در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

دوست دارید بدانید در تاریخ بشر چه‌ها گذشته است اما علاقه‌ای به ردیف شدن تاریخ‌ها و اسامی جلوی چشمتان علاقه‌ای ندارید؟ دوست دارید سرگذشت بشر را با نثری روان و شیرین بخوانید؟ به اصل مطلب یعنی حماقت‌ها و شهامت‌های فردی و جمعی که مهم‌ترین و تاثیرگذارترین علل وقایع تاریخی بوده‌اند بپردازید ؟ روایت هگلی و اومانیستی؟ دلتان می‌خواهد همه چیز به زبان ساده بیان شود؟ آن هم با نثری طنزگونه و به شکل مصور؟ «اینگونه بشر اینگونه شد» برای شما نوشته شده است.

 هر تراژدی در گذر زمان به کمدی تبدیل می‌شود

«اینگونه بشر اینگونه شد» 40 فصل دارد و پيش عنوان آن «تاريخ مختصر و مفيد و بی‌شاخ و برگ جهان» نام گرفته است. نویسنده با نثری طنزگونه و شیرین در هر فصل آن به وقايعی كه در شكل‌گيری تاريخ و تمدن بشری از كشف آتش، ظهور ايسم‌ها و عصر اينترنت و ميزان تاثيرگذرای آن‌ها در تاريخ و زندگی انسان‌ها به نحوی موثر بوده‌اند، پرداخته است. به طور كلي شخصيت‌هايی نيز در اين كتاب مطرح شده‌اند كه برخی مانند ناپلئون، ‌اسكندر يا چنگيز، در جغرافيای سياسی كشورها موثر بوده‌اند و بعضی نيز مانند ژان پل‌سارتر، داستايفسكی و ديگران در شكل يافتن ابعاد فرهنگی و اجتماعی برخی ملت‌ها نقاط عطف به شمار می‌آمده‌اند.

+ تهیه نسخه الکترونیک کتاب از فیدیبو  

ارسطو: به دنیا آمدند، رنج بردند، رنج دادند، مردند!

مشکل از آنجا شروع شد که مورخین نیمه‌ی دوم قرن نوزدهم به این سو تصمیم گرفتند با ادبیات پیچیده و دشوار هگل و مارکس تاریخ را روایت و تحلیل کنند. روش‌های سنتی و معمول مورخان برای روایت وقایع گذشته چیست؟ بسته به زمان فرق دارد. برخی مورخین درباره‌ی زمان حال می‌نویسند و برخی درباره‌ی گذشته‌ی نزدیک، دور و بعید. مورخان عصر باستان و کلاسیک معمولا روایت را به شکلی می‌نوشتند که خوشایند حاکمان و مردمانشان بود، در حالی که مورخان قرن نوزدهم با تلاش فراوان و خواندن کتیبه‌ها و سنگ نوشته‌ها موفق شدند نقاط تاریکی از تاریخ را کشف کنند که در روایات کسانی چون پلوتارک و هرودوت در میان غربی‌ها و یعقوبی و طبری در میان شرقی‌ها نیامده بود. تاریخ در درجه‌ی اول روایتی ادبی در مورد گذشته است. فوکو معتقد است که تاریخ یک بازی زبانی است برخواسته از نظام قدرتمندی که در طی اعصار، وظیفه‌ی خلق حقیقت را داشته باشد.

+ تهیه نسخه الکترونیک کتاب از فیدیبو