در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

برگردان فارسی داستان زندگی «ملاله» در فیدیبو 

ملاله یوسف‌زی را حالا همه می‌شناسند. دختر نوجوانی که در دفاع از حق آموزش توسط طالبان مورد هدف گلوله قرار گرفت. او فعال حقوق بشر و حقوق کودکان و عضو کمپین تحصیل دختران اهل پاکستان است که در اکتبر ۲۰۱۲ توسط گروه طالبان و در راه بازگشت از مدرسه ترور نافرجام شد. 

ملاله پس از چندین عمل جراحی در بریتانیا، به زندگی بازگشت و در سازمان ملل سخنرانی کرد: من اینجا ایستاده‌ام و از جانب دختران بسیار زیادی فریاد می‌زنم. فریادی که حتی آنها که گوشی برای شنیدن ندارند آن را بشنوند.

کتاب «من ملاله هستم» را ملاله یوسف زی با همکاری «کریستینا لمب» روزنامه‌نگار بریتانیایی نوشته است. ملاله در کتاب خود به داستان زندگی خود و شیوه و نوع نگاه مردم پاکستان به طالبان می‌پردازد. این کتاب صدای اعتراض نوجوانی است که هرگز خاموش نخواهد شد. نوجوانی که جوان‌ترین نامزد دریافت جایزه‌ی نوبل است. او دختر مردی بود که اعتقاد داشت همه‌ی بچه‌ها حق دارند تا استعدادهای بالقوه‌ی خود را شکوفا کنند. در سرزمینی که تولد پسر در خانواده ارزش و تولد دختر باعث ناراحتی آنها می‌شود، ضیاء‌الدین پدر ملاله یک استثنا بود. ضیاء‌الدین خود برای اینکه بتواند تحصیل کند بسیار جنگید. زمانی که طالبان قدرت را در دست گرفتند بسیاری از مدارس را تعطیل کردند، تا پایان سال ۲۰۰۸ طالبان ۴۰۰ مدرسه را تخریب کردند. ملاله در آن زمان ۱۱ ساله و همیشه شاگرد اول کلاس بود.

تا ۱۴ ژانویه سال ۲۰۰۹ تقریباً همه‌ی مدارس دخترانه تعطیل شده بودند. ملاله شروع کرد به وبلاگ‌نویسی برای بی بی سی با نام مستعار «گل مکئی». او حتی در مصاحبه‌ای با بی بی سی گفت آنها ممکن است بتوانند مرا از رفتن به مدرسه باز دارند اما نمی‌توانند مرا از یادگرفتن باز دارند.

کتاب «من ملاله هستم» را انتشارات کوله‌پشتی برای نخستین‌بار در ایران با ترجمه‌ی هانیه چوپانی در نمایشگاه تهران با قیمت ۱۵۰۰۰ تومان عرضه می‌کند. نسخه‌ی الکترونیک  «من ملاله هستم» همزمان با نمایشگاه کتاب برای فروش ارزی به مخاطبان خارج از ایران در فیدیبو عرضه می‌شود.