در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

«حرفی را به من بزن که یا واقعیت داشته باشد، یا خوشحال کننده باشد و یا مفید. در غیر این صورت لطفا ساکت شو!» این جمله، تمام چیزی است که روسلر در داستان اول این کتاب بیان می‌کند. به همین شیوایی، سادگی و کوتاهی! روسلر تا انتهای کتاب، سر این اعتقاد خود می‌ایستد و از زندگی روزمره و سگی آدم‌ها داستان‌های کوتاهی را می‌نویسد که یا واقعیت دارند، یا خوشحال کننده‌اند و یا مفید. همین!

یوهانس روسلردر نقش شوهر، پدر و پدرشوهر

یوهانس روسلر زاده‌‌ی آوریل 1899 آلمان، فقط یک نویسنده نبود. او که پسر یک تولید کننده پارچه‌های نخی بود مدتی به بازیگری پرداخت، با نشریات گوناگونی همکاری کرد و دست آخر در حکومت رایش نوشته‌های او را ممنوع کردند. او همانقدر نویسنده بود که یک شوهر، پدر و پدر شوهر بود! گواه این ماجرا رمان‌های طنز او هستند که در آن‌ها از تجربیاتش در مقام رییس خانواده می‌نویسد! یوهانس روسلر در 25 سپتامبر 1966 در مونیخ آلمان از دنیا رفت.

+ تهیه نسخه الکترونیک کتاب از فیدیبو  

در این کتاب کلاهی برای خود پیدا خواهید کرد

حدود 50 داستان کوتاه در این مجموعه گنجانده شده که بسیار کوتاه و با مضامینی خانوادگی و اجتماعی‌اند؛ گویی داستان‌ها به واقع تجربیات شخصی نویسنده است. با این حال به نظر نمی‌آید این تجربیات فقط در کشور آلمان و در سال‌های دوری اتفاق افتاده باشند. «کلاه کجاست؟» با نگاهی به زندگی روزمره‌ی انسان‌ها آدم‌های طلبکاری را نشان می‌دهد که هرکاری برایشان بکنیم باز هم توقع بیشتری دارند و محبت اطرافیانشان را نادیده می‌گیرند. روسلر سعی نمی‌کند بامزه باشد و داستان‌هایش نشان‌هایی از طنز وجودی خودش هستند که آن‌ها را وارد نوشته‌هایش کرده است. کسی که این داستان‌ها را می‌خواند گمان می‌کند مخاطب روسلر خودش بوده و هرطور شده خود را در بخشی از داستان می‌یابد. روسلر طنزپردازی است که با کلامش، واقعیت‌های زندگی انسان‌ها را به آن‌ها یادآوری می‌کند.

عکس: روزبه روزبهانی

+ تهیه نسخه الکترونیک کتاب از فیدیبو