
در حال حاضر، تلاش ویژه ی صالح رحیمی از نشر زریر برای ترجمه و چاپ کتاب نقش علوم اعصاب در رهبری، جدیدترین فهم در مورد رفتار انسان و رهبری را به یکی از مراکز یادگیری و تمدن باستان به ارمغان آورده است.
علوم اعصاب به عنوان یک زمینه ی در حال ظهور به سرعت در حال توسعه است، به طوری که هنگام اثبات نهایی یک اصل یا در زمان کوتاه پس از آن، ممکن است موضوع دستخوش تغییراتی شده باشد.
و بنابراین علوم اعصاب کاربردی از یافته های آزمایشگاهی استفاده می کند تا فرضیه ی جدیدی را در مورد پدیده ی شگفت آور رفتار انسان مطرح نماید؛ فرضیه ای با این مضمون که اگرچه انسان ها در سراسر جهان در اصل شبیه به یکدیگر هستند اما در عین حال هر یک با دیگری عمیقاً متفاوتند. تحقیقات اخیر علوم مغز و اعصاب مدرن در سازمان ها که نشان می دهند انسان ها اساساً در ابتدا سیستم های انرژی و سپس سیستم های روانشناختی هستند، فرصتی برای پدید آمدن یک نظریه ی کلی در مورد افراد و سازمان ها به وجود می آورند.
سوال اصلی تحقیق در مورد مغز در رابطه با ساختار و عملکرد آن بود: «مغز چه شکلی است و هر قسمتش چه کاری می کند؟» اما در حال حاضر، علم جدید در قرن بیست و یکم به دنبال این پرسش است که چگونه مغز موفق به اتصال همه چیز با هم و ایجاد حسی یکپارچه از اطلاعات حسی متفاوت می شود؟
چقدر فوق العاده می شود اگر سازمان ها و ملت ها نیز بتوانند از ساز و کار اتصالات خود سر درآورند؛ که اگر این چنین شود، اصطکاک ها و تعارضات به وضوح کمتر خواهد شد.

تارا سوارت
کیتی چیس هولم
پل براون

فصل نخست: شیمی همه چیز است

«تر افزار(۱): سلول های مغز انسان یا فرآیندهای فکری در مقایسه یا در برابر سیستم های کامپیوتری».

لغت نامه انگلیسی آکسفورد

تر افزار را می توان خاستگاه بروز رفتارهای انسانی (شیمی مغز و بدن) دانست. امروزه بحث و تبادل نظر در رابطه با سخت افزاری شدن مغز به شکل گسترده ای رواج یافته است. تصویر مدارهای مغز، اتصالات ثابت و پیام ها پس از انتشار سریعاً وارد ذهن می شوند طوری که گویی مغز شبکه راه آهن پیچیده یا شبکه راه سازی، محرک درونی، واکنش بیرونی و سیستم تنظیم کننده ای باهوش است که تمام این فرآیندها را سازمان دهی می کند. اما نه به این شکل، چراکه کل فرآیند به مراتب سیال تر و پیچیده تر از این استعاره ای است که حدس زده می شود.
***
کل فرآیند به مراتب سیال تر و پیچیده تر از این استعاره ای است که حدس زده می شود.
***
به طعم های پیچیده ی خوشمزه ترین غذاهایی که تا به حال چشیده اید و ظرافت شیمیایی روش پخت آن ها بیندیشید که می تواند کام شما را مطلوب کند. همه آن ها مواد شیمیایی دل چسب و لذت بخشی هستند. از سوی دیگر همین مواد شیمیایی هستند که سبب شکل گیری روابط انسانی اثربخشی می شوند و درنهایت به این مسئله بیندیشید که اگر خوشمزه ترین غذاها هم مملو از نمک باشند چه اتفاقی رخ خواهد داد. ویژگی های زایل کننده نمک آن را به مواد شیمیایی شبیه می سازد که مغز را تحت فشارهای روانی مداوم قرار می دهند.
به غذاهای فست فود خوشمزه ای فکر کنید که آغشته به سس کچاپ (گوجه) هستند. غذاهایی که بی هیچ ارزش غذایی تنها برای رفع گرسنگی و بالا بردن میل و اشتیاق وافر به بیشتر خوردن طراحی و پخته شده اند. بدون کشف حواس پیچیده در اینجا، همانند بسیاری از سازمان ها، فرآیند های بشری به صورت کسالت آوری در درون محدوده بسیار اندکی از امکانات قرار می گیرند. دقیقاً همانند این موضوع، در صورتی که فرآیندهای درست شیمیایی مربوط به احساسات و تمایلات افراد شناسایی نشود، افراد درگیر فرآیندهای کسالت آور سازمانی می شوند.
مغز انسان و فرآیندهای تصمیم گیری را می توان بر مبنای احساسات ظریف، پرورش یافته و فرآیندهای پیچیده شیمیایی سازمان دهی مجدد کرد. فرآیندهای پیچیده شیمیایی زمینه ساز شکل گیری هیجاناتی می شوند که برای خلق احساس با هم ترکیب می شوند. این فرآیند در مغز افراد رخ داده و از فردی به فردی دیگر متفاوت است. با استفاده از برخی از روش ها می توان آن را بهبود داد.

