فیدیبو نماینده قانونی مؤسسه تدوين و نشر آثار علامه جعفری و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب حقوق جهانی بشر و کاوش‌های فقهی‌

کتاب حقوق جهانی بشر و کاوش‌های فقهی‌
مجموعه آثار- ۵

نسخه الکترونیک کتاب حقوق جهانی بشر و کاوش‌های فقهی‌ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب حقوق جهانی بشر و کاوش‌های فقهی‌

فرمول فراگیر قرآن، «همه = ۱ و ۱ = همه»

  • ناشر مؤسسه تدوين و نشر آثار علامه جعفری
  • تاریخ نشر
  • زبانفارسی
  • حجم فایل 5.12 مگابایت
  • تعداد صفحات ۶۹۲ صفحه
  • شابک

معرفی رایگان کتاب حقوق جهانی بشر و کاوش‌های فقهی‌

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:هوالعظیم

پیشگفتار ناشر

طرح موضوع حقوق بشر، با پیدایش انسان، ازدیاد نسل، تشکیل اجتماعات همراه با ظهور علم و صنعت و مفاهیم جدید، ترادف زمانی دارد. در ابتدای ظهور انسان، به لحاظ تعداد جمعیت و وسعت کره زمین، ضرورت طرح موضوع حقوق بشر، هم چون تعریف خود انسان، کم اهمیت بوده است، ولی با افزایش جمعیت و تشکیل جوامع مختلف، مفهوم بشر و حقوق مربوط به او، مورد توجه دانشمندان و حقوق دانان قرار گرفته است. شاید رتبه وجودی و میزان رسالت و وظایف انبیا در طیّ تاریخ هم با این موضوع مرتبط باشد. پیامبر اسلام خاتم انبیاصلی الله علیه وآله، معادلاتِ حقوقیِ انسان ها را برای زمان خود تا قیامت ارائه نموده، معتقد است که این قوانین به نحوی با ذات انسان و هدف گیری های مبدع اصلی سازگاری دارد.
در این مجموعه، استاد محمدتقی جعفری با جهان نگریِ خاصِّ خود، ضمن تعریف مفهوم انسان و بشر در ازمنه مختلف، به حقوق و تکالیف او در ارتباط با دیگران و حق تعالی می پردازد. او نخست اعلامیه حقوق بشر سازمان ملل و دیگر اعلامیه هایی را که در نهایت به این اعلامیه منجر می شود، به دقت بررسی نموده و پس از بیان انگیزه های تدوین آن، با مراجعه به آیات قرآنی و روایات، حقوق بشر از دیدگاه اسلامی را ارائه می کند.
ایشان معتقد است که از دیدگاه اسلامی، هر انسانی، حق حیات شایسته، حق کرامت ذاتی، حق کار و فعالیت، حق تعلیم و تربیت، حق آزادی مسئولانه و حق مساوات در مقابل قوانین را دارد. این حقوق از آن جا ناشی می شود که انسان قابلیت خلافت الهی را دارد و به همین منظور خلق شده است. انسان می تواند هم چون رسول خداصلی الله علیه وآله، جامع و منعکس کننده کلیه اسامی او باشد. مبنای اصلی این حقوق از آن جاست که بنا بر فرمول فراگیر قرآن، «همه = ۱ و ۱ = همه» است:

مِنْ اَجْلِ ذَلِک کتَبْنَا عَلَی بَنِی اِسْرَائِیلَ اَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیرِ نَفْسٍ اَوْ فَسَادٍ فِی الْاَرْضِ فَکاَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَ مَنْ اَحْیاهَا فَکاَنَّمَا اَحْیا النَّاسَ جَمِیعاً. (۱)
و از این جهت بود که ما بر بنی اسرائیل مقرر داشتیم هر کس انسانی را بدون عنوان قصاص یا افساد در روی زمین بکشد، مانند این است که همه انسان ها را کشته است، و هر کس انسانی را احیا کند، مانند این است که همه انسان ها را احیا نموده است.

