در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

چرا شکست فیدیبو رؤیای جماعتی شده است؟ / مجید قاسمی

 

این یادداشت را می‌نویسم چرا که فیدیبو اعتقاد دارد، راستی راز ماندگاریست.
زمانی که دو سال در سکوت مشغول مهیا ساختن مقدمات پروژه فیدیبو بودیم هرگز فکر نمی‌کردیم در مدت زمان اندکی با چنین استقبال بی‌نظیری در میان مخاطبان و ناشران مواجه شویم. استقبالی که حاکی از لطف خداوند و حمایت ناشران دوراندیش و درک بالای مخاطبان فارسی زبان دارد.


هرگز فکر نمی‌کردیم که در اولین گردهمایی معتبر و البته گران قیمت صنعت نشر جهان که بعد از افتتاح پروژه فیدیبو رقم می‌خورد، به عنوان میهمان افتخاری دعوت شویم و برایمان امکان ملاقات و مشاوره با غول‌های صنعت نشر فراهم آید. خوشبین‌ترین دوستانمان هم پنج رقمی شدن تعداد کاربران را در کمتر از چهار ماه پیش بینی نمی‌کردند و چندین اتفاق دور از انتظار دیگر که گرچه خارج از انتظار ما بود ولی امروز روی داده است.


در میان اتفاقات دور از انتظارمان، در ماه‌های اخیر با اتفاق نادر دیگری نیز مواجه شده‌ایم و آن شکل‌گیری جماعتی است که همه رستگاریشان را در شکست فیدیبو جستجو می‌کنند. جماعتی که نه ناشرند و نه اهل مطالعه، بلکه تنها ادعایشان این است که آن‌ها هم به کتاب الکترونیک روزی فکر کرده‌اند و فانتزی آن را در سر می‌پروردند و امروز توفیق خدمت در این حوزه را نصیب دیگرانی جز خودشان می‌بینند. جماعتی که دوره راه می‌افتند و به شکل‌های مختلف فیدیبو را هدف افترا و القاب ناصواب می‌کنند. افتراهایی که به فیدیبو ختم نمی‌شوند و‌گاه به حوزه شخصی مدیران نیز وارد شده است.


افرادی که دعوت مدیران جوان فیدیبو به مهم‌ترین سمینارهای جهانی، خاری در چشمانشان شده است و دست صادقانهٔ دعوت به همکاری ایشان را که به سویشان دراز می‌شود، نمی‌بینند. از میان همین جماعت تنگ نظرند کسانی که این روز‌ها ایمیل‌هایی با ادعای دروغین هک شدن فیدیبو منتشر و فیدیبو را کلاهبردار خطاب می‌کنند و ما را غرق در افسوس می کنند که آخر چرا شکست فیدیبو رویای جماعتی شده است؟ 


بیایید فرض کنیم که فیدیبو در جهت حفظ منافعش ادعای هک را دروغین پندارد. ولی شما قضاوت کنید آیا هک شدن یک مجموعه نشان دروغین بودن و کلاهبردار بودن ایشان است؟ آیا هک شدن سرورهای اپل در هفته گذشته و انتشار عکسهای خصوصی بازیگران سر‌شناس جهان نشان کلاهبردار بودن اپل بود؟ آیا هک شدن چندباره کنسول‌های بازی و سایت‌های مایکروسافت وسرورهای شرکت ADOBE نشان کلاهبرداربودن ایشان بود؟ آیا حفره‌های امنیتی فیسبوک نشان کلاهبردار بودن آقای زوکربرگ تلقی شد؟ در همه موارد فوق پاسخ این مجموعه‌ها یک چیز بود:

«بررسی می‌کنیم، اگر مشکلی بود برطرف خواهیم ساخت»


اساسا هک و حمله‌های اینترنتی برای تمام مجموعه‌هایی که آنلاین فعالیت می‌کنند اتفاقی معمول و قابل پیشبینی است و هر چه مجموعه‌ای موفق‌تر ظاهر شود یا از اهمیت بیشتری برخوردار شود با این اتفاقات بیشتر مواجه می‌شود. از همین روی است که فیدیبو، ۲۳ تلاش ناکام برای خرابکاری در سه ماه اخیر را نشان پیشرفت و موفقیت روزافزون خود دانسته و امروز حالش از هر روز دیگر بهتر است.


فیدیبو یک پروژه اصیل و ملی است و حتی اگر روزی هم به واقع دچار مشکل شود، تیمش آنقدر دارای شناسنامه است که به عوض شوکه شدن، بایستد و مشکل را حل کند و به کارش ادامه دهد. ماه‌ها کار و جسارت دوباره نویسی اپلیکیشن اندروید که چند روز پیش رونمایی شد و هزینه چندباره برای ارتقای تجربه کاربرانش، شاهدی بر همین مدعاست. شاهدی که با وجود برنامه ریزی ناکام حسودان و تنگ نظران برای تخریب فیدیبو آن هم دقیقا در روز رونمایی این اپلیکیشن، باعث رشد ۸۲ درصدی میزان رضایت کاربران این پلتفرم شده است.


گرچه تا امروز سیاست فیدیبو در مقابل چنین جماعتی همواره سکوت و فراهم آوردن فضایی برای رفع حس حسادتشان بوده است ولی پرس و جوهای دوستانمان در روزهای اخیر و اظهار نگرانی‌شان ما را برآن داشت تا این نوشتار مختصر را با هدف روشن کردن این موضوع و درد دل با کاربرانمان منتشر کنیم و به اطلاع برسانیم که این بار، با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و البته با تکیه بر قول مساعد دستگاه محترم قضایی کشور، جهت اعاده حیثیت فیدیبو اقدام خواهیم کرد.
بامهر
مجید قاسمی
مدیر پروِژه فیدیبو