در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

۷,۵۰۰ تومان
4.75 $

درباره کتاب

کتاب «مگه تو مملکت شما خر نیس؟» نوشته عزیز نسین (۱۹۹۵-۱۹۱۵)، نویسنده، طنزنویس و مترجم اهل ترکیه است.
بیشتر آثار او، هجویه‌ای است در برابر نابرابری‌های جامعه ترکیه و دشواری‌های زیستی مردم، او موفق به دریافت بیش از ۲۳ جایزه در طول عمر خود شده و کتابهایش به بیش از ۳۰ زبان نیز ترجمه شده ‌است.
این کتاب به همراه دو عنوان دیگر، مجموعه‌ای از بهترین آثار و داستان‌های کوتاه اوست، که به زبانی طنز قدرت حاکمان را نشانه گرفته است.
در بخشی از کتاب «مگه تو مملکت شما خر نیس؟» می‌خوانیم:
«خیلی بی‌کار مانده‌ام سلیم افندی. به هر جا برای کار می‌روم دست خالی برمی‌گردم. راضی‌ام جایی دربانی، آبدارچی‌ای، چیزی بشوم. آن هم گیر نمی‌آید... پنج سر عائله دارم. توی این دوره و زمانه سیر کردنِ این همه شکم مگر شوخی است؟ اجاره‌خانه از یک طرف، خورد و خوراک از طرف دیگر، طلبکارها از آن یکی طرف؛ دیگر دارم دیوانه می‌شوم. پس‌انداز هم که ندارم. تازه، اگر هم داشته باشم به چه دردی می‌خورد سلیم افندی؟ قدِّ کوه هم اگر باشد تمام می‌شود. هر چه داشتیم فروختیم و خوردیم. مدام با خودم می‌گویم خدایا، چه‌کار باید بکنم. دیگر از دوست و آشنا کسی نمانده که ازش قرض نگرفته باشم. دری نمانده که نزده باشم. دیگر از خودم هم خجالت می‌کشم. راستش از بی‌عرضگی خودم هم حرص می‌خورم. هر کسی را نگاه می‌کنی، راه پول درآوردن را پیدا کرده دارد زندگی‌اش را می‌کند. من چه آدم بی‌عرضه و دست و پا چلفتی‌ای بوده‌ام. مثل سگ پشیمانم از این‌که از کار قبلی‌ام بیرون آمدم. حالا خوب است که خودم بیرون نیامدم، بیرونم کردند... می‌دانی، نُه سال بود توی آن کارخانه کار می‌کردم. صاحب کارخانه مجبور شد کارخانه را تعطیل کند. مواد اولیه از خارج نمی‌آمد. خوب آن بی‌چاره هم حق داشت. یکدفعه هم تعطیل نکرد. اول نصف کارگرها را بیرون کرد. بعد کارمندها را یکی‌یکی، دو تا دو تا راهی کرد. آخرسر هم قفل را به در کارخانه زد».

نظرات کاربران

مسخره ترین کاریه که تا به حال از عزیز نسین خوندم . بعیده ازش . فقط اتلاف وقت بود.
در 8 ماه پیش توسط adm...010
عالی ولی فوق العاده گرون
در 11 ماه پیش توسط کسری عنصری نژاد
عالی
در 11 ماه پیش توسط محمدرضا باستانى پور