از لحاظ فیزیکی، انسان اگرچه موجودی متشخّص و محدود است، ولی از بُعد الهی، او مجموعه ای بی نهایت است، زیرا قابلیت عروج به بالاترین مقامات را دارد.
نویسنده در بخش اول این مجموعه می کوشد که اثبات کند حقوق شش گانه یادشده از دیدگاه اسلامی، امری ذاتی بوده، کرامت و شرافتِ ذاتیِ انسان ها، چنین حقوقی را برای او الزام آور می نماید.
وی در مقایسه حقوق جهانی بشر از دیدگاه اسلام با اعلامیه حقوق جهانی بشر از دیدگاه غرب، موادی جامع و پویا را ارائه می کند و در قسمت هایی از این مجموعه، به صورت مفصّل نشان می دهد که حقوق جهانی بشر سازمان ملل نتوانسته است برای مواد ارائه شده، شاخص های مبنایی را به اثبات برساند. در این اعلامیه، معلوم نیست چرا بشر باید چنین حقوقی را دارا باشد و این که چگونه به صِرف انسان بودن، این حقوق و مواد قابل اعطا به اوست.
بخشِ بعدیِ اثرِ حاضر، شامل کاوش های فقهی استاد جعفری است. ایشان نخست تعبّد و تعقل در فقه اسلامی را از دیدگاه جدید و بدیع مورد بررسی قرار می دهد و معتقد است که بر خلاف تصور عامیانه، تعبّد، مبتنی بر تعقل است. وی ابتدا دو مفهوم تعبّد و تعقل را تعریف نموده و می گوید: «هر اندیشه ای که با پیروی از اصول و قوانین ثابت شده به جریان بیفتد، تعقل نامیده می شود». سپس دو نوع احکام اسلامی را بیان می کند:
۱-احکامی که به بیانِ کیفیتِ رابطه میان انسان و آفریننده جهان هستی که خود جزئی از آن است، می پردازد.
۲-احکامی که مربوط به انسان در جهان طبیعت یا انسان های دیگر است.
ایشان با ارائه مستندات قرآنی و روایی اثبات می کند که هر دو نوع احکام، تعارضی با عقل ندارند و تعبّد در عبادات حتماً به دلایل قاطعانه عقلی مستند است. به اعتقاد او: فقه اسلامی برای مدیریتِ حیاتِ دنیوی و اُخرویِ آدمی در مسیر به ثمر رساندنِ شخصیتِ رو به کمالِ او وضع شده است.
در بخش های پایانی این مجموعه، چند اصل و قاعده مهم فقهی که در جوامع فعلی مورد نیاز است، بررسی و تحلیل شده است: اصول و قواعد فقهی، قاعده لا ضرر و ضرار، طهارت اهل کتاب، ذبایح اهل کتاب، حلّیت و حرمت گوشت انواع حیوانات، عدم انحصار زکات در مواد نُه گانه، حرمت سقط جنین، کیفر سرقت، مسئولیت مدنی ناشی از جُرم کودکان بزهکار، امر به معروف و نهی از منکر، و در پایان، حقوق حیوانات در اسلام، از جمله موضوعات مهمی هستند که از دیدگاه ایشان ارائه شده است.
این مجموعه نشان می دهد که چگونه می توان جهان بینی قرآن کریم را که همان گزاره های هستی شناسانه است، در قواعد حقوقی و فقهی که همان گزاره های هستی است، در نظر گرفت. چه، بیش تر آیات قرآن، مربوط به آیات جهان بینی و درصد کمی از آن، مربوط به آیات حقوقی و فقهی است.
محمدتقی جعفری با گستره ذهنی و مطالعات وسیع و دقت نظر خود، توانسته است حقوق و فقه اسلامی را از عینک جهان بینی و جهان نگریِ قرآن ارائه کند و استفتائات و پاسخ های ایشان، این روش بدیع و اسلامیِ ایشان را نشان می دهد.۱. حقوق جهانی بشر

تحقیق و تطبیق در دو نظام: اسلام و غرب

توماس پین:
«اکنون که صحنه های جنگ پایان یافته، و هر کس به امید زندگیِ بهتر به خانه اش برمی گردد، من نیز اجازه می خواهم به این مطلب پایان دهم. وقایع آمریکا را از ابتدا تا انتها قدم به قدم با شوق و صمیمیت دنبال کردم و از این پس در هر کشور و سرزمین دیگر باشم، به خاطر سهمی که در این امر مهم (آزادی و استقلال آمریکا) به عهده گرفتم و شرافتمندانه انجام دادم، افتخار خواهم کرد و طبیعت و خدای بزرگ را شاکرم که در من این نیرو را نهاد تا بتوانم به عالَم بشریت خدمت کنم.»
***
ولی آقای توماس پین! افسوس!
افسوس که [در اثرِ] آزادی و پیشرفتی که شما در بنیان نهادن شان در آن سرزمین زحمت کشیدی، امروز قدرتمندانِ قدرت پرستِ آن سرزمین را هوای سلطه گری بر همه روی زمین و سلب آزادیِ مردم به سر زده است.

از دست نوشته های علامه محمدتقی جعفری

نظرات کاربران درباره کتاب حقوق جهانی بشر و کاوش‌های فقهی‌