شیمی

به رغم پیچیدگی های گسترده در طراحی اتومبیل های امروزی، حرکت همه ی آن ها درنهایت به دو مایع حیاتی بستگی دارد: یکی ماده فرار پالایش شده ای به نام بنزین یا گازوئیل و دیگری روغن. ماده فرار برای ایجاد احتراق و رها شدن انرژی و به حرکت درآوردن پیستون یا چرخاندن تیغه های جت به جرقه نیاز دارد. روغن نیازی به جرقه ندارد، اما میزان روان سازی اش برای آنکه سیستم ها عملکرد خوبی داشته باشند امری حیاتی است.
مایعات دیگری هم وجود دارند (خنک کننده، سیالات هیدرولیکی برای ترمز و هدایت اتومبیل، آب شوینده شیشه اتومبیل و...) که می توانند به کارکرد خوب اتومبیل منجر شوند. تعداد مایعاتی که اغلب مواقع مد نظر قرار گرفته می شوند بسیار بالاست.
همین مسئله در ارتباط با مغز و بدن نیز صادق است. دو سیستم شیمیایی اصلی وجود دارد که رفتار و سلامت ما را تحت کنترل خود دارند. یکی از این دو سیستم بر مغزمان تسلط دارد (درست مثل وجود بنزین در موتور که برای کار کردن به جرقه نیاز دارد). این سیستم، سیستم شیمی اعصاب(۲) مغز است. سیستم دیگر با عملکردی شبیه به روغن، بر بقیه بدن تسلط دارد، در خون به گردش در می آید، با غده های درون ریز مدیریت می شود و به آن سیستم درون ریز(۳) اطلاق می شود. آدرنالین یکی از همین مواد شیمیایی است که بر مغز اثر می گذارد و به آن ماده شیمیایی نورو اِندوکرین(۴) (عصب ها و هورمون ها) گفته می شود. سیستم درون ریز به تمام روش های ممکن کار می کند و بدن را برای کاری که انجام می دهد کارآمد و موثر نگه می دارد. کارکرد این سیستم از اهمیت بالایی برخوردار است. این سیستم درواقع پیام هایی به بدن مخابره می کند و به آن می گوید که چه کاری انجام دهد.
این دو سیستم به دو شکل پیچیده و چندلایه در بدن انسان با هم در تعامل اند و ما درک اندکی از آن ها داریم. اگرچه سیستم اصلی سیگنال دهی الکتریکی بدن انسان شبیه به سیستم سیگنال دهی موجود ساده ای چون اسکویید(۵) (گونه ای از سرپایان) است، اما نیازهای بیشتر و در حال تغییر پستانداران و انسان سبب افزایش تعداد نورون ها و اتصالات در مغز می شود که این نیز سبب شکل گیری مکانیزم های سیگنال دهی بیشتر و روابط متنوع تر میان آن ها می گردد.
این دو سیستم نه تنها در مواقع عادی نیازهای انسان بلکه در شرایطی که فشار روانی، بار یا نیاز غیرمعمولی بر سیستم عصبی وارد می شود هم با هم در تعامل اند (مثل اتومبیلی که در شرایط گرما و غبار شدید سربالایی را بی وقفه حرکت می کند). اگر سیستم ها برای تحمل فشار شدید طراحی شده باشند، با آمادگی کامل این کار را انجام خواهند داد. اما اگر سطح نیاز بالاتر از حد باشد، بخشی از سیستم دچار مشکل خواهد شد.

این مسئله دقیقاً در زندگی مدیران امروزی نیز رخ می دهد.

