در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

پیشنهاد کتاب تاریخی: کودتا

 

 

 

 

 

 

 

 

تصویر کمتر دیده شده فوق، تجمع شعبان جعفری (شعبون بیمخ) و نوچه هایش مقابل منزل دکتر مصدق را نشان میدهد. آمدن نام شعبان جعفری و دکتر مصدق به طور طبیعی کودتای 28 مرداد را به ذهن متبادر می کند

راستی از کودتای 28 مرداد چه می دانید؟ رویدادی مهم در تاریخ معاصر ایران که هنوز درباره ابعاد مختلف آن صحبت می شود و همچنان وجوه مبهم بسیاری درخصوص آن وجود دارد و همین وجوه مبهم، انگیزه ای شده برای مورخ برجسته، دکتر يرواند آبراهاميان - استاد تاریخ در دانشگاه های آکسفورد و پرینستون - تا اثری وزین و خواندنی درباره کودتای 28 مرداد بنویسد با نام: کودتا -۲۸ مرداد، سازمان سیا و ریشه های روابط ایران و امریکا در عصر مدرن.

+رفتن به صفحه کتاب در فیدیبو

 

بزرگان درباره این کتاب چه گفته اند؟

نوام چامسکی، استاد ممتاز دانشگاه ام. آی. تی:

یک بررسی ممتاز و خواندنی... آبراهامیان در این اثر از اسنادی کم نظیر و سابقاً دسته بندی شده و آثار جدید برای نشان دادن این لحظهٔ بسیار مهم در تاریخ خاورمیانه بهره گرفته است... بنابراین اثری است شایستهٔ طیف وسیعی از خوانندگان.

رشید خالدی، استاد مطالعات عرب، دانشگاه کلمبیا:
این بررسی تازه به همراه درکی عمیق و پژوهشی بی نقص، به شکلی مستدل نشان می دهد که بررسی های پیشین موجود چندان مطمئن نیستند.

+رفتن به صفحه کتاب در فیدیبو

 

مختصری درباره کتاب

 

آبراهامیان، در کتاب کودتا (۲۸ مرداد، سازمان سیا و ریشههای روابط ایران و امریکا در عصر مدرن) با بهره گیری از اسنادی که در دسترس بوده است؛ به شکلی مستدل تصویری متفاوت از 28 مرداد ارایه می کند. نویسنده در این اثر به صورتی عالمانه نشان میدهد که کودتای ۲۸ مرداد بیشتر در مخالفت سرسختانهٔ امریکا و انگلیس با کنترل منابع نفتی توسط ایران ریشه داشت تا «لجاجت» دولت ایران یا «الزامات جنگ سرد». این کتاب توسط محمدابراهیم فتاحی ترجمه شده است و توسط نشر وزین "نی" در اختیار فیدیبو قرار گرفته است.

+رفتن به صفحه کتاب در فیدیبو