در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

پدر دروغگو بود. همه کسانی که آن دوروبر ایستاده بودند نیز به خاطر سکوتشان در دروغ سهیم بودند. همه به یک جا خیره شده بودند. یک به یک نگاه شان کردم، به آن صورتهای کثیف، آن دماغها، چشمها، و آن سرهای پرمو.ریشهای پدر بیشتر شده بود و وحشیگری اش را می پوشاند، دستهای پدر پی کلماتی می گشت که دروغ باشند و متقاعد کنند.

سرآغاز موفقیت‌های هرتا مولر

تقریباً هر نویسنده ی موفقی با اثری تحسین برانگیز به دنیای ادبیات معرفی شده و پله های ترقی را طی کرده است. هرتا مولر نیز با خلق این اثر به جاده ی موفقیت پای گذاشت.مولر در این کتاب به پستی و افول ارزشهای انسانی و اوج بدبختی مردمانی اشاره کرده که در دهکده یی در «ته دره» زندگی می کنند.کتاب در سال ۱۹۸۲در بخارست رومانی و در دوره حکومت کمونیستی چائوشسکو منتشر شد دورانی که حکومت وقت رومانی به هیچ وجه اجازه انتشار مطالبی علیه خود را نمی داد و فشارها و قیدوبندهای بسیارش گریبان مردمانش را گرفته بود، به همین دلیل مولر مجموعه داستانهایش را از زبان دختر بچه ای روستایی در رومانی می گوید که دیده ها و شنیده هایش را از اوضاع دهکده، جامعه و فرهنگ حکومت کمونیست و فشارهایش به زبان می آورد. مولر با انتخاب این نوع روایت، با ارائه تمثیلات و لحن کودکانه توانست بافت جامعه خود را به زیباترین شیوه بیان کند و البته، از تیغ سانسور نیز رهایی یابد. در کتاب حاضر یا دنیایی از شگفتی ها مواجه می شویم، دنیایی آشوب زده از تصاویر دنیای کودکی مولر.

+ تهیه نسخه الکترونیک کتاب از فیدیبو

 

راوی دنیای دیکتاتوری

اغلب آثار هرتا مولر، نويسنده 61 ساله آلماني زبان، كه برنده جايزه نوبل ادبيات 2009 شده است، درباره سرزمين دوران كودكي و نوجواني اش يعني روماني است كه تحت سلطه كومنيستها بود. خانم مولر در یک خانواده آلمانی تبار در رومانی رشد یافت و مادرش پس از جنگ جهانی دوم توسط نیروهای نظامی شوروی به یک اردوگاه کار اجباری اعزام شد.او به دلیل عدم همکاری با پلیس مخفی حکومت چائوشسکو در دهه 1970 شغل دولتی (معلمی) خود را از دست داد و در سال 1987 به آلمان مهاجرت کرد.آثار اولیه خانم مولر برای انتشار به خارج از رومانی قاچاق می شدند، اما او بعدا چندین جایزه ادبی از کشورهای مختلف در اروپا دریافت کرد.

+ تهیه نسخه الکترونیک کتاب از فیدیبو

 

تصویری کودکانه از دنیایی ماتم‌بار

این مجموعه داستان شامل چندین داستان کوتاه چند صفحه یی و یک داستان بلند است.داستانها به هم پیوسته بافضا، مکان و راوی ثابت هستند و همین توالی سبب شده است بتوانیم این داستانها را یک رمان نیز بدانیم.راوی در هر یک از داستانهای این کتاب، در سنین مختلف، از بعد خاصی به محیط دهکده و مردمان دمخورش پرداخته؛ گاه از مشکلات داخلی خانواده ها صحبت کرده، گاه از رفتار اجتماعی آنها، گاه از برخورد با مشکلات و گاه از نوع رفتار با حیوانات، که همگی سخن از سنگینی محیط اجتماعی آن دوران دارد. بیان کودکانه از دنیای واقعی و خیال پردازیهای راوی، حس وحال عجیبی از آن دنیای ماتم بار را به تصویر کشیده است. نوع قلم هرتا مولر که نثری شاعرانه است، در این اثر هویداست. نوع انتقاد مولر از جامعه رومانی و زیبایی نثر و قلمش باعث شد در سال ۱۹۸۴، جایزه ادبی «آسیپکته» به این اثر اهدا شود.این کتاب با 15 داستان از جمله: سخنرانی مراسم تدفین، گلابی های گندیده، موسیقی غم انگیز، پنجره، مرد قوطی کبریت به دست، دهکده نامه، رفتگران، پارک سیاه و روز کاری همراه است.

+ تهیه نسخه الکترونیک کتاب از فیدیبو