کتاب حاضر طوری طراحی شده است تا به شما کمک کند به دانش و اطلاعات کافی در مورد نحوه کار سیستم های اصلی مغز و بدن دست یابید. به این ترتیب قادر خواهید بود به شکل بهتری تشکیلات و سازمان ها را مدیریت کنید، بدانید که چه زمان تحت فشار قرار دارند و وقتی عملکرد مطلوب و مناسبی دارند از آن لذت ببرید.
اما رسیدن به این موضوع به هیچ وجه کار ساده ای نیست. مورد مربوط به دکتر الن سالریان(۶) را در نظر بگیرید. او در ارتباط با این موضوع، کتاب مجادله آمیزی موسوم به «ویاگرا برای مغز شما»(۷) به رشته تحریر درآورد [ ۱ ]. در تاریخ ۲۳ آوریل ۲۰۱۲ مقامات پزشکی واشنگتن دی. سی با اعلام این مسئله که سالریان روان پزشک FBI و موسس مرکز علوم عصبی و درد سالریان(۸) است او را با توجه به نگرانی بسیاری از بیمارانش، از تجویز گروه خاصی از مسکن های درد ممنوع کردند. دکتر سالریان هم فوراً این ممنوعیت را به چالش کشید. اما از آوریل ۲۰۱۴ تاکنون، در آماده سازی دفاعیه خود موفق نبوده است و در انتظار گرفتن حکمش است تا بتواند شایستگی و صلاحیت خود را بازیابد.
شاید او مرز میان قدرت آنچه می تواند تجویز کند و پاسخ گویی به نیاز بیماران را آسان تر از شیوه های متعارف پزشکی یافته است. اما تاکید بر شیوه عملش بیانگر این حقیقت است که در نیمه دوم قرن بیستم حجم اطلاعاتی بالایی در مورد تاثیر شیمی اعصاب بدن و قدرت مداخله ای دارو به دست آمده است [ ۲ ].
کتاب دکتر سالریان به طور خاص درزمینه ی افسردگی، نگرانی و واکنش های اضطرابی به نیازهای این سیستم (که می توانند سبب تخریب سلول های مغز، کوتاه شدن عمر و خودکشی شوند) مفید است. مسئله شگفت آور آن است که سیستم زنده می تواند تصمیم بگیرد که ظرفیت زندگی اش را به پایان برساند. این مسئله برای فردی که چنین تصمیمی می گیرد عمل کاملاً منطقی و درستی است حتی اگر برای دیگران غیرمنطقی به نظر رسد و ناگزیر دردها و پریشانی هایی به همراه آورد. در مذهب رواقی(۹) در رم باستان به خودکشی به مثابه کنش نهایی یک فرد منطقی نگریسته می شد. خودکشی مثالی خشن برای مشاهده این مسئله است که مواد شیمیایی مغز در کنترل رفتار ما بسیار قدرتمند عمل می کنند و رفتار مخالف خودکشی هم به همین اندازه قدرتمند است. ظرفیت افراد پرانرژی، فعال و متعهد در برانگیختن روحیه زندگی، انرژی و فعالیت در دیگران هم برجسته و چشمگیر است. درواقع این مسئله کیفیت عمل رهبران خوب را نشان می دهد. شیمی که در دو سوی این طیف و در این دامنه عمل می کند یکی از پیام های اصلی این کتاب است.
پس حالا که علم می داند بدون وجود شیمی در مغز و بدن، هیچ نوع رفتاری هم وجود نخواهد داشت، سوال این است که چه مواد شیمیایی می توانند از این ابهام و پیچیدگی ها بکاهند؟
هنوز به طور کامل مشخص نیست که چطور می توان فهمید در پس تمام رفتارها، شیمی عصبی خاصی وجود دارد که به طور کامل درک نشده است. این مسئله برای ساده ترین و بدوی ترین جانداران سلولی و آن هایی که برنده جایزه نوبل بوده اند نیز یکسان است. شیمی، رفتار ما را می آفریند و پرسش های جالب توجهی مبنی بر این مسئله مطرح می سازد که آیا ما تحت کنترل مغزمان هستیم یا مغزمان تحت کنترل ماست.
شیمی عصبی (تخصص علمی که به شیمی سیستم عصبی مربوط می شود) نشان می دهد که بیش از ۱۰۰ ماده شیمیایی مختلف در مغز کار می کنند. اما برای رسیدن به اهدافمان باید بدانیم که مواد شیمیایی اصلی که رفتارمان را کنترل می کنند انتقال دهنده های عصبی(۱۰) (نوروترانسمیترها) هستند یا هورمون (قاب ۱.۱ و ۱.۲).
***
قاب ۱.۱ انتقال دهنده های عصبی

انتقال دهنده های عصبی دو نوع اند. برمی انگیزانند و یا آرامش می دهند. سیگنال ها را میان سلول های عصبی (نورون ها) منتشر می سازند. مغز از انتقال دهنده های عصبی برای فعال سازی هورمو ن ها، تپیدن قلب، نفس کشیدن با شش ها و هضم غذا در معده استفاده می کند. انتقال دهنده های عصبی می توانند بر حالات خلقی، خوابیدن، تمرکز کردن، ارزیابی و بروز علائم نامطلوبی که تعادل ندارند تاثیرگذار باشند. سطوح انتقال دهنده ها را می توان به طرق مختلف تخلیه کرد. فشار روانی، رژیم غذایی ضعیف، سموم عصب گرا، زمینه های ژنتیکی، مواد مخدر (تجویزی و تفریحی) مثل مصرف الکل، نیکوتین و کافئین سبب می شود این سطوح از دامنه ی بهینه ی خود خارج شوند. برآوردها نشان می دهد که سطوح انتقال دهنده های عصبی در ۸۶ درصد آمریکاییان زیر سطوح بهینه است.
***
قاب ۱.۲ انتقال دهنده های عصبی و هورمون ها

انتقال دهنده های عصبی اصلی عبارت اند از: دوپامین، سروتونین، اُکسی توسین، نورآدرنالین
هورمون های اصلی نیز عبارتند از:
کورتیزول، آدرنالین، تستوسترون، استروژن / پروژسترون
***
مواد شیمیایی با هم کار می کنند. کمی پیش تر، انتقال دهنده های عصبی را با بنزین اتومبیل و هورمون را به روغن و سایر مایعات ضروری برای کار ترمزها یا روشن شدن قطعات متحرک تشبیه کردیم. انتقال دهنده های عصبی برای فعال شدن به یک جرقه (جریان الکتریکی که در سلول عصبی تولید می شود) نیاز دارند. هورمون ها (قاب ۱.۳) بر مبنای نیاز سیگنال های شیمی اعصاب از غدد درونی بدن، مستقیم وارد جریان خون می شوند و مانند تمام مایعات درونی اتومبیل باید در مقادیر و موقعیت های مناسب وجود داشته باشند تا فعالیت ها به شکل موثرتری انجام شوند.
به عبارت دیگر انتقال دهنده های عصبی تحت تاثیر هیجانات، ترشح هورمون ها را تحریک می کنند در حالی که هورمون ها مستقیم روی بدن اثر می گذارند. البته هر دوی آن ها در یک سیستم مسنجم و یکپارچه کار می کنند. ممکن است این مسئله کمی ساده انگارانه به نظر برسد اما نقطه شروع خوبی است.
در بخش های آتی به بررسی این مسئله می پردازیم که هر یک از این سیستم ها چطور عمل می کنند، چطور با هم کار می کنند، مقصود از سیستم انگیزشی چیست و هشت هیجان مربوطه چطور بر تصمیمات آگاهانه و ناآگاهانه و اقدامات هدفمندی که انجام می شوند تاثیرگذار خواهند بود. اگر کسب اطلاع در مورد مغز در قالب یک کلیت واقعاً فکر شما را مشغول خود ساخته است، کنفرانس های استاد بروس هوود(۱۱) در موسسه سلطنتی کریسمس(۱۲) در سال ۲۰۱۱ ارزش اختصاص زمان برای بررسی را دارند [ ۳ ]. به همین ترتیب لرد وینستون نیز ویدئوی کوتاهی در همین زمینه دارد [ ۴ ] که نشان می دهد وقتی فردی در حال یادگیری است، چطور سلول های مغزش رشد می کنند (شاید سازمان یافته تر و باظرافت تر از زندگی واقعی باشد، اما استعاره ی پویایی است که نشان می دهد چطور می توان در قالب راهی برای نشان دادن چگونگی خلق مسیرهای مغز بر این شکاف پل زد).
***
قاب ۱.۳ هورمون ها

هورمون ماده شیمیایی است که پیام هایی را از غدد به سلول های درون بافت ها یا اندام های بدن انتقال می دهد. هورمون ها سطح مواد شیمیایی جریان خون را حفظ می کنند تا روند دستیابی به خودپایداری(۱۳) را تسهیل کنند. هورمون ها بخشی از سیستم درون ریز هستند و توسط غدد ساخته می شوند. این مواد شیمیایی آزادانه در جریان خون به گردش در می آیند و منتظر می مانند تا سلول هدف به دستورالعملی که از سوی سیگنال انتقال دهنده عصبی مخابره می شود واکنش نشان دهد. سلول هدف گیرنده ای دارد که آن را تنها می توان با نوع خاصی از هورمون ها فعال کرد و پس از آن سلول می داند که چطور عملکرد معینی را در دیواره هایش آغاز کند. برای مثال، ممکن است ژن ها فعال شوند یا روند تولید انرژی از سرگرفته شود.
***

نظرات کاربران درباره کتاب نقش علوم اعصاب در رهبری

این کتاب عالی هستش
در 2 سال پیش توسط mas...ehi
عالی
در 2 سال پیش توسط mas...ehi